Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dakon μιας κ το πρότεινες κάνε το καλό και γράψτο σε παρακαλώ. Μην "χώνω" το άλλο το παλικάρι.

 

Αύριο το πρωί-μεσημέρι θα το έχεις, στείλε μου μόνο αγαπημένες ασκήσεις σε pm να τις βάλω στο πρόγραμμα αν γίνεται. Επίσης τι εμπειρία έχεις με Deadlift-Squat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αύριο το πρωί-μεσημέρι θα το έχεις, στείλε μου μόνο αγαπημένες ασκήσεις σε pm να τις βάλω στο πρόγραμμα αν γίνεται. Επίσης τι εμπειρία έχεις με Deadlift-Squat

 

Done! Thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο ρε Dakon  που δε βαριεσαι κ βοηθας κοσμο !
γραφτου αναλυτικα τις ασκησεις εγω θα πω πεταχτα την γνωμη για καποιον που κανει 4ημερο κ το προγραμμα που θα του εβγαζα εγω !
1 βδομαδα
τεταρτη στηθος - ωμοι - τραπεζοειδείς
πεμπτη  πλατη - δικεφαλα - τρικεφαλα
σαββατο  ποδια
κυριακη στηθος - ωμοι - τραπεζοειδείς (2η φορα στην βδομαδα)
2 βδομαδα
τεταρτη πλατη - δικεφαλα - τρικεφαλα
πεμπτη στηθος - ωμοι - τραπεζοειδείς
σαββατο ποδια
κυριακη πλατη - δικεφαλα - τρικεφαλα (2η φορα στην βδομαδα)
3βδομαδα
τεταρτη ποδια
πεμπτη στηθος - ωμοι - τραπεζοειδείς
σαββατο πλατη - δικεφαλα - τρικεφαλα
κυριακη ποδια ! (2η φορα στην βδομαδα)

 

ετσι ανα μια βδομαδα  γυμναζουμε 2 φορες 2 μυικες ομαδες  κ ρολοι στις 3 βδομαδες θα τις εχουμε κανει ολες απο 2 !
καθε μερα κοιλιακους στην αρχη ενα τεταρτακι - κ κανα 20 λεπτακι χαλαρο ελλειπτικο στο τελος ! αυτα ..

 

 

υγ . φιλε μη τα μπλεκεις πολυ μεταξυ τους - κανε συγκεκριμενα πραγματα καθε φορα να μαθαινει το σωμα σου !

και που σαι ,  ώμοι (ελαφρια) που λες και με ολιγη -δεν υπαρχουν αυτα- η τους γυμναζεις η οχι  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ανα μια βδομαδα  γυμναζουμε 2 φορες 2 μυικες ομαδες  κ ρολοι στις 3 βδομαδες θα τις εχουμε κανει ολες απο 2 !

καθε μερα κοιλιακους-ραχιαίους στην αρχη ενα τεταρτακι - κ κανα 20 λεπτακι χαλαρο ελλειπτικο στο τελος ! αυτα ..

 

Κάτι ξέχασες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος !!!!  και τις διατασεις ξεχασα που μπαινουν υποχρεωτικα - καθημερινα στο προγραμμα !

το θεμα ειναι να μη ξεχνας να τις κανεις κ οχι να τις γραψεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά την ένταση δεν προσέχω καθόλου όλα στο max τα κάνω. Απλά κατέληξα σε τρείς κανόνες

 

1) διατάσεις πριν από την προπόνηση όλο το σώμα πάντα ανεξαιρέτως.

2) όχι κάτω από 5 επαναλήψεις. 

3) ότι πονάει έστω και λίγο το δένουμε, τουλάχιστον για 2 εβδομάδες. Στις δύο εβδομάδες οποιοσδήποτε ελαφρύς τραυματισμός περνάει. 

 

κάνοντας αυτά έχω ανεβάσει τα κιλά μου στο μέγιστο που μπορώ για την ηλικία μου και τον καιρό που κάνω προπόνηση με λίγο κίνδυνο ( Θα έλεγα καθόλου αλλά είχα το θέμα με το squat). Ευτυχώς από όλες τις μαλακίες που κουβαλούσα μόνο το γόνατο έμεινε. Όλα τα άλλα είναι κυριλέ, δηλαδή βασικά νιώθω μια χαρά :D 

 

αγόρασα ένα glucosamine +  mgm αλλά έμεινε κλειστό στο ράφι, γιατί είμαι κατά των συμπληρωμάτων :D

βασικα αναρωτιόμουν αν κανουν δουλειά,γιατι ασχολούμαι με την ολυμπιακή αρση βαρών και λίγο seal fit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε παιδες που βοηθατε κοσμο...

 

Ετσι...

 

 

Καλο ειναι να χτυπαμε 2 φορες καθε σημειο μεσα στην εβδομαδα αν αυτο ειναι εφικτο..

 

Αλλα ξερετε εγω θεωρω τα ποδια την βαση ολων των ασκησεων που κανεις ορθιος, δηλαδη αν δεν εχεις σωστες και στιβαρες βασεις μαλλον δεν ανεβαινεις...

 

Οπως στις ασκησεις που μπλεκεται πιο πολυ το πανω μερος αν δεν εχεις γυμνασμενα δικε/τρικαφαλλα δεν πας πουθενα.. Οπως στις πιεσεις στηθους.. Το κλειδι ειναι τα χερια... Αλλιως δεν θα ανεβεις...

 

 

Μαους καλη η ιδεα σου... Για το 4 ημερο προγραμμα,αλλα αν μπορω να συμπληρωσω κατι... Την 2η φορα που θα κανει επαναληψη καποιας μυικης ομαδας καλο θα τα να εχει διαφορετικες ασκησεις... Πχ να χει μια βασικη ως δυο , 2-3 αναλογα την ομαδα και τα σετ που εκτελουνται να βαζει αλλες βοηθητικες..

 

Κοιλιακους ομως 20 λεπτα μαζι με ραχαιους;; Ας κανει 3/3 σετ των 10 επαναληψεων..

 

Θεωρω οτι αν καταπονησει του κοιλιακους του απο την αρχη μαλλον θα πιεζεται πιο πολυ..

 

Ειπαμε παιδες να κανουμε καλο ζεσταμα πχ κανω πιεσεις στηθους 70 κιλα ξεκιναω 5*35 5*45 5*55 3*62.5 περιπου και μετα μπαινω στα κιλα μου..

 

Οχι να τα δωσω ολα στο ζεσταμα και μετα να κλασω μεντες.. Ειναι ζεσταμα απλα κανουμε την ασκηση, τελειωνουμε, φορτωνουνε κιλα μπαινουμε για το δευτερο σετ ζεσταμα, χωρις διαλλειμα τιποτα.. Στα κυρια σετ κανουμε κανονικα διαλλειμα...

 

Αυτα σε λιγο ξερενωμαι γιατι ειμαι πτωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειχα ρωτησει ορθοπεδικο (παλια ηταν γιατρος στον στρατο) για γλυκοζαμινη,χονδροιτινη και μγμ και μου ειπε οτι δεν αξιζουν και οτι θεωρητικα κανουν δουλεια πρακτικα τιποτα. δυνατα ποδια και προσοχη αυτο μου ειχε πει! να πω σημειωσω οτι ειναι ο μοναδικος ορθοπεδικος που εχω παει μεχρι τωρα και με εκανε να τον εμπιστευτω οποτε η γνωμη του -για εμενα- μετραει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το κορμι πονει....

 

Μαλλον επειδη παιρναω και ενα μικρο κρυωμα...

 

Σημερα κοιμηθηκα καμια 10+ ωρες μετα ξυπνησα πιασμενος στους ραχαιους... Αλλα δεν μασαμε.. Φαι πολυ και ξεκουραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα αυγα που ρωτουσανε μερικα παιδια..

 

Φροντιστε τα ασπραδια να ναι πολυ σφιχτα... Ετσι αφομειωνεται απο τον οργανισμο πιο αργα ... Αν ειναι νερουλο δεν κανει τοση πολυ καλη δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειμαι και απολυτος...

 

Μιλουσα με εναν πρωην bodybuilder.... Και του λεω κανω γυμναστικη και θα αγορασω αυγα και μου δωσε αυτην την πληροφορια θα την ελεγα πιο πολυ παρα συμβουλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χτες αποφασισα και εβγαλα ενα προγραμμα και θα μεινω σε αυτο πλεον! (οχι πολλες αλλαγες απο το προηγουμενο  μου)

 

Στήθος

bench press + chest flies

incline bench press + incline chest flies

decline bench press + cable cross over (απο πανω)

lower cross over (απο κατω) + pull over

 

Πλάτη

Chin ups

lat pull down front + back

cable seated row left hand + right hand + both hand

barbell bent over row + τροχαλια με σκοινι (δεν ξερω πως λεγετε η ασκηση)

dead lift

 

Ωμοι

Dumbell shoulder press + shoulder raise (με δισκο)

Dumbell front Raise (σφυρια) + cable one arm lateral raise

dumbell lateral raise + dumbbell reverse fly

barbell up right row + shrugs

 

θα προσθεσω μετα ποδια και χερια τωρα πρεπει να φυγω! επαναληψεις συνηθως στα 4χ12 αλλα αυτο θα διαμορφωθει στην πορεια για καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες παω στην δουλεια κρατουσα την τσαντα με τα φαγητα ...

 

Με βλεπει ενας και λεει καλα ρε για τρια ατομα φαγητο εχει η σακουλα για ποιον αλλον εφερες... Λεω ολα για μενα ειναι...

 

Λεει ολα αυτα... Του λεω και λιγα ειναι....

 

Οσο για τον νικο που ψαχνει καυτερα πραγματα... Δοκιμασε το ασπρο πιπερι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...