Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε bosei εννοείται ότι το τρέξιμο που πρότεινα έχει μορφή διαλλειματικής απλά και μόνο επειδή δεν μπορεί να το βγάλει μονοκοπανιά. Διαλλειματική δεν είναι πάντως επειδή δεν έχει υψηλή ένταση ;)

 

Η διατροφή μου έχει σαν βασικό στόχο να είναι υγιεινή. 

Δεν είπα να μπει κατευθείαν να βγάλει 20 λεπτο HIIT αλλά αν θέλει να αρχίσει να κάνει την προεργασία που χρειάζεται για να το κάνει. Τέλος πάντων το ίδιο πράγμα λέμε...

 

Όταν λες υγιεινή φαντάζομαι εννοείς να μην αποκλείεις κάποιες ομάδες τροφίμων. Αυτό μπορείς να το κάνεις και παράλληλα να βγάλεις μία τζιτζι διατροφή.

 

Αν θες σου λέω και τι μπορείς να διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σαφώς και θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σου mate. Απλά άλλαξε το ρήμα. Όχι "διόρθωση". Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι στραβό για να διορθωθεί ;)

 

Πάντως, όπως προανέφερα, υπάρχει μεγάλη ποικιλία, οπότε κάτι που θα προτείνεις ίσως να γίνεται ήδη. Ρίχτο για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γεύμα μετά την προπόνηση αν θες τόνο παίρνε τον σε νερό και όχι σε λάδι...καθυστερεί την πέψη της πρωτεΐνης και δεν το θες αυτό.

 

Στο μεσημεριανό σου έχε σαλάτα με ελαιόλαδο. + Ελπίζω αυτό που μαγειρεύει η γυναίκα σου να είναι συνδυασμός πηγής πρωτεΐνης και πηγής υδατάνθρακα.

 

Μετά σκέτα φρούτα ? Πάλι συνδύασέ τα όπως νομίζεις με κάποια πηγή πρωτεΐνης.

 

Τα στραγάλια έχουν μπόλικο υδατάνθρακα σε σχέση με πρωτεΐνη...κοίταξε πάλι να βάλεις μία μικρή ποσότητα πηγής πρωτεΐνης.

 

Στο βραδινό πρόσθεσε και ένα γιαουρτάκι 2% για πρωτεΐνη.

 

Επειδή δεν νομίζω να μετράς ποσότητες αν δεις ότι ξεφεύγουν οι ποσότητες κάνε μικρές μειώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, δεν ξέρω αν θες να χάσεις ή να βάλεις κιλά. Αλλά δες το πρωί πόσο γυμναστική κάνεις και τι έχεις φάει. Και μετά από τα βάρη καλές οι σταφίδες αλλά όπως είπε και ο bosei όχι λίπη μετά τα βάρη. Τις ρυζογκοφρέτες που λες αστές φάε καλύτερα ψωμί ολικής, συνήθως είναι από άσπρο ρύζι που είναι γρήγορος υδατάνθρακας. Ρυζογκοφρέτες μπορείς να φάς μαζί με τον τόνο μετά τα βάρη. Το απόγευμα λες φρούτα και αρκετά μάλιστα, γιατί; Φρούτα το πρωί μετά την γυμναστική και άντε καμμιά φορά ακόμα πριν τις 18.00μμ. Βάλε μερικά βραστά αυγά μερικούς ξυρούς καρπούς κανένα λαχανικό τίποτα τέτοιο πάντως όχι φρούτα, είναι φουλ στη ζάχαρη που δεν θα την κάψεις κάπου. Τα στραγάλια δεν βλέπω το λόγο γιατί να τα φας.. Φάε πιο νωρίς το βραδινό σου και πριν πας για ύπνο ένα γιαουρτάκι 2%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το γουστάρω το γιαούρτι. Μπορώ να το φάω μόνο με μέλι και δεν το θεωρώ και βραδινό, το θεωρώ επιδόρπιο.

 

Αν φάω αντί για το γιαούρτι μία ομελέτα με 2-3 αυγά και λίγες πιπεριές, γαλοπούλα,  φρέσκα μανιτάρια μέσα δεν είναι εξίσου καλό ή παραείναι για βράδυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το γουστάρω το γιαούρτι. Μπορώ να το φάω μόνο με μέλι και δεν το θεωρώ και βραδινό, το θεωρώ επιδόρπιο.

 

Αν φάω αντί γι το γιαούρτι μία ομελέτα με 2-3 αυγά και λίγες πιπεριές, γαλοπούλα,  φρέσκα μανιτάρια μέσα δεν είναι εξίσου καλό ή παραείναι για βράδυ?

Το γιαούρτι είναι καλή επιλογή το βράδυ γιατί περιέχει πρωτεΐνη καζείνης δηλαδή πρωτεΐνη που διασπάται για τις υπόλοιπες 5-6 ώρες. Όταν λες μέλι πόσο μέλι? Γιατί κι εγώ βάζω γύρω στα 10 γρ. μέλι (περίπου 1/3 μικρού κουταλιού) οπότε για τέτοια ποσότητα δεν είναι τόσο τραγικό...αν βάζεις όμως 2-3 κουταλιές δεν είναι καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν λέμε να φας γιαούρτι για βραδινό, το γιαούρτι το τρως γύρω στις 12.00 πριν πας για ύπνο για την καζείνη. Για βραδινό φάει κάτι πλούσιο σε πρωτείνη λαχανικά και σωστά λίπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιαούρτι είναι καλή επιλογή το βράδυ γιατί περιέχει πρωτεΐνη καζείνης δηλαδή πρωτεΐνη που διασπάται για τις υπόλοιπες 5-6 ώρες. Όταν λες μέλι πόσο μέλι? Γιατί κι εγώ βάζω γύρω στα 10 γρ. μέλι (περίπου 1/3 μικρού κουταλιού) οπότε για τέτοια ποσότητα δεν είναι τόσο τραγικό...αν βάζεις όμως 2-3 κουταλιές δεν είναι καλή επιλογή.

 

Ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι βάζω, παραγωγής μας.

 

Αυτό για την καζεΐνη δεν το ήξερα, ομολογώ.

 

Μα δεν λέμε να φας γιαούρτι για βραδινό, το γιαούρτι το τρως γύρω στις 12.00 πριν πας για ύπνο για την καζείνη. Για βραδινό φάει κάτι πλούσιο σε πρωτείνη λαχανικά και σωστά λίπη.

 Συνεπώς μετά το βραδίνο να φάω και γιαούρτι? Θέλετε να με παχύνετε κι άλλο ρε? :P

 

Η ομελέτα λοιπόν τα έχει όλα αυτά που αναφέρεις. Εναλλακτική είναι σαλάτα, μαρούλι, τόνος ή αλλιώς κανά 2 καλαμάκια κοτόπουλο σκέτα ή ένα κοτόπουλο σε αραβική με μαρούλι, τομάτα, ketchup, γιατί βοηθάει ψυχολογικά (το αισθάνομαι σαν βρώμικο :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα τι να σου κάνει μωρέ το γιαουρτάκι; Προσωπικά για βραδινό θα έτρωγα ασπράδια ή στήθος κοτόπουλο με μπόλικη σαλάτα λίγο ελαιόλαδο καλές οι ομελέτες αλλά 1-2 φόρες την εβδομάδα. Το γιαούρτι πριν πάω για ύπνο με την προϋπόθεση ότι γυμνάζομαι σωστά και συστηματικά. Δεν θα παχύνεις από αυτό. Πρόσεχε τους υδατάνθρακες που τρως καθ 'ολη την διάρκεια της ημέρας να μην είναι μεγάλες ποσότητες, ελάχιστα φρούτα και ζάχαρη και άσπρα αλεύρια όσο πιο λίγα γίνεται. Τέλος τα λίπη με μέτρο και να είναι καλά λίπη.

 

Με προσοχή η ketchup είναι από τα χειρότερα που μπορείς να φας ειδικά σε περίοδο δίαιτας και ειδικά με το βραδινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι σχετικά...

 

Ο καθένας ξέρει πως αντιδράει το σώμα του σε συγκεκριμένες τροφές και ποσότητες οπότε και προσαρμόζει ανάλογα την διατροφή του. + Όλα είναι μέρος ενός μεγαλύτερου πλάνου.

 

Εγώ για βραδινό έχω ένα γιαούρτι με καρύδια (και λίγο μέλι) + αγγούρι με λάδι. Δεν είναι υπερβολικό ούτε λίγο. Αν ένιωθα ότι πεινάω μπορεί να αύξανα λίγο το λάδι ή το αγγούρι.

 

Αν νιώθεις ότι δεν σε πιάνει ή ότι είναι πολύ παίξε με τις ποσότητες.

 

Επίσης δεν συμφωνώ στον περιορισμό των φρούτων 2 φρούτα την ημέρα είναι οκ...Περισσότερα μπορεί να είναι υπερβολή αν και υπάρχουν διατροφές και άτομα με όμορφα αποτελέσματα που έχουν αντικαταστήσει πλήρως ό,τι υδατάνθρακα έχει μία τυπική διατροφή με φρούτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υδατάνθρακα παίρνω μόνο από τη βρώμη στο πρωινό κι αν φάω κανένα τοστάκι με μαύρο ψωμί για βραδινό. (τιγκαρισμένο, με αυγό, cottage και διπλή φέτα γαλοπούλα βραστή)

 

Επίσης όταν τρώω όσπρια το μεσημέρι, τσιμπάω και μία φέτα μαύρο ψωμί με ένα μικρό κομμάτι φέτας (το τυρί εννοώ)

 

Τα μακαρόνια τα έχω περιορίσει στη μία φορά την εβδομάδα, μόνο μεσημέρι και πάντα με κιμά. (χωρίς τυρί)

 

Από φρούτα, εγώ χτυπάω μία μπανάνα 2-3 φορές την εβδομάδα μετά το γυμναστήριο πάντως, για το κάλλιο ή τρώω μισή πριν πάω και κολύμβηση, που δεν μπορείς να φας πρωινό.



 

Επίσης δεν συμφωνώ στον περιορισμό των φρούτων 2 φρούτα την ημέρα είναι οκ...Περισσότερα μπορεί να είναι υπερβολή αν και υπάρχουν διατροφές και άτομα με όμορφα αποτελέσματα που έχουν αντικαταστήσει πλήρως ό,τι υδατάνθρακα έχει μία τυπική διατροφή με φρούτα.

 

Σε παλαιότερη διατροφή, διατροφολόγου, είχα 2 μήλα για δεκατιανό και μία φέτα κομπόστα για απόγευμα + πολλές φορές, ένα μήλο μετά το μεσημεριανό.

 

Δούλεψε άψογα και μετρίαζε την πείνα, ενώ αποτελούσε άριστο συμπλήρωμα διατροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγώ για 2 ή 3 φρούτα μιλάω, Στο πρωινό στο δεκατιανό και μετά την προπόνηση. Αυτό το φρούτο μετά το μεσημεριανό προσωπικά μου φαίνεται αστείο για πολλούς και διάφορους λόγους. 

Bosei είσαι πάνω σε γράμμωση και έχεις τέτοιο βραδινό;

Δίαιτες με μόνο φρούτα μπορώ να σκεφτώ άτομα που απλά έχουν ένα λεπτό γραμμένο σώμα και τίποτα παραπάνω δεν κυνηγάνε να αποκτήσουν δύναμη ούτε επιδόσεις και σίγουρο θα λιώνουν και στην αερόβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγώ για 2 ή 3 φρούτα μιλάω, Στο πρωινό στο δεκατιανό και μετά την προπόνηση. Αυτό το φρούτο μετά το μεσημεριανό προσωπικά μου φαίνεται αστείο για πολλούς και διάφορους λόγους. 

Bosei είσαι πάνω σε γράμμωση και έχεις τέτοιο βραδινό;

Δίαιτες με μόνο φρούτα μπορώ να σκεφτώ άτομα που απλά έχουν ένα λεπτό γραμμένο σώμα και τίποτα παραπάνω δεν κυνηγάνε να αποκτήσουν δύναμη ούτε επιδόσεις και σίγουρο θα λιώνουν και στην αερόβια.

Όχι...recomp κάνω αλλά και στον όγκο που ήμουν φαντάσου είχα μόνο το γιαούρτι με τα καρύδια. Γι αυτό λέω ότι όλα είναι μέρος του συνολικού πλάνου. 

 

Εγώ έχω διαβάσει για άτομα που είναι μέσα σε κύκλους και ο υδατάνθρακάς τους αποτελείται από φρούτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...