Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι?

Πρωί πρωί και νηστικός είσαι στην πιό καταβολική φάση της ημέρας. Το κύριο καύσιμο της HIIT είναι ο υδατάνθρακας...όταν δεν έχεις καθόλου γλυκογόνο εσύ που λες να στραφεί το σώμα σου ?

 

Αν θες πρωί πρωί να κάνεις κάτι πήγαινε για γρήγορο περπάτημα για μία ωρίτσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

γιατι?

 

γιατί με άδειο στομάχι είναι πανεύκολο να κάψεις λίπος στο 65% χωρίς να ταλαιπωρείς το σώμα σου. Το hiit είναι άσκηση που επιβαρύνει τον οργανισμό και κάνοντας το με άδειο στομάχι ταλαιπωρείς το σώμα σου ακόμα παραπάνω με επιπτώσεις στο γενικό σου πλάνο προπόνησης. Δεν λέω ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα, θα έχει αλλά εγώ δεν θα το έκανα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10x125, 10x155

 

το deadlift είναι καθαρά άσκηση νευρικού συστήματος. Μόνο την lower back και grip strength γυμνάζει ουσιαστικά από άποψη bodybuilding (συμμετέχουν όλοι οι μυς σχεδόν μεν αλλά δεν παίρνουν pump). Εγώ προτιμώ λιγότερες επαναλήψεις (5) για να πάρεις το μέγιστο από την άσκηση λόγω της φύσης της άσκησης. 

Με θυμάμαι αρκετές φορές να έχω τόσο έντονο και ενοχλητικό pump στην μέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Deadlift. Αυτό που λέει ο τύπος θα κάνεις και αυτά που λέει να μην κάνεις, ΔΕ θα κάνεις. Ξέχνα τα χ10. 6 σετάκια με 3 επαναλήψεις. Ανέβαινε αργά.

 

10 επαναλήψεις σημαίνει sloppy εκτέλεση μετά την 5η 6η επανάληψη ειδικά σε μεγαλύτερα βάρη. Μείνε στις 3 . Δεν ξέρω για Pump και τέτοια, αλλά όταν στρεσάρεις με μια βαριά compound άσκηση το σωμα σου, αυτό για να αντεπεξέλθει δίνει εντολή για όγκο. Squat και Deadlift είναι οι compounds με τη μεγαλύτερη συμμετοχή μυών. Βαριά squat+Deadlift=όγκος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και για το τυρί-φέτα ισχύει το ίδιο δηλαδή?

 

 

Επίμονος :devil:

 

Όχι  μας έχεις ζαλίσει τον έρωτα!  :devil:

 

 

Σοβαρά τώρα.. δεν ξέρω πόσο καταστροφικό είναι το τυρί για την υγεία(αν είναι το τυρί μία φορά επιβλαβές φαντάσου μετά τα κρέατα...) αλλά με το χέρι στην καρδιά τώρα πες μας.. Μπορείς να ζήσεις (ΕΣΥ συγκεκριμένα μιλάω) χωρίς αυτό?ΟΧΙ! Φάε λοιπόν γιατί αν κόψεις και τη φέτα σε βλέπω να γυρνάς σα φάντασμα πάνω απ'τα κεφάλια μας.  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r: [

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα τι εννοείς βασικά :P

Είπες ότι δεν παίρνεις pump από deadlift...απλά ανέφερα ότι πρήζομαι στην μέση αρκετές φορές όταν κάνω άρσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εννοούσα ότι δεν παίρνουν pump όλοι οι μυς που γυμνάζονται έμμεσα απο το deadlift, παρόλο που συμμετέχει όλο το σώμα (εκτός του lower back που γυμνάζεται άμεσα όπως έγραψα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις προπονήσεις δεν έπαιζα τρελά κιλά αλλα ούτε κ τρίχες , έπαιζα στα δικά μου όρια χωρίς σποτερ για 10ρες και μια χαρά δούλευε
αυτή την εβδομάδα κοντεύω να βγω knockout .. δεν παίζεται αυτό το πράγμα,τέτοια doms.. 1 προπόνηση σε κάθε ομάδα εκτός απο πόδια (σήμερα) έχω παίξει στο παλιό μου gym κ τα είδα ολα.  B) 

Χθες άλλαξα τις πιέσεις ώμων απο smith σε ελεύθερο και με 50-60kg έπεφτε ζόρι (για 10ρες -12ρες)
μπορεί επειδή ηταν η πρώτη φορά αλλα και κακή μέρα να μου φάνηκε έτσι , θα το δω απο την επόμενη , πάντως γαμάει.

Πάντως καλά μου ειχε πει κάποιος οτι αμα προπονείσαι με άτομο που κάνει βαριά κιλά θα σε τραβήξει.. τώρα κατάλαβα τι εννοούσε .(στο ύψος μου ->20kg βαρύτερος-> μετά απο off καιρό ξεκίνησε με 100kg ίσιο χ 10 χαχ. 
100 δεν έβγαλα , αλλα τα 80 πήγαν χ10 και χάρηκα χαχχ
 
τώρα θα παίζουν 5 μέρες την εβδομάδα προπονήσεις για να ξεκουράζεται σωστά το σώμα

είχα γράψει άλλο μισό πόστ σχετικά με διατροφή αλλα ξενέρωσα κ το έσβησα .
το κομμάτι διατροφή μου προκαλεί πονοκέφαλο. Όχι επειδή ειναι δύσκολο για εμένα .. και σανό με κέτσαπ να ήταν καλό να φάω δε θα είχα θέμα , απλά ο πονοκέφαλος έρχεται όταν δεν μπορείς να αποφασίσεις τι ειναι καλύτερο την δεδομένη στιγμή.

γιατι όλα μαζι δεν μπορείς να τα έχεις .
 
σήμερα έχει πόδια κ το κόβω να μην μπορώ να περπατήσω το Σ/Κ 
έκανα το λάθος να πω στο gym buddy οτι έπαιζα 110 squat και μ λέει ωραία θα πάμε ποιο ψηλά τώρα χαχαχαχ
να μάθω να κρατάω το στόμα μ κλειστό  :-D 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

νικος σε ολα τα αθληματα βοηθαει να προπονησε με καποιον καλυτερο σου για να σε τραβαει! απλα μερικες φορες πρεπει να ξερεις μεχρι που αντεχεις για να μην σε "καψει". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελενεσαι ρε αντωνη , αστα No στα γαλακτοκομικα , καλως κακως αποτελουν μεγαλο μερος της διατροφης μας προσεξε την διατροφη σου αλλιως και οχι κοβοντας κατι που ισως ειναι ο τελευταιος τροχος του τρενου της διατροφης σου...(για το ''κακο'' που σου προκαλει δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...