Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γάμησες τον αγκώνα σου. Ρε alex όλο κάτι παθαίνεις. Λοιπόν να χτυπήσω ξύλο, αλλά στο γυμναστήριο, έχουμε σπασμένα χέρια στο σκι, πονεμένους ώμους και 3 μήνες αποχή, πόνους στη μέση μυικούς για 2-3 εβδομάδες και όλοι αυτοί ΔΕΝ κάνουν squat-Deadlift και η πλάκα είναι πως τους λέω να τους δείξω με άδεια μπάρα ή να κάνουνε οτιδήποτε δουλεύει πραγματικά κορμό και την σταθεροποιησή του  μου λένε ''άσε μας μη πονέσω τη μέση μου''. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Γαμησα τον αγκώνα μου. 2 εβδομάδες - 1 μήνα χωρίς πιέσεις στήθους και δέσιμο Αρχίζω τα flyes που δεν γουστάρω καθόλου. Για τρικέφαλο θα αρχίσω κάποια φλώρικη άσκηση με αλτήρα όπως αυτή που δεν σηκώνει πολύ βάρος. Ελπίζω να καταφέρω να κρατήσω το overhead press που παλεύω να το πάω 5x60 μέχρι τέλος καλοκαιριού

 

dumbbell-tricep-extension.jpg

Πως το έπαθες ? Δεν γουστάρεις flyes αλλά έκανες όλο αυτό τον καιρό καμία άσκηση με αυτύ του είδους την κίνηση ? 

Πως γάμησες τον αγκώνα σου. Ρε alex όλο κάτι παθαίνεις. Λοιπόν να χτυπήσω ξύλο, αλλά στο γυμναστήριο, έχουμε σπασμένα χέρια στο σκι, πονεμένους ώμους και 3 μήνες αποχή, πόνους στη μέση μυικούς για 2-3 εβδομάδες και όλοι αυτοί ΔΕΝ κάνουν squat-Deadlift και η πλάκα είναι πως τους λέω να τους δείξω με άδεια μπάρα ή να κάνουνε οτιδήποτε δουλεύει πραγματικά κορμό και την σταθεροποιησή του  μου λένε ''άσε μας μη πονέσω τη μέση μου''. 

Έτσι είναι...η προκατάληψη κατά των σύνθετων ασκήσεων είναι μεγάλη. Πάντως σε φαντάζομαι να κυνηγάς κόσμο στο γυμναστήριο να τους δείξεις squat  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα λίγο γλυκό trap bar deadlift (πρέπει όντως να είναι η πιο φυσική άσκηση-stressless που έκανα ποτέ). Ούτε αυτό δεν αγγίζουν. Λες και είναι δόκανο για αρκούδες. Μόνο οι κοπέλες έχουν περιέργεια για compound ασκήσεις αλλά κλασικά , το πάνω σώμα ούτε που ασχολούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γάμησες τον αγκώνα σου. Ρε alex όλο κάτι παθαίνεις. Λοιπόν να χτυπήσω ξύλο, αλλά στο γυμναστήριο, έχουμε σπασμένα χέρια στο σκι, πονεμένους ώμους και 3 μήνες αποχή, πόνους στη μέση μυικούς για 2-3 εβδομάδες και όλοι αυτοί ΔΕΝ κάνουν squat-Deadlift και η πλάκα είναι πως τους λέω να τους δείξω με άδεια μπάρα ή να κάνουνε οτιδήποτε δουλεύει πραγματικά κορμό και την σταθεροποιησή του  μου λένε ''άσε μας μη πονέσω τη μέση μου''. 

το αθλημα ειναι αρρωστια και γιατρεια μαζι !

μπορει να σε σακατεψει - μπορει ομως να σε κανει και καλα-  να σου ισιωσει μεσες- πλατες - στασεις σωματος , στασεις  περπατηματος -  να σε κανει αρχοντα !

απο την χρηση  ,  την γνωση , την εμπειρια και κυριως απο το μυαλο που κουβαλαμε εξαρτωνται ολα ..

 

αλεξ αυτη θα σου προτινα με λιγα κιλακια - μη σου φαινεται ιδια με αυτην που εισαι ορθιος - επειδη ακουμπας στον παγκο εστιαζεις καλυτερα στο τρικεφαλο , αν την κανεις σωστα θα δεις τουμπανο ποτελεσματα κ με λιγα κιλακια !

ειναι απο τις λιγες ''ευκολες'' που με πιανει τοσο πολυ ...

904ee09e03a042c9f1a561e03fa5e7d2_XL.jpg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα λίγο γλυκό trap bar deadlift (πρέπει όντως να είναι η πιο φυσική άσκηση-stressless που έκανα ποτέ). Ούτε αυτό δεν αγγίζουν. Λες και είναι δόκανο για αρκούδες. Μόνο οι κοπέλες έχουν περιέργεια για compound ασκήσεις αλλά κλασικά , το πάνω σώμα ούτε που ασχολούνται.

Αφού έχεις και παίζεις με trap bar είσαι άρχοντας. Άλλοι δεν έχουμε καμία decent ολυμπιακή μπάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μέχρι και yoke squat bar αλλά λίγο περίεργη. Δεν έχει τα σίδερα που προεξέχουν για τα χέρια.Άρα την τρώει η μαρμάγκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλυθηκα σημερα,επρεπε να κανω 4 sessions (το 2ο δυο φορες).

Πηγα γηπεδο πρωι πρωι εκανα τα δυο πρωτα,ξεκουραση μετα το 1ο, μασα υπνος και πριν απο λιγο εβγαλα το τελευταιο.Τα 2 στα 4 ηταν και με PB.

 

Νιωθω πτωμα αλλα και μεγαλη ικανοποιηση που τα βγαλα...

Τοσος κοσμος παει και ξοδευει περιουσιες και την ζωη του στα ναρκωτικα, υπαρχει καλυτερο απο την γυμναστικη?

 

Δεν το καταλαβα. Το 1ο workout εχει ενα βουνο ασκησεις, π.χ. 150 καθισματα. Τα εκανες συνεχομενα ή με διαλειμματα;

 

Οσο για τη γυμναστικη, ναι, υπαρχουν πολλα πραγματα καλυτερα απ' αυτη. Η γυμναστικη ομως δυναμωνει το κορμι και σε κανει να απολαμβανεις τα αλλα πραγματα ;)

 

Μαους, ταιριαζουμε στις μουσικες βλεπω. Ειμαστε και σχεδον συνομηλικοι, εφηβοι υπηρξαμε αμφοτεροι μαλλιαδες, ε; ;)

 

Ρε παιδες, το φαγητο αν αλεστει χανει μερος της θρεπτικης του αξιας; (αυτο κανας silverado παιζει να το ξερει αλλα που βρισκεται ο παπους, εχει καιρο να γραψει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβα. Το 1ο workout εχει ενα βουνο ασκησεις, π.χ. 150 καθισματα. Τα εκανες συνεχομενα ή με διαλειμματα;

Μου πηρε 39:00 λεπτα, οποτε ναι εκανα διαλλειματα.Τα καθισματα τα κανα με 2-3 sec ξεκουραση καθε 25 νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κάθομαι και παιδεύομαι ο μλκ, διατροφες και κοιλιακους και ΗΙΙΤ και της παναγιας τα φρυδια, οταν υπαρχει η αμεση λυση και σε προσφορα. Οχι τιποτα, αλλα εχει και ειδικη κρεμα...

 

Τρεχτε αρνια, αστε τα κοροιδα να ιδρωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απάτες υπάρχουν κ υπήρχαν απο πάντα αφου βρίσκουν κορόιδα . Σαν τις τραγικές διαφημίσεις της tv που βγαίνει η μια κ η άλλη και λέει χωρίς δίαιτα χωρίς γυμναστική χάστε τα περιττά κιλά σας  :lol: 

ΚΑΙ ΕΣΤΩ οτι ηταν αλήθεια , οτι βγάλανε ενα "μαγικό" μαντζούνι που κάνει θαύματα , θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβουν οτι θα επιστρέψουν στην κατάσταση που βρίσκονται όταν το διακόψουν ? (δεν υπάρχει μαγικό μαντζούνι , απλά δεν καταλαβαίνω τη σκέψη τους). Τέσπα , δε σχολιάζω άλλο γιατι νευριάζω με κάτι τέτοια , παίζουν με την υγεία του κόσμου. Θα πάει η άλλη η καψερή θα πάρει τη φόλα , θα σταματήσει να τρώει τελείως για να επισπεύσει τα αποτελέσματα κ καλά χαιρετίσματα. 

πιστευω πως θα ηταν καλό να υπήρχε σαν μάθημα η διατροφολογία στα σχολεία αλλα μάλλον ζητάω πολλά  :huh:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως, ακουγα εφηβα κοριτσια που συζητουσαν για διατροφη. Τραγικη κατασταση. Ξοδευουν ατελειωτες ωρες παπαγαλιζοντας γνωσεις που και θα τις ξεχασουν την επομενη στιγμη και ειναι εντελως αχρηστες, στην πλειοψηφια τους, στην καθημερινη τους ζωη, ενω ουσιωδεις γνωσεις οπως διατροφη δεν περιλαμβανονται καθολου.

 

Το σχολειο ειναι εντελως σε λαθος τροχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γάμησες τον αγκώνα σου. Ρε alex όλο κάτι παθαίνεις. Λοιπόν να χτυπήσω ξύλο, αλλά στο γυμναστήριο, έχουμε σπασμένα χέρια στο σκι, πονεμένους ώμους και 3 μήνες αποχή, πόνους στη μέση μυικούς για 2-3 εβδομάδες και όλοι αυτοί ΔΕΝ κάνουν squat-Deadlift και η πλάκα είναι πως τους λέω να τους δείξω με άδεια μπάρα ή να κάνουνε οτιδήποτε δουλεύει πραγματικά κορμό και την σταθεροποιησή του  μου λένε ''άσε μας μη πονέσω τη μέση μου''. 

 

Το έπαθα γιατί ήθελα να κάνω pb στο μηχάνημα με πιέσεις στήθους 18x100  αλλά στο τέλος της δίωρης προπόνησης που το σώμα ηταν ήδη ψόφιο και το πάνω μέρος ισως λίγο κρύο γιατί είχα τελιώσει πόδια. Το έκανα το pb αλλά ο αγκώνας τα έφτυσε λίγο. Θα στρώσει σε κάνα δυο ευδομάδες δεν είναι θέμα. 

 

Κοίτα μαν η προπόνηση που κάνω δεν είναι παιξε γέλασε. Το ότι δεν κάνω squat (γιατί πλέον έβαλα και deadlift) δεν σημαίνει απολύτως τίποτα ακόμα και αν δεν έκανα τίποτα απο τα 3. Μπορω να πάρω όποιον θές και να τον προπόνηση μόνο με 15-20 κιλά αλτήρες και στο τέλος να κλέει και να ζητάει τη μαμά του :D . Τα squat deadlift και bench press είναι απλά ακόμα μια άσκηση. Οι ασκήσεις που κάνει κάποιος είναι απλά ένα μέρος της προπόνησης δεν σημαίνει ότι επειδή αν τις κάνει κάνει την υπερπροπόνηση ενώ αν δεν τις κάνεις δεν κάνεις τίποτα, αν και προφανώς είναι οι καλύτερες ασκήσεις οι συγκεκριμένες. Η προκατάληψη είναι ηλιθια στο κάτω κάτω αυτές οι ασκήσεις είναι ο καλύτερος τρόπος να μετρήσεις την δύναμη σου μαζί με OHP. 

 

ΝΑ σου πω την αλλήθεια εγώ θα ήμουν ευγνόμων αν ήμουν αρχάριος και είχα κάποιον που ξέρει και ασχολείται με αυτές τις ασκήσεις σαν και εσένα και με κινηγούσε να μου δείξει να τις κάνω σωστά αλλά ο κόσμος δεν θέλει να τις κάνει γιατί δεν χρειάζονται για να κάνεις σώμα, και δεν θέλουν να κουράζονται. 

 

Στο gym που πάω squat σωστά κάνει ο ένας στους δέκα αλλά δεν με νοιάζει να πάω να δείξω τίποτα οπότε είσαι καλύτερος χαρακτήρας απο μένα :D

 

Τώρα για εμένα ξέρεις για 2ωρες προπονήσεις με drop set / failure /ανέβασμα συνεχώς και σε compound και σε βοηθητικές. Καταλαβαίνεις τι προπόνηση κάνω, γιαυτό έχω τα αποτελέσματα που έχω. Είτε κάνω squat/ dl/ bp είτε όχι με αυτό το πρόγραμμα ίδιο κίνδυνο εχω. 

 

Οι μικροτραυματισμοί είναι αδύνατον να μην υπάρχουν σε αυτό το στυλ προπόνησης αλλά ξέρω να τα φτιάχνω :D, θέλει απλά αλλαγή ασκήσεων δέσιμο και ibufren για 2 εβδομάδες. Το θέμα με τον αγκώνα είναι από παλιο τραυματισμό πάντως. 

 

Πλέον το έχω γυρίσει λίγο πάλι τα κιλά με ενδιαφέρουν πολύ σε όλες τις ασκήσεις, οπότε θα βγάλω κανα νούμερο της προκοπής σύντομα.. ακόμα στους 9 μήνες είμαι υπομονή :P

Πως το έπαθες ? Δεν γουστάρεις flyes αλλά έκανες όλο αυτό τον καιρό καμία άσκηση με αυτύ του είδους την κίνηση ? 

Έτσι είναι...η προκατάληψη κατά των σύνθετων ασκήσεων είναι μεγάλη. Πάντως σε φαντάζομαι να κυνηγάς κόσμο στο γυμναστήριο να τους δείξεις squat  :-D

 

Οχι δεν κάνω flyes και όταν περάσει ο αγκώνας δεν θα ξανακάνω :P

 

το αθλημα ειναι αρρωστια και γιατρεια μαζι !

μπορει να σε σακατεψει - μπορει ομως να σε κανει και καλα-  να σου ισιωσει μεσες- πλατες - στασεις σωματος , στασεις  περπατηματος -  να σε κανει αρχοντα !

απο την χρηση  ,  την γνωση , την εμπειρια και κυριως απο το μυαλο που κουβαλαμε εξαρτωνται ολα ..

 

αλεξ αυτη θα σου προτινα με λιγα κιλακια - μη σου φαινεται ιδια με αυτην που εισαι ορθιος - επειδη ακουμπας στον παγκο εστιαζεις καλυτερα στο τρικεφαλο , αν την κανεις σωστα θα δεις τουμπανο ποτελεσματα κ με λιγα κιλακια !

ειναι απο τις λιγες ''ευκολες'' που με πιανει τοσο πολυ ...

904ee09e03a042c9f1a561e03fa5e7d2_XL.jpg

 

 

ναι μαν ticeps kickback είναι η δεύτερη που σκέφτομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ δώσε χρόνο στα flyes να δεις πως και αν θα πάρει το στήθος. Αφού δεν είχες παρόμοια κίνηση τόσο καιρό είμαι σίγουρος ότι έχει να σου δώσει κάτι. Είναι βασανιστική άσκηση βέβαια...εγώ σε μερικά σετ φτάνω 60-70 time under tension και το στήθος μόνο ήχους σκησίματος δεν βγάζει  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ο λόγος που δεν κάνω flyes είναι ότι δεν θέλω να πάρει το στήθος, καθόλου αν γίνεται. Ο σωματότυπός μου ήταν στήθος πλάτη - τούμπανα ακόμα και πριν πατήσω γυμναστήριο :D. Οταν έρθει το υπόλοιπο σώμα με το στήθος (πρέπει να βάλω 5 κιλά) τότε θα κάνω :D

 

Απο άποψη bodybuilding τώρα θέλω γάμπα, τετρακέφαλο, hamstring και τρικέφαλο και όμους, τραπς. Ομους τραπς όχι γιατί δεν έχω , είναι πολύ καλά αλλά γιατί για εμένα οι ώμοι τα τράπς και η πλάτη κάνουν τον bodybuilder. can't have enough :D

 

τετρακέφαλος, γάμπα, hamstrings και τρικέφαλοι είναι πίσω και θέλουν στρώσιμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...