Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

μπος ειπα κ πιο πριν υπαρχουν ατομα που σπανε τα γραμμαρια σε δοσεις

φυσικα κ διαφορες ερευνες λενε διαφορετικα πραγματα !

η λογικη σου τι λεει ?  οι ποδοσφαιριστες που ξεσκιζοντε στην κρεατινη φανταζεσαι την παιρνουν μετα τους αγωνες η πριν ??

Η λογική μου λέει αυτό που είπα πάνω. Ότι στο τέλος σημασία έχει απλά να την παίρνεις μιας και θέλει συγκέντρωση η κρεατίνη...δεν πρόκειται να φύγει στην 1 ώρα που κάνουμε προπόνηση μιας και έχουμε απόθεμα από προηούμενες μέρες.

 

Παρόλα αυτά νομίζω ότι ίσως είναι πιό optimal να την παίρνει κανείς μετά λόγω του insulin spike που έχουμε μετά την προπόνηση και άρα την μεγαλύτερη απορρόφησή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναβει φωτιες ο ντακον ο γκουγκλης αναβει !

υπαρχουν 1000 διαφορετικες ερευνες με 1000 διαφορετικα αποτελεσματα στο καθε τι οχι μονο σε αυτο που σηζηταμε εδω τωρα ! οτι και να μου μου πει εμενα ο γκουκλης ειναι δυνατον να μη παρω το 10- 20% της ενεργειας που θα μου δωσει η κρεατινη πριν τνν προπονηση και απο την στιγμη που το εχω κανει τοσα χρονια πισω με τρελλη επιτυχια ?

οταν πρωτοπηρα κρεατινη - σε παρθενο οργανισμο - ουτε φαρμακα να ειχα παρει , τοση διαφορα σε δυναμη σε αντοχη  σε ολα .. πυραυλο με εκανε πριν την προπονηση !

και  επειδη ακριβως οπως λες μπος η κρεατινη κραταει ωρες και μερες γι αυτο πρεπει να την παιρνουμε πριν !

σου εφερεε ενα παραδειγμα με τους ποδοσφαιριστες που πραγματικα ξεσκιζοντε στην κρεατινη μη το προσπερνας

δε μπορω να σου πω κατι αλλο  πιο απλο ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα κάστανο. Αλλά και το γάλα και η μπανάνα για το insulin spike είναι. Λίγο κομπογιανίτικα βέβαια αλλά δε βαριέσαι. Δεν πάω και για χάσιμο λίπους. Ειχα διαβάσει πως καλό είναι να την παίρνεις με λίγο γλυκό χυμό, αλλά ποιος βρίσκει γλυκό μη όξινο χυμό της προκοπής με λίγη ζάχαρη?  Και στην τελική, its food, just eat it god damn it.

 

Τα λέει αυτά ο τύπος που πίνει sagria don simon αυτή τη στιγμή, 3 ευρώ το μισόλιτρο στο χαρτόκουτο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτη η αισθηση γαμικουλισμου που παιρνεις καταλαθος μεγαλυτερο αλτηρα και βγαινει η ασκηση σχεδον το ιδιο ευκολα και το καταλαβαινεις μετα πως λεγεται με μια λεξη? :P

 

επισης εχει κανεις να προτεινει κανα παπουτσι για γυμναστηριο+τρεξιμο σε διαδρομο+ανετο και για καθε μερα?

 

για τι μπατζετ μιλας? το θεμα ειναι οτι για βαρη γενικα προτεινονται φλατ παπουτσια (εγω προσωπικα ποτε δεν εχω βαλει φλατ παπουτσι στο γυμναστηριο) ενω για τρεξιμο θες καλη σολα για να απορροφαει κραδασμους! οσο για το τρεξιμο στην μυτη ειδικα για αρχαριο ενιαι δυσκολο -αν και ειναι καλο να μαθεις με τη μυτη- αλλα οπως και να χει χρειαζεσαι και τα δυο στυλ τρεξιματος (φτερνα και μυτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναβει φωτιες ο ντακον ο γκουγκλης αναβει !

υπαρχουν 1000 διαφορετικες ερευνες με 1000 διαφορετικα αποτελεσματα στο καθε τι οχι μονο σε αυτο που σηζηταμε εδω τωρα ! οτι και να μου μου πει εμενα ο γκουκλης ειναι δυνατον να μη παρω το 10- 20% της ενεργειας που θα μου δωσει η κρεατινη πριν τνν προπονηση και απο την στιγμη που το εχω κανει τοσα χρονια πισω με τρελλη επιτυχια ?

οταν πρωτοπηρα κρεατινη - σε παρθενο οργανισμο - ουτε φαρμακα να ειχα παρει , τοση διαφορα σε δυναμη σε αντοχη  σε ολα .. πυραυλο με εκανε πριν την προπονηση !

και  επειδη ακριβως οπως λες μπος η κρεατινη κραταει ωρες και μερες γι αυτο πρεπει να την παιρνουμε πριν !

σου εφερεε ενα παραδειγμα με τους ποδοσφαιριστες που πραγματικα ξεσκιζοντε στην κρεατινη μη το προσπερνας

δε μπορω να σου πω κατι αλλο  πιο απλο ..

Δεν καταλαβαίνω τον συσχετισμό ότι αφού κρατάει η κρεατίνη πολύ τότε παίρνε την pre workout...Σου εξήγησα την λογική μου στο ποστ πάνω από το δικό σου. Το τι κάνουν οι ποδοσφαιριστές βέβαια μου είναι αρκετά αδιάφορο. Κι εγώ να σου πω ότι ο Layne Norton και ο Will Brink προτείνουν post workout λήψη κρεατίνης ξέρω γω...ποιόν θα εμπιστευτώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η  λογικη σου λεει λοιπον πως   ''Ότι στο τέλος σημασία έχει απλά να την παίρνεις μιας και θέλει συγκέντρωση η κρεατίνη''

αληθεια το πιστευεις αυτο ?  και μια τσιχλα να παρεις αλλη γευση εχει με το που την παιρνεις και αλλη μετα απο 10 λεπτα μασημα .. ειναι δυνατον να σκεφτεσαι οτι την κρεατινη οποτε και να την παρεις ειναι το ιδιο ?

την κρεατινη την περνουμε κυρίως για την άμεση επίδρασή της στην αύξηση της δύναμης και της αντοχης μας !

δεν εχω κατι αλλο να πω  γιατι οχι δε μπορεις αλλα δε θελεις να καταλαβεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρη σημερα και γαμησαν. Αλλα ετσι οπως εχω κανει το προγραμμα θα πρεπει να περιμενω μεχρι την αλλη παρασκευη. Μαλακια, μολις τελειωσει ο μαραθωνιος θα το κανω αλλιως το προγραμμα η θα ενταξω περισσοτερες προπονησεις την βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η  λογικη σου λεει λοιπον πως   ''Ότι στο τέλος σημασία έχει απλά να την παίρνεις μιας και θέλει συγκέντρωση η κρεατίνη''

αληθεια το πιστευεις αυτο ?  και μια τσιχλα να παρεις αλλη γευση εχει με το που την παιρνεις και αλλη μετα απο 10 λεπτα μασημα .. ειναι δυνατον να σκεφτεσαι οτι την κρεατινη οποτε και να την παρεις ειναι το ιδιο ?

την κρεατινη την περνουμε κυρίως για την άμεση επίδρασή της στην αύξηση της δύναμης και της αντοχης μας !

δεν εχω κατι αλλο να πω  γιατι οχι δε μπορεις αλλα δε θελεις να καταλαβεις ..

Ρε συ mau ναι αλήθεια το πιστεύω...δεν ανακάλυψα νέο πλανήτη. Την κρεατίνη αφού την παίρνουμε για άμεση επίδραση τότε να μην παίρνουμε τις ημέρες που δεν έχουμε προπόνηση...να κάνουμε ένα skip...και αφού έχει άμεση επίδραση όλος ο κόσμος που παίρνει post workout την κρεατίνη παίρνει όλη αυτή την αύξηση δύναμης από placebo.

 

Εγώ εξήγησα την άποψή μου...συγνώμη που δεν μπορώ να δεχτώ επιχειρήματα του τύπου "αφού έτσι το κάνουν οι ποδοσφαιριστές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ mau ναι αλήθεια το πιστεύω...δεν ανακάλυψα νέο πλανήτη. Την κρεατίνη αφού την παίρνουμε για άμεση επίδραση τότε να μην παίρνουμε τις ημέρες που δεν έχουμε προπόνηση...να κάνουμε ένα skip...και αφού έχει άμεση επίδραση όλος ο κόσμος που παίρνει post workout την κρεατίνη παίρνει όλη αυτή την αύξηση δύναμης από placebo.

 

Εγώ εξήγησα την άποψή μου...συγνώμη που δεν μπορώ να δεχτώ επιχειρήματα του τύπου "αφού έτσι το κάνουν οι ποδοσφαιριστές".

Η κρεατίνη είναι μία ενδογενής ουσία (παράγεται από το σώμα μας) η οποία δημιουργείται στο συκώτι, το πάγκρεας και τα νεφρά από διάφορα αμινοξέα. Η κρεατίνη είναι υπεύθυνη για την επαντροφοδότηση  των μυών μας με ΑΤΡ (τριφωσφορική αδενοσίνη), η οποία είναι η κύρια πηγή ενέργειας του μυϊκού συστήματος. Αρκετές μελέτες της κρεατίνης που έγιναν από κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου παρέχουν ισχυρά στοιχεία που υποστηρίζουν την θετική εργογόνο επίδραση του συμπληρώματος κρεατίνης σε διαφόρων τύπων ασκήσεων, κυρίως σε αυτές που  είναι  επαναλαμβανόμενες και μεγάλης έντασης, με μικρής διάρκειας μεσοδιαστήματα ανάνηψης, όπως είναι η άσκηση με βάρη. Τα συμπληρώματα κρεατίνης είναι από τα πιο δημοφιλή σε όλο τον κόσμο, κυρίως για την άμεση επίδρασή της στην αύξηση της δύναμης, στην αποθεραπεία και στη μυϊκή ανάπτυξη.
 
αν δε μπορεις να το καταλαβεις και ετσι δε φταιω εγω !
το παραδειγμα με τους ποδοσφαιριστες στο εφερα για να καταλαβεις τι παιζει σε επαγγελματιες που αμοιβοντε με εκατομυρια  και ξεσκιζοντε στην κρεατινη μιας και δε θεωρείται αναβολικο - μιας και την παραγει ο οργανισμος μας -  για να παρουν το κατι παραπανω την ωρα του αγωνα  γι αυτο και την παιρνουν πριν ! !
σορρυ αν δε το καταλαβαινεις ομως το παραδειγμα δεν ειναι ακυρο ειναι παγκοσμιος γνωστο και μιλαμε για ατομα που παιρνουν εκατομυρια ευρωπουλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Τα συμπληρώματα κρεατίνης είναι από τα πιο δημοφιλή σε όλο τον κόσμο, κυρίως για την άμεση επίδρασή της στην αύξηση της δύναμης, στην αποθεραπεία και στη μυϊκή ανάπτυξη.
 
αν δε μπορεις να το καταλαβεις και ετσι δε φταιω εγω !
το παραδειγμα με τους ποδοσφαιριστες στο εφερα για να καταλαβεις τι παιζει σε επαγγελματιες που αμοιβοντε με εκατομυρια  και ξεσκιζοντε στην κρεατινη μιας και δε θεωρηται αναβολικο - μιας και την παραγει ο οργανισμος μας -  για να παρουν το κατι παραπανω την ωρα του αγωνα  γι αυτο και την παιρνουν πριν ! !
σορρυ αν δε το καταλαβαινεις ομως το παραδειγμα δεν ειναι ακυρτο ειναι παγκοσμιος γνωστο και μιλαμε για ατομα που περνουν εκατομυρια ευρωπουλα.

 

Όταν λέμε άμεση υποθέτω καλό είναι να προσδιορίζεται και το πόσο άμεση...εγώ θεώρησα επιτόπου. Προφανώς εσύ και οι γραμμές που παραθέτεις αναφέρονται σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

 

Συνεχίζω να μην θεωρώ αξιόπιστο στοιχείο τους ποδοσφαιριστές που παίρνουν την κρεατίνη πιό πριν αλλά προτιμώ πηγές σαν αυτή που παρέθεσα πιό πάνω και απόψεις από έναν διδακτορικό (Layne Norton).

 

Τέλος πάντων...τσάμπα συζητάμε για κάτι που όποιος τέλος πάντων θέλει να κοιτάξει για το ιδανικότερο θα κάνει την έρευνά του και θα καταλήξει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Αν τα επίπεδα κρεατίνης στον οργανισμό μου είναι α, καθώς καταναλώνω καθημερινα κρεατίνη για μήνες, το να πάρω ένα scoop κρεατίνης πριν την προπόνηση , πόσο θα μου δώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ισως βοηθησει τον ντακον στην ερωτηση του και σενα μπος σε τυχων αποριες ..


ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΛΗΨΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ
Η ημερήσια λήψη συμπληρωμάτων κρεατίνης εξαρτάται από την ημερήσια ανάγκη εξωγενούς πρόσληψης, που με τη σειρά της εξαρτάται:

α) Από την ποσότητα κρεατίνης που περιέχει η κανονική διατροφή.

β) Από το καθαρό μυϊκό βάρος (προσοχή: όχι το σωματικό αλλά το καθαρό μυϊκό βάρος).

γ) Από τον τύπο της προπόνησης.

δ) Από την λειτουργική κατάσταση του οργανισμού.

Τα τρία βασικά σχήματα λήψης κρεατίνης είναι:

1. Πέντε (5) γραμμάρια τέσσερις φορές την ημέρα επί 5 ημέρες την εβδομάδα - διακοπή της λήψης της για τις υπόλοιπες δύο ημέρες κι επανέναρξη του κύκλου.

2. Λήψη 23-30 γραμμαρίων (ανάλογα με το μυϊκό βάρος του αθλητή) μια φορά την ημέρα, μία ώρα πριν την προπόνηση, σε "κύκλους" δύο ή τριών ημερών που ακολουθούνται από διακοπή της λήψης της για μια-δύο ημέρες.

3. Λήψη κρεατίνης τις ημέρες προπονήσεων υψηλής έντασης και αποφυγή της κατά τις ημέρες προπονήσεων πολλών επαναλήψεων.

Σε κάθε περίπτωση καλύτερα αποτελέσματα φαίνεται να επιτυγχάνονται όταν προηγείται ένας κύκλος υπερφόρτωσης με κρεατίνη (5-7 ημέρες Χ 20-30 γραμμάρια), ακολουθεί μία συντήρηση 15-20 ημερών με δόσεις των 5-10 γραμμαρίων και διακοπή της χρήσης της για μία περίοδο 1-2 μηνών.


ΔΙΑΚΟΠΤΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ
Η διακοπτόμενη χρήση συμπληρωμάτων κρεατίνης θεωρείται αναγκαία ώστε το σώμα να διατηρήσει υψηλή την ικανότητα παραγωγής της και να μην "επαναπαυτεί" στην εξωγενή χορήγηση. Η αντίθετη άποψη λέει βέβαια ότι με αυτήν την λογική οι άνθρωποι που τρώνε καθημερινά κρέας επί πολλά χρόνια, δεν θα μπορούσαν να παράγουν καθόλου κρεατίνη...όμως ξεχνούν ότι για να πάρουμε τα 20 ή 30 γραμμάρια κρεατίνης από το κρέας θα χρειαζόταν να φάμε περίπου πέντε ή έξι κιλά μοσχάρι σε καθημερινή βάση.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
1) Χρησιμοποιήστε κυρίως μονοϋδρική κρεατίνη.

2) Αρχίστε με πολύ χαμηλές δόσεις.

3) Αυξήστε σταδιακά την δόση χορήγησης.

4) Ακολουθείστε μια απολύτως ισορροπημένη διατροφή.

5) Προσθέστε στην διατροφή σας συμπληρωματικά αμινοξέα.

6) Προπονηθείτε με μεγαλύτερη ένταση.

7) Κάντε μόνον διακοπτόμενη χρήση.

8) Ακολουθείστε κατά γράμμα τις συμβουλές του ιατρού σας.

 

για οσους παιρνουν ας του ριχξουν μια ματια ! εχω μαρκαρει τα πιο σημαντικα  ! προσοχη στο 7 !

αποχωρω απο το θεμα κρεατινης  - σκοπος μας δεν ειναι να την πουμε ο ενας στον αλλον αλλα να ανταλαξουμε αποψεις με βασεις θελω να πιστευω ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Αν τα επίπεδα κρεατίνης στον οργανισμό μου είναι α, καθώς καταναλώνω καθημερινα κρεατίνη για μήνες, το να πάρω ένα scoop κρεατίνης πριν την προπόνηση , πόσο θα μου δώσει?

Με βάση αυτά που λέω:

 

Αν έχεις α κρεατίνη στον οργανισμό σου και πάρεις κρεατίνη πριν την προπόνηση πες να πάει α+0,5 ενώ αν πάρεις μετά την προπόνηση α+1. 

 

Όλα αυτά εννοείται με την προυπόθεση ότι η ποιότητα της κρεατίνης είναι καλή και η ανάμειξή της πολύ καλή (σε φάση να καταλαβαίνεις δύσκολα αν έχει κάτι το νερό μέσα).

 

Τσέκαρε και τα αποτελέσματα στην δύναμη στην έρευνα που πόσταρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...