Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Dakon ωραιος ρε μπραβο !

κατσε να πω καλυτερα τι εννοω με τις αναποδες πυραμιδες .. 

οκ στον παγκο ειναι μικρη μυικη ομαδα με ενα καλο ζεσταμα πες την βγαζεις καθαρη ! στα σκουωτ ομως που το εκανε ο αλλος ειναι τελειως διαφορετικο καμμια σχεση ! θα φερω σα παραδειγμα τον εαυτο μου που οκ τουλαχιστον απειρο δε με λες

εγω πχ παιζω 150 στο σκουωτ και ουτε σαν σκεψη δε μπορω να φανταστω να μπω με αυτα τα κιλα μετα απο ενα ζεσταμα στο σκουωτ! νιωθω οτι θα τσακιστω !  δεν ειναι μονο οι μυες - ειναι οι τενοντες ειναι οι αρθρωσεις , πρεπει να γινει πολυ καλο  αιματωμα , σωστη προεργασια και ολα αυτα δε γινοντε μονο με ενα καλο ζεσταμα ! σε σκουωτ  - αρσεις  δεν υπαρχει αναποδη πυραμιδα  .. δε ξερω για αλλους για μενα δεν υπαρχει  .. και να πω και την αληθεια δε ξερω και κανεναν που να την κανει ετσι ..  γι αυτο ειπα κ στο παλικαρι τι κανεις ρε μεγαλε θα τσακιστεις ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dakon ωραιος ρε μπραβο !

κατσε να πω καλυτερα τι εννοω με τις αναποδες πυραμιδες .. 

οκ στον παγκο ειναι μικρη μυικη ομαδα με ενα καλο ζεσταμα πες την βγαζεις καθαρη ! στα σκουωτ ομως που το εκανε ο αλλος ειναι τελειως διαφορετικο καμμια σχεση ! θα φερω σα παραδειγμα τον εαυτο μου που οκ τουλαχιστον απειρο δε με λες

εγω πχ παιζω 150 στο σκουωτ και ουτε σαν σκεψη δε μπορω να φανταστω να μπω με αυτα τα κιλα μετα απο ενα ζεσταμα στο σκουωτ! νιωθω οτι θα τσακιστω !  δεν ειναι μονο οι μυες - ειναι οι τενοντες ειναι οι αρθρωσεις , πρεπει να γινει πολυ καλο  αιματωμα , σωστη προεργασια και ολα αυτα δε γινοντε μονο με ενα καλο ζεσταμα ! σε σκουωτ  - αρσεις  δεν υπαρχει αναποδη πυραμιδα  .. δε ξερω για αλλους για μενα δεν υπαρχει  .. και να πω και την αληθεια δε ξερω και κανεναν που να την κανει ετσι ..  γι αυτο ειπα κ στο παλικαρι τι κανεις ρε μεγαλε θα τσακιστεις ..

Εγώ πάντως σαν χρήση στο bodybuilding κομμάτι την θεωρώ καλύτερη την ανάποδη πυραμίδα γιατί όσο προχωράει η κούραση μείωνονται και τα κιλά αντί για το ανάποδο που συμβαίνει στην κανονική πυραμίδα όπου όσο προχωράει η κούραση αυξάνεται και το φορτίο. Επίσης το mindset αν το παρατηρήσετε έχει διαφορά. Άλλη φάση τώρα να έχεις φορτώσει π.χ. 90-95 κιλά για 8 επαναλήψεις, να τα νιώθεις σαν τόνο και να έχεις να κάνεις άλλο ένα σετ με 100 και άλλο να κάνεις πρώτο το σετ με τα 100 και μετά ακόμη και 5 κιλά να βγάλεις να νιώθουν πούπουλο.

 

Φυσικά και τα δύο έχουν θέση σε προγράμματα...αρκεί να ξέρεις τι θες να πάρεις από κάθε τι. 

 

Και maus π.χ. εγώ όταν είναι να κάνω ανάποδη πυραμίδα σε squat το ζέσταμα θα μου πάρει 30 λεπτά...λες να μην προλαβαίνω να αιματώσω και να προετοιμάσω ό,τι χρειάζεται ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζεσταμα με ποσα κιλα και ποσες φορες ? ειλικρινα δε το λεω ετσι - αλλα εγω που ξεκουραζομαι max 1 λεπτο αναμεσα στα σετ (συνηθως 40'') δε μπορω να καταλαβω το 30 λεπτα ζεσταμα !

πες μου αν θελεις το προγραμμα αναλυτικα να το καταλαβω !

μετα με ποια κιλα θα μπεις στο σκουωτ - και για ποσες επαναληψεις στο πρωτο σετ ?

εξηγησε μου να καταλαβω αυτη την προπονηση !  επισης εξηγησε μου τι παιρνεις απο αυτη την προπονηση ..

και  δεν ειναι μονο η αιματωση - ειναι και  η εξοικείωση με τα κιλα κατα την αποψη μου ...

 

κ τελος συμφωνω σε αυτο που λες ολα τα εχουν την θεση τους απλα απο καποια στιγμη και μετα

ξερεις τι θελεις κ τι πρεπει να κανεις !

εγω πχ δε θα κανω ποτε μιση ωρα ζεσταμα για να μπω με τα 150κ στο πρωτο σετ

οταν μπορω πολυ ομορφα να κανω τα σετακια μου κ αν παω για pr  να ανεβαζω σιγα σιγα τα κιλακ με πολυ λιγες επαναληψεις ! ειναι θεμα εμπειριων λοιπον .. δοκιμαζεις κ καταληγεις ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αναποδες πυραμιδες υπαρχουν και τα παντα υπαρχουν -  αυτα και αν ειναι προχωρημενα πραγματα ομως

φιλε που το εκανες μη το ξανακανεις σε σκουωτ, εχεις που εχεις θεμα με την μεση σου θα σακατεφτεις τελειως ..

σιγα σιγα τα κιλακια ..

σημερινες με γαματη αναλυση :-)

 

 

 

το παραγάμησες με την ανάλυση. Σαν adventure game του 1993. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χλαπατσα,στην ομελέτα δεν χρειάζεσαι ουτε γάλα ούτε αλεύρι. Βάλε τα ασπράδια ή το ολόκληρο αυγό ή όποια αναλογία κροκου/ασπραδιού γουστάρεις, χτύπα το καλά (οχι, με μοτεράκι για τον φραπέ ουτε αύριο δεν τελειώνεις :P ), βάλε αλάτι/πιπέρι, βάλε τη βρώμη (μην την αφήσεις να μουλιάσει, θα σου γίνει αυγοπόριτζ!), αν θες βάλε και λαχανικά κλπ και απλά πάρε ένα καλό τηγάνι αντικολλητικό για ομελέτες. Γιαμι γιάμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραγάμησες με την ανάλυση. Σαν adventure game του 1993. 

χαχααχααχα θα βγαλω φρεσκιες αυριο μεθαυριο στο gym  πεντακαθαρες κ θα ανεβασω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σαν χρήση στο bodybuilding κομμάτι την θεωρώ καλύτερη την ανάποδη πυραμίδα γιατί όσο προχωράει η κούραση μείωνονται και τα κιλά αντί για το ανάποδο που συμβαίνει στην κανονική πυραμίδα όπου όσο προχωράει η κούραση αυξάνεται και το φορτίο. Επίσης το mindset αν το παρατηρήσετε έχει διαφορά. Άλλη φάση τώρα να έχεις φορτώσει π.χ. 90-95 κιλά για 8 επαναλήψεις, να τα νιώθεις σαν τόνο και να έχεις να κάνεις άλλο ένα σετ με 100 και άλλο να κάνεις πρώτο το σετ με τα 100 και μετά ακόμη και 5 κιλά να βγάλεις να νιώθουν πούπουλο.

 

Φυσικά και τα δύο έχουν θέση σε προγράμματα...αρκεί να ξέρεις τι θες να πάρεις από κάθε τι. 

 

Και maus π.χ. εγώ όταν είναι να κάνω ανάποδη πυραμίδα σε squat το ζέσταμα θα μου πάρει 30 λεπτά...λες να μην προλαβαίνω να αιματώσω και να προετοιμάσω ό,τι χρειάζεται ?

 

ζεσταμα με ποσα κιλα και ποσες φορες ? ειλικρινα δε το λεω ετσι - αλλα εγω που ξεκουραζομαι max 1 λεπτο αναμεσα στα σετ (συνηθως 40'') δε μπορω να καταλαβω το 30 λεπτα ζεσταμα !

πες μου αν θελεις το προγραμμα αναλυτικα να το καταλαβω !

μετα με ποια κιλα θα μπεις στο σκουωτ - και για ποσες επαναληψεις στο πρωτο σετ ?

εξηγησε μου να καταλαβω αυτη την προπονηση !  επισης εξηγησε μου τι παιρνεις απο αυτη την προπονηση ..

και  δεν ειναι μονο η αιματωση - ειναι και  η εξοικείωση με τα κιλα κατα την αποψη μου ...

 

κ τελος συμφωνω σε αυτο που λες ολα τα εχουν την θεση τους απλα απο καποια στιγμη και μετα

ξερεις τι θελεις κ τι πρεπει να κανεις !

εγω πχ δε θα κανω ποτε μιση ωρα ζεσταμα για να μπω με τα 150κ στο πρωτο σετ

οταν μπορω πολυ ομορφα να κανω τα σετακια μου κ αν παω για pr  να ανεβαζω σιγα σιγα τα κιλακ με πολυ λιγες επαναληψεις ! ειναι θεμα εμπειριων λοιπον .. δοκιμαζεις κ καταληγεις ..

 

τζάμπα ασχολείστε. Maus ο boss είναι 20 και εσύ είσαι 37. Εγώ στα 20 έκανα και τετραγωνισμένη πυραμίδα και μετά πήγαινα kick boxing για 1.5 ώρα προπόνηση

χαχααχααχα θα βγαλω φρεσκιες αυριο μεθαυριο στο gym  πεντακαθαρες κ θα ανεβασω !

 

παραφαίνεσαι φουσκωμένος πάντως ρε. Δεν θα σε έλεγα 1.87 - 90 κιλά που λες που είσαι ... αν είσαι 1.87 που θυμάμαι πιο πολύ για 95 φαίνεσαι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζεσταμα με ποσα κιλα και ποσες φορες ? ειλικρινα δε το λεω ετσι - αλλα εγω που ξεκουραζομαι max 1 λεπτο αναμεσα στα σετ (συνηθως 40'') δε μπορω να καταλαβω το 30 λεπτα ζεσταμα !

πες μου αν θελεις το προγραμμα αναλυτικα να το καταλαβω !

μετα με ποια κιλα θα μπεις στο σκουωτ - και για ποσες επαναληψεις στο πρωτο σετ ?

εξηγησε μου να καταλαβω αυτη την προπονηση !  επισης εξηγησε μου τι παιρνεις απο αυτη την προπονηση ..

και  δεν ειναι μονο η αιματωση - ειναι και  η εξοικείωση με τα κιλα κατα την αποψη μου ...

 

κ τελος συμφωνω σε αυτο που λες ολα τα εχουν την θεση τους απλα απο καποια στιγμη και μετα

ξερεις τι θελεις κ τι πρεπει να κανεις !

εγω πχ δε θα κανω ποτε μιση ωρα ζεσταμα για να μπω με τα 150κ στο πρωτο σετ

οταν μπορω πολυ ομορφα να κανω τα σετακια μου κ αν παω για pr  να ανεβαζω σιγα σιγα τα κιλακ με πολυ λιγες επαναληψεις ! ειναι θεμα εμπειριων λοιπον .. δοκιμαζεις κ καταληγεις ..

καταρχάς στο ζέσταμα βάζω και το corrective stretching οπότε ένα 5-7λεπτο πάει εκεί. Μετά 2-3 σετ leg extension και leg curl. Μετά αρχίζουν squat από bodyweight και καταλήγουν στο 80-85% των κιλών που πρόκειται να μπω π.χ. 6reps για στα 100. Άλλος μπορεί να μην θέλει 30 λεπτά, πάντως εγώ για να νιώσω καλά την κίνηση πάνω κάτω τόσο θέλω.

 

Τι παίρνεις από την ανάποδη πυραμίδα ? Κάνεις τα μέγιστα κιλά που μπορείς χωρίς να έχεις κουραστεί από προηγούμενα σετ όπως γίνεται στην κανονική πυραμίδα. Αποκλείεται να μην ξέρεις γιατί λέω...αν κάνεις πυραμίδα και φτάνεις σε failure μπορείς να κάνεις τα ίδια κιλά σε σύγκριση με το να έκανες τα βαριά κιλά ξεκούραστος ?

 

Εν τέλει είναι αυτό που λέει ο Άλεξ και εσύ στο τέλος...εγώ είμαι 20 χρονών σκατουλάκι και συ 30τόσο μαντράχαλος...ο καθένας θα δουλεύει με ό,τι έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζάμπα ασχολείστε. Maus ο boss είναι 20 και εσύ είσαι 37. Εγώ στα 20 έκανα και τετραγωνισμένη πυραμίδα και μετά πήγαινα kick boxing για 1.5 ώρα προπόνηση

 

παραφαίνεσαι φουσκωμένος πάντως ρε. Δεν θα σε έλεγα 1.87 - 90 κιλά που λες που είσαι ... αν είσαι 1.87 που θυμάμαι πιο πολύ για 95 φαίνεσαι. 

38  παρακαλω :-)

παντως και τοτε που εκανα 2ωρες προπονησεις σα τρελλος αυτο δε θυμαμαι να το εχω κανει ποτε ειδικα σε σκουωτ κ αρσεις

μπος δε νομιζω να κουραστω ανεβαινωντας σιγα σιγα και κανοντας 3-4 επαναληψεις καθε φορα ,  ισα ισα θα κανω καλυτερο ρεκορ λογο εξοικειωσης με τα κιλα !

οκ ομως και η διαφωνια στο προγραμμα ειναι - συζητηση να γινεται B) !

 

αλεξ τοσο ειμαι ρε 1.86 90κ η αναλυση φταιει . :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38  παρακαλω :-)

παντως και τοτε που εκανα 2ωρες προπονησεις σα τρελλος αυτο δε θυμαμαι να το εχω κανει ποτε ειδικα σε σκουωτ κ αρσεις

μπος δε νομιζω να κουραστω ανεβαινωντας σιγα σιγα και κανοντας 3-4 επαναληψεις καθε φορα ,  ισα ισα θα κανω καλυτερο ρεκορ λογο εξοικειωσης με τα κιλα !

οκ ομως και η διαφωνια στο προγραμμα ειναι - συζητηση να γινεται B) !

 

αλεξ τοσο ειμαι ρε 1.86 90κ η αναλυση φταιει . :-)

Μα το ίδιο ακριβώς κάνεις στο ζέσταμα για την ανάποδη πυραμίδα...απλά εσύ μάλλον θεωρείς αυτά τα σετ με 3-4 επαναλήψεις λιτουργικά σετ υποθέτω ενώ στην αντίστροφη πυραμίδα θεωρούνται ζέσταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδη πυραμίδα υπάρχει. Πρέπει να ξεκαθαριστεί πως άλλο το ζέσταμα και άλλο η πυραμίδα. Με κατάλληλο ζέσταμα μπορείς να ξεκινήσεις με τα μέγιστα κιλά. Αν τα μέγιστα κιλά της μέρας είναι 100 κιλά bench press , δουλεύεις ως εξής.

 

failure x 100

failure x 80

failure x 60 κτλ. κτλ. κανονικά με διαλείμματα και απόλα. Στο drop set δεν υπάρχει διάλειμμα.

 

κοιτα ρε συ τι λεει ο dakon !  μπαινεις χυμα μετα το ζεσταμα στα 100 ! ξεκινας στο max αυτο λεει  , οχι  ανεβαινοντας σιγα σιγα με μη λειτουργικα σετ !

εκει διαφωνω ! να μπω χυμα  μετα το σζεσταμα στα 150 στα σκουωτ ! αυτο δε θα εκανα ποτε !

να ανεβω σιγα σιγα με λιγες επαναληψεις εννοειται πως ναι ! 

τελος παντων επειδη  ''δωσαμε'' ειπαμε  στα βαρη δεν υπαρχουν κανονες ο καθενας οτι θελει κανει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ρε συ τι λεει ο dakon !  μπαινεις χυμα μετα το ζεσταμα στα 100 ! ξεκινας στο max αυτο λεει  , οχι  ανεβαινοντας σιγα σιγα με μη λειτουργικα σετ !

εκει διαφωνω ! να μπω χυμα  μετα το σζεσταμα στα 150 στα σκουωτ ! αυτο δε θα εκανα ποτε !

να ανεβω σιγα σιγα με λιγες επαναληψεις εννοειται πως ναι ! 

τελος παντων επειδη  ''δωσαμε'' ειπαμε  στα βαρη δεν υπαρχουν κανονες ο καθενας οτι θελει κανει ..

Μα ούτε ο dakon λέει να μπεις χύμα...λέει "Με κατάλληλο ζέσταμα μπορείς να ξεκινήσεις με τα μέγιστα κιλά." Το ανέβασμα σιγα σιγά που λες με μη λειτουργικά ζέσταμα θεωρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου ρε συ μπος (ειλικρινα το τελυταιο απο μενα γιατι φαινετε σαν αντιπαραθεση κ δε μ αρεσει :-) )

οταν εγω ανεβαινοντας για να πιασω τα 150κ max  βαλω 120 - 130 - 140 ε αυτο δε το θεωρω ζεσταμα ακομη κ αν κανω 3 επαναληψεις ! το σιγουρο ειναι οτι γραπτως υπαρχει παρανοηση σε πολλα απο αυτα που λεμε η θελουμε να πουμε .. κ ο dakon  ισως το εννοουσε καπως αλλιως και εσυ και εγω και ο καθενας !  αν βρεθουμε ποτε σε κανα  gym  και κανουμε καμμια προπονησουλα κ γω κ συ κ ο ντακον κ οποιο φιλαρακι αλλο  θελει (νομιζω καποτε ο ντακον ειχε ριξει μια προταση) σιγουρα τοτε θα συνενοηθουμε πολυ καλυτερα στην πραξη!

μπορει τωρα να λεμε τα ιδια πραγματα κ να μη συννεννοουμεστε χωρις λογο :-)

το κλεινω εγω εδω ρε :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...