Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Λοιπον μιας και μπηκε το θεμα, ας επεκταθουμε με καποιες ερωτησεις που εχω συγκεντρωσει κατα καιρους κααι θα ηθελα να ξεδιαλθυνω.

 

-Σε ενα αρθρο στο Oneman εγινε λογος για μια μεθοδο HIIT την tabata Που ομολογουμενως πρωτη φορα την ακουσα. Την εχει τσεκαρει κανεις και ξερει αν οντως ειναι αξιολογη. Εδω διαβασα κατι ψιλολογια και εχει και ενα βιντεακι.

 

http://www.jenny.gr/tabata-h-iapwniki-methodos-gymnastikis-poy-den-dehetai-dikaiologies/

 

-αλλο θεμα. Οι υψομετρικες μασκες που περιοριζουν την ανασα για να εξομοιωσουν συνθηκες βανου ανα διαφορετικα υψομετρα κανουν δουλεια? Θεωρουνται αναεροβιες? Και ποιο ειναι το αποτελεσμα που πετυχαινουν και θελουν να εστιασουν?

 

αν οταν πας με 9.5 δεν μπορεις να σταυρωσεις λεξη και παλευεις να παρεις ανασα τοτε ειναι ΧΙΙΤ!!

εγω πηγα τν τεταρτη με ενα φιλο μου για 5χ1000 στο με 2 λεπτα διαλειμα στο 2ο ελεγα να σταματησω στο 5ο επαιρνα ανασα απο στομα και μ υτη και δεν ενοιωθα οξυγονο να φτανει ουτε μεχρι τα πνευμονια :P

 

Δηλαδη εχει να κανει με την φυσικη σου κατασταση. Για καποιον το 9.5 μπορει να ειναι ηπιο και να θελω 16-18 για να νιωσει την ενταση. Οποτε με λιγα λογια, οσο πιο ανεπτυγμενος εισαι και αντοχες εχεις τοσο πιο δυσκολα καις και λιπος? Δλδ με λιγα λογια αν προτεραιοτητα ειναι να καις λιπος καλο ειναι να μην εξελισεσαι γρηγορα ωστε να μην χρειαζεσαι υπερβολικες ταχυτητες για ακυσεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αυγα για να ξεφλουδιζουν χωρις να πεταξεις το μισο κανουμε το εξης..

 

Αφηνουμε το νερο να βρασει.. Ριχνουμε μετα τα αυγα, πεφτει η θερμοκρασια του νερου και περιμενουμε να ξαναβρασει... Οταν βρασουν καπου 8-10 λεπτα θελουν, ανοιγουμε την βρυση να τρεχει ριχνουνε το ζεστο νερο και κατευθειαν το βαζουμε κατω απο την βρυση... Το ξαναδειαζουμε και ξαναβαζουμε μεχρι να κρυωσουν εντελως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@therock 

 

Η tabata είναι γνωστή εδώ και καιρό.Δουλεύει ΚΑΙ αυτή

 

Υψομετρικές μάσκες. Γελάω.Εκτός από γελοίο θέαμα, μπορείς απλά να κάνεις πιο έντονο αερόβιο ή να σταματάς πιο αργά την προπόνηση.

 

Λεπτομέρειες για το αερόβιο , αν και κανονικά τα πράγματα είναι γελοιωδώς απλά. Οι sprinter κάνουν sprintakia και βάρη. Σας αρέσει το σώμα τους? Σπριντάκια λοιπόν. Σε ανηφόρες, κατηφόρες κλπ. κλπ. Οι δρομείς μεσαίων μεγάλων αποστάσεων τρέχουν μεγάλες-μεσαίες αποστάσεις. Σας αρέσει το σώμα τους? Κάντε ότι κάνουν. Σας αρέσουν οι μυώδεις τύποι fitness-bodybuilding-strongman και γενικότερα ότι περιλαμβάνει μεγάλους μυς? Περπάτημα ή έντονο cardio με αντίσταση. Barbell complex, σπρώξιμο αυτοκινήτου-prowler-έλκηθρα κλπ. κλπ. 

 

Το τρέξιμο δε γυμνάζει τίποτα πέραν του καρδιαναπνευστικού συστήματος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζω ποτέ αλάτι, δεν νομίζω να ισχύει

Δοκίμασε το ισχύει εγώ βάζω μια κουταλία της σουπας ΧΟΝΤΡΟ ΑΛΑΤΙ στα 2 αυγα που βραζω καθε βραδυ και ξεφλουδιζονται πολυ καλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@therock 

 

Η tabata είναι γνωστή εδώ και καιρό.Δουλεύει ΚΑΙ αυτή

 

Υψομετρικές μάσκες. Γελάω.Εκτός από γελοίο θέαμα, μπορείς απλά να κάνεις πιο έντονο αερόβιο ή να σταματάς πιο αργά την προπόνηση.

 

Λεπτομέρειες για το αερόβιο , αν και κανονικά τα πράγματα είναι γελοιωδώς απλά. Οι sprinter κάνουν sprintakia και βάρη. Σας αρέσει το σώμα τους? Σπριντάκια λοιπόν. Σε ανηφόρες, κατηφόρες κλπ. κλπ. Οι δρομείς μεσαίων μεγάλων αποστάσεων τρέχουν μεγάλες-μεσαίες αποστάσεις. Σας αρέσει το σώμα τους? Κάντε ότι κάνουν. Σας αρέσουν οι μυώδεις τύποι fitness-bodybuilding-strongman και γενικότερα ότι περιλαμβάνει μεγάλους μυς? Περπάτημα ή έντονο cardio με αντίσταση. Barbell complex, σπρώξιμο αυτοκινήτου-prowler-έλκηθρα κλπ. κλπ. 

 

Το τρέξιμο δε γυμνάζει τίποτα πέραν του καρδιαναπνευστικού συστήματος. --> ή καλύτερα υπάρχουν πολύ πιό αποδοτικοί τρόποι να γυμνάσεις ό,τι άλλο θες πέρα της καρδιάς.

Σωστός σε όλα.

 

In other news

 

Γύρναγα από έξοδο χτες κατά τη μιά και μισή το βράδυ και είχε ένα ελαφρό ωραίο ψιλόβροχο εκείνη την ώρα...λέω δεν γ@αμιέται...ανέβηκα άλλαξα και πήγα για τρεξιματάκι δίπλα στη θάλασσα.

 

Δυστυχώς είχα να τρέξω για 30-40 μέρες και σε συνδυασμό πως σήμερα έχουν περάσει 2 μέρες από την μέρα ποδιών το μπουσούλιμα είναι η μόνη λύση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τριτη θα κανω την πρωτη μου λιπομετρηση.1.75 75 κιλα.Τι ποσοστο θεωρειται καλο?Αν πχ εχω 17% ποσο ευκολο ειναι να το ριξω πχ στο 14% σε 2 μηνες με σωστη διατροφη και γυμναστικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τριτη θα κανω την πρωτη μου λιπομετρηση.1.75 75 κιλα.Τι ποσοστο θεωρειται καλο?Αν πχ εχω 17% ποσο ευκολο ειναι να το ριξω πχ στο 14% σε 2 μηνες με σωστη διατροφη και γυμναστικη?

Δεν έχει σημασία τι θεωρούμε καλό αλλά εσύ...εγώ μπορεί να θεωρώ καλό το 8%. Εσύ με πόσο θα σου άρεσες ?

 

Τώρα για το ρίξιμο του ποσοστού εξαρτάται από πολλά...πάνω απ' όλα η διατροφή, αν θα θες να χάσεις κιλά ή να μείνεις στα κιλά που είσαι κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τριτη θα κανω την πρωτη μου λιπομετρηση.1.75 75 κιλα.Τι ποσοστο θεωρειται καλο?Αν πχ εχω 17% ποσο ευκολο ειναι να το ριξω πχ στο 14% σε 2 μηνες με σωστη διατροφη και γυμναστικη?

 

Τα νούμερα είναι καλά για σύγκριση. Π.χ. είχες 15 πριν ενα μηνα και τωρα 14, καλα πας. Εχεις 16; Οχι. (αν ο στόχος είναι η απώλεια λίπους).

 

Από μόνα τους είναι άχρηστα. Τι κι αν δειξει 19, 17 ή 12. Γι αυτό έχεις καθρέφτη. Σου αρέσει όπως είσαι; Μείνει όπως είσαι. Θες κι άλλο γράμμωση. Χάσε κι άλλο λίπος.

 

Υ.Γ. Μακριά από ζαχαροπλαστεία. 

 

Υ.Γ. Μ' αρέσει που έχει ισορροπήσει η συζήτηση, άλλοι βάρη φουλ, άλλοι τρέξιμο κι άλλοι freeletics, tabata & HIIT. Όλα τα χει ο μπαξές :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για τα αυγα ριξτε μαγειρικη σοδα οχι αλατι

 

για τις μασκες εννοειται οτι κανουν δουλεια. (δεν ειναι τυχαιο που οι Κενυατες που προπονουνται στα 2000μ ειναι οι καλυτεροι στις μεγαλες αποστασεις. οταν ο οργανισμος σου εχει μαθει να δουλευει με λιγοτερο οξυγονο οταν πας να κανεις την ιδια προπονηση με πιο πολυ οξυγονο θα πετας! (εμενα ειναι στα σχεδια μου να παρω αλλα δεν θελει υπερβολες γιατι θα σου στραγγιξει του μυς και θα μεινεις μισος)

 

ροκ αυτο που λες οτι δεν πρεπει να αναπτυσεσαι γρηγορα γιατι δεν θα καις πολυ λιπος απλα θα σου πω να σκεφτεις τα βαρη! αλλα βαρη αντεχω εγω και χρειαζομαι για να αναπτυχθω αλλα χρειαζεται ο αλεξ πχ που ειναι πιο τουμπανος! ετσι και στο τρεξιμο!την ιδια προπονηση θα κανουμε απλα σε διαφορετικους ρυθμους!!

 

στα δικα μας τωρα! πηγα σημερα τελευται καλη προπονηση πριν τον αγωνα την αλλη κυριακη! ετρεξα το κομματι που θα τρεξω στον αγωνα (και λιγο παραπανω). φαγαμε παρα πολυ νερο γιατι εβρεχε αλλα πηγε καλα. τα 21 βγηκαν σε 1.35 + κατι ψηλα! στον αγωνα προφανως θα μαι ξεκουραστος γιατι σημερα ειχα κανει ηδη στηθος στο γυμναστηριο και 1 ωρα πριν τρεξω ανεβασα (οχι μονος μου) ενα πιανο μιας φιλης στον 2ο οροφο! (300+ κιλα δεν βολευε και στο πιασιμο!)

 

http://connect.garmin.com/activity/453287512

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και 1 ωρα πριν τρεξω ανεβασα (οχι μονος μου) ενα πιανο μιας φιλης στον 2ο οροφο! (300+ κιλα δεν βολευε και στο πιασιμο!)

αα γι αυτο δε το σηκωσες μονος σου .. ειπα και γω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κανέλη έλεγε μια ιστορία για ένα πρωταθλητή άρσης βαρών, νομίζω το Βαλέριο Λεωνίδη αλλά δεν είμαι σίγουρος, ο οποίος είχε έρθει ως μέλος του συνεργείου που θα αναλάμβανε την μετακόμιση -ήταν η δουλειά που έκανε πριν γίνει διάσημος.

 

Σε μια φάση πάει να σηκώσει μια βαριά, αντίκα πολυθρόνα. 

 

"Τι κάνεις;" του λέει. "Ζυγίζει πάνω από 100 κιλά, θα χρειαστείτε τουλάχιστον 2 άτομα".

 

Της χαμογελάει, την αρπάζει και την κατεβάζει 3 ορόφους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...