Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αλεξ λες οτι πρεπει να ανεβαινεις σε κιλα....

 

Αυτο με ποιο ρυθμο το κανεις;;; πχ εγω ανεβηκα την προηγουμενη εβδομαδα αυτη βλεπω αν μπορω να μεινω σε αυτα... Μετα θα τα κρατησω και θα στοχευσω πιο πσνω αλλα νομιζω δεν μπορω απο την μια εβδομαδα στην αλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω εγώ μιας και είμαι στο πισι. Κιλά ανεβάζεις με το ρυθμό που έχεις αποφασίσει. Εγώ έχω αποφασίσει να ανεβάζω με μηνιαίο ρυθμό. Άλλος έχει αποφασίσει αν βγάζει 12 τεχνικά καλά επαναλήψεις, άλλος έχει αποφασίσει ανά μέρα και άλλος ανα εβδομάδα, άλλος αν είναι μέσα στο όριο 6-10 επαναλήψεων. Δεν είναι κάποιος τρόπος στάνταρ. Από ένα σημείο και μετά ανεβάζεις όπως μπορείς.

 

ΑΛΛΑ αν θες να δεις το σώμα σου να αλλάζει πρέπει τα κιλά να μεγαλώσουν. Αλλιώς το σώμα σου προσαρμόζεται και μένεις στα ίδια και στα ίδια.

 

Ας ανεβάζεις και μια φορά το χρόνο, αρκεί να ανεβάζεις. Το μόνο που θα διαφέρει είναι πως το σώμα σου , όταν ανεβάζεις τόσο αργά, είναι πως θα δεις και αργά τις αλλαγές, την πρόοδό σου. Σε κάποιο επίπεδο βέβαια δεν είναι τα πράγματα τόσο εύκολα. Ο αρχάριος που ξεκινάει με άδεια μπάρα μπορεί να φτάσει στα 100 κιλά σε ένα χρόνο πχ. Θα του πάρει όμως ένα χρόνο ακόμα να πάει στα 120 και ένα χρόνο ακόμα να πάει στα 135 . Αυτά όμως είναι θέματα προγραμματισμού και προπόνησης και διατροφής και γενετικών και και και.. 

 

Τα λέω και τα ξαναλέω. Σε πόσα γυμναστήρια είναι οι τύποι που πάνε χρόνια και μένουν στα ίδια και τα ίδια? Και χειρότερα μη σου πω. Ο λόγος? Δε βγαίνουν έξω από το comfort zone. Τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια. Τα ίδια 95 κιλά πάγκο , τα 100 με κλεψίματα και βοήθειες και μαλακίες, τα ίδια μισά squat , τα ανύπαρκτα deadlift, ζέσταμα να είναι ο διάδρομος, τα ίδια ροκονισματάκια και μαλακίες, έλλειψη διατάσεων ,έλλειψη foam rolling, έλλεψη διατροφής και στο τέλος πόνος στη μέση , πόνος στον ώμο, 3 μήνες εκτός και πάμε από την αρχή. Μόλις περιέγραψα το 95% των αντρών σε γυμναστήριο. 

 

 

Για τις γυναίκες ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Τρέξιμο, αερόβιο και ροκανίσματα, σε 3 μήνες φτάνουν σε ένα επίπεδο αερόβιας και μετά απλά δεν πάνε πουθενά. Ναι κορίτσια, με 3 μήνες προπόνησης τα τρέχω και εγώ τα 20 χιλιόμετρα στο διάδρομο ΣΙΓΑ ΤΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ. Από εκεί και μετά τι? 0 αντίσταση, βαρεμάρα, τέλμα στο σώμα , τα ίδια χιλιόμετρα κάθε φορά , ένα ομαδικό αερόβιο ΑΚΟΜΑ πιο εύκολο, κάποτε το σώμα το συνηθίζει και τα ροκανίσματα , όλο και πιο αδύνατες όλο και πιο αδύναμες. Πόδια μόνο , με κιλά της πλάκας, μη πάρουν όγκο οι ronnie coleman. Λιπάκι και κρεμασμένο χεράκι και μια αποθέωση της αδυναμίας (μη δύναμης) σε όλο το της το μεγαλείο. Κοπάνα στον πρώτο πόνο ΠΙΑΣΙΜΟ και πάμε πάλι από την αρχή.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ λες οτι πρεπει να ανεβαινεις σε κιλα....

 

Αυτο με ποιο ρυθμο το κανεις;;; πχ εγω ανεβηκα την προηγουμενη εβδομαδα αυτη βλεπω αν μπορω να μεινω σε αυτα... Μετα θα τα κρατησω και θα στοχευσω πιο πσνω αλλα νομιζω δεν μπορω απο την μια εβδομαδα στην αλλη...

 

Ο Dakon τα είπε καλά. Καθώς ρώτησες τι κάνω εγώ συγκεκριμένα, στο πρώτο από τα set (πριν κάνω τα drop set δηλαδή) κάνω 5 επαναλήψεις συνήθως. Όταν μπορώ και βγάζω 6, ανεβάζω κιλά και ξαναβγάζω 4-5. απλά πράματα. Επειδή θέλω να ανεβάζω όλες τις ασκήσεις που κάνω όταν κάνω μηχανήματα που σχεδόν όλα τα έχω τερματίσει κάνω άλλα πράματα, πχ για γάμπες κρατάω 15 δευτερόλεπτα τεντωμένο τον μυ με τα max κιλά πρίν αρχίσω το σετ και κάνω 5 drop set αντί για 3, όταν αυτό γίνει πολύ εύκολο θα κάνω 1-1 τα πόδια και πάει λέγοντας.  Πάντα κάνω κάτι που θα μου δώσει progressive overload πάντως. 

 

Όπως λέει ο dakon λόγω των drop set / καλής διατροφής (recomp με πολύ φαΐ πριν κοιμηθώ) και των 48 ωρών ξεκούραση ανάμεσα στις προπονήσεις / διατάσεων  και φυσικά της σκληρής σχετικά προπόνησης full body κάνω so far ανεβάζω κιλά κάθε 2 εβδομάδες περίπου και δεν βλέπω να κόβει αυτός ο ρυθμός σύντομα.  

 

αν μιλήσουμε για http://www.strstd.com/ νομίζω μέχρι το μέσο του intermediate επιπέδου μπορείς να πας ΑΕΡΑ αν το πάρεις σοβαρά το πράμα. Από εκεί και πέρα τα πράματα δυσκολεύουν. (Αν ήμουν 20 χρονών θα έλεγα αέρα μέχρι advanced)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

alex + dakon νομιζω οτι περα απο το ανεβασμα κιλων μπορεις να αλλαξεις πχ τα διαλλειματα μεταξυ των σετ ή να κανεις σουπερ σετ κτλ

δεν θα ανεβασεις κιλα αλλα παλι θα κανεις δουλεια! ;)

προχτες (μεσημερι ειχα κανει δικεφαλο /τρικεφαλο) σηκωθηκα μια ελξη (chin up) με μια φιλη μου 52κιλα κρεμασμενη πανω μου!αν και το καλοκαιρι ειχα καταφερει 3 τετοιες ελξεις δεν ειναι και ασχημα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα super set και τα μικρά διαλείμματα θα ανεβάσουν το time under tention στους μύες και ως αποτέλεσμα θα γίνεις πιο δυνατός και θα κάνεις super set με μικρά διαλείμματα με περισσότερα κιλά

 

δεν τα γλιτώνεις τα παραπάνω κιλά, αν δεν ανεβαίνουν είσαι στάσιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μα για ποιο λογο μενεις στασιμος οταν και παλι φαιρνεις στους μυς σου σε μια κατασταση στην οποια δεν αντεχουν και θα πρεπει να ανταπεξελθουν? θες να μου πεις οτι τωρα κανεις παγκο 80κιλα με 30" διαλλειμα και αν πας να κανεις ιδια σετ ιδιες επαναληψεις με 15" διαλλειμα θα αντεχεις? ή θα αντεχεις να ανεβασεις? μαλλον οχι! αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο μυς δεν θα δουλευτει και οτι δεν θα αναπτυχθει επειδη δεν ανεβασες κιλα. (τα νουμερα τυχαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε παίχτη σου λέω ότι εφόσον αρχίσεις 15" διαλείμματα και συνεχίσεις έτσι θα ανεβάσεις στο μέλλον στα 15" όχι στην ίδια προπόνηση προφανώς. Οπως λέω και εγώ παραπάνω μπορείς και στα ίδια κιλά να μένεις όπως μένω με τα μηχανήματα αλλά κάτι πρέπει να αλλάζει

 

πχ αν δεν θες να ανεβάσεις θα συνηθίσεις τα 15" πρέπει να πέσεις στα 10". Μετά πρέπει να κάνεις πιο αργά, μετά κάτι άλλο. Το αποτέλεσμα είναι ότι όταν ξαναγυρίσεις στην προηγούμενη τεχνική και διαλείμματα θα βγάζεις επιπλέον κιλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οκ απλα επειδη αναφερθηκατε συγκεκριμενα στο ανεβασμα κιλων !! η ουσια γενικα ειναι οτι οταν θες να αναπτυξεις κατι ειτε αυτο ειναι μυς,ειτε μυαλο,ειτε αντοχη ειτε δεν ξερω και εγω τι πρεπει να κανεις κατι παραπανω απο αυτο που εκανες. Ανεβασμα κιλων,μικροτερα διαλειματα,σουπερ σετ,διαβασμα κτλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.. αλλά το ανέβασμα κιλών είναι το πιο εύκολο ρε.. εγώ με τα μηχανήματα που έχω τερματίσει ταλαιπωρουμαι τζάμπα με τις μαλακίες που αναγκάζομαι να κάνω... θα προτιμούσα να πηγαίναν πιο πάνω σε κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για της απαντησεις και τους δυο...

 

Καπως ετσι το χα στο μυαλο μου.. Οτι πρεπει να ανεβαινεις τουλαχιστον μια φορα το μηνα ειδικα στις βασικες ασκησεις..

 

Πχ παγκο να προσπαθησω να ανεβω 2.5 κιλα και ας μην βγουν ολες.. Στην αλλη προπονηση θα βγουν... Αν δεν ζορισω το σωμα μου πιστευω θα με πλακωσει η στασιμοτητα... Παιρνω το θαρρος και παω παρακατω αν και δεν εχω βοηθεια...

 

Το κλειδι ειναι η διατροφη...

 

Τελειωσε η πρωτεινη για τα καλα... Παρασκευη θα παραγγειλω.....

 

Προπονηση σημερα καναμε τα κιλα που ανεβασαμε την προηγουμενη εβδομαδα... Μ αρεσε πολυ....

Και κατι ακομα υπαρχει περιπτωση μια ασκηση να μην παει παρακατω το σωμα και να πρεπει να την αντικαταστησεις εστω για ενα χ χρονικο διαστημα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κραταω ημερολογιο προπονησης για να ξερω τα κιλα και τα ρεπσ που κανω. Να ξερω που παω κ που βαδιζω.

 

Φωτη, πορισμα ιατρικο δν εχω. Δν ξερω το μεγεθος της βλαβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομα υπαρχει περιπτωση μια ασκηση να μην παει παρακατω το σωμα και να πρεπει να την αντικαταστησεις εστω για ενα χ χρονικο διαστημα;;;

Ναι εννοείται παίζει αυτό αλλά είναι ένα θέμα πως θα αξιολογήσεις πως μόνο μία άσκηση δεν σου δίνει boost και δεν είναι ολόκληρο το πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...