Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το είδα πριν λίγο καιρό αυτό και παρατήρησα ότι τα πόδια του είναι πολύ αδύνατα ε?

Φαίνεται να τα γυμνάζει ή είναι η κάμερα που μπορεί να το αλλοιώνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ασχολείται κανείς με χειμερινή κολύμβηση; Αν ναι, πότε είναι η καλύτερη περίοδος να την ξεκινήσει κανείς και πως; Δεν ξέρω αν είναι άσχετο αλλά να πω ότι κάνω κρύο ντουζ κάθε μέρα, αλλά μετά από έντονο τρέξιμο και όταν το σώμα είναι ΠΟΛΥ ζεστό.

δεν ασχολουμαι (αν και θα ηθελα οι καταστασεις δεν το επετρεψαν για φετος)

χειμερινη κολυμβηση δεν ειναι οταν ξεκινας το μαρτη απριλη αλλα οταν κανεις ολο το χρονο (δηλαδη συνεχιζεις κανονικα και οκτωβρη,νοεμβρη κτλ)!  πολλοι εδω (κερκυρα) εχουν ξεκινησει τα μπανια και δεν ειναι χειμερινοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα πριν λίγο καιρό αυτό και παρατήρησα ότι τα πόδια του είναι πολύ αδύνατα ε?

Φαίνεται να τα γυμνάζει ή είναι η κάμερα που μπορεί να το αλλοιώνει?

 

συνδιασμός γενετικών / σταρχιδισμού και φάβλου κύκλου κλάψας για γενετικά και σταρχιδισμού. και οι δικές μου έτσι ήταν αν όχι χερότερα, τώρα δεν είναι :P

 

πάμε μια φορά, κάνουμε γάμπες , βλέπουμε ότι οι γάμπες όταν φτάνουν failure πονάνε και πιάνονται, έτσι αποφασίζουμε να τις γυμνάζουμε 10 reps με τα μισά κιλά που μπορούμε, βλέπουμε ότι δεν παίρνουνε (οι γάμπες είναι μυς που σηκώνουν όλο το σώμα θέλουν και σκίσιμο για να πάρουν και πολύ συχνή άσκηση) και μετά κλεγόμαστε ότι οι γάμπες μας δεν παίρνουνε και δεν τις ξαναγυμνάζουμε. 

 

the story of every "skips leg day" τύπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει οι γαμπες ειναι και λιγο περιεργο σημειο ! μπορει ο αλλος γεννετικα να εχει γαμπες τουμπανο - ισα που να τις ακουμπαει  στην προπονηση κ να γινονται διπλασιες - και αλλος να εχει προβλημα να εχει γαματα ποδια - να τις ξεσκιζει στην προπονηση αλλα αυτες  να μην παιρνουν ευκολα με τιποτα !

σε γενικες γραμμες ομως ισχυουν οσα λες οι περισσοτεροι τις βαριουνται αν και δε θα επρεπε ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ασχολουμαι (αν και θα ηθελα οι καταστασεις δεν το επετρεψαν για φετος)

χειμερινη κολυμβηση δεν ειναι οταν ξεκινας το μαρτη απριλη αλλα οταν κανεις ολο το χρονο (δηλαδη συνεχιζεις κανονικα και οκτωβρη,νοεμβρη κτλ)!  πολλοι εδω (κερκυρα) εχουν ξεκινησει τα μπανια και δεν ειναι χειμερινοι!

Μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου κολυμπάω κι εγώ αλλά μετά δεν μπορώ να συνεχίσω παρά το γεγονός ότι η θερμοκρασία μέχρι και Δεκέμβρη είναι στους +20 εδώ. Σήμερα πχ πάλι έσκαγε ο τζίτζικας και η θάλασσα φαινόταν τέλεια, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να μπω. Επίσης σκέφτομαι ότι αν το αρχίσω τώρα στα καλά καθούμενα περισσότερο κακό θα κάνω στον εαυτό μου. Συνήθως πώς συνηθίζει κανείς; Τώρα χάνω τουλάχιστον 2 μήνες από κολύμπι (Νοέμβρη, Απρίλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κολυμβητηρια εχουν θερμενομενο νερο. Με ενα καλο μπουρνουζι παλευεται το μεσοδιαστημα απο τα αποδυτηρια και την πισινα τον Δεκεμβρη πχ. Αλλα δεν ξερω αν αναφερεσαι σε κολυμβητηριο η σε θαλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει οι γαμπες ειναι και λιγο περιεργο σημειο ! μπορει ο αλλος γεννετικα να εχει γαμπες τουμπανο - ισα που να τις ακουμπαει  στην προπονηση κ να γινονται διπλασιες - και αλλος να εχει προβλημα να εχει γαματα ποδια - να τις ξεσκιζει στην προπονηση αλλα αυτες  να μην παιρνουν ευκολα με τιποτα !

σε γενικες γραμμες ομως ισχυουν οσα λες οι περισσοτεροι τις βαριουνται αν και δε θα επρεπε ..

 

φυσικά ισχύει ακόμα και κάποιος να έχει τερμα φουσκομένες γάμπες γεμάτες φλέβα και να μην τις ακουμπάει καθόλου. Αυτό συμβαινει γιατί οι γάμπες γυμνάζονται έτσι και αλλιώς καθώς σηκώνουν μόνιμα όλο το σώμα ακόμα και αν περπατάμε μόνο. 

 

επίσης άλλος να είναι γενετικά σαν τον απο πάνω που προφανώς οι γάμπες του πέρνουν πολύ πιο δύσκολα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν παίρνουν και ότι δεν θα μεταμορφώθούνε. Απλά χρειάζεται τριπλή δουλειά σε αυτή την περίπτωση και οι γάμπες είναι και σημείο δύσκολο στην γυμναστική, δηλαδή ΠΟΝΑΝΕ όταν τις γυμνάζεις, οπότε όποιος έχει θέμα με γενετικά, συνήθως δύσκολα ξεπερνάει αυτό το εμπόδιο του πόνου που χρειάζεται και δεν τις γυμνάζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κολυμβητηρια εχουν θερμενομενο νερο. Με ενα καλο μπουρνουζι παλευεται το μεσοδιαστημα απο τα αποδυτηρια και την πισινα τον Δεκεμβρη πχ. Αλλα δεν ξερω αν αναφερεσαι σε κολυμβητηριο η σε θαλασσα.

Θάλασσα θέλω. Και περισσότερο λέγοντας χειμερινή κολύμβηση εννοώ να συμπεριλάβω και Νοέμβρη/αρχές Δεκέμβρη και μετά ξανά τέλη Μαρτιού/Απρίλιο. Όχι χειμώνα-χειμώνα που φυσάει και τα κύμματα θυμίζουν τσουνάμι.  Αλλά δεν τα καταφέρνω, όσες φορές δοκίμασα πονούσε η μέση και η κοιλιά μου μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείται κανείς με χειμερινή κολύμβηση; Αν ναι, πότε είναι η καλύτερη περίοδος να την ξεκινήσει κανείς και πως; Δεν ξέρω αν είναι άσχετο αλλά να πω ότι κάνω κρύο ντουζ κάθε μέρα, αλλά μετά από έντονο τρέξιμο και όταν το σώμα είναι ΠΟΛΥ ζεστό.

 

To κόλπο με την χειμερινή κολύμβηση δεν είναι ότι την ξεκινάς, αλλά ότι δεν σταματάς. 

 

Μην την ξεκινήσεις στο άσχετο μπορείς να αρρωστήσεις εύκολα. Απλά το επόμενο καλοκαίρι, συνέχιζε να κολυμπάς μετά το τέλος του καλοκαιριού και μην σταματάς. Αυτό είναι όλο που κάνουν οι χειμερινοι κολυμβητές. Συνέχισε μέχρι εκεί που αντέχεις, όταν παγώσεις σταματάς, κάθε χρόνο θα πας παραπάνω.

 

Κατά τα άλλα μην θεωρείς τυχαίο που οι χειμερινοί κολυμβητές είναι συνήθως βόδια με μπυροκοιλιά μέχι απέναντι. Το έξτρα λίπος χρειάζεται πολύ στην χειμερινή κολύμβηση. Αν είσαι αδύνατη η χειμερινή κολύμβυση κρύβει κινδύνους, αλλά το σώμα θα σε προστατεψει (θα παγώσεις και δεν θα συνεχίσεις όταν το κλίμα γίνει πολύ βαρύ, ενώ ο άλλος που είναι σαν θαλάσιος ελέφαντας θα συνεχίζει). Ο λόγος που πονούσε η κοιλιά σου είναι γιατί έφτασες τα όριά σου, σταματάς εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τοτε δεν μιλαμε για χειμερινη κολυμβηση ! το κλειδι ειναι να μην το σταματησεις καθολου! δηλαδη να συνεχισει να πηγαινεις ολους τους μηνες! μπαινεις εννοειται παντα σιγα σιγα ! και καθεσαι λιγο εκει που σκαει το κυμα και βρεχεις το σωμα σου με νερο να παρεις σιγα σιγα τη θερμοκρασια! αλλιως κανε λιγο τρεξιμο εκει που σκαει το κυμα να ανεβασεις θερμοκρασια και θα πεσεις ανετος μετα :P
ποτε δεν πεφτεις μια και εξω γιατι μπορει να μεινεις απο καρδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ευχαριστώ πολυ!

 

Θα το συνεχίσω μέχρι όσο αντέχω μετά το καλοκαίρι. Καταχείμωνο φοβάμαι λίγο τα κύμματα κιόλας, αν και πολλοί κολυμπούν εδώ.

 

Απλά να δυναμώσει κι άλλο ο οργανισμός μου θέλω, αλλά αν όλο αυτό εξαρτάται και από τον σωματότυπο τότε μάλλον όντως δε θα μπορώ (είμαι 165 και κάπου στα 50κιλά, κανονικό βάρος νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(είμαι 165 και κάπου στα 50κιλά, κανονικό βάρος νομίζω).

καλα κανεις και τα φοβασαι τα κυμματα και τον αερα :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλά να δυναμώσει κι άλλο ο οργανισμός μου θέλω, αλλά αν όλο αυτό εξαρτάται και από τον σωματότυπο τότε μάλλον όντως δε θα μπορώ (είμαι 165 και κάπου στα 50κιλά, κανονικό βάρος νομίζω).

 

καλά και γιατί χρειάζεσαι χειμερινή κολύμβηση για να δυναμώσει ο οργανισμός σου? Αν δεν γουστάρεις τα βάρη και τα προγράμματα γυμναστηρίου, δοκίμασε να γραφτείς σε μια σχολή χορού. Ο χορός είναι κάτι που οι γυναίκες γουστάρουν πάρα πολυ συνήθως και έχει πολύ καλά αποτελέσματα στο σώμα αν κάνεις στύλ που έχουν ενέργεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...