Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα καθε μερα κανω βαρη ποτε να το κανω ; δεν θελω να πεσω σε αποδοση στο τρεξιμο

ε σταματα τα βαρη τοτε να δεις καλυτερη αποδοση στο τρεξιμο  :-)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ε σταματα τα βαρη τοτε να δεις καλυτερη αποδοση στο τρεξιμο  :-)

θελω να εχω ενα καλο επιπεδο και στα δυο.

 

παραβλεπω να like στο σχολιο σου απο μερικους...  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dakon παιχταρα  με το που διαβαζω 200αρες στο σκουωτ κοιταζω με την μια ημερομηνια !

μετα διαβαζω οτι χτυπησες την κρεατινη πριν την προπονηση κ λεω οκ αληθεια λεει τα εκανε !! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αεροβική ΜΕΤΑ την προπόνηση ή άλλαξε το πρόγραμμα ώστε να έχεις 3 μέρες ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ βάρη και 3 ΗΙΙΤ.

 

Αν συνεχίσεις έτσι αργά ή γρήγορα θα κλατάρεις και τότε θα πέσεις και στα 2.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιαννης παιζει να ειναι το ατομο με την μεγαλυτερη αλλαγη  στην σωματοδομη  στο τοπικ παντως   υπολογιζοντας και την ηλικια του και τα οικογενειακα βαρη του .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

analysis paralysis. 

 

Είναι απλά τα πράγματα.

 

τα πράματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζουν οι της powerlifting μεριάς (και ξέρω πολύ καλά τι λένε καθώς τους γουστάρω γενικά και βλέπω πολλά κανάλια και διαβάζω αρκετά sites.)

 

Σήμερα η άποψη που επικρατεί στο fit, tnation και οτιδήποτε που έχει σχέση με powerlifting είναι 5v5 η αντίστοιχο powerlifting πρόγραμμα και τέλος, ανεξαρτήτως στόχων είτε είσαι για υπερτροφία είτε απλά θες να γίνεις δυνατός. O jason blaha που υπεραγαπώ ας πούμε δεν θεωρεί το 5V5 καν powerlifting oriented πρόγραμμα αλλά σαν bodybuilding πρόγραμμα. 

 

Μάλιστα υπάρχει και μια τάση υπεροψίας όσον αφορά τα bodybuilding προγράμματα και η πεποίθηση ότι οι bodybuilders είναι μαλάκες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

 

Όσον αφορά το strength training η την προπόνηση που έχει ως σκοπό την βελτίωση αθλητικών επιδόσεων ότι λένε ισχύει 100% και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η squat / dl / bp / ohp / c&j κτλ orienter προπόνηση δεν έχει αντίπαλο.  

 

Όσον αφορά την υπερτροφία όμως, απλά δεν έχουν δίκιο, και μάλιστα η διαφορά είναι μεγάλη. Φυσικά δεν βοηθάει ότι το 99.99999% των σοβαρών powelifters που έχουν κανάλια και αρθρογραφούν είναι χρήστες αναβολικών. 8 στους 10 από αυτούς το παραδέχονται ανοιχτά, και οι 2 στους 10 το κρύβουν αλλά δεν κοροϊδεύουν κανένα. Μάλιστα αυτό δεν είναι κάτι που θεωρώ μεμπτό η κακό, δικαιολογώ οποιονδήποτε αθλητή που ενδιαφέρεται για τις επιδώσεις του να στρέφεται στα αναβολικά, δεν υπάρχει άλλος τρόπος σήμερα. 

 

Όμως το θέμα είναι ότι άνθρωποι που δεν είναι φυσικοί δίνουν συμβουλές σε φυσικούς αθλητές και μάλιστα με απόλυτο τρόπο. Ειδικά αν πας σε κάνενα /fit και μιλήσεις για οτιδήποτε εκτός από squat και deadlift θα σε πάρουν με τις πέτρες. Ως συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. 

 

Το 5v5 και οποιοδήποτε πρόγραμμα επιδόσεων είναι καλύτερο από οποιοδήποτε random ηλίθιο πρόγραμμα 10 επαναλήψεων του noob μπαίνει και ρωτάει "παιδιά πότε να ανεβάσω κιλά?" Αυτά τα προγράμματα σαν το 5v5 σε παίρνουν από το χέρι και σε οδηγούν στο ταξίδι σου, ώστε να κάνεις σωστή δουλειά και με σχετική ασφάλεια οπότε προφανώς είναι πολύ πιο αποτελεσματικά από το να πας στο γυμναστήριο και να παίζεις το πουλί σου όπως κάνουν οι 7/10 εκεί μέσα, με το πρόγραμμα του κώλου που θα σου τυπώσει ένας γυμναστής. 

 

Είναι όμως η πανάκεια που παρουσιάζεται από αυτά τα κανάλια και το Α και το Ω? Είναι όλοι οι bodybuilders μαλάκες? Φυσικά όχι. Ο μυς παίρνει την μέγιστη υπερτροφία με το pump, οποιοσδήποτε γνωρίζει να φτάνει τους μυες του σε αυτή την κατάσταση το γνωρίζει αυτό χωρίς να χρειάζεται έρευνες και πηγές , καθώς είναι ξεκάθαρο στο σώμα, είναι αδύνατον κάποιος να πάρει pump μια φορά στην ζωή του και να μην το αντιληφθεί αυτό.

 

Το pump το παίρνεις είτε με super set είτε με drop set. Απλά πράματα. Το αν το πάρεις απο squat η από πρέσσα είναι άσχετο. Το αν το πάρεις με overhead press η με μηχάνημα που γυμνάζει ώμους είναι επίσης άσχετο, το pump δίνει τα μέγιστα αποτελέσματα στην υπερτροφία. Κάνεις drop set στο 5v5 σου ? ωραία θα γίνεις τέρας. Δεν κάνεις? μην νομίζεις ότι θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα (αισθητικά - υπερτροφίας) με κάποιον που παίρνει pump από πρεσσα επειδή κάνεις squat γιατί δεν θα έχεις. 

 

Όσον αφορά το τελευταίο,  το πιο σημαντικό είναι ότι έχω και real life παράδειγμα που δεν μπορεί να αμφισβητείται για εμένα και για αυτό είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι και να μου πει ο blaha o elliot η οποιοσδήποτε γράφει κάτι στο tnation. Εμένα και τον αδερφό μου το κλαρκ. Το κλαρκ έκανε την πιο hardcore olympic προπόνηση που υπάρχει. Γιαυτό κιόλας το παιδί είχε push press 110 κιλά , squat 170 κιλά (μιλάμε για ολυμπιακό squat απόσταση κώλου από πάτωμα 5 εκατοστά , ξεχάστε τα below paralel που ξέρετε) και front squat 100 κιλά για reps και αυτά στα 85 κιλά σωματικού βάρους. Δεν νομίζω ότι θα τον έλεγε κάποιος αρχάριο στο θέμα strengh training. 

 

Εγώ και το clark έχουμε τον ίδιο σωματότυπο ακριβώς και η διαφορά μας σε ύψος είναι μόλις 1 εκατοστό. Μάλιστα καθώς είμαστε και αδέρφια δεν μπορεί κανείς να μου μιλήσει για γενετικά. Εκείνη την εποχή το κλαρκ ήταν 86 κιλά εγώ είμαι 85 κιλά. Το κλαρκ ήταν πολύ πιο προχωρημένος από εμένα καθώς εγώ είμαι μόλις στους 9 μήνες σωστής γυμναστικής. 

 

Αν νομίζετε ότι το clark ήταν με τέρμα τραπς και πεταχτούς ώμους και ανοιχτή πλάτη και εγώ είμαι πίσω κάνετε λάθος. Βασικά το αντίθετο. Το clark ποτέ δεν έπεσε κάτω από 18-19% λίπος και το μόνο μέρος στο σώμα του πού ελεγες wtf ήταν quads και hamstrings όπως σε κάθε έναν που κάνει αυτό το είδος προπόνησης. (Προφανώς δεν ήταν κανένας λαπάς βεβαίως) . Όχι ότι εγώ έχω κάνα φοβερό σώμα και είμαι mister olympia αλλά από το clark τότε είμαι ήδη 2 σκαλιά πάνω. Ο λόγος είναι απλός. Δεν έπαιρνε pump. 

 

Ήταν το clark πιο δυνατό από εμένα? Σαφώς. Έκανε την προπόνηση που έπρεπε να κάνει με βάση τους στόχους του? Σαφώς γιαυτό έφτασε και αυτά τα νούμερα. Έκανε το clark προπόνηση υπερτροφίας? Όχι. 

 

Τέλος η άποψη μου για το squat το deadlift και το OHP? Έχω κάνα 2 μήνες που τα έβαλα στο πρόγραμμα. Δεν το έκανα γιατί πιστεύω ότι θα πάρω κάτι παραπάνω (από υπερτροφία γιατί, κινησιολογικά και όσον αφορά την δύναμη έχω να πάρω πολλά) . Τα έβαλα γιατί είναι οι ωραιότερες ασκήσεις όπως κάθε τι που χρησιμοποιεί όλο το σώμα. Δεν συγκρίνεται το squat με την πρέσσα, δεν συγκρίνεται το ohp με το μηχάνημα ούτε το deadlift με την τροχαλία. Να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη. Δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις που θα σου δώσει την αίσθηση που δίνει ένα squat. Γιαυτό χτυπιέμαι και ταλαιπωρούμαι με το πόδι για να καταφέρω να κάνω. (εγώ πάντως και αυτά τα κάνω drop set).

 

Αυτά sorry για το wall of text. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ λογικα οσα λεει ο Alex  και κυριως ρεαλιστικα .Και εγω του διαβασματος ειμαι ,βιντεακιa  δεν μπορω να δω με την καμμια τα βαριεμαι πιο πολυ και απο το πoδοσφαιρο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιαννης παιζει να ειναι το ατομο με την μεγαλυτερη αλλαγη στην σωματοδομη στο τοπικ παντως υπολογιζοντας και την ηλικια του και τα οικογενειακα βαρη του .

Γιαννη, εχεις κρατησει φωτο του πριν κ μετα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι είστε αδέρφια δε σημαίνει ότι είστε το ίδιο γενετικά Άλεξ, θα πέσουν τα ντουβάρια :)

 

Μπορεί να τύχει να έχετε πολλά κοινά στοιχεία, μπορεί να έχετε και λίγα. Σε σας μάλλον έκατσαν τα πολλά. Σε μένα και τον αδερφό μου, τα λίγα. 

Ίσως βέβαια και να παίζει ότι για 35 χρόνια έτρωγα γλουτένη στην οποια έχω δυσανεξία, ίσως αν το είχα αντιληφθεί από παιδί και ειχα άλλη διατροφή να είχα και άλλη ανάπτυξη, who knows.

 

Σήμερα εγερση στις 6:45, όλο το πρωί περνούσα πλακάκια (ακόμα πονάνε τα πόδια), δουλειά και επιστροφή σπίτι στις 10.30. Θα αφιερώσω ένα μισάωρο σε κάποιες ασκήσεις (βυθίσματα, κάμψεις, κτλ) γιατί κάθε μέρα έτσι πάει και είμαι αποφασισμένος να μην μείνω πίσω, έστω κι αν δεν το χρόνο να προχωρήσω.


Εντιτ: Όχι δεν έχω φώτο Δήμητρα, έπρεπε να είχα βγάλει. Δεν πίστευα ότι θα καταφέρω να αλλάξω, γι αυτό δεν έβγαλα. Θα ψάξω σε άλμπουμ να βρω καμια παλιά. Λέω κατα τον Ιούνη να ποστάρω ένα πριν/μετα, να γουστάρετε κοκαλλιάρικα μπράτσα, να ζηλέψει ο Αντώνης :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιαννης παιζει να ειναι το ατομο με την μεγαλυτερη αλλαγη  στην σωματοδομη  στο τοπικ παντως   υπολογιζοντας και την ηλικια  του  συν την ηλικια που ξεκινησε   και τα οικογενειακα βαρη του .

Συμφωνω απολυτα αν υπηρχε ψηφοφορια για την καλυτερη προοδο εδω μεσα και γω τον Γιαννη θα ψηφιζα !

 

alex  τσιμπησες το like απο μενα με το που ειδα το κατεβαταρι σου, πριν το διαβασω μονο κ μονο για τον κοπο σου να γραψεις τοσα πολλα! μ αρεσει να τιμαω τον κοπο του αλλου παντα ! μετα βεβαια το διαβασα και συμφωνω με τα περισσοτερα απο οσα λες ..

 

Dakon  μια ερωτηση φιλε και αν θελεις απαντας .. γιορταζεις σημερα ?  παιζουν τιποτα γεννεθλια και κερνας ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...