Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι οταν δινεις σε ολες πχ και σε μια μενεις.. Σημαινει οτι πρεπει να δοκιμασεις/πειραματιστεις με αλλα πραγματα... Πρωτα με τις ασκησεις κσι μετα το προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι οταν δινεις σε ολες πχ και σε μια μενεις.. Σημαινει οτι πρεπει να δοκιμασεις/πειραματιστεις με αλλα πραγματα... Πρωτα με τις ασκησεις κσι μετα το προγραμμα

Εννοείς να μένεις στα κιλά και να μην ανεβαίνεις ? Δεν είναι όλες οι ασκήσεις ίδιες. Μην περιμένεις π.χ. να ανεβαίνεις κάθε 1-2 προπονήσεις στα lateral raises. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ο κανόνας είναι ότι στις μόνο αρθρικές ανεβαίνεις πιο δύσκολα και πιο αργά, σε πολυ αρθρικές πολύ πιο εύκολα ενώ σε full body με σταθερό ρυθμό και αρκετά εύκολα (συγκριτικά)

 

εγώ θέλω να ανεβαίνω σε όλα, αλλά φυσικά δεν ανεβαίνω κάθε 2 εβδομάδες στο bicep curl. Το drop set βοηθάει πολύ σε αυτά καθώς μία ακόμα επανάληψη στο τελευταίο σετ με τα μισά κιλά είναι progressive overload. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κραταω ημερολογιο προπονησης για να ξερω τα κιλα και τα ρεπσ που κανω. Να ξερω που παω κ που βαδιζω.

 

Φωτη, πορισμα ιατρικο δν εχω. Δν ξερω το μεγεθος της βλαβης.

Ναι αυτο λεω υποθετεις πως ειναι κακωση αφου δεν  εχεις γνωματευση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, πριν να την δίμηνη διακοπή, ανέβαινα σταθερά από προπόνηση σε προπόνηση. Έκανα 3 φορές την εβδομάδα, από 3 sets τη φορά με το μέγιστο χρόνο να ήταν 70 δευτερόλεπτα και τον ελάχιστο 36 δευτερόλεπτα.

 

Μετά την επανεκκίνηση της γυμναστικής, ακόμα παλεύω να πιάσω τους χρόνους εκείνους. Είμαι μεταξύ 37 και 39 δευτερολέπτων, αλλά βελτιώνομαι.

 

Κι εγώ τους ίδιους χρόνους έχω.

 

Την εναλλαγή ρόδα-σανίδα την κάνεις χωρίς διάλλειμα, δηλ ρόδα-σανίδα-ρόδα-σανίδα; ή κάνεις ρόδα-σανίδα-διάλλειμα και ξανά τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο λεω υποθετεις πως ειναι κακωση αφου δεν  εχεις γνωματευση .

Ναι βρε για αυτό έβαλα το θαυμαστικό, αύριο στην εφημερία του Ιπποκρατείου...

 

σσ. στα νοσοκομεία οι ανασφάλιστοι πληρώνουν;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sports-tracker.com/#/workout/giannoutas/ilqm0o3ktuskjemk

 

5 χιλιόμετρα με ντάλα ήλιο και γενικά απροπόνητος, στα 27 λεπτά νομίζω είναι τζετ. Αυτό με τον καλό τον ύπνο πρέπει να το καθιερώσω μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bench Press 5+

Bench Press: 5x75, 5x85, 8x95
Dumbell Row: 5x32x8-10
Dips: 5x10-6xbw
Rear Delt flyes (μηχάνημα): 3x12+x23
Bicep Curls: 3x10x30 (10 κιλά να είναι η στραβόμπαρα? fixed)
Hyperextensions: 3x10xbw
 
Το νέο μου πρόγραμμα με λίγες αλλαγές. (5 set accessories την 5+ και 3+ μέρα(μπορεί στην 3+να γίνουν 4 τα set, να δω αν θα βγουν τα 5, 3 set την 1+ μέρα). Αν θέλει κανείς να κριτικάρει ας το κάνει άνετα.
 
OHP 5/3/1
Cable pulldowns: 3-5x8-10
Bench Press:3-5x8-10x60 (50% της επιθυμητής μέγιστης 5χ για το 2014, 120 κιλά)
Triceps pushdowns: 3x10+xw/e
Dumbell Lateral Raises: 3x8-10xw/e
Hyperextensions: 3x10xbw
 
Squat 5/3/1
SLDL: 3-5x5x100 (differs)
Front Squat: 3-6x3x80 (θέλω να το πάω βαριά σχετικά, δεν την παλεύω με όγκο προπόνησης την μέρα του squat)
Leg Curls: 3x10+xw/e
Face Pulls:3x12+xw/e
Preacher Crunches:3x12+xw/e
 
Bench Press 5/3/1
Dumbell Row: 3-5x8-10xw/e
Dips: 5x failxbw
Bicep Curls:3xfailxw/e
Rotator Cuffs: 3x 10x light as fuck
Hyperextensions:3x10xbw
 
Deadlift 5/3/1
Squat: 3-5x75x8-10 (50% της επιθυμητής 5χ μέγιστης (150κιλά) για το 2014)
Trapbar Deadlift: 3-5x5x100 (differs , Θα δούμε πως θα πάει, απλά θέλω να βγάλω λίγο ένταση από τη μέση αυτή τη μέρα)
Leg Curls: 3x10xw/e
Rear Delt flyes(machine):3x10+xw/e
Preacher Crunches: 3x12+xw/e
 
3 εβδομάδες προπόνηση, 1 εβδομάδα χαλαρά , ξεκούραση , περισυλλογή. Εννοείται διατάσεις foam rolling και εννοείτε random pullups κάθε μέρα για την πλάτη ανάμεσα στα set για να μη ξεχνιόμαστε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ο δικος μου προσωπικος  μασερ !

1524596_309203012560678_1929308821_n.jpg

εχει κατι δαγκωνιτσες πανω βεβαια γιατι τρελλαινεται η σκυλιτσα μου οταν πηγαινω πανω - κατω παθαινει κριση το κυνηγαει να το φαει !

κανει πολυ καλη δουλεια σε ολο το σωμα - ποδια μπρος πισω πλαγιος ,στηθος ,πλατη ,μεση τα παντα!
γενικοτερα υπαρχουν πραγματακια που δε σου γεμιζουν το ματι κανουν θαυματα ομως !
 ωραιος αλεξ που το ανακαλυψες βαλτο στο προγραμμα  παρε να εχεις ενα στο σπιτι  να μπορεις να κανεις οποιαδηποτε ωρα θελεις , αν δεν εχεις πολυ χρονο να κανεις στο gym ..

 

και τελος

Θα σου απαντήσω εγώ μιας και είμαι στο πισι. Κιλά ανεβάζεις με το ρυθμό που έχεις αποφασίσει.  εχει αποφασισει το σωμα σου

καλο θα ηταν να ανεβαινουμε οσο αποφασισουμε η οσο γουσταρουμε το μηνα ,  ομως

απο καποια φαση και μετα χρειαζεται υπερπροσπαθεια οχι μονο για να ανεβεις λιγο αλλα να διατηρηθεις στα κιλα που παιζεις ! μια- δυο βδομαδες να τα αφησεις επεσες αμεσως !

(μιλαω για οσους φτανουν στα ορια το σωμα τους - εξερεση φυσικα αποτελουν  οι φαρμακομενοι)

ολα τα αλλα σωστα ..

 

 

  πηγα να το ξεχασω .. ξεχασω .. ο αλλος με τις 120 καμψεις στο σετ , με τα δυο χερια τις κανει η με το ενα ?? :-)
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 ωραιος αλεξ που το ανακαλυψες βαλτο στο προγραμμα  παρε να εχεις ενα στο σπιτι  να μπορεις να κανεις οποιαδηποτε ωρα θελεις , αν δεν εχεις πολυ χρονο να κανεις στο gym ..

 

 

 

ναι το έψησα να πάω να αγοράσω ένα θα πάω τώρα μετά την δουλειά δεν γαμιέται...

 

----

 

το αγόρασα :)

 

καλά έκανα και άρχισα τους κορμούς :D

 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κραταω ημερολογιο προπονησης για να ξερω τα κιλα και τα ρεπσ που κανω. Να ξερω που παω κ που βαδιζω.

 

Το αυτό. Μπλοκάκι στο γυμναστήριο, σημειώνω κιλά, αριθμό επαναλήψεων και άλλες λεπτομέρειες. Όλα αυτά βοηθούν στην πληρέστερη παρακολούθηση της προόδου. Ένα "ευχαριστώ" στον Dakon, ο οποίος μου το πρότεινε όταν ξεκινούσα το γυμναστήριο.

 

 

Κι εγώ τους ίδιους χρόνους έχω.

 

Την εναλλαγή ρόδα-σανίδα την κάνεις χωρίς διάλλειμα, δηλ ρόδα-σανίδα-ρόδα-σανίδα; ή κάνεις ρόδα-σανίδα-διάλλειμα και ξανά τα ίδια;Γ

 

Γιάννη, τις εναλλαγές τις έκανα χωρίς διάλλειμα. Δοκιμαστικά το έκανα, είδα ότι "έπιασε" καλά, οπότε λέω να το κρατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να γινω εθελοντης αιμοδοτης. Ξερετε κατα ποσο τις φορες που δινω αιμα θα επηρεασει τις προπονησεις μου? Ηδη ζορισζω και στρεσσαρψ τον οργανισμο μου στο μαξ, και αναρωτιεμαι τι θα συμβει αμα ρεει λιγοτερο αιμα μεσα μου. Ειπα πριν προσχωρησω τις διαδικασιες να ρωτησω εδω μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αντρες 4 οι γυναικες 3 φορες τον χρονο !

δωσε δε θα εχεις κανενα προβλημα - το καλο που θα  κανεις ειναι πολυ μεγαλυτερο απ την προπονηση που θα χασεις μια μερα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...