Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες, οτι το ΗΙΙΤ είναι πιο αποδοτικο στην καυση λιπους απο την αεροβικη, το εμπεδωσαμε στο μακρυναρι του μαους.

 

Αναφορικα με τα ωφελη στην καρδια, μπορει να γινει καποια αναλογια; Π.χ. 10 λεπτα ΗΙΙΤ = 30 λεπτα ζωηρο περπατημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παιδες, οτι το ΗΙΙΤ είναι πιο αποδοτικο στην καυση λιπους απο την αεροβικη, το εμπεδωσαμε στο μακρυναρι του μαους.

 

Αναφορικα με τα ωφελη στην καρδια, μπορει να γινει καποια αναλογια; Π.χ. 10 λεπτα ΗΙΙΤ = 30 λεπτα ζωηρο περπατημα;

οπα Γιάννη βάζε spoiler XXX διαβάζουν και μικρα παιδιά..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια χοντρικα μια διατροφη ποσα λεφτα βγαινει το μηνα? Συνειδητοποιω οτι φευγουν αρκετα χρηματα, ειδικα τωρα που ειμαι στον ογκο και δεν μπορω να μαζευτω με τπτ... Ποσα αραγε να φευγουν και υπαρχει καποιες τροπος με χοντρικες μαζικες αγορες να μαζευτει καπως το ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια χοντρικα μια διατροφη ποσα λεφτα βγαινει το μηνα? Συνειδητοποιω οτι φευγουν αρκετα χρηματα, ειδικα τωρα που ειμαι στον ογκο και δεν μπορω να μαζευτω με τπτ... Ποσα αραγε να φευγουν και υπαρχει καποιες τροπος με χοντρικες μαζικες αγορες να μαζευτει καπως το ποσο?

Δεν υπαρχουν φτηνα σπορ οταν ασχολεισαι σοβαρα ,το ποσο ειναι σχετικο  με την ποιοτητα και την ποσοτητα των τροφων -συμπληρωματων καθως και του ατομικου εξοπλισμου που στην συγκεκριμενη περιπτωση του gym  ειναι απο τους πιο φτηνους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια χοντρικα μια διατροφη ποσα λεφτα βγαινει το μηνα? Συνειδητοποιω οτι φευγουν αρκετα χρηματα, ειδικα τωρα που ειμαι στον ογκο και δεν μπορω να μαζευτω με τπτ... Ποσα αραγε να φευγουν και υπαρχει καποιες τροπος με χοντρικες μαζικες αγορες να μαζευτει καπως το ποσο?

Εγώ τα είχα υπολογίσει πριν λίγο καιρό και βγαίναν περίπου 250 ευρώ διατροφή + 50 ευρώ τα συμπληρώματα το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, οτι το ΗΙΙΤ είναι πιο αποδοτικο στην καυση λιπους απο την αεροβικη, το εμπεδωσαμε στο μακρυναρι του μαους.

 

Αναφορικα με τα ωφελη στην καρδια, μπορει να γινει καποια αναλογια; Π.χ. 10 λεπτα ΗΙΙΤ = 30 λεπτα ζωηρο περπατημα;

Αερόβια άσκηση δεν είναι to ΗΙΙΤ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια χοντρικα μια διατροφη ποσα λεφτα βγαινει το μηνα? Συνειδητοποιω οτι φευγουν αρκετα χρηματα, ειδικα τωρα που ειμαι στον ογκο και δεν μπορω να μαζευτω με τπτ... Ποσα αραγε να φευγουν και υπαρχει καποιες τροπος με χοντρικες μαζικες αγορες να μαζευτει καπως το ποσο?

κάνε έρευνα αγοράς και μην αγοράζεις μάρκες.

έχω βρει βρώμη/γιαούρτια/γάλα/αυγά/ρύζι κλπ μισές και ποιο κάτω τιμές απο τις γνωστές μάρκες και αυτά τρώω εδώ και μήνες(φυσικά χωρίς την παραμικρή διαφορά αφου οι τρωφές ειναι διατροφικά ίδιες , το να έχει 1-2γρ πρωτείνη παραπάνω το total δε μου λέει κάτι αν τρώω όσο πρέπει .

σιγά μη θέλω ενα μισθό για να φάω μάρκες (δεν ξέρω αν αγοράζεις μάρκες , just saying)

 

κατα τα άλλα κοστίζει ίσως και λίγο παραπάνω η καθαρή διατροφή αλλα και διατροφή να μην έκανες πάλι θα σου κόστιζε το φαγητό σου. Επίσης άσχετο αλλα βάλε στο νου σου πόσα χαλάει κάποιος που καπνίζει/τρώει σαβούρες συνέχεια 

 

αυτό το τελευταίο είναι άσχετο με την περίπτωση σου αλλα το αναφέρω γιατι μου το είπε άτομο σαν δικαιολογία οτι και καλά δεν κάνει διατροφή να χάσει κιλά γιατι κοστίζει.

 

και του λέω καλά ρε μεγάλε με δουλευεις ? καπνίζεις σα φουγάρο και θες 2-3 διαφορετικά σοκολατικά τη μέρα , τρως delivery κάθε 3ης και λίγο (απο ακριβά μαγαζιά , όχι πιτόγιρο στο euro) και λες κοστίζει ?"  :huh: 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HIIT  = Αερόβια Διαλειμματική  προπόνηση υψηλής έντασης ..

 High Intensity Interval training  -  υψηλής έντασης διαλειμματική προπόνηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω είναι αερόβια άσκηση υψηλής έντασης με μικρά διαλείμματα. Η διαλειματική που κάνει ο Spect στο τρέξιμο είναι ένα είδος HIIT. Και μπορείς να κάνεις το αντίστοιχο στα βάρη. 

Edit: Με πρόλαβε ο Mr. Universe :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλα  χααχααχα  :-)

δε μ αρεσει να διαφωνω με μπος γιατι το χει - και σχεδον παντα λεει πολυ σωστα πραγματα !
ο Γιαννης τωρα ειπε οτι το HIIT  είναι πιο αποδοτικο στην καυση λιπους σε σχέση με την αερόβια , εννοωντας  μαλλον την αεροβια χαμηλής ή μεσαίας έντασης..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα και εγω αναεροβιο το ξερω οτι ειναι δεδομενου, πως στην ψηλη ενταση, δεν μπορεις να παιρνεις και να συγχρονιζεις σωστες ανασες.

 

Εν τελει το πιο αποδοτικο για καυση λιπους ποιο ειναι?

 

Εγω κανω το πρωτο λεπτο με 5.5km, τα επομενα 5 με 9.5 και κλεινω με 5.5 παλι. Θεωρειται HIIT ή θελει πιο μεγαλες ταυχτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λέτε μάγκες είδα ότι είμαι + ενα εκατοστό στην μέση ενώ κοιλιακοί φαίνονται πιο πολύ και απόρησα καθώς η μέση δεν μεγάλωσε ποτέ όσο καιρό κάνω. 

 

Το σκέφτηκα και βρήκα τον λόγο. Αυτές τις δύο εβδομάδες πήρα σοβαρά το barbel hip thrust (αν και το κάνω κάτι ανάμεσα σε αυτό και glute bridge). Έφτασα σήμερα 6x150. Κατάλαβα ότι η άσκηση γυμνάζει primary κοιλιακούς ραχιαίους και glutes όλα εξίσου.. ίσα ίσα μπορεί να γυμνάζει και την μέση πιο πολύ καθώς η μέση δεν είναι σταθεροποιητής αλλά δουλεύει ενεργά αφού εκεί κάθονται και σηκώνονται τα κιλά. 

 

Όποιος θέλει φέτες κοιλιά ας κοιτάξει εκεί και ας αφήσει τα crunches και τις ρόδες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα και εγω αναεροβιο το ξερω οτι ειναι δεδομενου, πως στην ψηλη ενταση, δεν μπορεις να παιρνεις και να συγχρονιζεις σωστες ανασες.

Υψηλής έντασης διαλειμματική αερόβια προπόνηση (HIIT)

 

Τι είναι πια αυτή η HIIT ;

 

ΗΙΙΤ σημαίνει High Intensity Interval training, δηλαδή υψηλής έντασης διαλειμματική προπόνηση και αναφέρεται σε αερόβια άσκηση. Η φιλοσοφία της είναι ότι ο οργανισμός επωφελείται περισσότερο όταν η αερόβια άσκηση έχει μεγαλύτερη ένταση και μικρότερη διάρκεια απ΄ ότι αερόβια χαμηλής έντασης και μεγαλύτερης διάρκειας. Φυσικά η ύπαρξη αερόβιας υψηλής έντασης δεν είναι πανάκεια, και μπορεί να συνυπάρχει με την αερόβια χαμηλής ή μεσαίας έντασης στο πρόγραμμα ενός αθλητή.

http://www.bodybuilders.gr/bodybuilding.asp?dtype=4&catid=7&recid=141

Γιαννη ριχτου μια ματια ..

Αλεξ σωστα οσα λες - θα συμπληρωσω οποιος στραφει προς τα εκει να προσεξει πολυ την εκτελεση γιατι

αν την κανεις σωστα σου κανει οντως ολο το συστημα εκει πετρα - αν δε την κανεις σωστα σου μαμαει την μεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλεξ σωστα οσα λες - θα συμπληρωσω οποιος στραφει προς τα εκει να προσεξει πολυ την εκτελεση γιατι

αν την κανεις σωστα σου κανει οντως ολο το συστημα εκει πετρα - αν δε την κανεις σωστα σου μαμαει την μεση!

 

εγώ που είχα θεματάκι με την μέση πριν κάτι μήνες μάλλον την κάνω πολύ σωστά και δεν έχω το παραμικρό. Ισα ισα το αντίθετο νιώθω διαφορά στο core.. νιώθω διαφορετικά .. πιο δυνατός από τότε που σοβάρεψα την άσκηση. Η μέση όπως λες είναι η μηχανή του συστήματος , δυνατή μέση δεν είναι παίξε γέλασε βοηθάει παντού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...