Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

μαους το ειπα απο την αρχη οτι δεν το εγραψα για να συγκριθω μαζι του! απλα εφερα σαν παραδειγμα τους χρονους μας για να τον βαλω στη διαδικασια να σκεφτει οτι ισως κατι κανει λαθος στην προπονηση του !γιατι θεωρητικα δεν γινεται ενας που κανει καθε μερα προπονηση μονο τρεξιμο να ειναι καλυτερος απο καποιον αλλον που κανει τρεξιμο 2 φορες την βδομαδα + βαρη! και να ξερεις μαους ποτε δεν ημουν του τρεξιματος και ποτε δεν ειχα αντοχη! ξεκινησα να τρεχω τον Ιουλιο! οποτε ολα οσα εχω πετυχει σε μενα ειναι θεμα προπονησεις και οχι "ταλεντου". γιατι ειναι και αυτοι που το εχουν λιγο παραπανω απο τους αλλους και τους ειναι πιο ευκολο

 

διαλλειματικες δεν κανεις καθολου? μεγα λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σπεκτ μπορεί να ταραχτεις με αυτό που θα σου πω, αλλά πρέπει να ξέρεις, ότι δεν τρέχουν όλοι οι άνθρωποι για να νικήσουν τον εαυτό τους.

Το κάνουν για φυσική κατάσταση και όχι για ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαλλειματικες δεν κανεις καθολου? μεγα λαθος

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την έννοια διαλλειματικες αλλα το προγραμμα αυτο το ακολουθώ (στο περίπου παντα) και στους 3 τερματισμους μου.

 

Εννοείται ότι δε με ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός πλέον. Ειναι καθαρα ψυχαγωγικό το ζήτημα.

Εκεί πας σε άλλους ρυθμούς όπου το γυμναστήριο ειναι must και κάποιος εργαζόμενος με οικογένεια και υποχρεώσεις σίγουρα δε μπορει να ακολουθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες θελω να χασω κιλα στην περιοχη της κοιλιας

 

(γενικα γυμναζομαι απλα ποτε δεν προσεχα την διατροφη μου :( κοινως τρωω τα παντα)

 

διοτι θελω και εγω κοιλιακους :) !!!

αυτο που θελω να μου πειτε αν αυτες τις ασκησουλες που κανει αυτος ο τυπος στο βιντεο βοηθανε αποτελεσματικα και γρηγορα στο χασιμο λιπους στην περιοχη της κοιλιας η αν εχεται να προτεινεται κατι δικο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και ενα θεμα με το στομαχι την Τεταρτη, είτε μίνι τροφική δηλητηρίαση είτε κάποιος ιος είτε κανας συνδιασμος, με κρατησε εκτος προπονησεων Πεμπτη-Παρασκευη κι ετσι εκλεισα 5ημερο χωρις και νιωθω θηριο στο κλουβι, αυριο θα πεσει πολυ βογγητο!

 

Γιάννη πόσο καιρό κάνεις αυτή τη γυμναστική? Καθημερινα?

Απο διατροφή πως τα πας? Τρως τα πάντα?

Και αν επιτρέπεται πόσα κιλά περίπου έχασες? :-)

 

Ποια γυμναστικη; Βαρη; Απο τελος ανοιξης περσι, 3-4 φορες τη βδομαδα (εκτος απροοπτων). Αεροβικη αλλοτε πολυ αλλοτε λιγο, δεν εχω καταφερει να βρει ρυθμό. Κανω τοσα αλλα πραγματα παραλληλα (εχω διδακτορικο στο multi tasking) και παλευω να την ενταξω κι αυτην μαζι με τους κοιλιακους σε σταθερη βαση αλλα ακομα δεν τα καταφερα.

 

Διατροφη; Δεν τρωω κρεας, γαλα, αλευρι.

 

Εχασα 1 κιλο τις τελευταιες 15 μερες. Ισως να χασω κανα μισο ακομα γιατι εχω μειωσει αρκετα τις θερμιδες αλλα οχι παραπανω. Υπολογιζω να σταθεροποιηθω στα 71 κιλα με 2300-2500 θερμιδες. Αδυνατο αλλα γυμνασμενο σωμα με bf στο 10% ειναι ο στοχος για μεχρι το καλοκαιρι.

Συνολικα απο περσι τετοια εποχη εχω χασει 8 κιλα κι σε bf απο 39% εχω πεσει στο 14-15%. -20 εκατοστα περιφερεια μεσης :)

 

Υ.Γ. Εσυ απο πανω, αν θες να χασεις κιλα, κοψε το φαι κι αρχισε βαρη.

Υ.Γ. Ασχετο. Σε ποια κατηγορια θα παιζουμε next year συνάδελφοι αρειανοί; Ερασιτεχνική;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ιδέα πόσο είχα. Βάλε σε κάποιο σάιτ που κάνει μετρήσεις τα στοιχεία 1,87 ύψος 78 κιλά και περιφέρεια μέσης 103 εκ. και πες μου πόσο λίπος βγάζει.
Σε ένα σάιτ που είδα τώρα, 34% μου έβγαλε. Ε, κάπου εκεί ήμουν.

Σύμφωνα με το ιδιο σαιτ, σημερα ειμαι στο 14%.

Ανεξάρτητα από νούμερα, η ουσία είναι ότι ήμουν αδύνατος και γκαστρωμένος, τραγική εικόνα. :)

Επεξ/σία από yannis27gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Prozac

 

συνηθως αυτοι που πανε σε αγωνες (εστω και για να τερματησουν απλα) προσπαθουν να γινουν καλυτεροι απο αυτο που ηταν! αρα ανταγωνιζονται τον εαυτο τους! + οτι οταν κανεις προπονηση με ενα στοχο (οποιος και αν ειναι αυτος ειτε να βγαλεις τον κλασσικο σε κατω απο 3ωρες ειτε να τεραμτισεις απλα τον κλαασσικο ειτε δεν ξερω και εγω τι) πρεπει στην προπονηση σου να κανεις καποια πραγματα τα οποια ειναι βασικα! δεν λεω να παει με ενα δρομεα και να κανει στους ρυθμους του αλλα μπορει να ακολουθησει ενα αντιστοιχο προγραμμα προσαρμοσμενο στο δικο του επιπεδο! 

 

διαλλειματικη ασκηση ειναι η ασκηση στην οποια περα απο ζεσταμα στην αρχη και αποθεραπεια στο τελος ενδιαμεσα (η ολη προπονηση ειναι αυτο το ενδιαμεσα) κανεις αναλογα με ττην αποσταση που θες να τρεξεις , το επιπεδο κτλ μερικα κομματια σε εντονο ρυθμο μετα ξεκουραση για ενα διαστημα. μετα παλι εντονο τρεξιμο μετα παλι ξεκουραση!

για παραδειγμα εγω πηγα την Τεταρτη γηπεδο και εκανα διαλλειματικη! εκανα 2χλμ ζεσταμα και μετα 4χ1000 σε εντονο ρυθμο με 3.30 λεπτα διαλειμα αναμεσα στα 1000. και τελος αλλα 2-3 χλμ αποθεραπεια και διατασεις! η διαλειματικη ασκηση ειναι βασικο κομματι της προπονησης των δρομεων ολων των αποστασεων! επισης με διαλλειματικη  προπονηση μπορεις να κανεις καλυτερη προπονηση (στην πραγματικοτητα δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε γιατι προσφερουν διαφορετικα πραγματα το ενα με το αλλο ) απο οτι με ενα 2ωρο τρεξιμο και σε πολυ λιγοτερο χρονο! τελος μπορεις να ενταξει και τα βαρη στην καθημερινοτητα σου μειωνοντας τις ημερες τρεξιματος! λυση παντα υπαρχει αν καποιος θελει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα πόσο είχα. Βάλε σε κάποιο σάιτ που κάνει μετρήσεις τα στοιχεία 1,87 ύψος 78 κιλά και περιφέρεια μέσης 103 εκ. και πες μου πόσο λίπος βγάζει.

 

 

δεν είναι αστείο 1.87 78 κιλά και 103 εκ μέση. Τραγικός ήσουν, είχες στατιστικά που δεν πιάνονται ούτε με προσπάθεια :D

 

Εγώ όταν ξεκίνησα που ήμουν σε τραγική κατάσταση  ήμουν 1.83 - 86.5 - 100 (26% λίπος). 

 

οκ με αυτά που λες δεν αποκλείω τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα πόσο είχα. Βάλε σε κάποιο σάιτ που κάνει μετρήσεις τα στοιχεία 1,87 ύψος 78 κιλά και περιφέρεια μέσης 103 εκ. και πες μου πόσο λίπος βγάζει.

Σε ένα σάιτ που είδα τώρα, 34% μου έβγαλε. Ε, κάπου εκεί ήμουν.

Σύμφωνα με το ιδιο σαιτ, σημερα ειμαι στο 14%.

Ανεξάρτητα από νούμερα, η ουσία είναι ότι ήμουν αδύνατος και γκαστρωμένος, τραγική εικόνα. :)

Δεν τα λεει καλα το site.Εμενα με βγαζει 5% λιπος με 70cm μεση και 61 κιλα.Ειμαι στο 14% οχι 5 που βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχοινακι κανεις?Δοκιμασα να κανω σημερα και δεν μπορω να συντονιστω.

Αναγκαζομαι να πηδαω μια extra φορα μεχρι να ξανακατεβει το σχοινι με αποτελεσμα να κουραζομαι γρηγοροτερα.

Επισης παρατηρησα οτι πηδαω αρκετα ψηλα (καμια σχεση με τα video που βλεπω απλα να σηκωνουν τα ποδια τους απο το εδαφος) με αποτελεσμα να τρανταζονται στηθος στομαχη κτλ.

Προφανως η λυση ειναι να κουναω πιο γρηγορα τα χερια.Θα πετυχω την τεχνικη με τον καιρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχοινακι κανει ο Λιβε, κατσε να μπει να σε δωσει κατευθυνση.

 

κινγκ, δε με νοιαζει ιδιαιτερα τι λεει το σαιτ. Οπως ορθα εχει γραψει απο καιρο ο Αλεξ, καθρεφτης και μεζουρα ειναι οι οδηγοι μας ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινγκ, δε με νοιαζει ιδιαιτερα τι λεει το σαιτ. Οπως ορθα εχει γραψει απο καιρο ο Αλεξ, καθρεφτης και μεζουρα ειναι οι οδηγοι μας ;)

Εννοειται αυτο απλα στενη μεση δεν σημαινει και απαραιτητα χαμηλο ποσοστο λιπους.Στον καθρεφτη οταν εχουμε φαει φαινομαστε κοιλαραδες και το πρωι οταν ξυπναμε η κοιλια ειναι πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...