Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα εδω ειναι το θεμα μου.αυτο το "απαιτουμενα γρ πρωτεινης" οταν δε γινεται να πιασεις αυτα τα νουμερα απο φυσικες τροφες και με νορμαλ καταναλωση οπως τα αυγα πχ.δηλ ποσα να φας σε μια μερα,για ποσες μερες,κ με ποση ορεξη.μαζι κ οι υπολοιπες πρωτεινουχες τροφες.μπορεις να τρως πχ πρωι μεσημερι βραδυ μπριζολα κοτατζ αυγα κ στραγγιστο?

 

δεν είναι απαραίτητο αυτό, άλλοι γουστάρουν να τρώνε 10 αυγά και άλλοι 3 γεύματα κοτόπουλο, αυτό δεν τους προδικάζει ότι θα πάθουν κάτι ξέρω γω. Η άχρηστη πρωτεΐνη αποβάλλεται από τον οργανισμό με την ούρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

κοιτα μπορω να δεχθω οτι οσο/οτι τραβαει η ορεξη σου ειναι το σωστο.

 

βεβαια αυτο εχει κ μερικους κινδυνους οπου αφενος μπαινει το ψυχολογικο μεσα (συναισθηματικο φαγητο,ελλειψη ενημερωσης,λαιμαργια) οπου καταληγει σε παχυσαρκια πχ και διαβητη κλπ θεματα,κ αφετερου η ματαιοδοξια.

 

ολα με μετρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μπορουσα εγω να αγοραζω μπριζολες και κοτοπουλα, μαζι να μου τα μαγειρευει καποιος και γω θα ειχα συνεχεια μια μπριζολα στο χερι να τρωω.. Οπως οι αλλοι εχουν το τσιγαρο..

 

Εγω θελω να τρωω οσο μπορω αλλα μερικες φορες θες κατι γρηγορο γιατι εχεις δουλεια πρεπει να πας καπου βρε αδερφε..

 

Εγω ηταν να παω για καφε.. Παιρνω 4 αυγα να τα φαω στον δρομο μου λεει ο αλλος καλα αυγα τρως.. Λεω οπως μπορει ο καθενας.. Αυτος μου ειπε μετα παμε να φαμε πιτογυρο... Ω ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μπορω να δεχθω οτι οσο/οτι τραβαει η ορεξη σου ειναι το σωστο.

 

βεβαια αυτο εχει κ μερικους κινδυνους οπου αφενος μπαινει το ψυχολογικο μεσα (συναισθηματικο φαγητο,ελλειψη ενημερωσης,λαιμαργια) οπου καταληγει σε παχυσαρκια πχ και διαβητη κλπ θεματα,κ αφετερου η ματαιοδοξια.

 

ολα με μετρο!

το μάμησες και ψόφησε όμως. 

 

Πρέπει λιγάκι να τα ζυγίζουμε πχ κάνεις σύγκριση τα 8 αυγά με το 1 πιτόγυρο; 

πρέπει λίγο να διαχωρίσουμε το υγιεινό και μη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μάμησες και ψόφησε όμως. 

 

 

 

 

απο επιχειρηματα σκιζεις ομως.

 

ναι συναισθηματικο φαγητο/λαιμαργια για ολους εκεινους που χλαπακιαζουνε ντονατς σοκολατες πατατακια γαριδακια και λοιπη σαβουρα κ φτανουν 30-40 κιλα οβερ του κανονικου τους κ το θεωρουν φυσιολογικο,

 

οπως επισης στην αλλη οψη του ιδιου νομισματος ματαιοδοξια απο εκεινους που θελουν να γινουν τουμπανο γενικα κ αοριστα με καθε μεσο,αδιαφορωντας για την επιπτωση στο σωμα τους κ επισης το θεωρουν φυσιολογικο.οπως μου λεγε ενας,γιατι να μη παρω φαρμακο κ να σπρωξω τον εαυτο μου να φτασει εκει που θελω.κοψε συμπερασμα...

 

για μενα η ιδια κατηγορια με τους αγυμανστους φαγανους ειναι.το ιδιο μυαλο κουβαλανε.ο ενας φουσκωνει τη κοιλια του κ χαιρεται,κ ο αλλος το εγω του.

 

κ οι δυο απεχουν παρασαγγας απο τον αθλητισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να κάνω deadlift σήμερα κ μου σπάσανε τα τέτοια και στο τέλος έκανα ενα set στα 80 και δυο set στα 100kg x6  και αυτό ηταν 
μιλάμε οι τύποι που το έχουν δεν παλεύονται εκει μέσα, ξύπνησα γαμάτα σήμερα , πήγα με ενα χαμόγελο ΝΑ και κόντεψα να αρχίσω να τους πετάω αλτήρες ....

thanks god θα επιστρέψω στο παλιό μου γυμναστήριο σε 6 μέρες.  (τέτοιο countdown μόνο οταν ηταν να απολυθώ απο φαντάρος .....)

Εκεί που έκανα σετ εμπροσθολαίμιες στη μέση του σετ έρχεται και μου ακουμπάει την πλάτη και μου λέει έχεις πολλά set ακόμα ? τελειώνω την άσκηση και γυρνάω και του λεω οχι γιατί ? μου λέει για να κάνει το παιδί , ε σιγά του λεω κάνουμε μαζί. FFS! Just for the record , είμαι απολύτως φιλικός και βγάζω το ακουστικό όταν δεν εκτελώ άσκηση. Μπορούσε να μου το πει απλά και το παιδί να κάνουμε μαζί πάντα αυτό κάνουμε σε όλα τα γυμναστήρια. :huh: 

Ξεκινάω να κάνω κωπηλατική αλτήρα και έρχεται και μου λέει πας σε ενα άλλο πάγκο για να έρθει εδώ η κυρία να κάνει στο smith ?(ήμουν μπροστά γιατι είχε τον μόνο άδειο καθρέφτη και ήθελα να κοιτάζω οτι κρατάω την πλάτη ίσια και γενικά μου αρέσει να βλέπω οτι εκτελώ σωστά απο συνήθια). οκ λέω no prob , φευγω με τον 30kg αλτήρα κ πάω αλλού στην άλλη μεριά του γυμναστηρίου και έκανα 4 set και ακόμα δεν είχε πάει !!! :huh: 

Πάω αλλού κ την ώρα που έκανα κωπηλατική αλτήρα ενώ δεν είμαι καθόλου ιδρωμένος και όπως φοράω τα ακουστικά βλέπω τον τύπο που έχει το gym να κουνάει τα χέρια υπερβολικά για να μου τραβήξει την προσοχή. Τελειώνω και τον κοιτάω και μου λέει "εε βάλε πετσετα στον πάγκο" , οκ λέω ... αν και μπορούσε να περιμένει μερικά δευτερόλεπτα να τελειώσω το set και να το πει,έπρεπε να μου χαλάσει την συγκέντρωση?  και δεν ήμουν καν ιδρωμένος  :huh: . (οι πάγκοι ελεεινοί , μετά απο κάθε προπόνηση η πετσέτα ειναι λες και σκούπιζα το πάτωμα).

μιλάμε έκανε κ άλλα και δεν είναι η πρώτη φορά , αμα τα έγραφα θα καταλαβαίνατε οτι δε με γουστάρουν για κάποιο λόγο(μάλλον επειδή έφαγαν άκυρο για τις συμβουλές κ είδαν οτι τα πάω καλά μόνος μου) ,  αλλα βαριέμαι να γράφω γιατι έχω σιχαθεί εκει μέσα , κακομοιριά και κουτσομπολίκι  <_< 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γέφυρες γλουτών και τέτοια είστε πρώτοι. Για κανένα Deadlift και Squat όμως φιρουλί φιρουλά 

φιρουλι - φιρουλα δε ξερω χαχαχααχαχ

παντως εγω δε καθομαι με την καμμια να φορτωνω 150κ στην μπαρα - βαζε - βγαζε τα 20ρικα για να γυμνασω ραχιαιους κ γλουτιαιους , αισθανομαι πως με πιανουν κοροιδο τα κιλα !

τωρα , αν τα εχει φορτωσει κανεις αλλος και τα εχει ετοιμα μπορει να μπω απο κατω στα κλεφτα να κανω κανα σετακι  -

να πιαστω εγω κοροιδο ομως  , οχι ! 

ειμαι παντα των βασικων ασκησεων και αυτη βασικη δεν ειναι ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω ηταν να παω για καφε.. Παιρνω 4 αυγα να τα φαω στον δρομο μου λεει ο αλλος καλα αυγα τρως.. Λεω οπως μπορει ο καθενας.. Αυτος μου ειπε μετα παμε να φαμε πιτογυρο... Ω ναι..

όσοι είχαν θέμα με οτι γυμνάζομαι και κάνω διατροφή , αυτοί που σχολίαζαν ή τους ενοχλούσε πήραν πόδι εδώ και καιρό με όμορφο αλλα και άσχημο τροπο γιατι με τσάντισαν κ άμα με βρουν σε άσχημη καταλήγει άσχημα .

 

είχα κολλητό που όταν έκοψα το κάπνισμα χαχα μετά απο 5 μέρες το πολύ μου λέει εκει που βλέπαμε ταινία "να κολλήσω?" τρώει το άκυρο και μετά ήθελε να ανάψει τσιγάρο δίπλα μου και του λέω σε φάση έτυμος να βουτηχτούμε "ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ Ε?" 

 

να έχεις το στερητικό του τσιγάρου (2 καπνοί + την εβδομάδα) που το έκοψα μαχαίρι (είχα στρίψει τσιγάρο και πριν το ανάψω μου γύρισε το μυαλό και πέταξα τον καπνό όπως ήταν απο το μπαλκόνι )

 

δε νιώθουν ρε. Είχα άτομο που σχολίασε την αλλαγή μου αρνητικά !! LOL!!

και εγώ είμαι ο πρώτος που θα πω οτι ναι καλό ειναι να τρώμε σωστά και να αθλούμαστε αλλα αν δεν θέλει ο άλλος ειναι δικό του θέμα. Αυτοί γιατί δε νιώθουν οτι κ αυτό ειναι δικό μας θεμα ? 

 

άστο μη το πιάσουμε γιατι πάει μακριά η βαλίτσα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

95 KG Squat (σε ελευθερη μπαρα πλεον) ναι ειμαι ευτυχισμενος !!! και πιεσεις στηθους εφτασα τα 70 μαλλον επωφελιθηκα που δεν πηγα δευτερα...

 

πιεσεις στηθους

10χ35 προθερμανση

10χ55

10χ55

10χ60

10χ65

10χ70

και για κλεισιμο χωρις διαλειμματα :

10χ55

10χ45

14χ35

 

ενα περιεργο πραγμα ειχα θεσει ως ανωτερο τα 55 κιλα δεν ξερω πως μου ηρθε να τα ανεβασω και εφτασα στα 70 χωρις βοηθεια αλλιως μπορει να τολμουσα και για 80 τα 55 μου φαινονται πολυ ελαφρια.

 

 

Σημερα παρελαβα 2 μπλουζες NIKE DRI FIT MILER UV, οι μπλουζες ειναι φαντηστηκες καλυτερα απο οσα διαβαζα σε κρατανε δροσερο και απωθουν τον ιδρωτα οσο εντονη ασκηση και να κανεις !

 

Κατι ακομη η μπριζολα πανω κατω ιδια δεν ειναι με το κοτοπουλο ; ξερω το κοτοπολυο εχει λιγο περισσοτερη πρωτεινη αλλα μπουχτισα να τρωω κοτοπουλο.Νομιζω ομως οτι δεν επιτρεπεται να τρως κοκκινο κρεας καθημερινα σωστα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τοση πρωτεινοκαταναλωση καμια εξεταση αιματος  ουρων για κανα ουρικο οξυ και ουρια  παιζει η μπα?

 χλαπατσας δε κουραζεσαι ποτε ντουρασελ εισαι !

επρεπε να συνεχισεις 10 χ 80 - 10 χ 90 κτλ :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατι ακομη η μπριζολα πανω κατω ιδια δεν ειναι με το κοτοπουλο ; ξερω το κοτοπολυο εχει λιγο περισσοτερη πρωτεινη αλλα μπουχτισα να τρωω κοτοπουλο.Νομιζω ομως οτι δεν επιτρεπεται να τρως κοκκινο κρεας καθημερινα σωστα ;

Μπριζόλα τίνος κρέατος και τίνος κομματιού ? Υπάρχουν μπριζόλες με 20γρ. λιπαρά και με 3-4γρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιρουλι - φιρουλα δε ξερω χαχαχααχαχ

παντως εγω δε καθομαι με την καμμια να φορτωνω 150κ στην μπαρα - βαζε - βγαζε τα 20ρικα για να γυμνασω ραχιαιους κ γλουτιαιους , αισθανομαι πως με πιανουν κοροιδο τα κιλα !

τωρα , αν τα εχει φορτωσει κανεις αλλος και τα εχει ετοιμα μπορει να μπω απο κατω στα κλεφτα να κανω κανα σετακι  -

να πιαστω εγω κοροιδο ομως  , οχι ! 

ειμαι παντα των βασικων ασκησεων και αυτη βασικη δεν ειναι ..

εχεις δει ποσοι μυς δουλεύουν με ενα μπροστινό καθισμα κ μια αρση θανατου;

 

 

 

Κατι ακομη η μπριζολα πανω κατω ιδια δεν ειναι με το κοτοπουλο ; ξερω το κοτοπολυο εχει λιγο περισσοτερη πρωτεινη αλλα μπουχτισα να τρωω κοτοπουλο.Νομιζω ομως οτι δεν επιτρεπεται να τρως κοκκινο κρεας καθημερινα σωστα ;

λευκό κρέας = χαμηλά λιπαρά,περισσότερη πρωτειν.

κόκκινο = σίδηρος κλπ

χοίρινο = αυξημένο λίπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δει ποσοι μυς δουλεύουν με ενα μπροστινό καθισμα κ μια αρση θανατου;

ναι το εχω δει εδω και πολλα χρονια , μονο που δε μιλαμε για  καθισματα και για αρσεις - μιλαμε για  barbell hip thrust  και για γεφυρες γλουτιαιων εδω ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δει ποσοι μυς δουλεύουν με ενα μπροστινό καθισμα κ μια αρση θανατου;

Οχι θα του πεις εσυ ποσοι ...Που εχει σηκωσει συνολικα οσα κιλα σηκωνουν οσοι πανε στο gym σου σε 1 χρονο ,εχετε πολυ πλακα μερικοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...