Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ αυτό νομίζω ότι λάθος συνεννόηση παίζει. 

 

και εγώ δεν θεωρώ ανάποδη πυραμίδα το πχ bench press

 

20χ20 , 40x6, 60x5, 80x3 100x5....

 

ανάποδη πυραμίδα σημαίνει διάδρομος μετά bench press στο max και μετά τάφος

 

αλλιώς όλοι όταν πάμε για max προσπάθεια ανάποδη πυραμίδα κάνουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

και εγώ αυτό νομίζω ότι λάθος συνεννόηση παίζει. 

 

και εγώ δεν θεωρώ ανάποδη πυραμίδα το πχ bench press

 

20χ20 , 40x6, 60x5, 80x3 100x5....

 

ανάποδη πυραμίδα σημαίνει διάδρομος μετά bench press στο max και μετά τάφος

 

αλλιώς όλοι όταν πάμε για max προσπάθεια ανάποδη πυραμίδα κάνουμε. 

Ναι Άλεξ, έτσι όπως το έχεις δεν είναι ανάποδη πυραμίδα...αν το συνεχίσεις όμως μετά το 100*5 και πας π.χ. 90*6 και 80*8 τότε πάει ανάποδη πυραμίδα. Πάντως το ζέσταμα κάπως έτσι θα ήταν...μέχρι τα 80 για 1-2-3 reps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Άλεξ, έτσι όπως το έχεις δεν είναι ανάποδη πυραμίδα...αν το συνεχίσεις όμως μετά το 100*5 και πας π.χ. 90*6 και 80*8 τότε πάει ανάποδη πυραμίδα. Πάντως το ζέσταμα κάπως έτσι θα ήταν...μέχρι τα 80 για 1-2-3 reps.

 

το ίδιο λέμε.. δεν θεωρώ τα σετ που έγραψα ζέσταμα. Anyway no matter.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας έχει τύχει ποτέ να μουδιάσει ενα δάχτυλο του ποδιού σας και να μη το νιώθετε ακόμα κ όταν περπατάτε?
μου έτυχε την επόμενη μέρα της προηγούμενης που έκανα πόδια και κράτησε αρκετή ώρα.  
Την προηγούμενη δοκίμασα squat στο smith(επέμενε ενας φίλος , δεν είχα σκοπό να το αλλάξω ofc) και μου φάνηκε παπαριά , σαν τα ελεύθερα τίποτα. Ιδικά όταν έχεις 110+ kg και σκέφτεσαι οτι δεν έχει προστατευτικό δαπέδου και αν τα αφήσεις θα ανοίξει τρύπα χαχαχ





 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω μιση ωρα ζεσταμα παιζει να μην εχω κανει και ποτε στην ζωη μου .Βασικα εγω δεν το εχω με την προθερμανση -διατασεις καθολου συνηθως μπαινω μετα απο κοιλιακους -ραχιαιους κατευθειαν στα βαρη ξεκινωντας απο πολυ χαμηλα με 15αρες.

Βεβαια δεν ισχυριζομαι σε καμια περιπτωση πως αυτο που κανω ειναι το σωστο ,το σωστο ειναι  προθερμανση και μετα  το περας διατασεις απλα  βαριεμαι να τα κανω εγω :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rock μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι κάνεις σε smith οπότε φέρνεις σε περίεργες γωνίες το σώμα σου. Γύρνα το σε ελεύθερο squat...μείωσε τα κιλά και κάνε 100% σωστή τεχνική και δες αν πάλι ενοχλεί.

 

 

Για τσέκαρε Link.png Site: αυτή

την παρηγγειλα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το σωστο ειναι  προθερμανση και μετα  το περας διατασεις απλα  βαριεμαι να τα κανω εγω :P

 

αυτό είναι το broσωστό. To σωστό είναι διατάσεις πρίν τα βάρη

 

το οτι οι διατάσεις μειώνουν το βάρος που σηκώνεις είναι ένας μύθος που μάλιστα είμαι σίγουρος οτι ξεκίνησε απο άτομα που δεν έχουν κάνει ποτέ διατάσεις στην ζωή τους. Οι διατάσεις είναι η καλύτερη μεθοδος για πρόληψη τραυματισμών. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το broσωστό. To σωστό είναι διατάσεις πρίν τα βάρη

 

το οτι οι διατάσεις μειώνουν το βάρος που σηκώνεις είναι ένας μύθος που μάλιστα είμαι σίγουρος οτι ξεκίνησε απο άτομα που δεν έχουν κάνει ποτέ διατάσεις στην ζωή τους. Οι διατάσεις είναι η καλύτερη μεθοδος για πρόληψη τραυματισμών. 

Ένας ακόμη λόγως πάντως που δεν γίνονται διατάσεις πριν την προπόνηση είναι επειδή οι μυς παίρνουν mixed signals. Οι διατάσεις (εφόσον τις κρατάς για τουλάχιστον 30 sec. στέλνουν στον μυ σήμα για να αυξήσει το μήκος του ενώ μετά από λίγο στην προπόνηση κάνεις το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα...

 

Χτες μιλαω με μια κοπελα..

 

Με λεει η αδερφη μου πηγε σε ενα γιατρο την εβαλε κατι στα δαχτυλα και εβλεπε ολο της το σωμα... Αυτη ηθελε να μαθει γιατι δεν χανει κιλα.... 

 

Της ειπε κοψε το ασπρο αλευρι τρωγε ολικης πραγματα..Αυτο λογικο... Αλλα της ειπε κοψε το κοκκινο κρεας, το κοτοπουλο, το μαρουλι, και αλλα πολλα και τρωγε μονο μοσχαρι....

 

Λεω δεν κοβει τις μαλακιες η αδερφη σου και πες της να σηκωσει τον κωλο της απο το καναπε να αρχισει τουλαχιστον το περπατημα... Δεν θελει να το κανει μου λεει.... Λεω αν παψει να τα τρωει ολα αυτα, λογικο να χασει αλλα μαλλον θα πεσει κατω σαν το κοτοπουλο.... Αντι ο γιατρος να της προτεινει να αρχισει το τρεξιμο κατι, κοψτα ολα.... 

 

Οτι να ναι....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ακόμη λόγως πάντως που δεν γίνονται διατάσεις πριν την προπόνηση είναι επειδή οι μυς παίρνουν mixed signals. Οι διατάσεις (εφόσον τις κρατάς για τουλάχιστον 30 sec. στέλνουν στον μυ σήμα για να αυξήσει το μήκος του ενώ μετά από λίγο στην προπόνηση κάνεις το αντίθετο.

 

Ο μόνος λόγος που είμαι ακόμα ζωντανός με την προπόνηση που κάνω είναι οι διατάσεις. Οποιος θέλει το πιστεύει. Εγω το ξέρω for a fact γιατί στην αρχή δεν έκανα και είχα σχεδόν γαμήσει τα πάντα. 

 

 

Με λεει η αδερφη μου πηγε σε ενα γιατρο την εβαλε κατι στα δαχτυλα και εβλεπε ολο της το σωμα... Αυτη ηθελε να μαθει γιατι δεν χανει κιλα.... 

 

Της ειπε κοψε το ασπρο αλευρι τρωγε ολικης πραγματα..Αυτο λογικο... Αλλα της ειπε κοψε το κοκκινο κρεας, το κοτοπουλο, το μαρουλι, και αλλα πολλα και τρωγε μονο μοσχαρι....

 

 

εκτός θέματος είναι τελείως ηλίθιο το ότι οι άνθρωποι ψάχνουν για συμβουλές για απλά πράματα εκτός internet. Εντάξει ρε παιδί μου τρέχει η οικονομία έτσι αλλά εμένα προσωπικά μου φαίνεται απίστευτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και το ιντερνετ δεν ειναι πανακεια προυποθετει γνωση ωστε να ψαξεις σωστα και να βρεις τις εγκυρες πηγες.Αν δεν γνωριζεις το πιο πιθανο ειναι να χαθεις σε ενα λαβυρινθο απο αντικρουωμενες αποψεις.Επισης  πανω απο τα μισα απο οσα γραφονται στο ιντερνετ ειναι σκουπιδια .

Για αυτο και βλεπεις ιντερνετικα αναλφαβητους να αναπαραγουν οτι μπουρδα διαβαζουν στο διαδικτυο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω εγω πανω σε αυτο...

 

 

Μου την δινει που η αλλη πηγε στον γιατρο, εσκασε το 50 ευρο και τις ειπε σχεδον κοψτα ολα... Και αυτη θα το κανει το πιστευω...

 

 

Γιατι δεν την ειπε κοψε το ασπρο αλευρι την ζαχαρη πχ και αρχισε να αθλεισαι σιγα σιγα οσο μπορεις να ξυπνησει ο οργανισμος σου....

 

Απλα παιρνουμε ενα μαχαιρι κοβουμε οτι δεν μας αρεσει και το πεταμε....

 

 

Σημερα εχουμε ψωνια.... θα παω να παρω σχεδον αυτα που μου λειπουν...Παραγειλαμε και την 8αδα αυγα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και το ιντερνετ δεν ειναι πανακεια προυποθετει γνωση ωστε να ψαξεις σωστα και να βρεις τις εγκυρες πηγες.Αν δεν γνωριζεις το πιο πιθανο ειναι να χαθεις σε ενα λαβυρινθο απο αντικρουωμενες αποψεις.Επισης  πανω απο τα μισα απο οσα γραφονται στο ιντερνετ ειναι σκουπιδια .

Για αυτο και βλεπεις ιντερνετικα αναλφαβητους να αναπαραγουν οτι μπουρδα διαβαζουν στο διαδικτυο ...

 

Φώτη το internet είναι όπως οι άλλες πηγές. Οπότε συμφωνώ μαζί σου. Το ίδιο συμβαίνει και με τους γιατρούς μπορεί κάλλιστα να πας σε καλό η σε τραγικό. Το ερώτημα είναι γιατί να πας για κάτι τόσο απλό σε γιατρό, να σου πει πως να χάσεις βάρος? Έλεος..

 

κριτική σκέψη χρειάζεται ακόμα και στα βιβλία. Εγώ για την δουλειά μου έχω διαβάσει παμπολα "επιστημονικά" βιβλία και μάλιστα το 70% που γράφεται μέσα είναι μπούρδες.. Δεν είναι θέμα internet..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ζέσταμα, παιδιά υπάρχει ζέσταμα και ζέσταμα . Αν είχα 100 κιλά squat για σήμερα και ήθελα να παίξω ανάποδη πυραμίδα (που και εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο από την κλασική και τη θεωρώ και πιο λογική) το ζέσταμα θα ήταν :

 

Κοιλιακοί, 3 σετάκια

Διατάσεις πόδια και ώμους και λίγο mobility

και μετά squat με ανάμεσα λίγες έλξεις να ζεσταθεί η πλάτη

 

5χ20

5χ30

5χ40

3χ50

3χ60

1χ70

1χ80

1χ90

 

Και μετά θα έμπαινα στα 100, όσα βγάλω και απο κει και πέρα τα υπόλοιπα. 

Αυτό όμως είναι το ζέσταμα για μένα. Το οποίο όμως προσφέρει και ωραίο όγκο προπόνησης για να βελτιώσω και την τεχνική μου. 

 

Οι περισσότεροι νομίζουν πως ζέσταμα είναι 15 λεπτά τρέξιμο και κοιλιακοί. Εμ καλό είναι αλλά για αρχάριους,.

 

Όσο για την πυραμίδα την κλασική πχ. 10-8-6-4-8 έχω να πω το εξής. Πόσα κιλά χρησιμοποιεί κανείς σε κάθε φάση της πυραμίδας? Πως καταγράφεις την πρόοδό σου? Αν κάνω 4χ100, πόσα να βάλω στα χ10? Πόσα στα χ6? Ενώ με την ανάποδη, απλά έχεις τα κιλά και κάνεις μέχρι να αποτύχεις ή 1-2 πριν την αποτυχία. Όσα βγουν. Μήπως η κλασική πυραμίδα δε μοιάζει με το ζέσταμα+λειτουργικά? Κουτσουρεμένο ζέσταμα μάλιστα. Πολύ δύσκολο να την προγραμματίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 ενα ενδιαφερον αρθρο που διαβασα και ειπα να το ποσταρω

http://www.fitnesspulse.gr/item.php?id=14683

 

σημερα εχει ξεκουραση!! αυριο εχει ξυπνημα 5 το πρωι και στις 8 αγωνα!!!

 

ΥΓ: το ενδιαφερον το ειπα ως προς το περιεχομενο οχι για το αν ειναι σωστα ή οχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...