Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα παπ@ρια , το ξερα !  παγκος ελευθερος

20κ(μπαρα σκετη) x ενας θεος ξερει

40κ x δε ξερω πανω απο 20 παντως

60 x12

70 x 10

80 x 8

90 x 6

100 x 3

εκλασα και τελος !

μηδεν δυναμη - μηδεν ενεργεια το καταλαβαβαινω απ το ζεσταμα πως θα παει ..

 

οι μισες επειδη εχουν νοημα και πιανουν καλυτερα οταν ειμαστε στην εξαντληση - καλο ειναι να εχουμε εναν να γυμναζομαστε μαζι!

κανουμε 5-6 μισες - μια ολοκληρη με λιγο βοηθεια ! 5-6 μισες - μια ολοκληρη !

ξεκουραζομαστε , μπαινει ο αλλος και ουτω καθ εξης ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εμ είναι πολλές οι επαναλήψεις ρε συ πιο πριν. Εγώ είμαι πολύ πιο συντηρητικός. 5άρες και 3άρες πλην τα μεγάλα κιλά της μέρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παπ@ρια , το ξερα !  παγκος ελευθερος

20κ(μπαρα σκετη) x ενας θεος ξερει

40κ x δε ξερω πανω απο 20 παντως

60 x12

70 x 10

80 x 8

90 x 6

100 x 3

εκλασα και τελος !

μηδεν δυναμη - μηδεν ενεργεια το καταλαβαβαινω απ το ζεσταμα πως θα παει ..

 

οι μισες επειδη εχουν νοημα και πιανουν καλυτερα οταν ειμαστε στην εξαντληση - καλο ειναι να εχουμε εναν να γυμναζομαστε μαζι!

κανουμε 5-6 μισες - μια ολοκληρη με λιγο βοηθεια ! 5-6 μισες - μια ολοκληρη !

ξεκουραζομαστε , μπαινει ο αλλος και ουτω καθ εξης ..

 

για τι τεχνική μιλάμε τώρα? με leg drive και arch στην μέση , ή flat στον πάγκο? Για flat είναι πολύ καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι τεχνική μιλάμε τώρα? με leg drive και arch στην μέση , ή flat στον πάγκο? Για flat είναι πολύ καλά. 

increase-bench_press.jpg
ακριβως αυτο ..
μπαα παω και λιγο καλυτερα .. οχι πολυ  , λιγο ..
υποτιθεται  ειναι απο τα δυνατα μου σημεια το στηθος !
ειμαι συν σε δυναμη -και παιρνουν ευκολα - σε στηθος - χερια και ωμους !
ειμαι μειων -και παιρνουν δυσκολα- σε πλατη και τραπεζια ,
και ειμαι μια η αλλη στα ποδια  .. αυτο ειναι το  ταμειο μετα απο τοσα χρονια :-)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο λεω μα κανω την προπονηση του σαββατου.. Γιατι με την δουλεια δεν ξερω τι με ξηνερωνει... Εχω και ενα σχεδιο να παραδωσω...

 

Αν ολα πανε καλα δεν θα κατσω δυο μερες απανωτες... Αλλα θα κανω της δευτερας την κυριακη... Επειδη δευτερα σαν αργια λεω να παρω ρεπο και να μπω την τριτη δυναμικα για ποδια.. (απο την τριτη ακομα ο κωλοσ με ποναει)Αλλωστε κυριακη θα παω ξεκουραστως για τζιμ... Αν το σαββατο κανω κρατει στο ποτο.. Που νομιζω θα το κανω γιατι θα βγω με προσωπο... Και θα οδηγαω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη σημερινή πότε θα την κάνεις? θα κάνεις διπλή ? αν είσαι σαν εμένα που μπορώ να βγάλω 2-3ωρη προπόνηση με βάρη full ένταση/κιλά τότε κάντο . Αν πάλι την βγάλεις λάθος κ με το ζόρι καλύτερα πηδα μια μέρα που θα χάσεις και συνέχισε . 

γνώμη μου
1) Γιατί να μην κάτσεις δυο μέρες? καλό θα σου κάνει
2) μην αγχώνεσαι για το τίποτα , μια προπόνηση να χάσεις δεν σε πάει πίσω , μπορείς να συνεχίσεις απο την τελευταία προπόνηση που έμεινες (δηλαδή μην κοιτάς μέρες αλλα προπονήσεις)

αυτά τα έχω κάνει κ εγώ παλιότερα γιαυτό στα λεω 
-----------------------------------------------------------------~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~>

άντε 10 μέρες υπομονή στην ιχθυόσκαλα aKa μπακαλιαράδικο κ επιστρέφω σπίτι  B)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ είναι πολλές οι επαναλήψεις ρε συ πιο πριν. Εγώ είμαι πολύ πιο συντηρητικός. 5άρες και 3άρες πλην τα μεγάλα κιλά της μέρας.

 

 

τελικα παπ@ρια , το ξερα !  παγκος ελευθερος

20κ(μπαρα σκετη) x ενας θεος ξερει

40κ x δε ξερω πανω απο 20 παντως

60 x12

70 x 10

80 x 8

90 x 6

100 x 3

εκλασα και τελος !

μηδεν δυναμη - μηδεν ενεργεια το καταλαβαβαινω απ το ζεσταμα πως θα παει ..

 

οι μισες επειδη εχουν νοημα και πιανουν καλυτερα οταν ειμαστε στην εξαντληση - καλο ειναι να εχουμε εναν να γυμναζομαστε μαζι!

κανουμε 5-6 μισες - μια ολοκληρη με λιγο βοηθεια ! 5-6 μισες - μια ολοκληρη !

ξεκουραζομαστε , μπαινει ο αλλος και ουτω καθ εξης ..

Kαι εγω αυτη την αποψη εχω καηκες στην "προθερμανση" πολλες επαναληψεις πριν ,αλλιως το ειχες ευκολα σιγα μην κολουσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη σημερινή πότε θα την κάνεις? θα κάνεις διπλή ? αν είσαι σαν εμένα που μπορώ να βγάλω 2-3ωρη προπόνηση με βάρη full ένταση/κιλά τότε κάντο . Αν πάλι την βγάλεις λάθος κ με το ζόρι καλύτερα πηδα μια μέρα που θα χάσεις και συνέχισε .

 

γνώμη μου

1) Γιατί να μην κάτσεις δυο μέρες? καλό θα σου κάνει

2) μην αγχώνεσαι για το τίποτα , μια προπόνηση να χάσεις δεν σε πάει πίσω , μπορείς να συνεχίσεις απο την τελευταία προπόνηση που έμεινες (δηλαδή μην κοιτάς μέρες αλλα προπονήσεις)

 

αυτά τα έχω κάνει κ εγώ παλιότερα γιαυτό στα λεω

-----------------------------------------------------------------~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~>

 

άντε 10 μέρες υπομονή στην ιχθυόσκαλα aKa μπακαλιαράδικο κ επιστρέφω σπίτι B)

Σημερα νικο κανονικα δεν ειχα....

 

Το προγραμμα ειναι ετσι..

 

Δευτερα-τριτη προπονηση τεταρτη ξεκουραση πεμπτη προπονηση παρασκευη ξεκουραση σαββατο προπονηση κυριακη ξεκουραση...

 

Αλλα αν παει τονσαββατο οπως το προηγουμενο που πηγα μονο μια ωρα σπιτι για φαι και μπανιο δεν βγαινει..

 

Γι αυτο θα την κανω τωρα μην με πιασουν τα διαολια μου που δεν την εκανα...

 

Τρελαινομαι αν δεν κανω προπονηση ή με βγαλουν απο το προγραμμα μου..

 

Να ρωτησω τωρα που δα την εικονα που ποσταρε ο μαους.

 

Στις πιεσεις στηθους αλλου τα ποδια τα βαζουν πανω στον παγκο, αλλου ετσι οπως την εικονα.. Ποιο ειναι το αποδοτικοτερο;

 

Σημερα στον υπνο οταν γυρνουσα δεξια και πιεζοταν το στηθος απο το πιασιμο που χε με ξυπνουσε.. Απο την μια οταν ξυπνουσα ελεγα χτες εγινε δουλιτσα, απο την αλλη εβριζα που χαλουσα τον υπνο μου..

 

Ολα μου τελειωνουν σιγα σιγα.. Σημερα ανοιξα το τελευταιο πακετο βρωμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πόδια πατάνε κάτω. Η βδομάδα έχει 4 μέρες προπόνηση 3 μέρες ξεκούραση. Κάνεις ότι καταλαβαίνεις με αυτό το σκεπτικό. Επίσης που και που 1 εβδομάδα ξεκούραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...

 

Ειναι η μονη ασκηση που φοβαμαι... Να δωσω κιλα δεν ξερω γιατι..

 

Μαλλον επειδη νομιζω οτι θα την φαω στο στηθος στην καλυτερη ή θα κλαιω τον ωμο...

 

Χτες σκεφτομουν να πω τον πατερα μου να παρατησει την δουλεια για πεντε λεπτα και να ερθει απο πισω.. Αλλα μαλλον θα με κυνιγουσε... Χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φοβάσαι? Αν κάνεις 90 κιλά πχ, τα 92, 5 δε σε τραυματίζουν. Επίσης να τα έχεις λυτά στη μπάρα και αν κολλήσεις , τα ρίχνεις δεξιά και αριστερά και τέλος. Λίγη φασαρία θα κάνεις. Αυτοί που τραυματίζονται είναι οι κάγκουρες συνήθως ή αυτοί που βρίσκονται πολύ ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαιόλαδο και λιπαρά ψάρια μειώνουν το λίπος στο σώμα

 

 

Οι τροφές που περιέχουν πολυακόρεστα λιπαρά προστατεύουν τον οργανισμό από τη συσσώρευση λίπους στο σώμα και κυρίως στην περιοχή της κοιλιάς.

 

Το συμπέρασμα αυτό προέκυψε από μελέτη επιστημόνων του Πανεπιστημίου της Ουψάλα, οι οποίοι διαπίστωσαν ότι τροφές όπως το ελαιόλαδο, τα λιπαρά ψάρια και οι ξηροί καρποί μειώνουν τον σχηματισμό λίπους κοντά στα ζωτικά όργανα του σώματος και προστατεύουν από τα προβλήματα υγείας που προκαλούνται εξαιτίας του.

 

Μάλιστα, οι επιστήμονες διαπίστωσαν επίσης ότι οι τροφές αυτές ενισχύουν τον σχηματισμό μυϊκής μάζας, σε αντίθεση με την κατανάλωση μεγάλης ποσότητας τροφών που περιέχουν κορεσμένα λιπαρά, όπως είναι το βούτυρο, τα περισσότερα τυριά, τα λιπαρά σημεία του κρέατος και τα γλυκά.

 

Η μελέτη αυτή είναι η πρώτη που αποδεικνύει ότι η σύνθεση των λιπαρών που υπάρχουν στις τροφές όχι μόνο επηρεάζει τα επίπεδα της χοληστερόλης στο αίμα και αυξάνει τον κίνδυνο προσβολής από καρδιολογικά προβλήματα, αλλά επιπλέον καθορίζει σε ποιό σημείο του σώματος θα συσσωρευτεί το λίπος.

 

Συγκεκριμένα, εκείνοι που καταναλώνουν πολλές τροφές που περιέχουν κορεσμένα λιπαρά παρουσιάζουν τη μεγαλύτερη συσσώρευση λίπους στο σώμα γενικότερα και κυρίως κοντά στο συκώτι και την περιοχή της κοιλιάς.

 

Επίσης, τα άτομα αυτά έχουν τρεις φορές λιγότερη μυϊκή μάζα από ό,τι εκείνα που προτιμούν στη διατροφή τους τροφές που είναι πλούσιες σε πολυακόρεστα.

Οι επιστήμονες τονίζουν επίσης ότι το λίπος που συσσωρεύεται κοντά σε όργανα όπως το συκώτι αυξάνει τον κίνδυνο προσβολής από διαβήτη και καρδιολογικά προβλήματα και πως συμβάλλει στην εμφάνιση πολλών διαταραχών στον μεταβολισμό.

 

http://www.naftemporiki.gr/story/771889

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετη ερωτηση.εναμιση χρονο κανω μπαρα στο γυμ 4χ15 ισιο,4χ12 επικλινη,+ πεκ τεκ η κροσοβερ ανα 2-3 μηνες εναλαξ,παιζω χαμηλα κιλα,δηλ 40 ισιο 30 επικλινη κ καπου τοσα πεκ τεκ,κ η προοδος ηταν μικρη,αλλο απο προθσιους δελτοειδεις κ τρικεφαλα δεν ειδα διαφορα στο στηθος.καμια φορα ριχνω τις επαναληψεις κ παω μεχρι 50κιλα οριζοντιο για την αλλαγη.

 

 

ωσπου εδω κ ενα μηνα παιζω κροσοβερ (συρματοσχοινα) σε λαβη απο χαμηλα,10 κιλα σε καθε χερι,κ εχω δει οτι προοδο δεν ειδα σε ενα χρονο με τα παραπανω!εχω αρχισει κ γεμιζω στηθος φουλ.

 

ειναι λογικο γιατρε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετη ερωτηση.εναμιση χρονο κανω μπαρα στο γυμ 4χ15 ισιο,4χ12 επικλινη,+ πεκ τεκ η κροσοβερ ανα 2-3 μηνες εναλαξ,παιζω χαμηλα κιλα,δηλ 40 ισιο 30 επικλινη κ καπου τοσα πεκ τεκ,κ η προοδος ηταν μικρη,αλλο απο προθσιους δελτοειδεις κ τρικεφαλα δεν ειδα διαφορα στο στηθος.καμια φορα ριχνω τις επαναληψεις κ παω μεχρι 50κιλα οριζοντιο για την αλλαγη.

 

 

ωσπου εδω κ ενα μηνα παιζω κροσοβερ (συρματοσχοινα) σε λαβη απο χαμηλα,10 κιλα σε καθε χερι,κ εχω δει οτι προοδο δεν ειδα σε ενα χρονο με τα παραπανω!εχω αρχισει κ γεμιζω στηθος φουλ.

 

ειναι λογικο γιατρε μου?

Νομίζω η απάντηση είναι στην πρώτη σου πρόταση. Κάνεις 1,5 χρόνο με τά ίδια κιλά...οι μυς χρειάζονται κι έναν λόγο να αναπτυχθούν. Αν εσύ τους έχεις καλομάθει με τα ίδια κιλά αυτοί γιατί να αναπτυχθούν ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωμα συνιθιζει τα κιλα για να ανεβεις πρεπει να πονεσεις και συ και αυτο...

 

Οταν βλεπεις οτι τα κιλα που κανεις δεν σε ζοριζουν οπως πριν ανεβασε εστω και 1,5 κιλο θα δεις διαφορα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...