Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγώ είμαι ήδη εκεί. Το πρόβλημα είναι πως μόλις χαλαρώσεις με το σώμα , ανεβαίνουν και οι επιδόσεις. Και κάπου εκεί αρχίζει το πραγματικό ταβάνι και η π@@@@τσα να το ξεπεράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση για μεταπροπονητικο ροφημα.καπου διαβσα μια συνταγη που λεει:

σε ενα σεικερ βαζω 300ml νερο + 300ml γιαουρτι στραγγιστο 2%. προαιρετικα λιγο καφε/κακαο/φρουκτοζη.

αυτο δινει περιπου 8γρ στα 100 πρωτεινη με 3γρ υδατ.χ3 μας κανει 24γρ πρωτ και 9γρ υδατ.

πινεται ευκολα,κ καθεται καλα στο στομαχι

 

τι εχετε να πειτε?

Εγώ για μετάπροπονητικο κουμπώνω 3-4 ασπράδια στο μουλτι μαζί με γάλα σόγιας και μισή κουταλιά του γλυκού κακαο για να μη μυρίζουν τα αυγά. Χτυπημαε και κατέβασμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για μεταπροπονητικό 1 μπανάνα, 1 scoop+γάλα, κρεατίνη και νερό και μετά από 1μιση ώρα φαγητό καθώς δεν έχω ούτε όρεξη το ψυγείο να ανοίξω όταν γυρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για μετάπροπονητικο κουμπώνω 3-4 ασπράδια στο μουλτι μαζί με γάλα σόγιας και μισή κουταλιά του γλυκού κακαο για να μη μυρίζουν τα αυγά. Χτυπημαε και κατέβασμα.

αν τα ασπραδια δεν τα βραζεις ο θεος να σε φυλαει ..

dakon  κρεατινη και πριν και μετα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για μεταπροπονητικό 1 μπανάνα, 1 scoop+γάλα, κρεατίνη και νερό και μετά από 1μιση ώρα φαγητό καθώς δεν έχω ούτε όρεξη το ψυγείο να ανοίξω όταν γυρίζω

Αρχηγε γιατι γαλα με την πρωτεινη ? Και γιατι κρεατινη μετα ? (δωσε μου και το αφμ σου αν θες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα ασπραδια δεν τα βραζεις ο θεος να σε φυλαει ..

Δεν τα βράζω , πλένω καλά το αυγό απέξω παρολαυτα.

Δεν ξέρω και γω ποσά αυγά έχω φάει έτσι.επισης δοκιμάζω που και που να τα κάνω ποσε αλλά βγαίνουν μαλακια.

Σκέφτηκα μετά να τα βράζω όλα μαζί και να τα έχω στο ψυγείο (σαν τα πασχαλινά) αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα θρεπτικά συστατικά τους και πόσο αντέχουν.

 

Οπότε άμα έχω χρόνο τα βράζω αλλιώς σαν τόν ρόκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα σοβαρα μιλας πας στο γυμναστηριο με μπλοκακι ??  και κρατας σημειωσεις καθημερινα ποσα κιλα κανεις ποσες επαναληψεις και διαφορες αλλες(?) λεπτομερειες ?  και ολα αυτά σε  βοηθούν στην πληρέστερη παρακολούθηση της προόδου?

φιλε μου αν κανεις πλακα εχεις τρελλο χιουμορ - αν μιλας σοβαρα ομως πες μου κατι .. εχεις δει να σε κοιτανε περιεργα εκει στο γυμναστηριο που πας με το μπλοκακι? :-)

η παρακολουθηση της προοδου δε γινεται γραπτα φιλε μου - ουτε κοιτας τα μπλοκακια σου και λες ''αα αυτη την βδομαδα ειμαι δυνατος''

η παρακολουθηση της προοδου γινεται χωρις να το καταλαβεις , οταν κοιταζεσαι στον καθρεφτη και βλεπεις το σωμα σου να αλλαζει , οταν βέπεις το ποσοστο του λιπους σου να πεφτει και  οταν συνειδητοποιεις οτι αντι για 5 φορες καποια κιλα τα επαιξες 7 ! και εκει που εβαζες 50κ πχ τωρα βαζεις 60 !

 

λιβε απο την ορθοστασια πονανε τα ποδια οχι η μεση !

αν σε ποναει η μεση απ την ορθοστασια κοιταξε το ..

 

Είχα αρκετά να απαντήσω, αλλά τα περισσότερα τα απάντησε ο Dakon (βλ. πιο κάτω). Απλά θα σου πω ότι εμένα, προσωπικά, αυτό με βοηθάει στο να υπολογίζω την άνοδο των κιλών που κάνω σε κάθε άσκηση (μεταξύ άλλων). Επίσης, προσωπικά, χέστηκα για το τι λέει ή τι σκέφτεται ο κάθε ένας στο γυμναστήριο όταν με βλέπει με το μπλοκάκι.

 

 

¨Οχι Maus. Το εντελώς αντίθετο από αυτό που λες. Το ποσοστό λίπους, το νερό που ήπιες , τα κέφια σου όταν κοιτάς τον καθρέφτη, το πόσο καλά δούλεψες το πτυχόμετρο , όλα αυτά αλλάζουν με το λεπτό. Το μόνο που δεν αλλάζει, είναι τα νούμερα στο χαρτί. ¨Οποιος θέλει πρόοδο , πάει με το μπλοκάκι στο γυμναστήριο.  Και όποιος θέλει ασφάλεια, γράφει μέχρι και το πονάκι στον καρπό όταν έκανε μια καινούρια άσκηση και γενικότερα τα πάντα. Πως γίνεται να μετράς τη διατροφή και να μη μετράς την προπόνηση.

 

Η προπόνηση της προηγούμενης εβδομάδας είναι αυτό που ανταγωνίζεσαι. Ούτε ο 20χρονος απέναντι ούτε η κοπέλα στο διάδρομο. Ο εαυτός σου της προηγούμενης εβδομάδας.

 

Τώρα για το τι θα πουν οι άλλοι, όταν σε 1-2 χρόνια έχεις ξεπεράσει το γυμναστήριο σε επιδόσεις , γιατί εσύ τα γράφεις και οι άλλοι πάνε με τα κέφια τους, είναι τόσο klein όσο δεν πάει.

 

 

Tι μπλοκακι ρε παιδια  σιγα μην γραψει και σε παπυρο .Εχει ενα σωρο εφαρμογες για αυτη την δουλεια  το κινητο το εχεις ετσι και αλλιως μαζι σου .Και κρατας τα logs και δεν δειχνεις σαν το Σημιτη  με το μπλοκακι και μαλιστα σε παραταιρο περιβαλλον :P

Το κινητό το έχω για να τηλεφωνώ, να μου τηλεφωνούν, να στέλνω και να λαμβάνω μηνύματα. Τόσο απλά.  :-)

 

Το μπλοκάκι δεν ειναι κακό όταν κάποιος είναι αρχάριος και μπένει στο πνεύμα του progressive overload. Είναι ένας λόγος ακόμα να πιεστεί και να ασχοληθεί να σηκώσει παραπάνω, ειδικά όταν ανεβάζει κιλά κάθε εβδομάδα. 

 

Όταν είσαι λίγο πιο προχωρημένος νομίζω γνωρίζεις στο γραμμάριο πόσα σηκώνεις σε κάθε άσκηση (τουλάχιστον εγώ τα θυμάμαι όλα) οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται. 

Συμφωνώ. Απλά, δεν είμαστε όλοι προχωρημένοι.

 

διατροφη μετρας μια φορα οχι καθε μερα ! αλλο να κρατησεις σημειωσεις καθε τοσο και αλλο να πηγαινεις καθε μερα με το μπλοκακι !

δε μου αρεσει να χρησιμοποιω το ''εγω'' ομως τωρα υποχρεωτικα θα το κανω για να πω πως εγω   σχεδον 20 χρονια στα γυμναστηρια αν εξερεσω αυτους με το χαρτακι που παιρνουν οταν πρωτογραφοντε και το κρατανε λιγες μερες γιατι δε ξερουν καν τι ασκησεις πρεπει να κανουν - καποιον να κραταει σημειωσεις σε μπλοκακι δεν εχω δει !

μπορει να ετυχε  ...

 

 

Ακριβώς. Το ότι δεν σου έτυχε, δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει! :-) Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στην συγκεκριμένη προσέγγιση και καλή καρδιά! :-)

 

Ένα γενικό σχόλιο: Θα προτιμούσα να είστε (ή να είμαστε, αν προτιμάτε) περισσότερο διαλλακτικοί και λιγότερο επικριτικοί με τις απόψεις ή/και τις ενέργειες των άλλων. Έγραψα ένα σχετικό post, κάποιες σελίδες πριν, με αφορμή μια διαφωνία μεταξύ της katiepie και του Liverpool89. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εμένα μ' έχει πονέσει η μέση μετά από πολύωρη ορθοστασια, πολύ πριν ξεκινήσω βάρη. Μάλλον είναι θέμα κακής στάσης.

 

wizzy, νομίζω ότι φαινόταν το χιούμορ στις απαντήσεις, ειδικά του Φωτη. Ας μην αρπαζόμαστε τόσο εύκολα. Δε διαφωνώ με τη διαλλακτικότητα αλλά μην πάμε  στο άλλο άκρο, να φοβόμαστε τι γράφουμε μην παρεξηγηθεί ο άλλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ακριβώς. Το ότι δεν σου έτυχε, δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει! :-) Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στην συγκεκριμένη προσέγγιση και καλή καρδιά! :-)

 

Ένα γενικό σχόλιο: Θα προτιμούσα να είστε (ή να είμαστε, αν προτιμάτε) περισσότερο διαλλακτικοί και λιγότερο επικριτικοί με τις απόψεις ή/και τις ενέργειες των άλλων. Έγραψα ένα σχετικό post, κάποιες σελίδες πριν, με αφορμή μια διαφωνία μεταξύ της katiepie και του Liverpool89. 

καταρχας - το καλη καρδια  κ την διαφωνια  τα θεωρω δεδομενα κ δε χρειαζεται καν να τα αναφερεις !

εννοειται καλη καρδια πανω απ ολα κ οτι οι διαφωνιες ειναι μες το προγραμμα !

ομως ακου  .. μη παιρνεις και εσυ την διαφορετικη αποψη στραβα κ επικριτικα δεν ειναι ετσι !

εχω διαφορετικη αποψη με το μπλοκακι δεν εχω ομως καμμια διαθεση να σου την πω η να σε μειωσω !

απο την μερια σου σεβασου κ την διαφορετικη αποψη  του αλλου κ τον χρονο του οποιοδηποτε να σε βοηθησει οπουδηποτε εσενα του μη προχωρημενου οπως λες ...

 

 

edit

οσο εγραφα -  εγραψε ο γιαννης αυτο που ηθελα να πω πολυ απλα .. μην ειμαστε τοσο μιγιακγιχτοι δε κανει ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε γιατι γαλα με την πρωτεινη ? Και γιατι κρεατινη μετα ? (δωσε μου και το αφμ σου αν θες )

 

1) Έχει καλύτερη γεύση

2) Κρεατίνη συνήθως μετά την προπόνηση. 

 

Σου έστειλα το 10ψήφιο ΑΦΜ μου που ξεκινάει με 694 σε πμ. Περιμένω να ακούσω τη φωνή πίσω από τα posts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...