Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αστον να λέει. Ο καθένας έχει τα όρια και τις δυνατότητές του. Τα πράγματα είναι πιο απλά:

 

1. Κάνε όσες μπορείς. 10; 20; 30; Φτάσε σε αποτυχία, να μην μπορείς να σηκωθείς άλλη φορά.

 

2. Ξεκουράσου 60-120 δευτερόλεπτα.

 

3. Επανέλαβε 3-7 φορές (3 αρχάριος, 5 μέτριος, 7 προχωρημένος).

 

Τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

240καμψεις σε 45 λεπτα ειναι πολυ κακος χρονος

θα πρεπει να τα βγαλεις σε δυο μονο σετ 120 σε καθε σετ!!

τωρα το μονο που κανεις ειναι να κοροιδευεις τον ευατο σου ;)

 

δηλαδή εσύ τώρα κάνεις 120 κάμψεις το σετ...

 

120 κάμψεις είναι γελοία πολλές, σε κάμψεις τούμπανο θεωρείσαι στις 70-80 από εκεί μέχρι τις 120 έχει πάρα πολύ δρόμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 μπαίνουν άτομα να πουν οτι ξεκινούν(ζουμπα,πιλάτες,freeletics) ή έκαναν κάτι που δεν έχουν ξανακάνει(κάμψεις χ ) και απο την ακινησία παιρνούν σε μια μορφή άσκησης και ξαφνικά πρέπει να δεχθούν ανάκριση για την προσωπική τους ζωή (γιατί δεν έχεις χρόνο?) για το χαρακτήρα τους (βαριέσαι?) και για τις επιλογές τους (βάρη , κάνε βάρη , όλα τα άλλα ειναι κάκα) . Εχει μεγάλη διαφορά να προτείνεις κάτι επειδή το θεωρείς καλύτερο απο αυτό που γίνεται.

χαλαρώστε λίγο με την κριτική σας μερικοί, οι περισσότεροι εδω μέσα απέχουμε αρκετά χρόνια ασχολίας και σωματικής εξέλιξης για να θεωρηθούμε έμπειροι και να φτάνουμε σε τόσο ακραίες κριτικές . Προσωπικά τη γνώμη μου τη στηρίζω με οπτικό αποτέλεσμα. Οι ακραίες απόψεις ακούγονται συνήθως απο άτομα που δεν ξέρουμε αν αυτό που κάνουν έχει αποτέλεσμα γιατι το αποτέλεσμα δεν το εχουμε δει. Δεν ειναι κακό αυτό , δεν ειναι υποχρεωτικό για κανέναν , αλλα ας χαλαρώσουμε λίγο θα ξαναπώ, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απ το να ξενερώνεις τον άλλο πριν καν αρχίσει.

έτσι οπως πάει θα μείνουν δυο άτομα να μιλάνε μεταξύ τους στο thread.

καλημέρες . 

Επεξ/σία από nicoc89
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο καλα οσα λες...

 

Δεν κρινω κανεναν .. Ο καθενας κανει τις επιλογες του οοως τον βολευει..

 

Αλλα μπορω να προτεινω μερικα πραγματα οταν ο αλλος το ζηταει...

 

 

Δεν ειμαι κολλημενος με τα βαρη...

 

Και τα αλλα καλα ειναι αναλογα με το στοχο που χεις βαλει.. Ειδικα οταν ειναι γυναικα..

 

Αλλα το δεν εχω χρονο 3-4 φορες την εβδομαδα να αφιερωσεις ενα μισαωρο 50λεπτο... Ε το θεωρω δικαιολογια...

 

Κοψε 3 καφεδες.. Και καντο...

 

Δηλαδη ετσι εγω επρεπε να τα παρατησω και να πω δουλευω πολυ το ωραριι μου ειναι γ@μιση... Οχι ρε τα βαλα κατω και λεω θα το κανω πρωι... Βαζω ξυπνητηρια σηκωνομαι και παω το πρωι για γυμναστικη...

 

Αν ειναι να μεινουν 2 ατομα αλλα να καταλαβαινονται ας μεινουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liverpool89, νομίζω είσαι υπερβολικός.

 

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες ή δυνατότητες διαχείρισης χρόνου τις οποίες έχεις εσύ ή ο καθένας εδώ μέσα. Δεν υπερασπίζομαι την katiepie, αλλά την καταλαβαίνω, διότι υπήρξε εποχή (2004 - 2006, πολύ πριν την κρίση) που εργαζόμουν 60 (ναι, 60) ώρες την εβδομάδα, χωρίς να υπολογίζω την 1.5 ώρα καθημερινά στο πήγαινε-έλα σπίτι-δουλειά.

 

Όταν κάποιος/κάποια φεύγει για τη δουλειά του στις 07:30 και γυρνάει σπίτι του στις 22:00, ε, ας τον/την συγχωρέσει η χάρη σου που του/της μένει ένα Σαββατοκύριακο για να γυμναστεί και δεν βρίσκει τέσσερα διαστήματα των 30 ή των 50 λεπτών μέσα στην εβδομάδα για να γυμναστεί. Υπάρχουν φορές στις οποίες η έλλειψη χρόνου δερν είναι δικαιολογία, είναι η - δυστυχής - πραγματικότητα.

 

Αντί να επικροτούμε την απόφασή της να ασχοληθεί με μια μορφή εκγύμνασης (όποια και να είναι αυτή), στον χρόνο που η ίδια καταφέρνει να βρει, η άποψή μας περιορίζεται στο "Τι pilates και μαλακίες; Κάνε bodyweight και βάρη.";

 

ΟΚ, ίσως να "φαίνεται" ότι σου κάνω επίθεση, αλλά, ειλικρινά, δεν είναι έτσι. Ίσως με όλα τα παραπάνω να θέλω να τονίσω σε σένα και σε όλους μας, ότι είναι καλό να είμαστε περισσότερο διαλλακτικοί προς άλλα είδη γυμναστικής και περισσότερο υποστηρικτοί στις αποφάσεις των άλλων - ιδιαίτερα όταν δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα για αυτούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε, εγώ πιστεύω πως έχετε μια εικόνα για το γυναικείο σώμα και θεωρείτε ότι μπορεί να επιτευχθεί κυρίως με βάρη κτλ. Αν είσαι dedicated σε αυτό που κάνεις λέω εγώ θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα απ ότι να κάνεις κάτι με το ζόρι που είναι και πολύ πιθανό να μην το κάνεις σωστά. Δεν είπα ότι είμαι αρνητική στα βάρη κτλ το ένα το άλλο χωρίς να τα έχω δοκιμάσει προηγουμένως, αντιθέτως έχω προσπαθήσει πολλές φορές και απλά δε μου ταιριάζει. Επίσης, δε θέλω σε καμία περίπτωση να φαίνομαι γυμνασμένη αλλά να είμαι χωρίς να κάνει μπαμ γιατί για το σώμα μου θα είναι άσχημο, άρα όχι υπερβολές.

Και liverpool συγγνώμη αλλά το 3 φορές την εβδομάδα από 1μιση ώρα είναι καλά, δεν υπάρχει αναγκαιότητα για 5 για μένα. Έχω και άλλα σημαντικά πράγματα να προλάβω γενικά άρα ναι αυτή την ώρα πχ αυτές τις 2 μέρες που μου προσθέτεις θα μπορούσα να την αξιοποιήσω διαφορετικά. Δε θέλω να φτιάξω σώμα, θέλω απλά να έχω μια καλή φυσική κατάσταση από άποψη υγείας (ουσιαστικά maintenance της ήδη υπάρχουσας κατάστασης και ελάχιστη καλυτέρευσή της). Ούτε 6packs ούτε αυτήν την καμπύλη που κάνουν τα μπράτσα ούτε πόδια μόνο μυες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ το δεχομαι...δεν ειμαι απολυτος..

 

Και τρεις μερες καλες ειναι.. Βασικα οτι κανεις καλο θα σου κανει...

 

Δεν το ειπα για να σου κανω κριτικη...

 

Κανε τρεις μερες αυτο που σε βολευει...

 

Ή κανε την καθημερινοτητα σου πιο δραστηρια.. Προχωροντας γρηγορα ανεβαινοντας σκαλες κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο καλα οσα λες...

 

Δεν κρινω κανεναν .. Ο καθενας κανει τις επιλογες του οοως τον βολευει..

 

Αλλα μπορω να προτεινω μερικα πραγματα οταν ο αλλος το ζηταει...

 

 

Δεν ειμαι κολλημενος με τα βαρη...

 

Και τα αλλα καλα ειναι αναλογα με το στοχο που χεις βαλει.. Ειδικα οταν ειναι γυναικα..

 

Αλλα το δεν εχω χρονο 3-4 φορες την εβδομαδα να αφιερωσεις ενα μισαωρο 50λεπτο... Ε το θεωρω δικαιολογια...

 

Κοψε 3 καφεδες.. Και καντο...

 

Δηλαδη ετσι εγω επρεπε να τα παρατησω και να πω δουλευω πολυ το ωραριι μου ειναι γ@μιση... Οχι ρε τα βαλα κατω και λεω θα το κανω πρωι... Βαζω ξυπνητηρια σηκωνομαι και παω το πρωι για γυμναστικη...

 

Αν ειναι να μεινουν 2 ατομα αλλα να καταλαβαινονται ας μεινουν...

δεν απευθυνόμουν σε εσένα προσωπικά για αρχή. Μην τα παίρνεις προσωπικά όλα  ;) 

όταν ξεκινούσαμε αρκετοί πέσαμε στην υπερβολή να κάνουμε πράγματα που μονο καλό αποτέλεσμα δε μας δίνουν αλλα μέσα μας νομίζαμε οτι γίναμε hardcore και δίναμε πόνο. 

 

άλλο αυτό κ άλλο να δίνεις συμβουλές με άσχημο τρόπο(ειναι άσχημος) λες και έγινες pro απο τη μια μέρα στην άλλη. Θες να σου πω τι λένε οι pro? γιατι κάθε μέρα παρέα είμαστε με κάποιους.  "σήμερα έμαθα κ κάτι καινούριο" . Μετά απο 15-20 χρόνια ακόμα μαθαίνουν. Γιαυτό αράξτε λίγο και προσέξτε τον τρόπο σας, δεν μπορείτε να ξέρετε ποιος ειναι ο άλλος , τι κάνει κ γιατί το κάνει. Η γνώμη καλή ειναι να υπάρχει αλλα με όμορφο τρόπο.

 

Τέλος ,θες την αλήθεια και να γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο που πρόκειται να χάσεις ή να σου πω αυτό που θες να ακούσεις και να φανώ καλός? η αλήθεια λοιπόν ειναι πως έχουν ακουστεί ενας σκασμός βλακείες (δεν πάει για εσένα ) απο διαφόρους κατα καιρούς και όμως όσοι γνωρίζουμε δυο πράγματα προσπαθήσαμε να βοηθήσουμε διατηρώντας την ψυχραιμία μας. Το αποτέλεσμα ειναι κόντρες και παραλογισμός . Μην απορείτε που αποχωρεί κόσμος. 

 

όσο για τα δύο άτομα , αν ο σκοπός του thread ειναι να μιλάνε δυο άτομα μεταξύ τους και να σπάνε οι υπόλοιποι υπάρχουν κ τα pm.

 

προσπάθησα να κρατήσω ενα επίπεδο κ να βοηθήσω αν μπορώ κ γνωρίζω κάποιον που ξεκινάει , δεν ασχολήθηκα με το θρέντ γιατι το είχα ανάγκη, αν χρειαστώ βοήθεια έχω άτομα στην καθημερινότητα μου να με συμβουλέψουν. 

 

καλή συνέχεια να έχουμε 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νικο δεν το θεωρησα σαν να μου την λες σε μενα...

 

Εγω καθομαι και ακουω. Ειδικα τους αλλους που ειναι πιο πολλα χρονια στο χωρο..

 

Εγω δεν το παιξα ουτε ειμαι σε θεση να το παιξω προ.. Γιατι δεν ισχυει...

 

Εδω καλα καλα ακομα μαθαινω το σωμα μου και προσπαθω να το προσαρμοσω στις ασκησεις που το ταιριαζουν....

 

Αλλωστε εγω εχω πει οτι αν δε ηταν αυτο το θεμα και καποια ατομα εδω που τα ευχαριστω πολυ, ακομα θα εκανα λαθος τις ασκησεις και μπορει κακο στο σωμα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ρε φτιάξιμο με τις πιλάτες... Α ρε καίτη, φωτιά έβαλες, και παίζει πολύ τεστοστερόνη εδώ, ένας καυγάς το δεκαπενθήμερο είναι must.  :ph34r:

 

In other news, σήμερα έπεσε κουβάλημα τσιμεντόλιθων, ένας σε κάθε χέρι, ήτοι 14 kgr, για καμια 100 μέτρα. Να πούμε 20 βόλτες; Κάπου κει. Τι σου κάνει το farmer's walk, μια χαρά την έβγαλα τη δουλειά.

 

Χτες και προχτές έσπαγα μπετά και κει χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Ποιος να το λεγε. Πριν ξεκινήσω τα βάρη ούτε το τρυπάνι δε θα άντεχα να κρατάω τόση ώρα, πόσο μάλλον να σπάω μπετά.

 

Εν τω μεταξύ, έχω ακόμη πολύ δουλειά και ίσως και την άλλη βδομάδα να μην μπορέσω να γυμναστώ -άμεσα τουλάχιστον. Φακ, το τσιγάρο λιγότερο μου έλειπε όταν το κοψα, είναι πιο εθιστική η άτιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε cutting μετά απο προπόνηση κ ακόμα δεν έχω φάει οπότε δε μπορώ να ψυρίσω αρκετά τα ποστ για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις γιαυτό να ξεκαθαρίσω οτι δεν την λέω σε κανέναν κ οτι προσπαθώ με κάθε τρόπο να βοηθάω τον οποιοδήποτε που ασχολείται με το βασικό μου hobby .  :-) 

απλά φίλε live , όπως βοηθήθηκες εσύ έτσι θα ηταν καλό να βοηθηθούν κ άλλοι , γιαυτό καλό ειναι να προσέχουμε λίγο τον τρόπο μας για να μη κόβουν λάσπη . Δεν το λέω για κακό , μπορεί ο καθένας να μη το κάνει επίτηδες αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι δεν το κάνει.

και για τελευταία φορά , δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα , αν το έκανα θα είχα γράψει το όνομα σου  B) 

Αυτά 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...