Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@Lroi βρες μου φίλε τις 10 έρευνες που αντικρούουν τη σύνδεση γάλακτος-ΣΚΠ. Είμαι όλος αυτιά -μάτια εν προκειμένω.

 

Σωστές οι συμβουλές Dackon, Bosei για την ισσοροπημένη εκγύμναση του σώματος! Dackon, ανεπτυξε λίγο παραπάνω αυτό με τις καθημερινές διατάσεις στήθος-ώμων. 

 

Μια συνταγή, dackon μπορείς να σταματήσεις να διαβάζεις από δω και πέρα :P, για μπάρες ενέργειας. Είναι του Μπλέτσα και την έχω αλλάξει -απλοποιήσει- λίγο.

 

Χρειαζόμαστε υγρό μέρος και στερεό μέρος.

 

Για το υγρό μέρος χρησιμοποιούμε ταχίνι -250 γρ- και άλλο τόσο μέλι -4 μεγάλες κουταλιές της σούπας.

Για το στερεό μέρος βάζετε ότι σας αρέσει: Νιφάδες βρώμης, καλαμποκιού, ξηρούς καρπούς, κτλ Τα διαλύουμε στο μουλτι ώστε να σπάσουν σε πολύ μικρά κομμάτια -δεν είναι ανάγκη να γίνουν εντελώς σκόνη.

 

Ρίχνουμε σε ένα μπωλ το υγρο μέρος και προσθέτουμε το στέρεο καθώς ανακατεύουμε μέχρι να γίνει το ζυμάρι σφιχτό. Θα ξέρουμε ότι είναι εντάξει όταν πλέον δε θα κολλάει στα χέρια μας.

 

Το βάζουμε σε μακρόστενη φόρμα για κεικ και το ψήνουμε στους 180 βαθμούς για 25 λεπτά -όχι παραπάνω. Αν δεν πετύχαμε τη ζυμη και μετά το ψησιμο είναι ακόμα υγρό, δεν πειράζει, αφήστε μερικές ώρες να τραβήξει και θα είναι εντάξει. Γυρνάτε τη φόρμα ανάποδα σε μια ξύλινη τάβλα και τη χτυπάτε ελαφρά να βγουν οι μπάρες. Τις κόβετε σε χοντρές φέτες και είστε ετοιμοι!

 

Μια τέτοια μπάρα + φρούτο είναι εξαιρετική τροφή για πρωινό ή δεκατιανό. Πολύ υγιεινή και σας δίνει ενέργεια για όλη τη μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lroi βρες μου φίλε τις 10 έρευνες που αντικρούουν τη σύνδεση γάλακτος-ΣΚΠ. Είμαι όλος αυτιά -μάτια εν προκειμένω.

 

Σωστές οι συμβουλές Dackon, Bosei για την ισσοροπημένη εκγύμναση του σώματος! Dackon, ανεπτυξε λίγο παραπάνω αυτό με τις καθημερινές διατάσεις στήθος-ώμων. 

 

Μια συνταγή, dackon μπορείς να σταματήσεις να διαβάζεις από δω και πέρα :P, για μπάρες ενέργειας. Είναι του Μπλέτσα και την έχω αλλάξει -απλοποιήσει- λίγο.

 

Χρειαζόμαστε υγρό μέρος και στερεό μέρος.

 

Για το υγρό μέρος χρησιμοποιούμε ταχίνι -250 γρ- και άλλο τόσο μέλι -4 μεγάλες κουταλιές της σούπας.

Για το στερεό μέρος βάζετε ότι σας αρέσει: Νιφάδες βρώμης, καλαμποκιού, ξηρούς καρπούς, κτλ Τα διαλύουμε στο μουλτι ώστε να σπάσουν σε πολύ μικρά κομμάτια -δεν είναι ανάγκη να γίνουν εντελώς σκόνη.

 

Ρίχνουμε σε ένα μπωλ το υγρο μέρος και προσθέτουμε το στέρεο καθώς ανακατεύουμε μέχρι να γίνει το ζυμάρι σφιχτό. Θα ξέρουμε ότι είναι εντάξει όταν πλέον δε θα κολλάει στα χέρια μας.

 

Το βάζουμε σε μακρόστενη φόρμα για κεικ και το ψήνουμε στους 180 βαθμούς για 25 λεπτά -όχι παραπάνω. Αν δεν πετύχαμε τη ζυμη και μετά το ψησιμο είναι ακόμα υγρό, δεν πειράζει, αφήστε μερικές ώρες να τραβήξει και θα είναι εντάξει. Γυρνάτε τη φόρμα ανάποδα σε μια ξύλινη τάβλα και τη χτυπάτε ελαφρά να βγουν οι μπάρες. Τις κόβετε σε χοντρές φέτες και είστε ετοιμοι!

 

Μια τέτοια μπάρα + φρούτο είναι εξαιρετική τροφή για πρωινό ή δεκατιανό. Πολύ υγιεινή και σας δίνει ενέργεια για όλη τη μέρα!

Αν ξέρεις τα μάκρος που βγαίνουν ανά 100γρ. γράψτα λίγο...όχι ότι ενδιαφέρομαι να το φάω απλά από περιέργεια θέλω να δω πόσο στον θεό είναι οι υδατάνθρακες και τα λιπαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lroi βρες μου φίλε τις 10 έρευνες που αντικρούουν τη σύνδεση γάλακτος-ΣΚΠ. Είμαι όλος αυτιά -μάτια εν προκειμένω.

 

Βασικά Γιάννη, βρες μου εσύ μία έρευνα που να συνδέει το γάλα με την ΣΚΠ χωρίς να υπάρχει υπόθεση στην έρευνα (του στυλ υπάρχουν ενδείξεις, επιστήμονες υποθέτουν ότι και τα σχετικά)

 

Πάρε εδώ μία έρευνα για αρχή

 

http://www.ucook.gr/cook/ulifestyle/arthra/590-diatrofikes-ereynes-gala.html

 

και τσίμπα και άλλη μία

 

http://www.myfitnesspal.com/blog/diethack/view/10-reasons-why-you-must-drink-milk-at-breakfast-and-before-bedtime-246

 

και μία έρευνα από Harvard

 

http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/calcium-full-story/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έρθει και το τελικό συμπέρασμα φιλε μου, μην ξεχνάς ότι και οι έρευνες που συνέδεαν τσιγάρο και καρκίνο στην αρχή ήταν συσχετιστικές -δηλαδή, παρατήρησαν ότι το 70% των καπνιστών είχε καρκίνο του πνεύμονα σε σχέση με το 20% των μη καπνιστών (τυχαία τα νούμερα, δε θυμάμαι ακριβώς). Στην πορεια βρήκαν πώς ακριβώς κάνει κακό.

 

Το ίδιο θα συμβεί και με το γάλα, εδώ όμως τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα τόσο γιατί υπάρχουν τρομακτικά συμφέροντα που δε θα αφησουν εύκολα την αλήθεια να φανεί, όσο και γιατί δε νομίζω ότι φταίει το γάλα αυτό καθ' αυτό όσο το σύγχρονο γάλα που είναι γεμάτο με αντιβιώσεις και άλλες ουσίες. Έχουν φτάσει σε σημείο να δεκαπλασιάσουν την παραγωγή γάλακτος από μια αγελάδα. Αλήθεια πιστεύεις ότι το τελικό προϊον είναι ίδιο με το γάλα που έπιναν πριν 100 χρόνια;

 

Στο ξαναλέω, υπάρχουν δεκάδες έρευνες που συνδέουν το γάλα με τη ΣΚΠ, με οστεοπόρωση, (αν θες ασβέστιο, πάρτο από πράσινα φυλλώδη λαχανικά ή σουσάμι), με καρκίνο. Μάλιστα το τελευταίο λινκ που παρέθεσες το συνδέει με καρκίνο ωοθηκών στις γυναίκες και προστάτη στους άντρες' μάλλον δεν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις ολόκληρο.  :)

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ απλώς το αναφέρω κι ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αλλά νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη δυνατότητα επιλογών όταν υπάρχει μεγαλύτερη γνώση. Προς θεού, φανατικός δεν είμαι. Κι εγώ τρώω γαλακτοκομικά προιόντα, απλά επιλέγω στην πλειοψηφία τους να είναι φτιαγμένα με αιγοπρόβειο ή κατσικίσιο γάλα που είναι -ακόμη- αρκετά πιο "αγνό".

 

Bosei, δεν έχω ιδέα για τα μάκρο γιατί παίζει ρόλο η τελική σύνθεση που αλλάζει κάθε φορά. Λιπαρά έχει υψηλά -τόσο το σουσάμι όσο και οι ξηροί καρποί έχουν άφθονα- αλλά είναι καλά λιπαρά, απ' αυτά που όχι απλώς χρειάζεται ο οργανισμός αλλά βοηθούν ακόμα και στην καύση λίπους. Σε λέω, με τέτοιες μπάρες τρέφομαι κι έχω καταφέρει να χάσω λίπος/κιλά την ίδια στιγμή που αυξάνω μυική μάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με αυτα και με αυτα το γαλα δεν ειναι τοσο αθωο...

 

Τι να πινουνε.;

 

Αν τα ψαχνουμε ολα τοσο πολυ στο τελος θα καταντησουμε να μην τρωμε τιποτα, ειδικα επεξεργασμενη τροφη.

 

Καλα εκανε παλια η γιαγια μου , ειχαμε τρεις κατσικες τις ειχε σε ενα χωραφι τρωγανε χορτα. Αλλα το κακο τοτε ηταν οτι ημουν μικρος και αυτο το γαλα ουτε να το μυρισω δεν ηθελα. Με κλειστη μυτη το επινα.

 

Τωρα το νοσταλγω.

 

 

Να σας πω τι ειχαμε παλια και ετσι πως γιναμε λογω κατανωλισμου, αλλαγη συνηθειων, δεν εχουμε τιποτα..

 

Παλια καλιεργουσαμε το χειμωνα κρεμμυδια φρεσκα, μαρουλια.

 

Το καλοκαιρι: ντοματες αγγουρια καλοκυθακια πιπεριες μελιτζανες καυτερες-> αυτο το κανουμε ακομα, γιατι με πιανει το φιλοτιμο και σκαβω το μερος, με πατοφυαρο παρακαλω.

 

Ειχαμε κοτες(ξαναγορασαμε τωρα με την κριση)

 

Κατσικες

 

Κουνελια

 

Περιστερια που ειναι το χομπι του πατερα μου.

 

Α και πολλα δεντρα που υπαρχουν ακομα οπως καρυδιες τρεις στον αριθμο, ερικες παλι τρεις που κανομε μαρμελαδα, συκια, κυδωνιες, ροδιες, μια μουσμουλια και κλιμα(σταφυλλια) που βγαζουμε τσιπουρο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θα συμβεί και με το γάλα, εδώ όμως τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα τόσο γιατί υπάρχουν τρομακτικά συμφέροντα που δε θα αφησουν εύκολα την αλήθεια να φανεί, όσο και γιατί δε νομίζω ότι φταίει το γάλα αυτό καθ' αυτό όσο το σύγχρονο γάλα που είναι γεμάτο με αντιβιώσεις και άλλες ουσίες. Έχουν φτάσει σε σημείο να δεκαπλασιάσουν την παραγωγή γάλακτος από μια αγελάδα. Αλήθεια πιστεύεις ότι το τελικό προϊον είναι ίδιο με το γάλα που έπιναν πριν 100 χρόνια;

 

Στην Αμερική ίσως, εδώ τα πράγματα είναι πιο απλά. Προτίμησε γάλα από μικρές γαλακτοκομικές μονάδες ή ακόμα καλύτερα βιολογικό, όπως το ΕΒΟΛ ή της αμερικάνικης γεωργικής σχολής. 

 

Στο ξαναλέω, υπάρχουν δεκάδες έρευνες που συνδέουν το γάλα με τη ΣΚΠ, με οστεοπόρωση, (αν θες ασβέστιο, πάρτο από πράσινα φυλλώδη λαχανικά ή σουσάμι), με καρκίνο. Μάλιστα το τελευταίο λινκ που παρέθεσες το συνδέει με καρκίνο ωοθηκών στις γυναίκες και προστάτη στους άντρες' μάλλον δεν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις ολόκληρο.  :)

 

 

Clearly, although more research is needed

 

 

Θα μας πλακώσει στο ξύλο ο Dakon αν συνεχίσουμε με το γάλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιολογικα ειναι λιγο τσιμπιμενα σε σχεσει με τα αλλα.. Εγω πλεον το ΣΕΡΓΑΛ εχω σε εκτιμηση πολυ καλη γευση...

 

'Οτι δίνεις παίρνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lroi, η επιμονή είναι αυτοσκοπός; :) Έγραψα ήδη πώς ακόμα δεν υπάρχει η τέλεια σύνδεση ανάμεσα στο γάλα και στα 3 κακά της μοίρας μας. Υπάρχουν πάντως αρκετά στοιχεία για να σε κάνουν υποψιασμένο ότι κάτι δεν πάει καλά. Απο κει και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. 

 

Τέλος για μένα το συγκεκριμένο θέμα -μέχρι να μ' ανάψετε και να ξαναρχίσω :)

 

Λίβερπουλ, έχω γράψει πολλά ποστ πίσω πώς αν θες να κάνεις ένα βήμα στην υγειυνή διατροφή, αυτό είναι η μέγιστη δυνατή αποχή από επεξεργασμένες τροφές. Όποια άλλη απόφαση, έπεται. Η 1η και πιο σημαντική είναι "μακριά από τα έτοιμα". Στο βαθμό του εφικτού πάντα.

 

Υ.Γ. Τα βιολογικά είναι πολύ τσιμπημένα, όχι λίγο. Όποιου το πορτοφόλι αντέχει, τα αγοράζει.

 

Υ.Γ.2. Λίβερπουλ, και γω πατόφτυαρο κάνω, και μου βγαίνει ο πάτος, αλλά αξίζει. Από του χρόνου λέω να βρω κανένα συγχωριανό να ρθει με το τρακτέρ για να γλιτώσω το φτυάρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Bosei, δεν έχω ιδέα για τα μάκρο γιατί παίζει ρόλο η τελική σύνθεση που αλλάζει κάθε φορά. Λιπαρά έχει υψηλά -τόσο το σουσάμι όσο και οι ξηροί καρποί έχουν άφθονα- αλλά είναι καλά λιπαρά, απ' αυτά που όχι απλώς χρειάζεται ο οργανισμός αλλά βοηθούν ακόμα και στην καύση λίπους. Σε λέω, με τέτοιες μπάρες τρέφομαι κι έχω καταφέρει να χάσω λίπος/κιλά την ίδια στιγμή που αυξάνω μυική μάζα.

Γνωρίζω για τα λιπαρά. Γενικά πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωση γεύματος που έχει μεγάλη ποσότητα υδατάνθρακα (που στο συγκεκριμένο είναι και τα σάκχαρα πολλά) αλλά και λιπαρών ταυτόχρονα. Όσο για την τελευταία πρόταση άσε με να αμφιβάλω ότι ευθύνονταν το μείγμα γι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ ότι το μίγμα με αδυνάτισε. Εννοώ ότι δεν πρόσθεσε τόσα πολλά ώστε να με εμποδίσει να χάσω λίπος.

 

Ο Dakon ανέφερε κάποιες ασκήσεις για ίσιωμα πλάτης και στήθους. Δώστε περισσότερες λεπτομέρειες στο λαό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Τα βιολογικά είναι πολύ τσιμπημένα, όχι λίγο. Όποιου το πορτοφόλι αντέχει, τα αγοράζει.

 

Υ.Γ.2. Λίβερπουλ, και γω πατόφτυαρο κάνω, και μου βγαίνει ο πάτος, αλλά αξίζει. Από του χρόνου λέω να βρω κανένα συγχωριανό να ρθει με το τρακτέρ για να γλιτώσω το φτυάρι. 

  Εγω φετος παω να φτυαρισω, το χωμα ηταν σκληρο σπαει το πρωτο φτυαρι, λεω δεν το χει η μερα σημερα. Παω παιρνω αλλο φτυρι και το εκανα εχω και φωτο ...

 

 

post-223961-0-28946600-1371054198_thumb.jpg

 

Εγω επειδη δεν μενω μονος στο μεσιμεριανο φαι επεμβαινω οπως μπορω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...