Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι πρωτα το εγραψα και μετα ειπα να ψαξω, το ειδα , το ποσταρα..

 

Εξαλλου γι αυτο το ποσταρα για να ακουσω γνωμες. Το αρθρο το εβαλα ακομα γιατι αναφερεταιι και σε αλλες ασκησεις...

 

Το προγραμμα μου ειναι το εξης

 

Ελξης στην τροχαλια με ανοιχτη λαβη

 

Ελξης στην τροχαλια με κλειστη λαβη

 

Ορθια κωπηλατικη

 

Ραχεους.

 

Κωπηλατικη στο μηχανημα

 

Αυτα για πλατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πχ, εγώ θα έβγαζα την τροχαλία κλειστή λαβή, να τη βάλω στη μέρα δικεφάλων και να προσθέσω στο τέλος rear delt flyes.  Είμαι υπέρ του να χτυπάς το σημείο 2 φορές την εβδομάδα αλλά έμμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω αυτο δεν μπορω βαση του προγραμματος μου..

 

Γιατι δευτερα εχω στηθος δικεφαλλο

 

Τριτη πλατη τρικεφαλλο

 

Τεταρτη ρεπο

 

Πεμπτη ωμοι

 

Παρασκευη ρεπο

 

Σαββατο ποδια

 

Κυριακη ρεπο.

 

Πως να το διαμορφωσω αυτο..

 

Και να κανω δυο χτυπηματα καθε μυικη ομαδα; Ετσι δεν θα τα κουραζω πιο πολυ.

 

Παλια ετσι το εκανα, δηλαδη δευτερα στηθος δικεφαλλο τριτη πλατη τρικεφαλλο τεταρτη ωμοι ποδια πεμπτη επαναληψη της δευτερας παρασκευη επαναληψη της τριτης αλλα νομιζω πιο πολυ κοπωση μου δημιουργουσε..

 

Ειδα την ασκηση που μου προτεινες θα την δοκιμασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο ρε ένα κύπελλο γιαούρτι με ένα κομμάτι άπαχου τυριού.

 

Τόνος, καλή εναλλακτική, αλλά ποιος θα τον φάει για δεκατιανό?

 

Για βραδινό ευχαρίστως, αλλά ψάρι πρωινιάτικα εγώ δεν μπορώ να φάω. 

 

PS Αυτά με τα οποία συνδέεται το γάλα είναι παπ..... καμαρωτές μετά συγχωρήσεως.

Μέχρι και την καζεΐνη την βγάζουν ισάξια της γλουτένης καυ υπεύθυνη για διαβήτη, σκλήρυνση κατά πλάκας, μέχρι και αυτισμό. Το γάλα καταναλώνεται από αρχαιότάτων χρόνων και οι παθήσεις συνδέθηκαν με το γάλα, επειδή δεν μπόρεσαν να βρουν κάποιοι άμπαλοι την πραγματική αιτία των παθήσεων.

 

Όπως π.χ. έγινε κάποτε μία έκρηξη σε βενζινάδικο και επειδή δεν βρέθηκε η αιτία της ανάφλεξης, υπέθεσαν ότι κάποιο κινητό την προκάλεσε...

 

Εγώ τρώω τόνο για δεκατιανό. Βάζω σταφίδες και κολοκυθόσπορους μάλιστα και γίνεται ένα πιάτο σούπερ ;)

 

Δεν είναι καθόλου παπ... οι έρευνες που συνδέουν το αγελαδινό γάλα και τη γλουτένη με τη ΣΚΠ. Το έχω μελετήσει σχολαστικά το θέμα -έχω πολύ κοντινό συγγενή με ΣΚΠ και μάλιστα μόλις σήμερα μπήκε ακόμα ένας στο νοσοκομείο με υποψίες για ΣΚΠ...- και πίστεψε με, εδω ισχύει το όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω αυτο δεν μπορω βαση του προγραμματος μου..

 

Γιατι δευτερα εχω στηθος δικεφαλλο

 

Τριτη πλατη τρικεφαλλο

 

Τεταρτη ρεπο

 

Πεμπτη ωμοι

 

Παρασκευη ρεπο

 

Σαββατο ποδια

 

Κυριακη ρεπο.

 

Πως να το διαμορφωσω αυτο..

 

Και να κανω δυο χτυπηματα καθε μυικη ομαδα; Ετσι δεν θα τα κουραζω πιο πολυ.

 

Παλια ετσι το εκανα, δηλαδη δευτερα στηθος δικεφαλλο τριτη πλατη τρικεφαλλο τεταρτη ωμοι ποδια πεμπτη επαναληψη της δευτερας παρασκευη επαναληψη της τριτης αλλα νομιζω πιο πολυ κοπωση μου δημιουργουσε..

 

Ειδα την ασκηση που μου προτεινες θα την δοκιμασω...

 

 

Αυτό είναι πολύ απλό. 

 

Στη μέρα τρικεφάλων μπορείς να βάλεις βυθίσεις σε δίζυγο ή πάγκο με κλειστή λαβή. Μεγαλύτερη έμφαση σε τρικέφαλους, αλλά δουλεύεις και στήθος. 

 

Στη μέρα δικεφάλων βάζεις τροχαλία κλειστή λαβή ή chinups . Πλάτη και δικέφαλους σε ένα πακέτο. 

 

Στο στήθος και πλάτη συνήθως δουλεύουν και οι τρικέφαλοι-δικέφαλοι αντίστοιχα. 

 

Δε χρειάζεται να αφιερώνεις μια μέρα σε κάθε μυ, απλά εισάγεις μία άσκηση που σε καλύπτει στους στόχους σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μ αρεσει ο τονος να πω την αληθεια..κανα μηλαρακι θα τρωω και θα μαι κομπλε πιστευω!!

και βρωμη που δοκιμασα δεν μ εκανε εντυπωση αλλα θα την καταφερω!

 

Πρωι:κουακερ με γαλα

Δεκατιανο:αλλο ενα φρουτο

Μεσημερι:σαλατα με κατι με πρωτεινη.και οταν δεν ειναι δυνατο να φαω κρεας θα την βγαζω με καμια σαλατουλα και το πολυ πολυ να πεταω λιγη γαλαπουλα μεσα!

Απογευμα:κανενα μηλο με μπανανα..

Βραδυ:ομελετα!

 

τι λετε για αυτο?

ευχαριστω παντως για τις συμβουλες! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεσημέρι να τρως μαγειρεμένο φαγητό Andy. Χρειάζεσαι τα θρεπτικά στοιχεία (μέταλλα, ιχνοστοιχεία, βιταμίνες, κτλ) από τα όσπρια, το σπανακόρυζο, τα γεμιστά, τα φασολακια, κτλ. Σωστή η σαλάτα αλλά ως συνοδευτικο του κυρίου γεύματος, όχι ως κύριο γεύμα.

 

Το βράδυ κανένα γιαουρτάκι πρόβειο 2-3 φορές τη βδομάδα είναι σουπερ. 

 

Το απόγευμα τσίμπα μια χούφτα στραγάλια, είναι εξαιρετική τροφή. Φρούτα τρώγε κανα 2 το πρωί, μαζί στο δεκατιανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν θα πω τον πόνο μου. 

 

Αν κάποιος άνοιγε ένα Thread καράτε , φαντάζομαι θα ρωτούσαν όλοι τις καλές σχολές, καλό εξοπλισμό , καλές τεχνικές , τι καράτε να κάνω και όλοι θα λέγαν ότι κάνω καράτε γιατί μου αρέσει η φιλοσοφία του και για αυτοβελτίωση, όλα μέσα στα πλαίσια του καράτε. 

 

Το κακό με το γυμναστήριο είναι πως καταλήγουμε και ασχολούμαστε με τα 2% γιαούρτια, στραγάλια και μπανάνες. Κανένας δεν ρωτάει πως μπορώ να βελτιωθώ και να αποδίδω περισσότερο, πως να σηκώσω περισσότερο, πως να τρέξω ποιο γρήγορα, τι πιστεύετε για τον τάδε εξοπλισμό . Εντάξει , λίγοι ρωτάνε. Πολύ λίγοι. Πως όμως να συνεχίσεις να κάνεις κάτι όταν αυτό δεν το κάνεις για τη χαρά του να το κάνεις αλλά για έναν άλλο λόγο, κυρίως το καταραμένο το αδυνάτισμα. 

 

Θα πω σε όλους αυτούς που θέλουν να αδυνατίσουν απλώς το εξής. Κόψτε τις βλακείες, πηγαίνετε kickboxing ή box , πέντε φορές την εβδομάδα και σε δύο μήνες θα είστε 5-10 κιλά κάτω. 2 μήνες. Εγγυημένα. Τόσο απλά. Με προπονητή πάνω από το κεφάλι σας , εγκαταστάσεις κλπ. κλπ. 

 

Στο γυμναστήριο , θα έπρεπε να πηγαίνουμε για την ανάπτυξη του σώματος και τη δύναμη. Δε μπορώ να βλέπω δίαιτες πείνας και ατάκες του στυλ ''πρήζομαι'' , φουσκώνω και άλλα. Πηγαίνεις γυμναστήριο για να αναπτύξεις τους μυς σου. Να γίνεις πιο δυνατός. Να βάλεις νέα τεστ και όρια στον εαυτό σου, να γίνεις ο προπονητής σου. Να μάθεις το σώμα σου. Δε μπορεί απλά να είναι κάτι πρόσθετο στην φάση του γαμημένου του αδυνατίσματος. Στο γυμναστήριο μπορείτε να πάτε για να διορθώσετε το σώμα σας, να φτιάξετε σημεία που σας πονάνε και σιγά σιγά να τα δυναμώσετε. Τόσα πράγματα. Όχι μόνο για αδυνάτισμα και παπαριές.

 

/rant mode off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος θέματος: Fitness. Σ' αυτό εμπεριέχεται, και μάλιστα σε τεράστιο βαθμό, η διατροφή, το αδυνάτισμα, η αεροβική, κτλ

 

Αν έχεις τέτοιο νταλκά με τα βάρη μόνο, άνοιξε ένα σχετικά με το bodybuilding να βγάλεις γούστα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ δεν είπα ότι δεν παίζει ρόλο η διατροφή. Αλλά στο 90% των ποστς, μιλάμε για φρούτα και ζαρζαβατικά. 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=DWvu-yE1TwU&feature=player_embedded

 

 

29 λεπτά Mythbustering. Άγρια όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και να γυμναζεσαι το παν ειναι η διατροφη..

 

Δεν βλεπεις αλλιως αποτελεσματα..

 

Και γω θα ηθελα να αυξησω την δυναμη μου και την αντοχη αλλα αμα δεν δημιουργησω πρωτα βασεις τι να το κανω....

 

 

Τωρα κατι αλλο για την σπιρουλινα τι γνωμη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες βάσεις ρε συ, αν θα πάρεις σπιρουλίνα?Μια παπαριά είναι , μετά το γκότζι μπέρι, τον πράσινο καφέ, το ιπποφαές, το τζινγκ σενγκ Τη δύναμη και την αντοχη την ανεβάζεις στο γυμναστήριο. Η διατροφή είναι ένα σημαντικό εργαλείο. Δεν είναι ο αυτοσκοπός. 

 

Τρώγε σαν άνθρωπος. Λες πριν το 1900 να υπήρχαν άνθρωποι αδύναμοι και αργοί μόνο? Λες να ξέραν τι περιείχε το φαγητό που τρώγαν? Αλλά το τρώγαν και δουλεύαν κυρίως χειρονακτικά. 

 

Φάτα όλα , κρέατα , ρύζια , ψωμιά , γάλατα , φρούτα , λαχανικά , κόψε ότι πίνεται και την ζάχαρη. Τέλειωσε η διατροφή. αυτό ήταν για ένα ωραίο σώμα για τον μέσο άνθρωπο.. Δεν έχει άλλα. Οι κινέζοι που τρώνε ρύζι είναι χοντροί από τον υδατάνθρακα? Τρέχα , σήκωνε , μπαμ, σε δυο χρονάκια είσαι άλλος άνθρωπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο αν ειναι ...

 

Δεν μπορεις εναν αρχαριο να το ριξεις στα βαθια..

 

Δηλαδη εσυ για να μαθεις να κολυμπας σε πεταξανε απο μια γεφυρα δεν το νομιζω.

 

Δεν θελω να καταντησω σαν κατι τυπαδες που κανουν 3 μηνες γυμναστηριο τα ξερουν ολα και τα πινουν ολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ δεν είπα ότι δεν παίζει ρόλο η διατροφή. Αλλά στο 90% των ποστς, μιλάμε για φρούτα και ζαρζαβατικά. 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=DWvu-yE1TwU&feature=player_embedded

 

 

29 λεπτά Mythbustering. Άγρια όμως. 

Με το ζόρι αρθρώνει σωστές προτάσεις ο τύπος. Πως κατάφερες και τον άκουσες 29 λεπτά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...