Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H σόγια είναι το must φαγητό για τους vegan bodybuilders, κάτι σαν το κοτόπουλο για τους άλλους.

 

Οι ξηροί καρποί έχουν επίσης τεράστια ποσότητα λιπαρών, οπότε μην τρως παραπάνω από μια χούφτα σε καθημερινή βάση. Και σε τόσο μικρή ποσότητα, οι διαφορές στην πρωτεινη είναι αμελητέες, τρώγε αυτά που σου αρέσουν. Τα αμύγδαλα είναι και πιο θρεπτικά, καλή επιλογή.

Να θεωρήσω δεδομένο ότι τα τρώμε ανάλατα, έτσι;

Σόγια ξεκίνησα να πίνω το πρωί στην ουσία , μαζί με τα 3 ασπράδια και ένα τοστακι , αλλά σκέφτηκα να τη βάλω και στο μετά την προπόνηση homemade protein shake που μέχρι τώρα έβαζα γάλα.

 

Όσο για τα ξηρόκαρπια ναι , μια χούφτα την ημέρα πάνω κατω τρώω , το απόγευμα συνήθως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μολις εκανα το συγκεκριμενο....

 

Τα 5x20 ηταν λιγα (το ειχα κανει την προηγουμενη φορα) τα 7x30 πολλα, βολευτηκα με μια μεση λυση, 5x30.

 

Ωραια προγραμματακι...


Εγω τρωω σχεδον καθε μερα 5 καρυδια...Προσφατα αγορασα και αμυγδαλα και τα ανακατευω (3 καρυδια,4-5 αμυγδαλα).Οντως εχουν λιπαρα αλλα ειναι απιστευτα θρεπτικα...

 

Αμύγδαλα

Μια χούφτα αμύγδαλα (30γρ.) αποδίδει 165 θερμίδες και περιέχει 9γρ. μονοακόρεστα λιπαρά οξέα, καθόλου χοληστερόλη και το 35% της συνιστώμενης ημερήσιας ποσότητας σε βιταμίνη Ε. Επίσης, ανά 100γρ. τα αμύγδαλα προσφέρουν 0,78γρ. βιταμίνης Β2, η οποία είναι η καταλληλότερη βιταμίνη για προβλήματα στο δέρμα και στους βλεννογόνους.

Καρύδια

Αποτελούν μία από τις καλύτερες πηγές ω-3 λιπαρών οξέων στη φύση. Παράλληλα, οι πολυφαινόλες που περιέχουν τα καρύδια, σε συνδυασμό με τα Ω3 λιπαρά οξέα, προσφέρουν ισχυρή αντιοξειδωτική προστασία, χάρη στην ικανότητά τους να μειώνουν τα επίπεδα της LDL (κακής) χοληστερόλης. Μια χούφτα καθαρισμένα καρύδια αποδίδει 185 θερμίδες και περιέχει 2,5γρ. Ω3 λιπαρά οξέα.

Τα καρύδια έχουν ορισμένα χαρακτηριστικά που δείχνουν την ποιότητά τους. Για παράδειγμα, το χρώμα της ψίχας τους θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε λευκό. Αν είναι μαύρο, σημαίνει ότι είναι κατώτερης ποιότητας, ενώ αν είναι πράσινο, σημαίνει ότι έχουν μουχλιάσει.

post-66280-0-17909100-1394355616_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ανεβασα τωρα ειναι 1 απο τα 100 προγραμματα της neila ray.Δεν τα εχω κοιταξει ολα αλλα πιθανοτατα να μην εχουν μονοζυγο...

Το προγραμμα freeletics που συνηθως αναφερομαι εχει καργα pull ups...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήξερες επίσης πως τα bench dips θεωρούνται από τις επικίνδυνες ασκήσεις για τους ώμους? Προτίμησε βυθίσεις σε δίζυγο (καλύτερη άσκηση) ή pushups με αγκώνες κοντά στο σώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει δεν νομιζω πως λεει κατι το πρωτακουστο. Ειναι γνωστο οτι η καλυτερη πηγη θρεπτικων συστατικων ειναι το φαγητο. Ωστοσο υπαρχουν 2 βασικα προβληματα.

 

 

φίλε ο τύπος έχει δική του σειρά συμπληρωμάτων που βγαίνει σύντομα.... δεν είναι το θέμα αν είναι πρωτάκουστο αυτό που λέει η όχι, αλλά απο το στόμα bodybuilder που σπονσοράρει συμπλήρωμα δεν το έχω ξανακούσει. 

 

Νομιζω περισσοτερο σκοπος του βιντεο ηταν "φατε καλα, σηκωστε βαρη και μην περιμενετε τις σκονες και τα χαπια να κανουν την δουλεια για εσας."

 

I guess so

 έχω αιθισμο με τα αμύγδαλα και τα φουντουκια...

 

 

το αμύγδαλο σκέτο ανάλατο φυσικά είναι ο καλύτερος ξηρός καρπός που μπορείς να φας για bodybuilding. 

Μολις εκανα το συγκεκριμενο....

 

Τα 5x20 ηταν λιγα (το ειχα κανει την προηγουμενη φορα) τα 7x30 πολλα, βολευτηκα με μια μεση λυση, 5x30.

 

Ωραια προγραμματακι...

 

Φιλε αφού την έχεις την όρεξη και το προσπαθείς το πράμα, γράψου σε ένα gym η αγόρασε 2 αλτήρες και ένα πάγκο θα κάνουν θαύματα. Αυτό το είδος προπόνησης που κάνεις (το οποίο δεν είναι κακό σε καμία περίπτωση - καλό είναι) δεν θα διαρκέσει για πάντα. 

 

Όταν φτάσεις να κάνεις 75 κάμψεις σε ένα σετ , 100 crunches κτλ τι θα κάνεις? Θα πρέπει να το γυρίσεις σε callisthetics αν θες να μείνεις bodyweight η να αρχίσεις βάρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπεις εναν αγυμναστο και λες οκ δεν το χει βαλει ακομα σκοπο να αλλαξει...

 

Βλεπεις ομως και καποιος που υποτιθεται κανουν γυμναστικη ή ξερουν τι ειναι το σωστο να νομιζουν εξωπραγματικα πραγματα... Αλλοι οτι σε δυο μηνες θα κανουν το σωμα των ονειρων τους αλλοι δεν τρωω το βραδυ μονο το μεσιμερη και θα χω το καλοκαιρι το sixpacks και αλλα τετοια ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και στραμπούληξα το γόνατο μου στον ύπνο μου, wolrd first

 

αποφάσισα να αλλάξω το post workout σοκολατούχο γάλα που είχα, με κανονική σοκολάτα. Έτσι γιατί στα @@ μου. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αμύγδαλο σκέτο ανάλατο φυσικά είναι ο καλύτερος ξηρός καρπός που μπορείς να φας για bodybuilding. 

 

Φιλε αφού την έχεις την όρεξη και το προσπαθείς το πράμα, γράψου σε ένα gym η αγόρασε 2 αλτήρες και ένα πάγκο θα κάνουν θαύματα. Αυτό το είδος προπόνησης που κάνεις (το οποίο δεν είναι κακό σε καμία περίπτωση - καλό είναι) δεν θα διαρκέσει για πάντα. 

 

Όταν φτάσεις να κάνεις 75 κάμψεις σε ένα σετ , 100 crunches κτλ τι θα κάνεις? Θα πρέπει να το γυρίσεις σε callisthetics αν θες να μείνεις bodyweight η να αρχίσεις βάρη. 

 

Τα αμύγδαλα ανάλατα είναι ό,τι καλύτερο γενικότερα, όχι μόνο για bb. Και όλοι γενικά οι ξηροί καρποί, αλλά μια χούφτα παίδες, όχι παραπάνω.

 

Συμφωνώ για αλτήρες, εμπλουτίζουν κατά πολύ το πρόγραμμα γυμναστικής. 

 

Διαφωνώ για τις κάμψεις. Αν κάποιος δει ότι μπορεί να κάνει πολλές στο κλασικό στυλ, πάει σε πιο δύσκολο στυλ π.χ. ανεβάζοντας τα πόδια σε επιφάνεια ή βάζοντας τα χέρια σε μπάλες του μπάσκετ ή σε κάποια ίσια επιφάνεια ώστε να κατεβαίνει πιο βαθιά ή σε διαφορετικό ύψος με εναλλαγές, με το ένα χέρι κτλ.

Υπάρχουν τρόποι να δυσκολέψεις την άσκηση όσο δυναμώνει το κορμί.

 

@4saken: Η τύπισσα έχει πολλά ωραία προγράμματα, Toaster + Epic αυτά που ξεχώρισα προς το παρόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες βγηκα γι ποτο στο τελος βγαινουμε με την παρεα μου ... Εξω ειχε μια καντινα... Πανε ολοι και μασαμπουκιαζουν κατι λουκανικα ψητα, πανσετες με ψωμι οτι να ναι και πατατες προτηγανισμενες... 

 

Εγω κοιτουσα, λενε δεν θα φας, λεω μπα ειμαι χορτατος... Πεταγεται ενας αφηστε τον κανει διαιτα.... Δεν το σχολειασα, αλλα οταν ο αλλος επιλεγει μια αλλη σταση στην σαβουρα ειδικα 5:00 το πρωι αυτοι τον κοιτανε με μισο ματι και το κοροιδευουν... 

 

Τους ειπα θα ξυπνησω να φαω το πρωινο μου που το γουσταρω κιολας...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και στραμπούληξα το γόνατο μου στον ύπνο μου, wolrd first

 

αποφάσισα να αλλάξω το post workout σοκολατούχο γάλα που είχα, με κανονική σοκολάτα. Έτσι γιατί στα @@ μου. 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα 

 

ωραίος 

αμα δε σε χαλάει why not? 

 

περαστικά για το γόνατο ... σε ενοχλεί τώρα?

 

 

Εγω κοιτουσα, λενε δεν θα φας, λεω μπα ειμαι χορτατος... Πεταγεται ενας αφηστε τον κανει διαιτα.... Δεν το σχολειασα, αλλα οταν ο αλλος επιλεγει μια αλλη σταση στην σαβουρα ειδικα 5:00 το πρωι αυτοι τον κοιτανε με μισο ματι και το κοροιδευουν... 

 

 

μου θύμησες μια φάση πρόσφατα με φίλους που είχα όντως φάει (θα έτρωγα σαβούρα δηλαδή γιατι μια φορά στο τόσο δε με χαλάει αλλα δεν πείναγα). Αλλα την ώρα που είπε ο ένας "κάνεις δίαιτα?" του λέω όχι bro , σηκώνω το μανίκι της μπλούζας μέχρι τον ώμο και του έπεσε το σαγόνι   B) 

 

im bulking nao goddamn, ότι έτρωγε αυτός σε δυο μέρες το είχα ήδη φάει εκείνη τη μέρα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@4saken: Η τύπισσα έχει πολλά ωραία προγράμματα, Toaster + Epic αυτά που ξεχώρισα προς το παρόν. 

 

Το toaster μου φαινεται ευκολακι (ετσι βεβαια εχω πει και για αλλα freeletics που στα χαρτια φαινονται ευκολα) μου φαινονται μεγαλα τα διαλλειματα,θα το τσεκαρω παντως καμια στιγμη και θα σου πω.

 

Το Epic φαινετια βαρβατο.

 

 

 

Φιλε αφού την έχεις την όρεξη και το προσπαθείς το πράμα, γράψου σε ένα gym η αγόρασε 2 αλτήρες και ένα πάγκο θα κάνουν θαύματα. Αυτό το είδος προπόνησης που κάνεις (το οποίο δεν είναι κακό σε καμία περίπτωση - καλό είναι) δεν θα διαρκέσει για πάντα.

 

Πηγαινα χρονια γυμναστηρια.το βαρεθηκα...Μου φαινεται πλεον χαζο και ανουσιο να σηκωνω σιδερα απο την στιγμη που μπορεις να γυμναστεις με το ιδιο σου το βαρος.

Χωρις παρεξηγηση, δεν υποτιμω ουτε θελω να προσβαλω οσους το κανουν ουτε αμφισβητω την αποτελεσματικοτητα.Εγω πιθανοτατα δεν εκανα σωστα προγραμματα και δεν ακολουθουσα σωστη διατροφη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

ωραίος

αμα δε σε χαλάει why not?

 

περαστικά για το γόνατο ... σε ενοχλεί τώρα?

μου θύμησες μια φάση πρόσφατα με φίλους που είχα όντως φάει (θα έτρωγα σαβούρα δηλαδή γιατι μια φορά στο τόσο δε με χαλάει αλλα δεν πείναγα). Αλλα την ώρα που είπε ο ένας "κάνεις δίαιτα?" του λέω όχι bro , σηκώνω το μανίκι της μπλούζας μέχρι τον ώμο και του έπεσε το σαγόνι B)

 

im bulking nao goddamn, ότι έτρωγε αυτός σε δυο μέρες το είχα ήδη φάει εκείνη τη μέρα :-D

Ευχαριστω

 

Ο μαλακας στραμπουληξα το αλλο γονατο οχι αυτο που εχει το προβλημα! Το πτοβληματικο δεν με ενοχλει καθολου στην κανονικη μου ζωη ουτε στο gym καθως το ζεσταινω καλα και το δενω με wrap. Αν κανω ομως full atg squat ακομα και με bodyweight 1-2 επαναληψεις οκ στην τριτη πολυ οξυς πονος του στυλ μενεις κατω και δεν σηκωνεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σακεν Κέρκυραιος Είμαι οπότε ξέρω τι παίζει αλλά δεν τρώω έξω ετσι και αλλιώς.. βγήκαμε 2 έγινε και η απονομή κυπέλου και μετάλλιο τα χω σπίτι :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω

 

Ο μαλακας στραμπουληξα το αλλο γονατο οχι αυτο που εχει το προβλημα! Το πτοβληματικο δεν με ενοχλει καθολου στην κανονικη μου ζωη ουτε στο gym καθως το ζεσταινω καλα και το δενω με wrap. Αν κανω ομως full atg squat ακομα και με bodyweight 1-2 επαναληψεις οκ στην τριτη πολυ οξυς πονος του στυλ μενεις κατω και δεν σηκωνεσαι

αυτά προσπαθώ να αποφύγω , καλά που το πήρα χαμπάρι σχετικά νωρίς γιατι κ εγώ προς εκεί πήγαινα.

πως το έπαθες? (στο άλλο γόνατο που έχεις το θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...