Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

rupak πας καρφί για ένα ωραίο upper lower ή ένα έξυπνο splitaki. Ψήσε έναν μας (εμένα ή bosei ή όποιον θες) να στο γράψει

 

Dakon μιας κ το πρότεινες κάνε το καλό και γράψτο σε παρακαλώ. Μην "χώνω" το άλλο το παλικάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Bosei Πόδια δεν θα μπορω να κάνω Κυριακή επανάληψη αν την προηγούμενη μέρα έχω κάνει full leg day, γιαυτό το άφησα απ'εξω.

Μα πριν την κυριακή θα έχεις κάνει upper...

 

EDIT: α για το σπλιτ πάνω μιλάς...οκ

Dakon μιας κ το πρότεινες κάνε το καλό και γράψτο σε παρακαλώ. Μην "χώνω" το άλλο το παλικάρι.

Έτσι...ψήσε τον Dakon για να βγω από δω μέσα να διαβάσω και λίγο.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πριν την κυριακή θα έχεις κάνει upper...

 

EDIT: α για το σπλιτ πάνω μιλάς...οκ

Έτσι...ψήσε τον Dakon για να βγω από δω μέσα να διαβάσω και λίγο.  :-D

 

Τον ψήνω τον ψήνω! 

Καλό διάβασμα κ thnx!

 

 

edit: Dakon αν γράφεις, λάβε υπ'όψην σου ότι ώμοι-τραπέζιοι-πήχεις σε σχέση με στήθος(που έχει πάρει καλούτσικα) υστερούν κατά πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το λέει επειδή ο άλλος πάνω θέλει να κάνει repeat κάτι από αυτά που έκανε μέσα στην βδομάδα αλλά άφησε τα πόδια έξω.

Μια χαρα το λεει ο Dakon  μακαρι να μπορουσα να κανω και εγω 2 φορες ποδια την βδομαδα  αλλα δυστυχως δεν μπορω ,επι της ουσιας και επειδη ειναι η μεγαλυτερη μυικη ομαδα στο σωμα μας θελει 2 σιγουρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τσατίσατε με το barbell hip thrust όπως έχω πει ο λόγος που το κάνω είναι γιατί ακόμα και αν κάνω bodyweight squat μένω κάτω και δεν μπορώ να σηκωθώ από τον πόνο. Ο λόγος που ασχολούμαι με αυτή την άσκηση είναι ότι με κάτι πρέπει να παίζω στα όρια που περιλαμβάνει κάτω σώμα και είναι το μόνο που βολεύει (= δεν πονάει). Το γεγονός ότι τo core γίνεται όπως των τύπων που κάθονται στα χωριά και περνάνε από πάνω τους αυτοκίνητα είναι added benefit. 

 

Περιττό να πω ότι οι περισσότεροι σε τέτοια κατάσταση δεν θα περνούσαν ούτε έξω από την πόρτα γυμναστηρίου, καθώς κάνουν deload όταν πονάει ο κώλος τους :D

 

in other news σήμερα ήταν η πρώτη μέρα μετά από 9 μήνες που έχασα προπόνηση. Δυστυχώς αρρώστησα και είπα να του δώσω μια μέρα μπας και στρώσει. Αύριο θα πάω όπως και να έχει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

in other news σήμερα ήταν η πρώτη μέρα μετά από 9 μήνες που έχασα προπόνηση. Δυστυχώς αρρώστησα και είπα να του δώσω μια μέρα μπας και στρώσει. Αύριο θα πάω όπως και να έχει. 

Ρε συ...το χεσες που το χεσες 9 μήνες σερί, κάτσε 2-3 μέρες ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τσατίσατε με το barbell hip thrust όπως έχω πει ο λόγος που το κάνω είναι γιατί ακόμα και αν κάνω bodyweight squat μένω κάτω και δεν μπορώ να σηκωθώ από τον πόνο. Ο λόγος που ασχολούμαι με αυτή την άσκηση είναι ότι με κάτι πρέπει να παίζω στα όρια που περιλαμβάνει κάτω σώμα και είναι το μόνο που βολεύει (= δεν πονάει). Το γεγονός ότι τo core γίνεται όπως των τύπων που κάθονται στα χωριά και περνάνε από πάνω τους αυτοκίνητα είναι added benefit. 

 

Περιττό να πω ότι οι περισσότεροι σε τέτοια κατάσταση δεν θα περνούσαν ούτε έξω από την πόρτα γυμναστηρίου, καθώς κάνουν deload όταν πονάει ο κώλος τους :D

 

in other news σήμερα ήταν η πρώτη μέρα μετά από 9 μήνες που έχασα προπόνηση. Δυστυχώς αρρώστησα και είπα να του δώσω μια μέρα μπας και στρώσει. Αύριο θα πάω όπως και να έχει. 

φιλε γιατρο εχεις δει; Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ...το χεσες που το χεσες 9 μήνες σερί, κάτσε 2-3 μέρες ακόμα. 

 

όχι ρε... το πρόγραμμα είναι έτσι δομημένο που όταν φτάσει η μέρα της προπόνησης πρέπει να βγει η ενέργεια κάπου. Σιγά μην αντέξω τρεις μέρες... μόνο αν είμαι τελείως χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε γιατρο εχεις δει; Γιατι;

 

Γιατί έχει 1002 τραυματισμούς από το παρελθόν και τώρα προσέχει πολύ τι κάνει, πότε το κάνει, πώς το κάνει και με πόσο βάρος το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε γιατρο εχεις δει; Γιατι;

 

χονδρομαλάκινση λέγεται και μάλλον έκανε μετάσταση από το κεφάλι στο γόνατο :D

 

ναι είναι διαγνωσμένη με MRI και είναι εξέλιξη ενός τραυματισμού από μια λαβή όταν έκανα πολεμικές τέχνες.

 

Πήγε να γίνει καλύτερα πριν δύο μήνες και αποφάσισα να ανεβάσω το squat και αυτό αποφάσισε να γίνει χειρότερα :P . Απο τότε είναι χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε... το πρόγραμμα είναι έτσι δομημένο που όταν φτάσει η μέρα της προπόνησης πρέπει να βγει η ενέργεια κάπου. Σιγά μην αντέξω τρεις μέρες... μόνο αν είμαι τελείως χάλια. 

Τέλος πάντων...εσύ ξέρεις. Α...σου τύχει και ξανανιώσεις πως πας να αρρωστήσεις τσίμπα βιταμίνη C σε ψηλές δόσεις για 1-2-3 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χονδρομαλάκινση λέγεται και μάλλον έκανε μετάσταση από το κεφάλι στο γόνατο :D

 

ναι είναι διαγνωσμένη με MRI.  

σου εδωσαν κατι σε συμπληρωμα; τπτ γλυκοσαμινες,χονδροιτινες κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχει 1002 τραυματισμούς από το παρελθόν και τώρα προσέχει πολύ τι κάνει, πότε το κάνει, πώς το κάνει και με πόσο βάρος το κάνει.

 

Οσον αφορά την ένταση δεν προσέχω καθόλου όλα στο max τα κάνω. Απλά κατέληξα σε τρείς κανόνες

 

1) διατάσεις πριν από την προπόνηση όλο το σώμα πάντα ανεξαιρέτως.

2) όχι κάτω από 5 επαναλήψεις. 

3) ότι πονάει έστω και λίγο το δένουμε, τουλάχιστον για 2 εβδομάδες. Στις δύο εβδομάδες οποιοσδήποτε ελαφρύς τραυματισμός περνάει. 

 

κάνοντας αυτά έχω ανεβάσει τα κιλά μου στο μέγιστο που μπορώ για την ηλικία μου και τον καιρό που κάνω προπόνηση με λίγο κίνδυνο ( Θα έλεγα καθόλου αλλά είχα το θέμα με το squat). Ευτυχώς από όλες τις μαλακίες που κουβαλούσα μόνο το γόνατο έμεινε. Όλα τα άλλα είναι κυριλέ, δηλαδή βασικά νιώθω μια χαρά :D 

σου εδωσαν κατι σε συμπληρωμα; τπτ γλυκοσαμινες,χονδροιτινες κλπ;

 

αγόρασα ένα glucosamine +  mgm αλλά έμεινε κλειστό στο ράφι, γιατί είμαι κατά των συμπληρωμάτων :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μλκες γυρνάω από το gym και λέω ας κάτσω να διαβάσω το thread...και αυτό έχει 3 σελίδες από τότε που το άφησα...

Σταματήστε να ποστάρετε ασύστολα ρε

Θα απευθυνθώ στην διαχείριση...κανονίστε

 

Τέσπα αυτό που ήθελα να ''ρωτήσω''...πόσοι σπαστικοί παίζει να είναι αυτοί που ζητάνε βοήθεια συνέχεια????

Άφησέ με παλικάρι μου να κάνω και εγώ τη γυμναστικούλα μου...γιατί ήρθα?Για να σε βοηθήσω να κάνεις την άσκησή σου??

Ουστ...μακρια!

 

 

 

Δεύτερη φορά που μου τυχαίνει...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τσατίσατε με το barbell hip thrust .

 

 χαχααχ και ελεγα που ειν ο αλεξ που ειναι ο αλεξ :-D

μια χαρα ασκηση ειναι ρε συ και σιγουρα ο καθενας εχει τους λογους του που την κανει απλα εγω αποφευγω να την κανω οπως ο διαολος το λιβανι παιζει την εχω κανει 5 φορες (ειναι πολλα τα κιλα του βαλε -βγαλε)

in other news που λεει κο viper

καψαμε την γαμωλαγανα την χθεσινη με 45 λεπτα ποδια (σκουωτ μεχρι 100κ -πρεσσα - δικεφαλα τετρακεφαλα κ προσαγωγους) 25 λεπτα ελλειπτικο και 25 λεπτα φουλ ανηφορα στο διαδρομο και γρηγορο περπατημα !

χθες που τρωγαν ολοι τις αηδιες τια ταραμοσαλατες κ τισ σουπιες εγω πηρα μια μαυρη λαγανα την ανοιξα στην μεση κ εχωσα ομελετα απο 5 απσπραδια - 1 αυγο χυμα μελατο - γαλοπουλα ντοματα κρεμιδι κ πιπερια !

τι ηταν αυτο ρε ? αν εκφραστω ελευθερα θα πεσει μπαν !!!

και κατι σχετικο με τα αυγα ! δε ξερω τι λεει ο κυριος γκουκγλης η οι γκουγκλολογοι αλλα τα ασπραδια τιγανιτα ακομη κ στο αντικολητικο χανουν συστατικα σιγουρα ! καμμια σχεση η ομελετα - με τα ασπραδια τα βραστα  ! το τουμπανιασμα που νιωθεις μετα απο 8 ασπραδια βραστα απλα δεν υπαρχει καμμια σχεση .. οκ δε πανε ευκολα κατω αλλα χωνεις λιγη λαιτ μαγιονεζα για εχτρα πρωτεινουλα που λεει κ ο φιλος μου ο προφ και εισαι οκ :-)

ξεχασα το σημαντικοτερο .. αλεξ περαστικα παιχταρα ! αν δεν εισαι 100% οκ αυριο αστο αλλη μια μερα δε πειραζει ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...