Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να γινω εθελοντης αιμοδοτης. Ξερετε κατα ποσο τις φορες που δινω αιμα θα επηρεασει τις προπονησεις μου? Ηδη ζορισζω και στρεσσαρψ τον οργανισμο μου στο μαξ, και αναρωτιεμαι τι θα συμβει αμα ρεει λιγοτερο αιμα μεσα μου. Ειπα πριν προσχωρησω τις διαδικασιες να ρωτησω εδω μεσα...

 

Δε θα ρέει λιγότερο αίμα μέσα σου, το σώμα σου αναπληρώνει το "χαμένο" αίμα σε 10 λεπτά. Λεπτομέρειες εδώ.

 

Σήμερα παράτησα -για λίγο- τη δουλειά που ανέλαβα κι έκανα ένα μισάωρο γυμναστική. Φτιάχτηκα, μετά από μια βδομάδα οφ.

 

Δε με λέτε, επειδή είχα μια διαφωνία, ποια άσκηση γυμνάζει πληρέστερα τον άνω κορμό; Και ποια τον κάτω; Δηλαδή, αν είσασταν αναγκασμένοι να κάνετε 2 και μόνο 2 ασκήσεις για να γυμνάσετε όλο το κορμί, ποιες θα διαλέγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δε θα ρέει λιγότερο αίμα μέσα σου, το σώμα σου αναπληρώνει το "χαμένο" αίμα σε 10 λεπτά. Λεπτομέρειες εδώ.

 

Σήμερα παράτησα -για λίγο- τη δουλειά που ανέλαβα κι έκανα ένα μισάωρο γυμναστική. Φτιάχτηκα, μετά από μια βδομάδα οφ.

 

Δε με λέτε, επειδή είχα μια διαφωνία, ποια άσκηση γυμνάζει πληρέστερα τον άνω κορμό; Και ποια τον κάτω; Δηλαδή, αν είσασταν αναγκασμένοι να κάνετε 2 και μόνο 2 ασκήσεις για να γυμνάσετε όλο το κορμί, ποιες θα διαλέγατε;

 

Μόνο 2? Power Clean (με catch σε front squat θέση) + Push and Press αλλά νομίζω κλέβω καθώς η κάθε κίνηση περιλαμβάνει 2-3 μέσα. 2 Μόνο? Back Squat+ OHP. To kettlebell swing είναι επίσης ένας πολύ καλός υποψήφιος αλλά πόσο να φορτώσεις.

 

1511632_204711696394665_882591541_n.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι ντακον...

 

 

Προπονηση πριν λιγο...

 

Μπανακι... Φαι και τωρα 3 αυγα... Ξαπλα...

Αυτη την εβδομαδα ξεκουραση...

 

Πεφτουμε στο 60-70% κιλω σε καθε ασκηση.. Θυμαμαι οτι η εβδομαδα deload ηταν στις 3/2/2014 καπου εκει. Πρεπει να το κανω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε δουλεύεις καθόλου στήθος όμως με αυτές τις 2 ντακον.

 

vegan bodybuilders. Θα 'θελα να ξέρω αν μπορείς να γίνεις scrawny to brawny χωρίς ζωικές πρωτείνες ή όλοι αυτοί οι φουσκωτοί (νίκο μην ταραχτείς με το επίθετο :)) πρώτα έγιναν αυτό που έγιναν με το συνηθισμένο τρόπο και μετά το γύρισαν στην μη κρεατοφαγία.

 

Επίσης, η βασική τους τροφή είναι η σόγια η οποία είναι η πιο μεταλλαγμένη τροφή -μαζί με το καλαμπόκι- στη σύγχρονη εποχή. Ή θα δίνουν τεράστια ποσά για βιολογική σόγια ή τρέφονται με κάτι χειρότερο από το κρέας -τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ρέει λιγότερο αίμα μέσα σου, το σώμα σου αναπληρώνει το "χαμένο" αίμα σε 10 λεπτά. Λεπτομέρειες εδώ.

 

Σήμερα παράτησα -για λίγο- τη δουλειά που ανέλαβα κι έκανα ένα μισάωρο γυμναστική. Φτιάχτηκα, μετά από μια βδομάδα οφ.

 

Δε με λέτε, επειδή είχα μια διαφωνία, ποια άσκηση γυμνάζει πληρέστερα τον άνω κορμό; Και ποια τον κάτω; Δηλαδή, αν είσασταν αναγκασμένοι να κάνετε 2 και μόνο 2 ασκήσεις για να γυμνάσετε όλο το κορμί, ποιες θα διαλέγατε;

 

back squat και βαριά ελεύθερα dips  (με ζώνη και βάρος κρεμασμένο)  με κλίση μπροστά μεγάλο εύρος κίνησης. Πιστεύω είναι αρκετές για να δώσουν το 70% του αποτελέσματος (σε σώμα) που θα έδινε ένα normal πρόγραμμα. 

 

πρακτικά σε 1 χρόνο θα χρειαζόσουν εγχείρηση και στους 2 αγκώνες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 2? Power Clean (με catch σε front squat θέση) + Push and Press αλλά νομίζω κλέβω καθώς η κάθε κίνηση περιλαμβάνει 2-3 μέσα. 2 Μόνο? Back Squat+ OHP. To kettlebell swing είναι επίσης ένας πολύ καλός υποψήφιος αλλά πόσο να φορτώσεις.

 

1511632_204711696394665_882591541_n.png

Dakon  δεν πας να ψοφησεις ρε  ποοοοοοοο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε δουλεύεις καθόλου στήθος όμως με αυτές τις 2 ντακον.

 

vegan bodybuilders. Θα 'θελα να ξέρω αν μπορείς να γίνεις scrawny to brawny χωρίς ζωικές πρωτείνες ή όλοι αυτοί οι φουσκωτοί (νίκο μην ταραχτείς με το επίθετο :)) πρώτα έγιναν αυτό που έγιναν με το συνηθισμένο τρόπο και μετά το γύρισαν στην μη κρεατοφαγία.

 

Επίσης, η βασική τους τροφή είναι η σόγια η οποία είναι η πιο μεταλλαγμένη τροφή -μαζί με το καλαμπόκι- στη σύγχρονη εποχή. Ή θα δίνουν τεράστια ποσά για βιολογική σόγια ή τρέφονται με κάτι χειρότερο από το κρέας -τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

 

vegan bodybuilder δεν σημαίνει natural. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, μάλλον έχεις δίκιο. Back Squat+Bench press . Αν έπρεπε να κάνω 3 , θα ήταν Front Squats+Dips+Deadlifts. Που είναι και πολύ corrective posture ασκήσεις (α ρε Elliot τι μας έχεις βάλει και λέμε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικο αυτο που λες δεν ισχυει !! γυμνασμενος εισαι και εσυ αντε κανε αυτα που κανει.. δοκιμασε να κανεις Flag ή να σταθεις κρεμασμενος οριζοντια σε ενα μονοζυγο. θελει πολυ δυναμη και οχι μονο στα χερια. Πλατη,κοιλιακοι,ραχιαιοι κτλ πρεπει ολα να ειναι γυμνασμενα..

 

τα θεωρεις αυτα μη εξωπραγματικα? 

 

 

για τους βεγκαν/βετζετεριαν θα σου πω που εχω καταληξει εγω σαν χορτοφαγος. 

αρχικα εννοειται οτι μεχρι ενα σημειο φτανεις χωρις να παρεις τιποτα οπως ισχυει και για τους κρεατοφαγους.

μπορεις να εχεις φυσικο σωμα και αρκετα μυωδες χωρις εξτρα πραγματα. οπως εγω πχ που πιστευω οτι εχω αρκετα καλο ογκο (ειδικα για τις αναλογιες μου) με 100% φυσικο τροπο! Ειδικα αν εισαι γαλακτο-αυγο-χορτοφαγος ειναι πανευκολο.

 

τωρα για αυτους που βλεπουμε στο ιντερνετ που ειναι τουμπανα και λενε βεγκαν κτλ ολοι περνουν συμπληρωματα (ειδικα οι βεγκαν)

μπορει αυτο να ειναι πρωτεινη καναβης ή καποια αλλη φυτικη πρωτεινη αλλα παραμενει συμπληρωμα 

τι δεν ισχιεί δηλαδή ? δεν ειναι μόνο θέμα δύναμης αλλα και προπόνησης. Το οτι σηκώνει κάποιος το βάρος του δεν τον κάνει εξωπραγματικά δυνατό, το σώμα του συνήθισε αυτές τις ασκήσεις και μπορεί κ τις εκτελεί . Αν ήμουν τόσα κιλά κάτω απ το ύψος μου και άρχιζα να προπονούμε με τέτοιες ασκήσεις θα μπορούσα να τις εκτελώ χα-λα-ρα με τον καιρό γιατι κ αυτός δεν ξεκίνησε πρόσφατα τα τελευταία 1-2 χρόνια, το κάνει αρκετά χρόνια.

 

όπως είπα βέβαια ειναι πολύ καλός για αυτό που κάνει και πολύ δυνατός αλλα δεν τον θεωρώ ούτε εξωπραγματικά δυνατό ούτε πρότυπο τέλειου σώματος. Άλλωστε όλα ειναι υποκειμενικά. 

 

οι vegeterians bodybuilders παίρνουν φάρμακα , όπως κ τα fitness models , όχι συμπληρώματα , φάρμακα. Ολα σχεδόν τα πρότυπα που έχουν ποσταριστεί στο θρέντ είναι σε τέτοια φάση κ καλό ειναι να το καταλάβουν όλοι κ να μην τρέφουν αυταπάτες κ απογοητευτούν. Οχι μόνο vegeterians , όλοι .

 

το όριο του natural ειναι καλό κ μπορεί να το πετύχει κάποιος αλλα θα πρέπει να ειναι στρατιωτάκι σε προπόνηση/διατροφή κάνοντας τα σωστά . Λίγοι το πετυχαίνουν κ γιαυτό λίγοι φτάνουν τα όρια.

 

μπορώ να ξεχωρίσω ευκολα ποιος παίρνει φάρμακα κ ποιος έχει πάρει στο παρελθόν γιατι κάνω προπόνηση κ με τις δύο κατηγορίες καθημερινά. 

 

Απλά οι περισσότεροι δεν το λένε.  :devil:  :devil:  αν και κάνει μπαμ χαχχαχαχαχα (γελάω γιατι ειναι αστεία φάση κ βγάζει γέλιο αν δεις τη φάση κ τι λένε)

 

σχετικά με εσένα ναι , για αυτό που κάνεις είσαι πολύ καλός , ο όγκος που έχεις ειναι αυτός που θες και σου χρειάζεται γιατι είσαι δρομέας κ το σημαντικό ειναι το σώμα σου να ειναι λειτουργικό . Απλά εγώ μίλησα για καταστάσεις αγωνιστικές +++κιλά πάνω απ το ύψος(?) κ ξεσκισμένος που τον βλέπεις και σου πέφτει το σαγόνι.

 

 

 

 

vegan bodybuilders. Θα 'θελα να ξέρω αν μπορείς να γίνεις scrawny to brawny χωρίς ζωικές πρωτείνες ή όλοι αυτοί οι φουσκωτοί (νίκο μην ταραχτείς με το επίθετο :)) πρώτα έγιναν αυτό που έγιναν με το συνηθισμένο τρόπο και μετά το γύρισαν στην μη κρεατοφαγία.

 

Επίσης, η βασική τους τροφή είναι η σόγια η οποία είναι η πιο μεταλλαγμένη τροφή -μαζί με το καλαμπόκι- στη σύγχρονη εποχή. Ή θα δίνουν τεράστια ποσά για βιολογική σόγια ή τρέφονται με κάτι χειρότερο από το κρέας -τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

vegan bodybuilder top επιπέδου χωρίς φάρμακο δεν υπάρχει. Τα όρια του natural vegan ή μη ειναι συγκεκριμένα πάνω κάτω 

τώρα τι λένε αυτοί άστους , τι θα πουν οι γιατροί αργότερα στα 40-50 να δούμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Πως γίνεται να μετράς τη διατροφή και να μη μετράς την προπόνηση.

 

διατροφη μετρας μια φορα οχι καθε μερα ! αλλο να κρατησεις σημειωσεις καθε τοσο και αλλο να πηγαινεις καθε μερα με το μπλοκακι !

δε μου αρεσει να χρησιμοποιω το ''εγω'' ομως τωρα υποχρεωτικα θα το κανω για να πω πως εγω   σχεδον 20 χρονια στα γυμναστηρια αν εξερεσω αυτους με το χαρτακι που παιρνουν οταν πρωτογραφοντε και το κρατανε λιγες μερες γιατι δε ξερουν καν τι ασκησεις πρεπει να κανουν - καποιον να κραταει σημειωσεις σε μπλοκακι δεν εχω δει !

μπορει να ετυχε  ...

988442_309202982560681_85325431_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο νικ...

 

Αλλα με πολυ φαι και συνεπεια στις προπονησεις θα πας παρακατω.. Οχι σαν αυτους αλλα για σενα που εχεις ενα καλο χτισμενο σωμα... Που να το βλεπεις και να χαιρεται το δικο σου ματι... Για τους αλλους δεν πρεπει να μας καιει τι λενε για μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά μετά που θα ξυπνήσουμε το πρωινό???

 

Εγώ μόλις σηκωθώ από το κρεβάτι πηγαίνω να ετοιμάσω και να φάω το πρωινό μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τον υπνο μεγαλο θεμα....

 

 

Οσο για το νερο ειναι υποκειμενικο για το καθε ατομο....

 

Καλο κριτηριο ειναι τα ουρα... Αν ειναι κιτρινα θα πρεπει να πιουμε κι αλλο, αν ειναι διαφανα ειμαστε ενταξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμπληρωσω εγω το Νο10 κοπανιστε 2 μεγαλα ποτηρια νερο τουλαχιστον το πρωι με το που θα σηκωθητε τελειως νηστικοι . καλυτερο καθαρτικο για τον αργανισμο δεν υπαρχει !

μεχρι και το παχυ εντερο καθαριζει ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...