Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παίζω foam rolling σταθερά. Και μπαλάκια του τένις. Και ψάχνω και μπαλάκια lacrosse. 

 

protip για το foam rolling. Βρείτε το σημείο που νιώθει περισσότερο σφιγμένο, αφήστε εκεί το foam, και σιγά σιγά κουνήστε το πόδι σας. Δεν ξέρω για τον πόνο της γέννας, ξέρω για την κλωτσιά στα αρχίδια. Αυτό είναι ποιο άμεσο αλλά λιγότερο ύπουλο. Βέβαια μετά νιώθετε πιο ανάλαφρος σε αντίθεση με την κλωτσιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έχω ήδη μία μέρα την βδομάδα για διατάσεις σε όλο το σώμα πέρα από τις φορές μέσα στη βδομάδα και είναι από τα πιό βαρετά μισάωρα που ζω.

και από τα πιο σημαντικά. την μέρα των ποδιών είχα ξεχάσει να κάνω τις καθιερωμένες διατάσεις για γαστροκνήμιο. 

για μια περίπου βδομάδα μετά ένιωθα τρελό τράβηγμα-πιάσιμο πίσω ακριβώς από το αριστερό γόνατο, ήταν τυχαίο; δεν νομίζω.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και από τα πιο σημαντικά. την μέρα των ποδιών είχα ξεχάσει να κάνω τις καθιερωμένες διατάσεις για γαστροκνήμιο. 

για μια περίπου βδομάδα μετά ένιωθα τρελό τράβηγμα-πιάσιμο πίσω ακριβώς από το αριστερό γόνατο, ήταν τυχαίο; δεν νομίζω.

 

 

 

Και εγώ έδωσα το Σάββατο πόνο στα πόδια και πονούσα μέχρι χτες πίσω απο το γόνατο :P

Δεν είχα κάνει διατάσεις...όχι ότι μετά από αυτό θα ξεκινήσω να κάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έδωσα το Σάββατο πόνο στα πόδια και πονούσα μέχρι χτες πίσω απο το γόνατο :P

Δεν είχα κάνει διατάσεις...όχι ότι μετά από αυτό θα ξεκινήσω να κάνω :P

ρε συ δεν είναι παιδική χαρά, χρειάζεται ωριμότητα και σοβαρότητα η προπόνηση με βάρη.

Μπορεί να προκαλέσεις τραυματισμό που πραγματικά να το μετανιώνεις μια ζωή.

 

Μη κάνεις χαζομάρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έδωσα το Σάββατο πόνο στα πόδια και πονούσα μέχρι χτες πίσω απο το γόνατο :P

Δεν είχα κάνει διατάσεις...όχι ότι μετά από αυτό θα ξεκινήσω να κάνω :P

Βασικά άρχισε να κάνεις γιατί θα βρεθείς μία μέρα να είσαι πιό δυσκίνητος και από μποντιμπιλντερά 140 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μην κάνεις πολλά κιλά στην φάση που είσαι δεν είναι πρόβλημα. Το να συνεχίσεις στα ίδια κιλά είναι μεγάλο πρόβλημα, αν μείνεις στα ίδια δεν κάνεις τίποτα μόνο θερμίδες καις. 

 

Εφόσον το πάρεις σοβαρά και ανεβαίνεις με progressive overload οι διατάσεις είναι απαραίτητες ειδικά αν είσαι πάνω από 30. Πιο κάτω ίσως την σκαπουλάρεις με ζέσταμα μόνο. Όταν τα κιλά βαρύνουν πολύ όμως θα έρθουν και τραυματισμοί χωρίς διατάσεις. 

 

Τέλος το squat και το deadlift εφόσον κάνεις θέλουν αρκετή ευλυγισία για να γίνουν σωστά και ευλυγισία αποκτάς με διατάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζέσταμα κάνω εννοείται.

Ανέβηκα 10 πλάτη και 5 στήθος την προηγούμενη βδομάδα.

Κάνω ένα τελευταίο σετ και βάζω λίγα παραπάνω κιλά και όσες επαναλήψεις μπορώ (λίγες δηλαδή :P) για να συνηθίσει το σώμα...φαντάζομαι :P

Όχι είμαι 20 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και γω με το foam rolling... Τις μερες που εκανα αεροβια.... 2 φορες την εβδομαδα...

 

Καλα τα λεει ο Ντακον... Τετοιος πονος δεν υπαρχει... Αλλα μετα ερχεται η ανακουφιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι...

 

το κλπ τι ειναι?

 

Ολα σε μηχανημα τα κανεις...?

 

Το μονοζυγο πας μεχρι την αποτυχια..?

 

Οπισθολαιμιες μην κανεις.... 

Το κλπ είναι κωπηλατική και εκτάσεις πλάτης. Το μονόζυγο ναι, μέχρι αποτυχία. Οπισθολαίμιες γιατί να μην κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κάνω αυτή που δείχνει εδώ ο Scott Herman.

 

Αυτή εννούσα κι εγώ, δεν την εξήγησα καλά. Πόση ώρα κρατάς; Έχεις μετρήσει;

 

Δήμητρα, για αρχή είπανε ότι δε θα χρεώνεται 5€ σε κανένα, μετά από μήνες ίσως (αυτό σημαίνει ναι υποθέτω...) να το βάλουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή εννούσα κι εγώ, δεν την εξήγησα καλά. Πόση ώρα κρατάς; Έχεις μετρήσει;

 

Βασικά, πριν να την δίμηνη διακοπή, ανέβαινα σταθερά από προπόνηση σε προπόνηση. Έκανα 3 φορές την εβδομάδα, από 3 sets τη φορά με το μέγιστο χρόνο να ήταν 70 δευτερόλεπτα και τον ελάχιστο 36 δευτερόλεπτα.

 

Μετά την επανεκκίνηση της γυμναστικής, ακόμα παλεύω να πιάσω τους χρόνους εκείνους. Είμαι μεταξύ 37 και 39 δευτερολέπτων, αλλά βελτιώνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάκωση στους αγκώνες (!) και ως ανασφάλιστη περιμένω τον επιούσιο aka "Άδωνη" να δώσει το εναρκτήριο λάκτισμα του Π.Ε.Δ.Υ

υποτίθεται ότι και οι ανασφάλιστοι πληρώνοντας το αντίτιμο των 5€ θα έχουν δικαίωμα στη συνταγογράφηση.

 

ήθελα να πω τον πόνο μου, σόρρυ για το off topic

Πως επαθες κακωση  ρε Δημητρα αγκωνιες εσκαγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...