Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ποδια μου για το υψος μου ειναι πολυ μακρυα. Sumo deadlift εκαβα μονο με αδεια μπαρα για να δοκιμασω την κινηση αλλα μου εκατσε πολυ καλυτερα απο το standard και λεω να συνεχισω εκει. Απλα ειπα να παρω μια αποψη

Παίξε μία μέρα βαριά και με τις δύο τεχνικές και δες τι σε βολεύει τελικά καλύτερα. Πάντως αν δεν κάνω λάθος και ο dakon που είναι πολύ ψηλός κάνει conventional.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

μπορει να εισαι 1.80-85κ πατσας και να σηκωνεις 30κ στον παγκο

μπορει να εισαι 1.80-85κ σιδερο και να σηκωνεις 130αρες !

αυτα τα σαιτ ειναι για να περναει η ωρα μονο ..

Οχι μαν πρεπει να χρησιμοποιησεις το σιτε και θα καταλαβεις οτι ειναι πολυ καλο. Το site θα πει τον πρωτο τυπο που λες αρχαριο με βαση τα κιλα που σηκωνει και τον δευτερο θα τον πει προχωρημενο. Αυτο κανει σου λεει ποσο προχωρημενος εισαι απο αποψη powerlifing με βαση τα κιλα που σηκωνεις και το βαρος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ αλεξ το ειχαμε συζητησει κ πιο παλια αυτο - ειμαι τελειως εναντια σε τετοιου ειδους σαιτ !

να σου πω τον πιο απλο λογο ? γιατι εχω δει και ατομα με ιδιο ποσοστο λιπους ιδια κιλα κ υψος να παιζουν εντελως διαφορετικα κιλα ! οτι στοιχεια λοιπον κ να δωσεις εκει - στην πραξη φαινεται ποσο δυνατος εισαι κ ποσα κιλα παιζεις !

τα σαιτ ειναι για να περναει η ωρα - μπορει να κανω λαθος μιας κ δεν ασχολουμε καν με αυτα - παντως αυτη ειναι η αποψη μου (η λαθος εστω) και δεν αλλαζει ο θεος να κατεβει κατω ..

 

 

 

edit  να σου πει με βαση τα κιλα που παιζεις αν εισαι αρχαριος - προχωρημενος κτλ οκ πασο

να σου πει ομως ποσα κιλα θα επρεπε να παιζεις με βαση το υψος κ τα κιλα σου που ρωτηθηκε αυτο δεν υπαρχει ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ αλεξ το ειχαμε συζητησει κ πιο παλια αυτο - ειμαι τελειως εναντια σε τετοιου ειδους σαιτ !

να σου πω τον πιο απλο λογο ? γιατι εχω δει και ατομα με ιδιο ποσοστο λιπους ιδια κιλα κ υψος να παιζουν εντελως διαφορετικα κιλα ! οτι στοιχεια λοιπον κ να δωσεις εκει - στην πραξη φαινεται ποσο δυνατος εισαι κ ποσα κιλα παιζεις !

τα σαιτ ειναι για να περναει η ωρα - μπορει να κανω λαθος μιας κ δεν ασχολουμε καν με αυτα - παντως αυτη ειναι η αποψη μου (η λαθος εστω) και δεν αλλαζει ο θεος να κατεβει κατω ..

Μα στο site δεν βάζεις πόσα κιλά είσαι και σου λέει πόσα κάνεις...του βάζεις πόσα κάνεις και σου λέει πόσο προχωρημένος είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος γιατι ακομα δεν μπηκες να δεις πως λειτουργει το site :D

 

Το site δεν σου λεει ποσα κιλα να σηκωνεις! Στο site λες εσυ ποσα κιλα σηκωνεις ποσα ρεπς και ποσα κιλα εισαι και σου λεει το επιπεδο σου, και εχει ολα τα επιπεδα.

 

Στο πανω παραδειγμα σου θα πει τον ενα προχωρημενο κι τον αλλον επιπεδο αθλητη powerlifting, που ειναι σωστο.

 

Αν ο ενας ειναι 5χ100 στα 85 κιλα ειναι "καλος" ενω οποιος κανει 5x160 ειναι powerlifter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο site δεν βάζεις πόσα κιλά είσαι και σου λέει πόσα κάνεις...του βάζεις πόσα κάνεις και σου λέει πόσο προχωρημένος είσαι.

η ερωτηση ομως δεν ηταν ποσα κιλα θα πρεπει να κανω με βαση το υψος -κιλα μου ? αυτο στο λεει ?

μπορει νασου πει ποσα κιλα θα πρεπει να κανει καποιος ?

 

 

ετσι οπως το λες αλεχ οκ συμφωνω ! ειναι διαφορετικο αυτο ομως με το ποσα κιλα θα επρεπε να παιζει καποιος με βαση το υψος και τα κιλα του αυτο θελω να πω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτηση ομως δεν ηταν ποσα κιλα θα πρεπει να κανω με βαση το υψος -κιλα μου ? αυτο στο λεει ?

μπορει νασου πει ποσα κιλα θα πρεπει να κανει καποιος ?

 

 

ετσι οπως το λες αλεχ οκ συμφωνω ! ειναι διαφορετικο αυτο ομως με το ποσα κιλα θα επρεπε να παιζει καποιος με βαση το υψος και τα κιλα του αυτο θελω να πω ..

Ναι η Δήμητρα ρώτησε πόσα πρέπει να παίζει βάση ύψους και βάρους...δεν το λέει αυτό. Ούτε σου λέει πόσα κιλά θα "πρέπει" να κάνει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε και η ερωτηση !

που μπορώ να δω αναλογικά με το ύψος/βάρος μου πόσα κιλά πρέπει να σηκώνω σε κάποιες ασκήσεις; 

απαντηση σε αυτο μπορει να δωθει μονο στην πραξη !

για ολα τα αλλα που λετε συμφωνω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν στο λεει. Λες ποσα κιλα κανεις και σου λεει το επίεδο σου.

 

Αν θελεις να βαλεις υποθετικα κιλα και να δεις τι θα σου εβγαζε μπορεις να το κανεις αλλα δεν ειναι ο σωστος τροπος που χρησιμοποιειται το site

η ερωτηση ομως δεν ηταν ποσα κιλα θα πρεπει να κανω με βαση το υψος -κιλα μου ? αυτο στο λεει ?

μπορει νασου πει ποσα κιλα θα πρεπει να κανει καποιος ?

 

 

ετσι οπως το λες αλεχ οκ συμφωνω ! ειναι διαφορετικο αυτο ομως με το ποσα κιλα θα επρεπε να παιζει καποιος με βαση το υψος και τα κιλα του αυτο θελω να πω ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να βαλεις υποθετικα κιλα και να δεις τι θα σου εβγαζε μπορεις να το κανεις αλλα δεν ειναι ο σωστος τροπος που χρησιμοποιειται το site

μα ξερω τι θα μου βγαλει αν του βαλω τα κιλα που παιζω !

τουμπανος χαααχαααχ :-)

πλακα κανω - δε το ανοιγω το γαμωσαιτ παντως με την καμμια :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίξε μία μέρα βαριά και με τις δύο τεχνικές και δες τι σε βολεύει τελικά καλύτερα. Πάντως αν δεν κάνω λάθος και ο dakon που είναι πολύ ψηλός κάνει conventional.

Καλα προφανως αυτο θα εκανα απλα ειπα να ρωτησω να ακουσω καμια αποψή

 

γενικά το θέμα μου είναι ότι ενώ το drive στο deadlift ξεκινάει προφανώς από τα πόδια νιώθω ότι τα πόδια δεν δίνουν όσο θα έπρεπε και η μέση μπαίνει πιο νωρίς. Νομίζω για αυτό φταίει η κατασκευή μου με τα μακρυά πόδια  που έχουν σαν αποτέλεσμα να είμαι αναγκαστικά πιο σκυφτός από ότι θα έπρεπε με βάση το ύψος μου. 

 

με το sumo φαίνεται να διορθώνεται αυτό και λόγω της μεγάλης ευλυγισίας μου μπορώ εύκολα να ανοίξω πολύ τα πόδια χωρίς να χάσω δυναμικότητα η ισορροπία κτλ. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα πανω στο λαθος που εκανες γινεται ολη η συζητηση - αν το ελεγες σωστα δε θα ειχε ειπωθει κουβεντα !

τωρα ολα τα αλλα που λες για ζορια κτλ μονο μια εξηγηση μπορω να δωσω ..

περιοδος ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...