Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα αν λες οντως για τον Βαλέριο μιλας για τον δευτερο πιο δυνατο αθρωπο στον πλανητη στα κιλα του στην αρση !

θρυλικες η κοντρες του με τον τουρκο Ναΐμ Σουλεϊμάνογλου.. παντα εχανε ομως ειχε γκινια επεσε πανω σε υπεραθληταρα κ επαιρνε συνεχεια το αργυρο..


ετσι για να γουσταρουμε επειδη μου θυμηθες ωραιες αναμνησεις

κοιτα για τι γιγαντες μιλαμε

στο 1.10 σηκωνει ο ελληνα γιγαντας και εχει το χρυσο στο τσεπακι

και ερχεται ο απιστευτος τουρκος στην τελευταια του στο 2.10 και του το παιρνει απο την τσεπη !

μετα ειχε αλλη μια ακομη ο βαλεριος αλλα δε τα καταφερε ειχε ξεπεραεει ηδη τον εαυτο του ..

δειτε προσπαθειες πραγματικα απιστευτες στιγμες ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κόντρες των 2 τους θεωρούνται από τις καλύτερες στιγμές στο άθλημα. 

---------------------------------------------------

 

Καλά τα νέα και στο σημερινό ζύγι. Βάζω κιλά εκεί που θέλω, χάνω εκεί που θέλω. Μετά από ατέλειωτους μήνες δοκιμών φαίνεται ότι έχω βρει τον ιδανικό -για μένα- συνδυασμό τροφών και ασκήσεων ώστε και να γουστάρω αλλά και να έχω την απόδοση που θέλω.

 

Μαους, πάω να κάνω το σετάκι με το ποδήλατο. Θα σε πω σε λίγο εμπειρία.

Edit: Λεπόν, 10 δικέφαλα, 10 τρικέφαλα, 10 εκτάσεις ώμων, μια μικρή ανάσα και ξανά τα ίδια. Άντεξα 20 λεπτά, σίγουρα έκανε το ποδήλατο πολύ πιο ενδιαφέρουσα εμπειρία. :)

Επεξ/σία από yannis27gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα αυγα ριξτε μαγειρικη σοδα οχι αλατι

 

για τις μασκες εννοειται οτι κανουν δουλεια. (δεν ειναι τυχαιο που οι Κενυατες που προπονουνται στα 2000μ ειναι οι καλυτεροι στις μεγαλες αποστασεις. οταν ο οργανισμος σου εχει μαθει να δουλευει με λιγοτερο οξυγονο οταν πας να κανεις την ιδια προπονηση με πιο πολυ οξυγονο θα πετας! (εμενα ειναι στα σχεδια μου να παρω αλλα δεν θελει υπερβολες γιατι θα σου στραγγιξει του μυς και θα μεινεις μισος)

 

Σχετικά με τα αυγά, απλά παιδιά αγοράστε αυγουλοβράστη (ή όπως στο καλό λέγονται) και θα βρείτε την υγειά σας. Δεν χρειάζονται μπελαλίδικες διαδικασίες κρύο νερό, κατσαρόλες, αλάτι. Θα με θυμηθείτε. Ένα φανατικός αυγουλοφαγάς :-D

 

Σχετικά με τις μάσκες οι απόψεις & οι έρευνες έρχονται σε αντίθεση. Πριν χρόνια που τις ζαχάρωνα για αγορά, με τα πολλά κατέληξα σε μερικά κοινά συμπεράσματα. Ναι κάνουν δουλειά, αλλά το αποτέλεσμά τους είναι αυστηρά προσωρινό (διάρκειας μόλις 7-10 ημερών). Αν την αφήσεις, σε αφήνει αμέσως. Δεν ξέρω αν αξίζει τόση προπόνηση για κάτι που σε εγκαταλείπει τόσο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για εξηγησε λιγο το πως σε αφηνει μετα απο 7-10 μερες?ισως αν σταματησεις να την χρησιμοποιεις θα πεσεις λιγο

(αν και αυτο εξαρταται και απο την προπονηση που θα συνεχισεις χωρις τη μασκα) αλλα ενα μερος της προοδου σου θα μεινει. και για να το πω πιο ξεκαθαρα..

εστω οτι ξεκινας με ενα ρυθμο 5 λεπτα το 1χλμ χωρις μασκα. Ξεκινας προπονησεις με τη μασκα και φτανεις σε ενα ρυθμο 4 λεπτα το 1χλμ. Αν τωρα σταματησεις τη μασκα ΙΣΩΣ πεσει λιγο ο ρυθμος σου εστω στο 4.30 λεπτα το 1χλμ αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πας παλι στα 5λεπτα το 1χλμ. ειναι οπως με τα βαρη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εξηγησε λιγο το πως σε αφηνει μετα απο 7-10 μερες?ισως αν σταματησεις να την χρησιμοποιεις θα πεσεις λιγο

(αν και αυτο εξαρταται και απο την προπονηση που θα συνεχισεις χωρις τη μασκα) αλλα ενα μερος της προοδου σου θα μεινει. και για να το πω πιο ξεκαθαρα..

εστω οτι ξεκινας με ενα ρυθμο 5 λεπτα το 1χλμ χωρις μασκα. Ξεκινας προπονησεις με τη μασκα και φτανεις σε ενα ρυθμο 4 λεπτα το 1χλμ. Αν τωρα σταματησεις τη μασκα ΙΣΩΣ πεσει λιγο ο ρυθμος σου εστω στο 4.30 λεπτα το 1χλμ αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πας παλι στα 5λεπτα το 1χλμ. ειναι οπως με τα βαρη.  

 

Δεν έχω κάποιο πλέον επιχείρημα να σου πω, ούτε θα επιμείνω να το παίξω εξυπνάκιας & παντογνώστης. Απλά σου αναφέρω τί βρήκα ύστερα απο πολύ ψάξιμο στο ιντερνετ γιατί ήθελα να αγοράσω, μιας και ασχολούμαι ενταντικά με πολεμικές τέχνες & το βρήκα αρκετά έξυπνο & χρήσιμο. Ο λόγος που το έψαξα τόσο καλά, ήταν φυσικά λόγω της τιμής. Πριν περίπου 3-4 χρόνια το μοντέλο που ήθελα έκανε 100€, δεν το λες και φτηνό. Άλλοι το προσκυνάνε, άλλοι το χλευάζουν. Οι περισσότεροι όμως έγραψαν αυτό που είπα στο άλλο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σκεψου ομως και λιγο με βαση την δικη σου εμπειρια στη γυμναστικη. ξερεις οτι οταν φτανεις σε ενα σημειο και μετα σταματας για ενα διαστημα οταν αριχζεις ξανα δεν ξεκινας απο το 0 τελειως αλλα απο το 1-2. δεν λεω οτι μολις σταματησεις την μασκα θα εισαι οπως και οταν την χρησιμοποιουσες αλλα θα εχεις ανεβει σε σχεση με πριν και αυτος ειναι ο στοχος αυτης της μασκας. 

τωρα που το σκεφτομαι αυτο που ισως μπορει να λενε ειναι οτι οταν σταμτας τη μασκα δεν βλεπεις προοδο και αυτο ισως γιατι το σωμα σου εχει μαθει να δουλευει πιο εντονα (λογο λιγοτερου οξυγονου) και θα πρεπει να το πιεσεις πολυ παραπανω απ πριν!

ειναι δηλαδη σαν να κανεις παγκο 100κιλα και να περιμενεις μετα να κανεις με 50κιλα και να περιμενεις να αναπτυχθεις. δεν θα γινει γιατι το σωμα σου εχει μαθει στα 100 και τα 50 δεν του προσφερουν κατι για να αναγκαστει να αναπτυχθει

 

ποια μασκα ειχες δει εσυ θυμασαι?

 

wtf?

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1898073_680843801959057_1127494932_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου ομως και λιγο με βαση την δικη σου εμπειρια στη γυμναστικη. ξερεις οτι οταν φτανεις σε ενα σημειο και μετα σταματας για ενα διαστημα οταν αριχζεις ξανα δεν ξεκινας απο το 0 τελειως αλλα απο το 1-2. δεν λεω οτι μολις σταματησεις την μασκα θα εισαι οπως και οταν την χρησιμοποιουσες αλλα θα εχεις ανεβει σε σχεση με πριν και αυτος ειναι ο στοχος αυτης της μασκας. 

τωρα που το σκεφτομαι αυτο που ισως μπορει να λενε ειναι οτι οταν σταμτας τη μασκα δεν βλεπεις προοδο και αυτο ισως γιατι το σωμα σου εχει μαθει να δουλευει πιο εντονα (λογο λιγοτερου οξυγονου) και θα πρεπει να το πιεσεις πολυ παραπανω απ πριν!

ειναι δηλαδη σαν να κανεις παγκο 100κιλα και να περιμενεις μετα να κανεις με 50κιλα και να περιμενεις να αναπτυχθεις. δεν θα γινει γιατι το σωμα σου εχει μαθει στα 100 και τα 50 δεν του προσφερουν κατι για να αναγκαστει να αναπτυχθει

 

ποια μασκα ειχες δει εσυ θυμασαι?

 

wtf?

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1898073_680843801959057_1127494932_n.jpg

 

10pack?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε αν θες αυτό

http://ericwongmma.com/mma-altitude-training-device-review/

Είναι ό,τι πιο έγκυρο μπόρεσα να βρω βασισμένο σε γκρουπ ανθρώπων/test subjects, συγκρίνοντας επιδόσεις.

 

Για την μάσκα, πραγματικά δεν θυμάμαι το μοντέλο, αλλά κοίταζα σε κάτι όπως αυτό

elevation-training-mask-2.0-mascara-entr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λέτε μάγκες είδα ότι είμαι + ενα εκατοστό στην μέση ενώ κοιλιακοί φαίνονται πιο πολύ και απόρησα καθώς η μέση δεν μεγάλωσε ποτέ όσο καιρό κάνω. 

 

Το σκέφτηκα και βρήκα τον λόγο. Αυτές τις δύο εβδομάδες πήρα σοβαρά το barbel hip thrust (αν και το κάνω κάτι ανάμεσα σε αυτό και glute bridge). Έφτασα σήμερα 6x150. Κατάλαβα ότι η άσκηση γυμνάζει primary κοιλιακούς ραχιαίους και glutes όλα εξίσου.. ίσα ίσα μπορεί να γυμνάζει και την μέση πιο πολύ καθώς η μέση δεν είναι σταθεροποιητής αλλά δουλεύει ενεργά αφού εκεί κάθονται και σηκώνονται τα κιλά. 

 

Όποιος θέλει φέτες κοιλιά ας κοιτάξει εκεί και ας αφήσει τα crunches και τις ρόδες..

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Από την μικρή (χρονικα) εμπειρία μου με barbell hip thrust, θα έλεγα ότι γλουτοί, ραχιαίοι (ειδικά, κάτω χαμηλά στη μέση), πλάγιοι κοιλιακοί και κάτω κοιλιακοί δουλεύουν πολύ με την συγκεκριμένη άσκηση.

Θα διαφωνήσω με την τελευταία πρόταση περί εγκατάλειψης crunches και ρόδας κοιλιακών, αλλά είπαμε, ό,τι αρέσει (και βολεύει) στον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε το να κάνεις barbel hip thrust / glude bridge 1.5 η 2x bodyweight και μετά να πας να ασχολείσαι με crunches, είναι το ίδιο με το να κάνεις 1 - 1,5 bodyweight bench press και να πας να ασχολείσαι με κάμψεις. 

 

Δεν είναι κακές οι κάμψεις , αλλά εφόσον κάνεις αυτό το bench press είτε τις κάνεις είτε όχι, το ίδιο θα είναι για το στήθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

 

Ενας φίλος τις προάλες ξέχασε τις ζαχαρίνες του εδώ, και τις δοκίμασα. Δεν με χάλασαν καθόλου, την δουλειά τους για μενα την κάνουν 100% και μιας και που κάνω μια μινι προσπάθεια να μειώσω τα κιλά μου, τις παίρνω κανονικά. Το θέμα είναι ότι δεν ξερω αν εχουν μεσα ασπαρτάμη ή τι σκατά έχουν μέσα που κάνει κακό και ειπα να ρωτησώ εδω μπας και ξερει κανεις.

 

Το κουτι γραφει απλά natrena. Ουτε συστατικά ούτε τίποτα. Θα γκούκγλαρα κανονικά, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...