Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Να τη γυμνάζεις χωριστά, υπάρχουν ασκήσεις για το κάτω μέρος της πλάτης, π.χ. σουπερμαν. Πρέπει να τη δυναμώσεις.

 

Μέχρι τότε βγάλε τις ασκήσεις που ζορίζουν τη μέση, όπως το σκουοτ. Και να μην κάνεις ένα μήνα, δε θα πάθεις τίποτα. Ενώ άμα τραυματίσεις τη μέση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα που κανω ποδια, την επομενη νιωθω την μεση μου. Βαζω ζωνη και εχω καλη εκτελεση. Τι παιζει?

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι κάνεις σωστή εκτέλεση. Γράψε το πρόγραμμα ποδιών σου, κιλά και επαναλήψεις και βλέπουμε

 

Επίσης όταν λες νιώθω την μέση μου τι εννοείς?

 

Υπάρχει ο μυικός πόνος που είναι dull (αμβλύς) και ο νευρικός πόνος η πόνος τραυματισμού που είναι sharp (οξύς). Ο πρώτος δεν είναι κακός συνήθως έχει να κάνει με τα DOMS ο δεύτερος απαγορεύεται και αν πονάς έτσι κάτι κάνεις πολύ λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως να ξεχωρισω και να κατηγοριοποιησω τον πονο, αλλα ειναι οταν σηκωνομαι απο καθιστη θεση που σε τσιμπαει λιγο πισω η μεση, και τεντωνομαι λιγο πισω να την επαναφερω να μου πεταει το βαρος μου μπροστα. Καθε φορα μετα απο ποδια το νιωθω ετσι για 2-3 μερες, υποχωρει οταν ξανακανω ποδια επανερχεται.

 

Το προγραμμα ειναι

 

Squat 4 set

Leg Ext 3 set

Leg Curls 3 Set

Calf Raises 3 Set

Προβολες 3 Set

 

Squat χθες ανεβασα καπως, αλλα ειχα ατομο απο πισω να με προσεχει. Επαιξα αντιστροφη πυραμιδα 10x80,10x70,10x60,10x50, 15xμπαρα.

 

Στα κιλα που γραφω δεν αναφερεται η μπαρα του smith που ειναι +20 κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως να ξεχωρισω και να κατηγοριοποιησω τον πονο, αλλα ειναι οταν σηκωνομαι απο καθιστη θεση που σε τσιμπαει λιγο πισω η μεση, και τεντωνομαι λιγο πισω να την επαναφερω να μου πεταει το βαρος μου μπροστα. Καθε φορα μετα απο ποδια το νιωθω ετσι για 2-3 μερες, υποχωρει οταν ξανακανω ποδια επανερχεται.

 

Το προγραμμα ειναι

 

Squat 4 set

Leg Ext 3 set

Leg Curls 3 Set

Calf Raises 3 Set

Προβολες 3 Set

 

Squat χθες ανεβασα καπως, αλλα ειχα ατομο απο πισω να με προσεχει. Επαιξα αντιστροφη πυραμιδα 10x80,10x70,10x60,10x50, 15xμπαρα.

 

Στα κιλα που γραφω δεν αναφερεται η μπαρα του smith που ειναι +20 κιλα.

σταματα οποσδηποτε αυτο που κανεις  , οπως το κανες - κατι κανεις λαθος θα καταστρεψεις την μεση σου !

επισης στα κιλα που κανουμε προσθετουμε τα κιλα της μπαρας παντα - κιλα ειναι και αυτα δεν ειναι κατι αλλο ..

 

εκανες 10αρα τα 100 - εκει πως εφτασες δεν επαιξες κιλα πριν ? το πρωτο σου σετ ηταν ? λες 4 σετ  ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rock μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι κάνεις σε smith οπότε φέρνεις σε περίεργες γωνίες το σώμα σου. Γύρνα το σε ελεύθερο squat...μείωσε τα κιλά και κάνε 100% σωστή τεχνική και δες αν πάλι ενοχλεί.

 

 

εχει να προτεινει κανεις καμια πρωτεινη(καθαρη) γυρω στα 40 ευρω 5lbs?

Για τσέκαρε Link.png Site: αυτή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταματα οποσδηποτε αυτο που κανεις  , οπως το κανες - κατι κανεις λαθος θα καταστρεψεις την μεση σου !

επισης στα κιλα που κανουμε προσθετουμε τα κιλα της μπαρας παντα - κιλα ειναι και αυτα δεν ειναι κατι αλλο ..

 

εκανες 10αρα τα 100 - εκει πως εφτασες δεν επαιξες κιλα πριν ? το πρωτο σου σετ ηταν ? λες 4 σετ  ..

 

Ζεσταμα εκανα 2 σετ 20χ40, και ενα σετ ραχαιους. Το πρωτο μου ηταν ναι, γιατι εκανα αντιστροφη πυραμιδα, απο τα ψηλα στα χαμηλα. Επειδη ηθελα να ανεβασω, και ηθελω να παιξω κατυθειαν τα πολλα. Αλλα δεν ξερω αν αυτο εχει να κανει, ετσι νιωθω ακομα και οταν κανω το παω κανονικα απο χαμηλα στα ψηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν υπαρχει αυτο δε παμε στα 100κ με την μια στην πυραμιδα ανεβαινουμε κ κατεβαινουμε δε κατεβαινουμε μονο !

ανεβαζε σιγα σιγα κιλα και κανε λιγες επαναληψεις  - δε θα σε κοψουν απο τα ρεκορ που θελεις να κανεις !

θα κανεις ζημια στην μεση σου ! απο την στιγμη που σε αφηνει 2 μερες κ οταν ξανακανεις ποδια σε πιανει παλι σημαινει πως κατι κανεις λαθος - κοιταξε το  βρες τι φταιει στο στησιμο - κ θα εισαι οκ οταν κανεις ποδια κ δεν νιωθεις καμμια ενοχληση μετα στην μεση !

μονο τοτε ..  προσεξε το ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μεγαλε περαν της πλακας αυτο με την αναποδη πυραμιδα που την ακουσες / διαβασες;

 

Μηπως ενοεις οτι εκανες drop set; Γενικα στις ασκησεις που χρησιμοποιουν ολο το σωμα δεν μπενεις ποτε με τα μαξ κιλα , για να μην πω πολυαρθρικες με ελευθερα βαρη γενικα.

 

Επισης αν κανεις calf raises σε μηχανημα που βαζεις κιλα στους ωμους και σηκωνεις κοφτο. Εγω σε τετιου ειδους μηχανημα σηκωνω ενα τονο αλλα μετα μου γαμαει την μεση αν ειναι ηδη κουρασμενη. Καντες σε οριζοντια πρεσσα.

 

Τελος τα squat στο smith βορει να ειναι επικινδυνα οπως ειπε ο boss αν δεν ξες τι κανεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χερια και ωμους πως σας φαινεται?

Δικεφαλα
1) καμψεις μπαρα 3χ15 1Χ21(7 απο κατω μεχρι μεση,7 απο μεση μεχρι πανω,7 ολοκληρα)

2) καμψεις hummer 3x12 

3) καμψεις αυτοσυκγεντρωσης 3χ12 

4) pullups 3x max (με λαβη απο μεσα να δουλευουν δικεφαλα δεν ειμαι σιγουρος αν λεγονται ετσι

Τρικεφαλα

1)πιεσεις παγκου με ποδια σε αντικειμενο ψιλα + kg 3χ15

2)kickback 3x12

3)γαλλικες με αλτηρες 3χ12

4)diamond pushups 3x max

 

πως το βλεπετε για χερια? λεω να το κανω 1-2 φορες τη βδομαδα μαζι δικεφαλα τρικεφαλα.Μηπως να τις δουλεψω σε super set?

2)δικεφ -> 3) τρικεφαλα 4)->4) ?

για ωμους απο την αλλη εχω βγαλει αυτο

ωμοι

1) MILITARY PRESS 4x15

2)UPRIGHT ROW  3χ12

3)BENT OVER SIDE LATERAL 3χ12

4)προτασεις με αλτηρες 3χ12

5)Standing Barbell Shrugs 4χ20

αυτο λεω να το κανω μια φορα τη βδομαδα.τις υπολοιπες μερες θα κανω freeletics.Αμα ειναι τραγικο μη με κραξετε εε πρωτη αποπειρα να φτιαξω δικο μου προγραμμα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδη πυραμίδα και πυραμίδα αναφέρονται στις επαναλήψεις, και όχι στα κιλά.

Αυτό που κάνεις είναι drop set, οπως είπε ο αλεξ

 

Μαλλον εχεις δικιο και εγω ετσι το ηξερα, αλλα μου το παν αναποδη πυραμιδα καποιοι εκει μεσα και με μπερδεψανε. αν και drop set, ηξερα οτι ειναι ενα σετ, στο οποιο κατεβαζεις συνεχως κιλα, μεχρι να καεις χωρις διαλλειματα. Δλδ οχι να κανεις set 1, διαλλειμα, set 2 με λιγοτερα, μετα παλι διαλλειμα κτλ. Δλδ ηξερα οτι ειναι σετ με κιλα οσο βγαλεις, μετα κατεβαζεις για να βγαλεις και αλλαες επαναληψεις και συνεχιζεις μεχρι οσο θες να καψεις.

 

ΠΑντως περα απο την συμβουλη του κατα ποσο ενδεικνυται το drop set στα squat, αντιστοιχο προβλημα εχω και οταν τα κανω κανονικα, οποτε μαλλον δεν πρεπει να εχω δυναμωσει μεση, καθως για εκει μονο ραχαιους 2 χαλαρα σετ τη βδομαδα κανω, και δεν πολυ γυμναζω μεση.

 

Για πειτε καμμια ασκηση να αρχισω να φτιαχνω λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...