Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λένε ότι κάνει καλό το τσίμπιμα της μέλισσας (σε αυτούς που δεν είναι αλλεργικοί προφανώς).Αληθεύει?

 

Λενε οτι βοηθαει σε φλεγμονες, αρθριτιδα,καποιοι το δοκιμαζαν για την σκληρυνση κατα πλακας.Υπαρχει απο πισω ολοκληρη βιομηχανια που εκμεταλλευεται το τιποτα.
Καλυτερα καποιος να προσεχει το θεμα της διατροφης του περισσοτερο, παρα να προσπαθει να κρυψει τα προβληματα του κατω απο το χαλι με αμφιβολα αποτελεσματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αργία σήμερα, κλειστό το γυμναστήριο, οπότε δεν είναι δύσκολο να μαντέψετε τι έκανα σήμερα... Ω, ναι, ποδηλασία! 88 χλμ, 1726 καμμένες θερμίδες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργία σήμερα, κλειστό το γυμναστήριο, οπότε δεν είναι δύσκολο να μαντέψετε τι έκανα σήμερα... πήγα από Θεσ/νίκη μέχρι Σέρρες με το ποδήλατο

 

Χαρά στο κουράγιο σου!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά στο κουράγιο σου!  :P

 

Καλό το fix στο post μου! :-D

 

Που να 'ξερες ότι την Κυριακή (προχτές, που έκανα τα 73,6 χλμ) οι υπόλοιποι της παρέας έκαναν 195χλμ! Δυστυχώς, δεν μπορούσα να λείψω από το σπίτι για τόσες πολλές ώρες, αλλά όσο σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να είμαι μαζί τους και ότι "τα είχα" τα 195χλμ, σπάζομαι απίστευτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα σε ελληνικό σούπερ μάρκετ και αγόρασα για δοκιμή τα παρακάτω δημητριακά, τα οποία φαίνονται αρκετά υποσχόμενα και τούμπανα, πλούσια σε υδατάνθρακες, πρωτεΐνες, φυτικές ίνες και βιταμίνες. Για τσεκάρετε. Τα ´χει δοκιμάσει κανείς;

 

http://www.fuelyour10khours.com/#products_single/

 

Ps. Βέβαια τα sugars είναι ψιλοτσιμπημένα.

Ps2. Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση, πρώτη φορά τα είδα σήμερα το απόγευμα στο ράφι.

Ps3. Είδα στο site έχει κι άλλα δύο προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά είναι ό,τι καλύτερο για υδατάνθρακα. Εγώ τα σιχαίνομαι βέβαια, τρώω τα απλα corn flakes.

 

Σημερα 3 ώρες χαλαρό cardio (ping pong). Τελεια ήταν, ετοιμάζομαι να καταβροχθησω 600 γρμ φτερούγες κοτοπουλο (περιπου 50-50 παει οστά/κρέας) με 150 γρμ ρύζι. Ξερω οτι ειναι προχωρημένη η ώρα αλλά δυστυχώς για 2 βδομάδες θα δουλεύω 23-07, οπότε αυτό είναι το δείπνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

παιδια βρωμη δοκιμαστε απο καποιο βιολογικο και αφηστε τα κουακερ..

τα κουακερ εχουν ζαχαρη και ειναι υπερβολικα γλυκα και ακριβα! εγω παιρνω 3.20 το κιλο χυμα και ειναι πολυ καλυτερη απο τα κουακερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα η βρώμη ειναι σε σακούλι , δεν έχει ζάχαρη κ την παίρνω 1,40 τα 500g 

παλιά που έπαιρνα αυτή η κάποια σαν αυτή στη φωτογραφία ηταν ακριβή κ είχε 1γρ ζάχαρη @ 100γρ νομίζω που δε το θεωρώ σπουδαίο 

Quaker%20Oats%20England%20500g%20Tin%201

έτσι απο περιέργεια , πουλάνε άκοπη βρώμη(να μην ειναι φλύδες) γιατι δεν έχει πάρει πουθενά το μάτι μου. 


@Spect~ μήπως εννοείς τα μούσλι ? γιατι βρώμη με ζάχαρη μου κάνει εντύπωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οχι τα κουακερ αυτα λεω! τι να σου πω. εγω μια φορα που ειχα φαει μετα την βρωμη που παιρνω απο το βιολογικο μου φανηκε υπερβολικα γλυκια η γευση της, σε φαση δεν μπορουσα να το φαω! (και τετοια θεματα δεν εχω γενικα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω το προγραμμα που κανω εδω και 2-3 βδομαδες και θα το κανω για κανα-δυο μηνς ακομη !

το κανω εδω και χρονια την ανοιξη για 3 μηνες και εχει πολυ καλα αποτελεσματα !

λοιπον ποδια παντα μονα τους δε τα μπερδευω ποτε με τον κορμο και κανω σκουωτ- πρεσσα - προσαγωγους- δικεφαλα τετρακεφαλα στο μηχανιμα και ολιγο απο γαμπες , συνολο 40 λεπτα συν 40 περιπου αεροβια ελιπτικο !

τις αλλες μερες τις χωριζω σε δυο ομαδες καθε προπονηση , συνηθως πλατη χερια την μια μερα - στηθος ωμους  - τραπ την αλλη !

η προπονηση στον κορμο εχει διαρκεια το πολυ 35εως45 λεπτα συν15 λεπτα κοιλιακους ραχιαιους στην αρχη και  25-30 λεπτα αεροβια ελιπτικο στο τελος ! σουμα max 1,30 ωρα !

το λοιπον .. αν εξερεσουμε τις βασικες και βαριες ασκησεις σε καθε ομαδα (παγκο στο στηθος , αρσεις στην πλατη πχ)

ολες τις αλλες all around ασκησεις τις παιζω σουπερ-σετ και Γιγα-σετ μεταξυ τους !

(τα γιγα σετ για οσους δε τα ξερουν ειναι συνδιασμος πανω απο δυο διαφορετικων ασκησεων μαζι χωρις καθολου ξεκουραση) με 30-40''  αυστηρα max ξεκουραση !  απο μηχανημα σε μηχανημα χωρις διαλειμα με φουλ ενταση σα το τρελλο! (εκει πηγαινε κ η αντιρρηση μου στο μπλοκακι φιλε ποδηλατη, με το ρυθμο που κανω . δεν εχω χρονο ουτε να παρω ανασες οχι να κατσω να σημειωσω)  

και μπερδεμενα ολα μεταξυ τους ! οταν εχω στηθος ωμους πχ δε τελειωνω το στηθος και μετα μπαινω στους ωμους αλλα τα κανω μαζι σουπερ - γιγα-σετ οπως ειπα ολα πλιν των βασικων ! το ιδιο πλατη - χερια κτλ

αυτο το κανω κανα τριμηνο καθε χρονο ! 5 φορες την βδομαδα δευτερα εως παρασκευη σερι !  κυκλικα 1 μερα ποδια - 2 μερες κορμο και παλι απ την αρχη !  σαββατο ισως κανω σπιτι καμμια ροδα καναν κοιλιακο κανα λαστιχο , κυριακη ομως τιποτα απολυτως ! ολους τους αλλους μηνες μιας κ δε τα αφηνω ποτε κανω μεγαλυτερη σε διαρκεια προπονηση με αρκετα μικροτερη ενταση ομως ! τρωμε καλα - δε τρελλαινομαστε ομως με τα γραμμαρια !

 

 

για να πετυχουμε υπαρχουν κατ εμε καποιοι απαραβατοι κανονες !

κανονας πρωτος ! δε μιλαμε ποτε δε κανουμε γνωριμιες και δημοσιες σχεσεις στο γυμν! αν τα εχουμε τοσο αναγκη αυτα τα κανουμε πριν η μετα την προπονηση  , οχι ενδιαμεσα !

κανονας δευτερος - αν εχουμε ενα ατομο να γυμναστουμε μαζι θα κανουμε παρα πολυ καλυτερη δουλεια απ οτι θα κανουμε μονοι μας ! ο υγιης ανταγωνισμος βοηθαει πολυ συν αυτη η ελαχιστη  βοηθεια που περνουμε οταν δεν μπορουμε να κανουμε τα κιλα ειναι τεραστια υποθεση !

 

μια απ τις επομενες μερες ισως ποσταρω αναλυτικα την προπονηση και τον συνδιασμο ασκησεων σουπερ και γιγα-σετ σε στηθος - ωμους - πλατη - χερια κ οποιος την ακολουθησει πιστευω θα βοηθηθει πολυ ..

To προγραμμα που κανεις ειναι παρομοιο με το δικο μου με τις εξης διαφορες:Δεν μπλεκω τις ασκησεις απο διαφορετικα μερη π.χ τελειωνω πρωτα ολες τις ασκησεις για στηθος και μετα περναω ωμους .Κανω λιγοτερα σουπερ σετ και κανενα γιγα σετ.Αεροβιο κανω διαδρομο με μεγαλη κλιση >6 και γρηγορο περπατημα οχι τρεξιμο .Και τρεξιμο (με αργο ρυθμο τυπου τζοκινγκ) κανω σε στιβο και ανωμαλο  με σακιδιο στην πλατη και βαρος 10-15 κιλα.

Συμφωνω απολυτα πως στο gym  δεν πιανουμε την παρλα κατα την διαρκεια της προπονησης αλλα παραμενουμε συγκεντρωμενοι.ΕΚΤΟΣ αν παιζει κανενα καλο γκομενακι και μας μιλαει αυτο πρωτο η' με την γραμματεια-reception  που συνηθως ειναι αφρος xD.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βρώμη δεν είναι το κουακερ στα Ελληνικά;

oats είναι η βρώμη, Quaker είναι η "μάρκα", που λογικά προέρχεται από αυτούς http://en.wikipedia.org/wiki/Quakers

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...