Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον καθενα οπως τον βολευει , αλλα πρεπει να εχουμε μια συνεπεια σ'ολο αυτο.

 

Ανεβοκατεβασματα θα εχουμε, η ουσια ειναι να μην το παρακανουμε ή να μην το αφησουμε και εντελως.

 

Θεωρω ενα τεταρτο ειναι αρκετο για ζεσταμα, πχ τρεξιμο, διαδρομο, σχοιχανι και αλλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγώ παλιότερα έκανα το εξής:

Έτρεχα 20 λεπτά πριν τα βάρη, γύρω στα 3 χλμ έβγαινε και μετά έμπαινα στα βάρη.
Έπιανα κοινώς τα 20 λεπτά που χρειάζεται ο οργανισμός για να αρχίσει να καίει λίπος και μετά
έκαιγα στα βάρη. Μετά τα βάρη έτρεχα άλλα 30 λεπτά.
Τρομερό πήδημα σαν προπόνηση, αλλά να σημειώσω ότι εγώ έκανα βάρη με λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις.
Πολλά κιλά δεν θα έβγαζα, είναι σίγουρο.

Πλέον δεν το κάνω αυτό, γιατί κάνω αερόβια κάθε μέρα, μια τρέξιμο, μία κολύμβηση και θα ήταν υπερβολικό να τρέχω και πριν τα βάρη.

 

Τέλος, έχω μία ερώτηση:

 

Γιατί ακούω συνεχώς προπονητές (και στην κολύμβηση και στο γυμναστήριο) να λένε ότι 4-5 φορές τη βδομάδα είναι αρκετές και το σώμα πρέπει να ξεκουράζεται?

Εγώ κάνω 4 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο και 3 κολύμβηση. Μέρα χωρίς γυμναστική δεν έχω, εδώ και 2 βδομάδες και εντούτοις νιώθω καλά. Κοιμάμαι κουρασμένος τα βράδια (σημαντικό για μένα, γιατί λόγω υπερέντασης από τη δουλειά κοιμόμουν χάλια ώρες) και ξυπνάω με όρεξη για γυμναστική, που παλιότερα δεν μπορούσα καν να ξυπνήσω.

Υπάρχει κάποιος περιορισμός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλιότερα έκανα το εξής:

 

Έτρεχα 20 λεπτά πριν τα βάρη, γύρω στα 3 χλμ έβγαινε και μετά έμπαινα στα βάρη.

Έπιανα κοινώς τα 20 λεπτά που χρειάζεται ο οργανισμός για να αρχίσει να καίει λίπος και μετά

έκαιγα στα βάρη. Μετά τα βάρη έτρεχα άλλα 30 λεπτά.

Τρομερό πήδημα σαν προπόνηση, αλλά να σημειώσω ότι εγώ έκανα βάρη με λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις.

Πολλά κιλά δεν θα έβγαζα, είναι σίγουρο.

 

Πλέον δεν το κάνω αυτό, γιατί κάνω αερόβια κάθε μέρα, μια τρέξιμο, μία κολύμβηση και θα ήταν υπερβολικό να τρέχω και πριν τα βάρη.

 

Τέλος, έχω μία ερώτηση:

 

Γιατί ακούω συνεχώς προπονητές (και στην κολύμβηση και στο γυμναστήριο) να λένε ότι 4-5 φορές τη βδομάδα είναι αρκετές και το σώμα πρέπει να ξεκουράζεται?

Εγώ κάνω 4 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο και 3 κολύμβηση. Μέρα χωρίς γυμναστική δεν έχω, εδώ και 2 βδομάδες και εντούτοις νιώθω καλά. Κοιμάμαι κουρασμένος τα βράδια (σημαντικό για μένα, γιατί λόγω υπερέντασης από τη δουλειά κοιμόμουν χάλια ώρες) και ξυπνάω με όρεξη για γυμναστική, που παλιότερα δεν μπορούσα καν να ξυπνήσω.

Υπάρχει κάποιος περιορισμός?

Μπορεί τώρα να νιώθεις καλά και να πετάς τις προπονήσεις για πλάκα αλλά αυτό δεν θα διαρκέσει πολύ...στο εγγυόμαι. Θα αρχήσεις σιγά σιγά να έχεις ατονία, να πέφτεις σε δύναμη...μπορεί να ζαλίζεσαι μέσα στην προπόνηση και άλλα.  Καλό είναι τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα να απέχεις τελείως από οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα.

Ναι, οι μυς θέλουν ξεκούραση. Κινδυνεύεις με υπερκόπωση.

 

Παίδες, τι λέτε για τον Σπάρτακο; Είναι πολύ εναλλακτικός ο τύπος!

Στην αρχή το είχα γράψει κι εδώ φαίνοταν καλό και οργανωμένο site...μετά άρχισα να διαβάζω ένα ένα τα άρθρα και ξενέρωσα. Γενικά δεν μπορώ τους ανθρώπους που έχουν κολλήματα και δεν αποκλίνουν σε τίποτα απ' ό,τι λένε. Ε κι αυτός είναι κολλημένος...ξεκάθαρα.

 

Καλά το άλλο τραγικό για την ρόδα δεν το συζητάω...μόνο από αυτό καταλαβαίνεις πολλά. Κρίμα σε αυτούς που την πήραν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα έχει αυτός ο σπάρτακος. Δεν το ήξερα ότι η ρόδα κοιλιακών είναι προσωπική πατέντα αυτού του κυρίου  :eek:  Και φυσικά σε τιμή ευκαιρίας 56ευρώ. Τζάμπα δηλαδή. Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι ότι όταν σταμάτησε την λειτουργία της ακαδημίας του, αντι να επιστρέψη τα χρήματα σε όσους είχαν ακόμη συνδρομή πτρότεινε το εξής

 

 

Για όσους από εσάς έχουν ήδη αγοράσει 3μηνη ή 6μηνη συνδρομή με ημερομηνία λήξης – διαγραφής πέραν της 11 Φεβρουαρίου 2013 (ημερομηνία παύσης του Spartacus Academy), σας γνωστοποιώ ότι έχετε το δικαίωμα να ζητήσετε (μέσω αποστολής προσωπικού email) προγράμματα άσκησης με βάση την επιθυμία σας για τους αντίστοιχους μήνες που υπολείπονται μέχρι το τέλος της συνδρομής σας.

 

Και απο τον σύνδεσμο που παρέθεσε ο Γιάννης μια ωραιότατη κουταμάρα

 

 

Έτσι, ξαναθυμήθηκα τα λόγια του σοφού δασκάλου και πατέρα μου: «Γιέ μου, γιατί κουράζεσαι άδικα με τα βάρη. Δε βλέπεις ότι τα ωραιότερα και πιο δυνατά σώματα, είναι αυτά των αθλητών της ενόργανης γυμναστικής και όσων ασχολούνται με την πάλη;». Κεραμίδι στο κεφάλι!

 

Μάλιστα. Words of wisdom.  :eek:  :eek:  :eek:

 

Επειδή αρκετά ασχολήθηκα με τούτον πάμε στο αγαπημένο μου θέμα. Βάρη,

 

 

Που είσαι σπάρτακε να δείξεις το φως το αληθινό στην κακόμοιρη γυναίκα μπας και λυτρωθεί και αποκτήσει δυνατό σώμα;  :devil:  :devil:  :devil:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.85 περιπου και 108 κιλα..υπηρξα λεπτοτερος(90)υπηρξα και και παχυτερος(125) τωρα ειμαι στα σταδια του αδυνατισματος και ενω ειχα χασει με προσοχη στο τι τρωω τα κιλα για να φτασω εδω που ειμαι τωρα που αρχισα γυμναστηριο εδω και κανα μηνα ,παω περιπου 3 φορες την βδομαδα, εχω δει μια στασιμοτητα.δεν εχω χασει κατι..νιωθω βεβαια πολυ καλυτερα αλλα ειμαι στασιμος.

μαλακιες δεν τρωω εκτος απο το περιστασιακο σουβλακι..ετρωγα λιγη μερεντα το πρωι πανω σε δυο φετες ψωμι αλλα θα την κοψω..

αεροβια ποσο να κανω?κανα 40λεπτο σε μετριο ρυθμο ειναι καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, ετοιμάστε με τον Bosei ένα θέμα με βήματα αδυνατίσματος / διατροφής / βάρη για να μη γράφουμε τα ίδια για το κάθε παιδί που ενδιαφέρετε να αλλάξει το σώμα του!!

 

Andy, αφού θες να χάσεις κιλά, ξεκίνα με το να μειώσεις τις θερμίδες που καταναλώνεις. Η αεροβική είναι άσκηση για τους μυες -σημαντικότερος εκ των οποίων είναι η καρδιά- κι όχι για αδυνάτισμα. Αυτή η συγχυση πρέπει να πάψει επιτέλους! Αν θες να κάνεις αεροβική, μαζί σου, αλλά τουλάχιστον να ξέρεις γιατί το κάνεις. :)

 

Ναι, 40 λεπτά 3-4 φορές τη βδομάδα σε μέτριο ρυθμό είναι μια χαρά. 

 

Και να ξεκινήσεις βάρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, ετοιμάστε με τον Bosei ένα θέμα με βήματα αδυνατίσματος / διατροφής / βάρη για να μη γράφουμε τα ίδια για το κάθε παιδί που ενδιαφέρετε να αλλάξει το σώμα του!!

 

Andy, αφού θες να χάσεις κιλά, ξεκίνα με το να μειώσεις τις θερμίδες που καταναλώνεις. Η αεροβική είναι άσκηση για τους μυες -σημαντικότερος εκ των οποίων είναι η καρδιά- κι όχι για αδυνάτισμα. Αυτή η συγχυση πρέπει να πάψει επιτέλους! Αν θες να κάνεις αεροβική, μαζί σου, αλλά τουλάχιστον να ξέρεις γιατί το κάνεις. :)

 

Ναι, 40 λεπτά 3-4 φορές τη βδομάδα σε μέτριο ρυθμό είναι μια χαρά. 

 

Και να ξεκινήσεις βάρη. 

 

καποιοι αλλοι λενε οτι προπονεις το σωμα σου σε συνθηκες λιγοτερου οξυγονου με αποτελεσμα το σωμα να χρειαζεται λιγοτερο τροφη για να πρασαρμοστει...

αλλα κατι θα ξερεις παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση. Τρέχω 7.5km 3 φορές την εβδομάδα συνήθως βράδυ.

Τι προτείνετε για διατροφή μετά το τρέξιμο? Σε τι να βασίζεται το γεύμα μου?

Να είναι κυριώς πρωτεινικό ή με υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη για να γίνει αναπλήρωση του γλυκογόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφεις στόχους. Γιατί τρέχεις, αδυνάτισμα, φυσική κατάσταση;

 

Έχεις δίκιο.

Επιδιώκω απώλεια λιπώδους ιστού. Προσπαθώ να τρέχω με μέση ένταση γι αυτό τον λόγο.

(Υπάρχει τρόπος προσσεγγιστικής μέτρησης της έντασης χωρίς καρδιοσυχνόμετρο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιοι αλλοι λενε οτι προπονεις το σωμα σου σε συνθηκες λιγοτερου οξυγονου με αποτελεσμα το σωμα να χρειαζεται λιγοτερο τροφη για να πρασαρμοστει...

αλλα κατι θα ξερεις παραπανω...

 

Έλα ρε φίλε, με μισή ώρα αεροβικής 3-4 φορές την εβδομάδα πραγματικά πιστεύεις ότι προκαλείς τέτοιο μεγάλο σοκ στον οργανισμό που να αλλάξουν οι απαιτήσεις τροφής;

 

Έχω πολύ καλό φίλο που τρέχει σε μαραθώνιους στα βουνά (μιλάμε για κάτι εικοσάωρα συνεχούς τρεξίματος στον Όλυμπο) και δεν έχει αλλάξει κάτι. Χαλαρώστε, η γυμναστική έχει συγκεκριμένα οφέλη κυρίως στην ποιότητα ζωής.

 

Αλλα για να χάσεις κιλά χρειάζεσαι άλλη διαδικασία.

 

Και στον

μ

παοκτση από πάνω: Την ένταση τη μετράμε με σφυγμούς. Παίζουν ρόλο αρκετοί παράγοντες αλλά για να μην μπλέκεις με αριθμητική, φρόντιζε να μένεις κάπου στουτς 120/λεπτό για να πετύχεις μέγιστη απώλεια λιπώδους ιστού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...