Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Βασικα και εγω αναεροβιο το ξερω οτι ειναι δεδομενου, πως στην ψηλη ενταση, δεν μπορεις να παιρνεις και να συγχρονιζεις σωστες ανασες.

 

Εν τελει το πιο αποδοτικο για καυση λιπους ποιο ειναι?

 

Εγω κανω το πρωτο λεπτο με 5.5km, τα επομενα 5 με 9.5 και κλεινω με 5.5 παλι. Θεωρειται HIIT ή θελει πιο μεγαλες ταυχτητες?

αν οταν πας με 9.5 δεν μπορεις να σταυρωσεις λεξη και παλευεις να παρεις ανασα τοτε ειναι ΧΙΙΤ!!

εγω πηγα τν τεταρτη με ενα φιλο μου για 5χ1000 στο με 2 λεπτα διαλειμα στο 2ο ελεγα να σταματησω στο 5ο επαιρνα ανασα απο στομα και μ υτη και δεν ενοιωθα οξυγονο να φτανει ουτε μεχρι τα πνευμονια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

μιας κ μιλαμε για αεροβιες και αναεροβιες ασκησεις

-ειναι πολυ απλο να τις ξεχωρισουμε οι πρωτες αυξάνουν την καρδιαγγειακή αντοχή οι δευτερες αυξάνουν τη βραχυπρόθεσμη μυϊκή δύναμη και χτίζουν μυϊκή μάζα-

υπαρχουν κ οι ασκησεις που μπορουμε να τα συνδιασουμε κ τα δυο ορεξη να υπαρχει και τρελλα  :-) !

λοιπον θα πω μια ασκηση - οποιος θελει να καψει να γινει κομματια - κτλ ας την κανει κ θα με θυμηθει !

καθηστε σε ενα στατικο ποδηλατο , καντε σε μετρια προς δυνατη  ενταση ποδηλατακι και .. - παρτε δυο αλτηρες - οχι μεγαλους  .. 2 πεντοκιλακια πχ .. και την ωρα που κανετε ποδηλατο συνχρονος καντε καμψεις δικεφαλων - καμμια δεκαρια επαναληψεις - συνεχιζουμε με εκτασεις ωμων -  χωρις σταματημα - καπακι φερνουμε τα χερια ψηλα κ κανουμε τρικεφαλα ! ολα αυτα εννω κανουμε κανονικα ποδηλατο ! κ καπακι απ την αρχη .. δικεφαλα - τρικεφαλα - ωμους με τους αλτηρες κ ποδηλατα μαζι .. οποιος δε το κανει δε μπορει να καταλαβει για τι μιλαμε .. αντοχη και δυναμη μαζι , απο καποια στιγμη και μετα τα βλεπεις ολα !

ας το δοκιμασει καποιος κ ας γραψει μετα εδω εντυπωσεις .. θα με θυμηθει ..   ας εχει ενα μπλουζακι μαζι του γιατι θα χρειαστει οποσδηποτε να αλλαξει  .. θα το πω απλα .. αν το κανεις με ενταση ..  κλανεις μεντες !!!

οπως λεει κ ο Dakon ειναι προχω καταστασεις αυτες ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, οτι το ΗΙΙΤ είναι πιο αποδοτικο στην καυση λιπους απο την αεροβικη, το εμπεδωσαμε στο μακρυναρι του μαους.

 

Αναφορικα με τα ωφελη στην καρδια, μπορει να γινει καποια αναλογια; Π.χ. 10 λεπτα ΗΙΙΤ = 30 λεπτα ζωηρο περπατημα;

 

Ναι ρε σεις, εννοειται οτι μιλουσα για χαμηλης εντασης αεροβικη, γι αυτο και το τελος εβαλα τη συγκριση 10 λεπτα ΗΙΙΤ / 30 λεπτα ζωηρο περπατημα, θεωρω οτι ειστε αρκετα προχωρημενοι να τα πιανετε αυτα ;)

 

Υπαρχει απαντηση σ' αυτο που ρωτησα; Αναφορικα δηλαδη με τα καρδιαγγειακα οφελη, η ΗΙΙΤ υπερτερει ή συμπληρωνει την αεροβικη χαμηλης εντασης/υψηλης διαρκειας;

 

Μαους, βαζεις ιδεες φιλαρακι, αυριο λεω να κανω αυτο με το ποδηλατο και τους αλτηρες. Αμα πεθανω, το κριμα στο λαιμο σου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη και αθλητική ομορφιά

MIX IT UP .. για τις ασκήσεις οπώς λέει πολύ σωστά κ εξηγεί τον λόγο.. (ο οποίος είναι προφανής βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε σεις, εννοειται οτι μιλουσα για χαμηλης εντασης αεροβικη, γι αυτο και το τελος εβαλα τη συγκριση 10 λεπτα ΗΙΙΤ / 30 λεπτα ζωηρο περπατημα, θεωρω οτι ειστε αρκετα προχωρημενοι να τα πιανετε αυτα ;)

 

Υπαρχει απαντηση σ' αυτο που ρωτησα; Αναφορικα δηλαδη με τα καρδιαγγειακα οφελη, η ΗΙΙΤ υπερτερει ή συμπληρωνει την αεροβικη χαμηλης εντασης/υψηλης διαρκειας;

 

Μαους, βαζεις ιδεες φιλαρακι, αυριο λεω να κανω αυτο με το ποδηλατο και τους αλτηρες. Αμα πεθανω, το κριμα στο λαιμο σου :P

 

εξισου σχεδον ωφελιμο στο καρδιαγγειακο οπως το τρεξιμο,αλλα χωρις τους κραδασμους κ τραυματισμους ειναι το περπατημα σε ανηφορα. 13-15-17 οσο παει ο διαδρομος,κ οσο μπορουμε κ μεις.ταχυτητα 4,5-5.νιωθεις ενα βαρος μια κουραση του στυλ οπως οταν κανεις αναεροβια με βαρη,αλλα σε πιο λαιτ βαθμο.

 

γυμναζεις γλουτους κ γαμπες και γενικοτερα ειναι σαν να κανεις ασκησεις ποδιων κ αεροβιο μαζι.

 

προσωπικα το εφαρμοζω συχνα μιας κ κανω κ ποδηλατο.

 

οι παλμοι δε,αν τους θεωρησουμε δειγμα αποδοσης για την συγκεκριμενη ασκηση,παιζουν σαν να τρεχαμε.

 

να συμπληρωσω οτι ειναι ιδανικη κ πλεον καταλληλη ασκηση για τις κοπελες που θελουν να γυμνασουν/σχηματισουν/ανορθωσουν πωπο κ λιωνουνε ατελειωτες ωρες στο διαδρομο περπατωντας σε κλιση 0.

Επεξ/σία από xifiassamsung
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξισου σχεδον ωφελιμο στο καρδιαγγειακο οπως το τρεξιμο,αλλα χωρις τους κραδασμους κ τραυματισμους ειναι το περπατημα σε ανηφορα. 13-15-17 οσο παει ο διαδρομος,κ οσο μπορουμε κ μεις.ταχυτητα 4,5-5.νιωθεις ενα βαρος μια κουραση του στυλ οπως οταν κανεις αναεροβια με βαρη,αλλα σε πιο λαιτ βαθμο.

 

γυμναζεις γλουτους κ γαμπες και γενικοτερα ειναι σαν να κανεις ασκησεις ποδιων κ αεροβιο μαζι.

 

προσωπικα το εφαρμοζω συχνα μιας κ κανω κ ποδηλατο.

 

οι παλμοι δε,αν τους θεωρησουμε δειγμα αποδοσης για την συγκεκριμενη ασκηση,παιζουν σαν να τρεχαμε.

 

να συμπληρωσω οτι ειναι ιδανικη κ πλεον καταλληλη ασκηση για τις κοπελες που θελουν να γυμνασουν/σχηματισουν/ανορθωσουν πωπο κ λιωνουνε ατελειωτες ωρες στο διαδρομο περπατωντας σε κλιση 0.

καλύτερα περπάτημα σε ανηφορικό επίπεδο στη φύση παρά στο διάδρομο. 

 

Προσωπικά, όσες φορές το έκανα έφευγα με πάγο στον γόνατο. Ένας ιατρός (γενικός χειρούργος) μου είπε πως ο διάδρομος απομονώνει τον τετρακέφαλο και γενικά επιβαρύνει κατά πολύ τις αρθρώσεις. 

Δεν ξέρω αν ισχύουν, πάντως το γεγονός ότι έφευγα με πάγο στο γόνατο μου δημιουργεί μια αποτροπή προς αυτό το αερόβιο όργανο...

 

Για τις κοπέλες που θέλουν να γυμνάσουν και γλουτιαίο σε αερόβιο όργανο προτείνουν το ελλειπτικό.

(ας κάνουν barbell hip thrust να δούνε τι πάει να πει ιδανικός γλουτιαίος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα περπάτημα σε ανηφορικό επίπεδο στη φύση παρά στο διάδρομο. 

 

Προσωπικά, όσες φορές το έκανα έφευγα με πάγο στον γόνατο. Ένας ιατρός (γενικός χειρούργος) μου είπε πως ο διάδρομος απομονώνει τον τετρακέφαλο και γενικά επιβαρύνει κατά πολύ τις αρθρώσεις. 

Δεν ξέρω αν ισχύουν, πάντως το γεγονός ότι έφευγα με πάγο στο γόνατο μου δημιουργεί μια αποτροπή προς αυτό το αερόβιο όργανο...

 

Για τις κοπέλες που θέλουν να γυμνάσουν και γλουτιαίο σε αερόβιο όργανο προτείνουν το ελλειπτικό.

(ας κάνουν barbell hip thrust να δούνε τι πάει να πει ιδανικός γλουτιαίος)

 

εννοειται οτι το φυσικο τρεξιμο/περπατημα στη φυση ειναι το βελτιστο,αλλα οποιος δεν εχει τη δυνατοτητα να παρει τα βουνα μπορει να χρησιμοποιει διαδρομο στο γυμ.με συνεση.

 

σχετικα με τις καταπονησεις ειναι σημαντικο να εχουμε παπουτσια καλης ποιοτητας για τρεξιμο,κ οχι τσιγκουνιες σε γενικα "σπορτεξ" η all star η δε ξερω τι.

 

απλα θελω να εστιασω στην εντελως επιπεδη χρηση του (πλην του τρεξιματος) που για μενα (εκτος ειδικων περιπτωσεων) ειναι χασιμο χρονου,τοσο οσον αφορα στη παραγωγη εργου κ ασκησης (αρα κ θερμιδων) οσο κ αποτελεσματος.κ επειδη κυριως το βλεπω σε κυριες αυτο που αναμφισβητητα θελουν να εχουν οφελη και στον πωπο ενω παραλληλα βαριουνται οπως λενε τα οργανα κλπ.

 

στο διαταυτα ολα με μετρο και συνδιαστικα ετσι!οχι υπερβολες ουτε μεμονομενες ασκησεις/μονοτονια.αν κατι μας δημιουργει θεμα κ τραυματισμους εννοειται οτι βρισκουμε τη λυση του σε συνδιασμο με το γυμναστη μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να το ρίξω στις γενικές απορίες αλλά εδώ έχουμε πιο πολλούς... αυγουλάδες :)

 

Σε βραστό αυγό, άλλες φορές το τσόφλι φεύγει εύκολα κι άλλες παίρνει μαζί και κομμάτια από το ασπράδι και το κάνει σαν την επιφάνεια της σελήνης. Είναι θέμα αυγού ή κάτι άλλο; 

Σήμερα παρατήρησα ότι καθαρίζοντας χθεσινά αυγά δεν είχα τέτοιο θέμα. Αυτό είναι το κόλπο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει αλλά έχω ακούσει ότι όσο πιο φρέσκα τόσο πιο δύσκολα ξεφλουδίζουν και ότι βοηθάει μόλις τα βράσεις να τα ρίξεις σε κρύο νερό

 

Ξέρει κανείς αν ισχύει ότι τα μικρά αυγά απτις "πρωτάρες" είναι πιο θρεπτικά σε σχέση με τα μεγάλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπαρχει απαντηση σ' αυτο που ρωτησα; Αναφορικα δηλαδη με τα καρδιαγγειακα οφελη, η ΗΙΙΤ υπερτερει ή συμπληρωνει την αεροβικη χαμηλης εντασης/υψηλης διαρκειας;

 

Μαους, βαζεις ιδεες φιλαρακι, αυριο λεω να κανω αυτο με το ποδηλατο και τους αλτηρες. Αμα πεθανω, το κριμα στο λαιμο σου :P

τα οφελη στο καρδιαγγειακο ειναι τα ιδια απλα θελει προσοχη το ΗΙΙΤ πρεπει να ειμαστε τελειως υγιης μιας και μιλαμε για υψηλη ενταση και για καρδια !

 

δε θελω να πω πολλα .. θα σου πω μονο πως θα με θυμηθεις ! παρε μικρους αλτηρες 2κιλους και βρες ρυθμο γιαννη !

θα δυσκολευτεις αλλα μη το σταματησεις ! θα την καθιερωσεις την ασκηση θα την κανεις συνεχεια μετα ..

και γω αν την εβλεπα καπου γραμμενη ισως ελεγα ελα μωρε τι βλακεια ειναι αυτη ,,. στην πραξη ομως θα με θυμηθεις οταν την κανεις ! απλα βρρες ρυθμο !

 

τα αυγα για να βγει ετσι το τσοφλι ολο μαζι θελουν καλο βρασιμο ! αν τα βρασεις λιγο μενει πανω το τσοφλι !

ποσο τα αφησες ??  Νο1 αυγουλας μιλαμε για μια καρτελα καθε 2 μερες για χρονια ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να το ρίξω στις γενικές απορίες αλλά εδώ έχουμε πιο πολλούς... αυγουλάδες :)

 

Σε βραστό αυγό, άλλες φορές το τσόφλι φεύγει εύκολα κι άλλες παίρνει μαζί και κομμάτια από το ασπράδι και το κάνει σαν την επιφάνεια της σελήνης. Είναι θέμα αυγού ή κάτι άλλο; 

Σήμερα παρατήρησα ότι καθαρίζοντας χθεσινά αυγά δεν είχα τέτοιο θέμα. Αυτό είναι το κόλπο; 

λοιπόν συμβαίνει και σε μένα .. μόνο αν δεν τα βράσω καλά... οταν βράζουν τα αφήνεις λίγα λεπτά.στο καυτό νερό με κλειστό το βραστήρα ή το κατσαρολάκια ..Μετά τα βάζεις σε ενα μπολάκι με κρύο νερό και τα ξεφλουδίζεις αέρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έκανα καθηγητά, χωρίς να το επιδιώκω, απλά έτσι έτυχε, και ξεφλούδισαν όμορφα. Ωραία το μάθαμε κι αυτό.

 

Αύριο θα σε θυμηθώ μάους. Έχει η γυναίκα μου κάτι μωβ βαράκια 2,5 κιλών, θα τα πάρω, θ' ανεβώ στο ποδήλατο κι ο Δίας μαζί μας :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ρυθμο .. δικεφαλα - τρικεφαλα - εκτασεις ωμους και παλι απο την αρχη κυκλικα !

ελπιζουμε να σε εχουμε και απο δευτερα κοντα μας κυριε προεδρε :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μηνα brahs 
σήμερα στήθος χωρίς spotter όπως πάντα 

ίσιο = 10 @80 (ανέβηκε 2 reps) και στο τέλος της προπόνησης δοκίμασα για 90 και βγήκαν 3ης , Μαλακία μου που το άφησα αλλα δεν μπορούσα να αποφασίσω , δεν ειμαι και στα καλύτερα μου αυτές τις μέρες και λέω κάτσε να βγει σωστή η προπόνηση κ βλέπουμε. 

το ωραίο ειναι οτι τώρα που εκτελώ σωστά εδώ και λίγο καιρό ανεβαίνει σε εικόνα/δύναμη και παράλληλα αποκτά σκληρότητα που δεν ειχε ποτέ. B) 

οι πόνοι στα δάχτυλα κ στις παλάμες δεν υπήρχαν αν και ξύπνησα το βράδυ αρκετές φορές και πονούσαν σε φάση να αναρωτιέμαι αν θα έχω grip σήμερα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...