Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tips για το τι πρέπει να προσέχει ένας νέος στην γυμναστική (κυρίως στα βάρη)? Πήγαινα kick boxing αλλά έχει περάσει ένάμιση χρόνος απο τότε που το σταμάτησα καθώς εκεί δεν κάναμε και πολλά βάρη...

Προχθές ξεκίνησα και 2 μέρες τώρα απλά με καθοδηγούσε ένα γυμναστής και αύριο θα έχω το πρόγραμμα.

Ένας σχετικά νέος στο άθλημα μετά απο πόσο καιρό μπαίνει στα ελεύθερα βάρη? (γιατί λογικά τώρα θα έχω μόνο σε μηχανήματα + διάδρομο) τι συμβουλές μου δίνετε? σε 8 μέρες περίπου έχω ραντεβού με διατροφολόγο για να μου μετρήσει ποσοστά λίπους/μυών και να με καθοδηγήσει γενικότερα στον τομέα της διατροφής και όχι μόνο καθώς πρέπει να φέρω σε ένα μέτρο (παίρνω και Τ4) τον υποθυροειδισμό μου...

Ο στόχος μου είναι να φτιάξω ένα ρεαλιστικό γυμνασμένο και δυνατό σώμα με μπολικη αντοχή. 1.90 ύψος 85 κιλά τα stats μου και τελευταία φορά που μέτρησα το λίπος μου πρέπει να ήταν πάνω απο 15%...

Συγνώμη αν κούρασα αλλά έχω ανάγκη την γνώμη σας! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

wizzy, νομίζω ότι φαινόταν το χιούμορ στις απαντήσεις, ειδικά του Φωτη. Ας μην αρπαζόμαστε τόσο εύκολα. Δε διαφωνώ με τη διαλλακτικότητα αλλά μην πάμε  στο άλλο άκρο, να φοβόμαστε τι γράφουμε μην παρεξηγηθεί ο άλλος.

 

Συμφωνώ, απλά στην πρώτη ανάγνωση, ειδικά το post του Mau-Maus δεν φαινόταν και τόσο χιουμοριστικό.

 

καταρχας - το καλη καρδια  κ την διαφωνια  τα θεωρω δεδομενα κ δε χρειαζεται καν να τα αναφερεις !

εννοειται καλη καρδια πανω απ ολα κ οτι οι διαφωνιες ειναι μες το προγραμμα !

ομως ακου  .. μη παιρνεις και εσυ την διαφορετικη αποψη στραβα κ επικριτικα δεν ειναι ετσι !

εχω διαφορετικη αποψη με το μπλοκακι δεν εχω ομως καμμια διαθεση να σου την πω η να σε μειωσω !

απο την μερια σου σεβασου κ την διαφορετικη αποψη  του αλλου κ τον χρονο του οποιοδηποτε να σε βοηθησει οπουδηποτε εσενα του μη προχωρημενου οπως λες ...

 

 

edit

οσο εγραφα -  εγραψε ο γιαννης αυτο που ηθελα να πω πολυ απλα .. μην ειμαστε τοσο μιγιακγιχτοι δε κανει ..

 

Mau-Maus, επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται (όσα smileys και να βάλουμε), σου λέω ότι την πρώτη φορά που διάβασα το post σου μου "χτύπησε" λίγο άσχημα - στο στυλ "καλά, βρήκε αφορμή το μπλοκάκι για να μου την πει;" - ακριβώς το αντίθετο από την διάθεση που είχες όταν έγραφες το post!

 

Όπως και να 'χει το πράγμα, σέβομαι τις διαφορετικές απόψεις και το κυριότερο, περιμένω να διαβάσω διαφορετικές απόψεις για να εξάγω τα συμπεράσματά μου. Αλλά, στο παράδειγμα με το μπλοκάκι, δεν θα έβγαινα ποτέ να πω σε κάποιον "τι βλακεία κάνεις που δεν χρησιμοποιείς μπλοκάκι για τις προπονήσεις σου" - έστω κι αν η άποψή μου είναι διαφορετική.

 

Το κουράσαμε νομίζω και δεν χρειάζεται περεταίρω κουβέντα. Καλές προπονήσεις σε όλους μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η αισθηση γαμικουλισμου που παιρνεις καταλαθος μεγαλυτερο αλτηρα και βγαινει η ασκηση σχεδον το ιδιο ευκολα και το καταλαβαινεις μετα πως λεγεται με μια λεξη? :P

 

επισης εχει κανεις να προτεινει κανα παπουτσι για γυμναστηριο+τρεξιμο σε διαδρομο+ανετο και για καθε μερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Manos Πόσο χρονών είσαι? Αν είσαι κάτω από 30 γάμα του τη μάνα. Ελεύθερα από αύριο κιόλας .  (sorry αλλά αυτή η γλώσσα είναι η κατάλληλη για να δείξω την ένταση)

 

@ Ntinaras μάλλον κόβεις τον εαυτό σου μόνος σου, Adidas Samba Και μάθε να τρέχεις με το μπροστινό μέρος του ποδιού

 

5004985.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η αισθηση γαμικουλισμου που παιρνεις καταλαθος μεγαλυτερο αλτηρα και βγαινει η ασκηση σχεδον το ιδιο ευκολα και το καταλαβαινεις μετα πως λεγεται με μια λεξη? :P

 

επισης εχει κανεις να προτεινει κανα παπουτσι για γυμναστηριο+τρεξιμο σε διαδρομο+ανετο και για καθε μερα?

 

Στην πρώτη ερώτηση θέλω κι εγώ να ξέρω την απάντηση!

 

Στη δεύτερη, υπομονή να δει το post ο Spect.

 

 

Θελω να ανεβω στα shrugs απο τους 50κιλους και το gym διαθετει μονο 60. Δεν μας παιρνει.

 

 

Shrugs με μπάρα δεν παίζουν; (δεν ξέρω καν εάν γίνεται, απλά ρωτάω/προτείνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα γινεται με μπαρα αλλα με αλτηρες ειναι διπλασια δυσκολο και γυμναζουν πολυ καλυτερα το grip απο την μπαρα. Προτιμω να συνεχισω μεχρι οι 50 να γινουν ανετοι (ενταξει θα παρει πολυ καιρο και κανα δυο κιλα σωματικου βαρους ισως) και να παω 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ανεβω στα shrugs απο τους 50κιλους και το gym διαθετει μονο 60. Δεν μας παιρνει.

Δεν παίρνεις δύο μπάρες από αυτές που κάνεις farmer's walk να έχεις και μεγαλύτερο περιθώριο για ανέβασμα :-D?

 

Χωρίς πλάκα τώρα μάλλον θα αρχίσεις να την βγάζεις με barbell shrugs από δω και πέρα και τους 50κιλους έχε τους για τα drop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτη γι αυτο ρωτησα  στον ντακον''και πριν και μετα ?'' το πριν το θεωρησα δεδομενο !!!

την κρεατινη  για max αποτελεσματα την περνουμε  μιση ωρα πριν την προπονηση ! 

αλλοι βεβαια σπανε τα γραμμαρια και την παιρνουν καθ ολη την διαρκεια της ημερας .. οπως γουσταρει κανεις !

το σωστο ομως αν παιρνεις 1 φορα ειναι μιση ωρα πριν την προππονηση !

 

ο ντακον ειναι αρχηγος εδω - αρχοντας  .. υαπρχουν διαφορετικες αποψεις ομως δε πρεπει να τους τις πω  ?

ελπιζω να μη παρεξηγηθει και αυτος ..

 

 

υγ εγω δε παιρνω τωρα αλλα πριν αμνημονευτων ετων που επαιρνα αυτο ισχυε - και δεν αλλαζει ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε maus  εσυ την κρεατινη ποτε την παιρνεις ? Εγω  -πριν κανα μηνα που πηρα τελευταια φορα -πριν την προπονηση.  Εχω χασει κανενα επεισοδιο ?

Αν και ρωτάς τον maus δεν πειράζει...

 

Καλύτερη στιγμή βάση Link.png Site: αυτής  της έρευνας είναι μάλλον μετά την προπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μια random ερευνα δεν λεει τιποτα  φανταζομαι θα υπαρχουν αλλες 10  που λενε το αντιθετο.Και εγω θυμαμαι παντα πως  την παιρναμε 30' πριν την προπονηση .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μια random ερευνα δεν λεει τιποτα  φανταζομαι θα υπαρχουν αλλες 10  που λενε το αντιθετο.Και εγω θυμαμαι παντα πως  την παιρναμε 30' πριν την προπονηση .

Σίγουρα...γι αυτό είπα μάλλον. Πάντως αν το σκεφτείς ίσως έχει πιό πολύ νόημα να την παίρνεις μετά την προπόνηση λόγω του μεγάλου insulin spike που έχουμε μετά την προπόνα. Έτσι κι αλλιώς άντε να παίζει 5-10% ρόλο αφού συγκεντρωτικά δουλεύει η μονουδρική κρεατίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπος ειπα κ πιο πριν υπαρχουν ατομα που σπανε τα γραμμαρια σε δοσεις

φυσικα κ διαφορες ερευνες λενε διαφορετικα πραγματα !

η λογικη σου τι λεει ?  οι ποδοσφαιριστες που ξεσκιζοντε στην κρεατινη φανταζεσαι την παιρνουν μετα τους αγωνες η πριν ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...