Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα κι εγώ αυτήν την άσκηση στο πρόγραμμα. Βέβαια, ακόμα τα κιλά που σηκώνω είναι λίγα, αλλά νιώθω ότι μπορώ να προσθέτω κάθε εβδομάδα κι άλλα. Αλήθεια, τα κιλά που σηκώνετε, τα μετράτε με την μπάρα ή χωρίς;

 

γιατί η μπάρα δεν ζυγίζει ? :D Όλα τα κιλά μετράμε. 

 

Η ολυμπιακή μπάρα (μεγάλη) είναι 20 κιλά. Οι μικρές μπάρες (στραβόμπαρα , ίσια) είναι περίπου 10 κιλά. 

 

Υπάρχουν 2 variations της άσκησης , πιο κάνεις?

 

661_2.jpg

 

matt-biss-fit-employee_i.jpg

 

εγώ κάνω το 2ο (πάτωμα) - glute bridge. Ισως αν κάνεις το πρώτο να είναι πιο δύσκολο (φαίνεται αρκετά πιο δύσκολο), δεν το έχω κάνει , δεν ξέρω. Αν κάποιος έχει κάνει και τα 2 να μας πει. 

 

βασικά εγώ κάνω κάτι ενδιάμεσο , ακριβώς αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

γιατί η μπάρα δεν ζυγίζει ? :D Όλα τα κιλά μετράμε. 

 

Η ολυμπιακή μπάρα (μεγάλη) είναι 20 κιλά. Οι μικρές μπάρες (στραβόμπαρα , ίσια) είναι περίπου 10 κιλά. 

 

Υπάρχουν 2 variations της άσκησης , πιο κάνεις?

 

661_2.jpg

 

 

 

Επειδή έχουμε έναν σχετικά χαμηλό πάγκο στο γυμναστήριο, κάνω αυτή που δείχνει η φωτογραφία, αλλά δεν σηκώνω τα πόδια στις μύτες, το πέλμα παραμένει στο πάτωμα. Κάνω την άσκηση λάθος;

 

Edit: Είδα και το video με τον τύπο, νομίζω ότι είναι ΟΚ με τα πέλματα στο πάτωμα, εσύ τι λες;

 

Η μπάρα που χρησιμοποιώ είναι η κανονική ίσια, η ολυμπιακές είναι σχεδόν πάντα "πιασμένες" από τους "σφίχτερmen" του γυμναστηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε έναν σχετικά χαμηλό πάγκο στο γυμναστήριο, κάνω αυτή που δείχνει η φωτογραφία, αλλά δεν σηκώνω τα πόδια στις μύτες, το πέλμα παραμένει στο πάτωμα. Κάνω την άσκηση λάθος;

 

Edit: Είδα και το video με τον τύπο, νομίζω ότι είναι ΟΚ με τα πέλματα στο πάτωμα, εσύ τι λες;

 

 

οχι σωστος εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κρατάω συνήθως όταν κάνω προετοιμασία για μαραθώνιο.

Παρόλαυτα όταν τρέχω με παρέα κράταμε όλοι, οπότε έχω της περασμένης εβδομάδας.

 

20 km

9/2= 1:48:14

10/2= 1:52:08

11/2= 1:50:21

12/2  (30km περίπου, ειμασταν 6 άτομα και το χάσαμε λίγο οπότε ειναι στο περίπου η μέτρηση) 2:45:(και κάτι...)

13/2 δεν έτρεξα

14/2= 1:54:05

15/2=  15km με ελαφρύ τραυματισμό  1:18:12

 

Δεν υπάρχει μυς που να μη γυμνάζεται με το τρέξιμο. Το θέμα ειναι το πόσο θέλεις να τον γυμνάσεις. Σιγουρα η εξειδικευμένη γυμναστικη δικέφαλων και τρικέφαλων θα βοηθήσει 500% παραπάνω. Εκτός αν μου λες πως αν τρέξεις 10 km δε θα νιωσεις τον τρικέφαλό σου σφιγμένο.

 

Eίναι σαφές οτι δε κατάλαβες το χιούμοριστική διάθεση της συγκεκριμένης πρότασης.

 

εννοουσα αν κρατας μεσω καποιας εφαρμογης που κραταει δρομολογιο,χιλιομετρα,ρυθμο κτλ!!

αν δεν υπαρχει μυς που γυμναζεται με το τρεξιμο τοτε γιατι ολοι οι σοβαροι δρομεις κανουν βαρη για ενδυναμωση?? και οχι ουτε τρικεφαλο ουτε δικεφαλο θα νιωσω σφιγμενο! οπως ουτε την πλατη και ουτε γλουτιαιους ουτε τους πλαγιους κοιλιακους και δεν θυμαμαι ποσους ακομη μυς δεν καταλαβαινουν τιποτα απο το τρεξιμο! (πχ πηχή με τρεξιμο πως γυμναζεις? ;) )

 

στα δικα μας τωρα! σημερα πηγα προπονηση με τον αλλον της ομαδας και τρεξαμε το κομματι που εχει στον αγωνα! αρκετα ανηφορα - κατηφορα! το πηγαμε πολυ καλα ομως!! 21χλμ 1.42 και δεν το πιεσαμε και καθολου!! νοτ μπαντ!

http://connect.garmin.com/activity/449889698

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοουσα αν κρατας μεσω καποιας εφαρμογης που κραταει δρομολογιο,χιλιομετρα,ρυθμο κτλ!!

αν δεν υπαρχει μυς που γυμναζεται με το τρεξιμο τοτε γιατι ολοι οι σοβαροι δρομεις κανουν βαρη για ενδυναμωση?? και οχι ουτε τρικεφαλο ουτε δικεφαλο θα νιωσω σφιγμενο! οπως ουτε την πλατη και ουτε γλουτιαιους ουτε τους πλαγιους κοιλιακους και δεν θυμαμαι ποσους ακομη μυς δεν καταλαβαινουν τιποτα απο το τρεξιμο! (πχ πηχή με τρεξιμο πως γυμναζεις? ;) )

 

Συνήθως έχουν οι υπόλοιποι κινητό μαζί που κρατάνε τέτοια πράγματα. Όταν πηγαίνω μόνος κρατάω απλά χρόνο με το ρολόι και γνωρίζω τη στάνταρ διαδρομή στα χιλιόμετρα.

 

Μα σαφως και θα κάνουν έξτρα γυμναστική οι δρομείς διότι κάνουν πρωταθλητισμό. Ξεκαθάρισα απ την αρχή πως αν θέλεις να κάνεις περισσότερη γυμναστική σε συγκεκριμένα σημεία, θα κάνεις πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα με συγκεκριμένες ασκήσεις.

 

Επίσης δε παίζει να έχεις τρέξει 10 km και να μην νιώσεις τρικέφαλο και δικέφαλο σφιγμένο.  Δε γίνεται ρε παιδί μου :-) Ειναι δυνατόν να κουνάς τα χέρια σου πέρα δωθε σε συνεχή επαναλαμβανόμενη κινηση και να μη νιώσεις πιεση?

Σίγουρα με ενα kick back για παράδειγμα το αποτέλεσμα ειναι εξαιρετικό αλλά η απλή γυμναστική γίνεται με το τρέξιμο.

Εκτός και αν κανεις χρόνια βάρη και είσαι εξαιρετικά γυμνασμένος όπου εκεί ναι, δε θα νιωσεις καμία πίεση...ίσως απλά λαχανιάσεις, πράγμα φυσιολογικό.

Το Α και το Ω της γυμναστικής ειναι το τρέξιμο. Με αυτον τον τρόπο προετοιμάζεις το σώμα σου για να συνεχισεις με άλλες δραστηριότητες και γυμναστική σε συγκεκριμένα μερη του κορμιου.

 

Και φυσικά το καλοκαίρι, στις μεγάλες ζέστες, αντικαθιστάς το τρέξιμο με κολύμπι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι ειναι λογικο να μην νοιωσεις τρικεφαλο και δικεφαλο σφιγμενο γιατι η κινηση που κανει το χερι γινεται στον ωμο! απο το επανω μερος του κορμιου τα μονο που συμμετασχουν στην κινηση ειναι ωμοι και κοιλιακοι (και ραχιαοι σε ανηφορικες κλησεις)! ολα τα υπολοιπα τιποτα!

 

στο χερι εγω στο μονο σημειο που νοιωθω κατι ειναι οταν τελειωσω ειναι στην μεσα μερια απο τον αγκωνα και αυτο επειδη μενει για πολυ ωρα στην ιδια σταση και ουσιαστικα παθαινει αγκυλωση!! 

 

και απλα για να σου επιβεβαιωσω οτι δεν δουλευουν και πολλα απο τονπανω κορμο ! :)

 

http://lrgoodman.hubpages.com/hub/Muscles-Used-While-Running

http://www.spryfeet.com/2010/04/05/muscles-used-when-running/

 

 

ΥΓ: δεν λεω οτι το τρεξιμο δεν ειναι καλη γυμναστικη! κανει παρα πολυ καλο αλλα δεν σου γυμναζει ολο το σωμα!! ειτε τρεχεις σαν συμπληρωμα στα βαρη για αντοχη,ευξεξια κτλ ειτε κανεις βαρη σαν συμπληρωμα στο τρεξιμο για να βελτιωσεις τους χρονους και τις μυικες αντοχες! καλο το τρεξιμο αλλα αναλογα τι θες να κανεις!! εγω ειμαι υβριδικος! κανω και βαρη και τρεξιμο!! και ειμαι στην καλυτερη κατασταση που μπορω! μπορω να κανω τα παντα! και αυτο πρεπει ο καθε ανθρωπος να κανει! να εχει ενα σωμα που να μπορει να κανει τα παντα (αποψη μου )

 

ΥΓ:μην τρεχεις καθε μερα . ειδικα μεγαλες αποστασεις! δεν κανει καλο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ:μην τρεχεις καθε μερα . ειδικα μεγαλες αποστασεις! δεν κανει καλο

 

Δε γίνεται να τερματίσω σε Μαραθώνιο αν δε κραταω το σωμα μου σε καλή φυσική κατάσταση. Την εχω πάθει παλάιοτερα.

Ασε δε που έχω ως σκοπό σε 2 χρόνια να τερματίσω σε Σπαρταθλον οπότε μετά τον επομενο Μαραθώνιο, ξεκινάει ειδική προετοιμασία. Εκει ναι θα παίξουν και βάρη και εντελως διαφορετικό πρόγραμμα.

 

να εχει ενα σωμα που να μπορει να κανει τα παντα (αποψη μου )

 

Δεν διαφωνώ. Απλά ο καθένας έχει συγκεκριμένους στόχους. Εγω τη βγαζω με ζέσταμα, διατάσεις, γρηγορο ή χαλαρό τρέξιμο και το καλοκαίρι κολύμπι. Εσύ έχεις διαφορετικό στόχο.

Μέχρι πριν 4 χρόνια έκανα και tae kwon do αλλά αυτό μου έδινε άλλα πράγματα τα οποια δεν έχω ανάγκη τη δεδομένη φάση.

 

Σε ότι αφορά το τι γυμνάζεις εγω σου αναφέρω τις προσωπικές μου εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλε δεν πετάνε spoiler για το ufc την επόμενη μέρα. Επίδη παίζεται 5 το πρωί στην ελλάδα κανείς δεν το βλέπει σάββατο, όλοι κυριακη το βλέπουν...........

αλεξ αυτος ειναι κ ο λογος που δεν εγραψα το αποτεεσμα χθες παρολο που 3-4 λεπτα αφου ποσταρα εδω το παιχνιδι ειχε τελειωσει ! μιλαμε εφαγα τρελλο πακετο ο αγωνας κρατησε 1 λεπτο κ κατι δευτερα !

η κουκλα  την τσακισε την αλλη την λεσβια η οποια ειχε και ρεκορ 7-0 !

το ξερα οτι θα την τσακισει αλλα οχι κ ετσι  πιστευα θα δουμε ενα δυο γυρους μαχη !

δεν εχει αντιπαλο μιλαμε .. απιστευτη , αναλογη περιπτωση στα αρσενικα αυτη την στιγμη δεν υπαρχει !  μπραβο της !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν διαφωνώ. Απλά ο καθένας έχει συγκεκριμένους στόχους. Εγω τη βγαζω με ζέσταμα, διατάσεις, γρηγορο ή χαλαρό τρέξιμο και το καλοκαίρι κολύμπι. Εσύ έχεις διαφορετικό στόχο.

 

 

καλά κάνεις και έχεις συγκεκριμένους στόχους και γυμνάζεσαι με τον τρόπο που σου αρέσει. Η γυμναστική πρέπει να είναι χαρά και ψυχαγωγία όχι αγγαρεία. 

 

Το θέμα όσων κάνουν βάρη με το όλο θέμα "τρέξιμο" είναι ότι λόγω παραπληροφόρησης και λάθος υποθέσεων ο κόσμος έχει συγκεκριμένους στόχους αλλά κάνει τελείως λάθος τρόπο άσκησης για να τους αποκτήσει. Οπότε είναι σύνηθες κάποιος να σου λέει "έχω άλλους στόχους δεν κάνω βάρη" και τα βάρη να είναι ο καλύτερος και πιο αποδοτικός τρόπος για να επιτευξει τους στόχους αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν υπάρχει μυς που να μη γυμνάζεται με το τρέξιμο. Το θέμα ειναι το πόσο θέλεις να τον γυμνάσεις. Σιγουρα η εξειδικευμένη γυμναστικη δικέφαλων και τρικέφαλων θα βοηθήσει 500% παραπάνω. Εκτός αν μου λες πως αν τρέξεις 10 km δε θα νιωσεις τον τρικέφαλό σου σφιγμένο.

 

Eίναι σαφές οτι δε κατάλαβες το χιούμοριστική διάθεση της συγκεκριμένης πρότασης.

φιλε μου με το συμπαθιο κι ολας , και στην τουαλετα να πας για ενα καλο χε@σ@μι ολο κ καποιοι μυες θα γυμναστουν !

εν παση περιπτωση τον τρικεφαλο θα τον γυμνασεις τρεχοντας 20 χλμ οσο θα τον γυμνασεις μονο με ενα καλο ζεσταματακι το gym !

τωρα για το δευτερο που λες , αν εκανες οντως πλακα , σορρυ δε το καταλαβα , νομιζα πως το εννοουσες , και με το τσιγαρακι δε τα παω καθολου καλα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε γίνεται να τερματίσω σε Μαραθώνιο αν δε κραταω το σωμα μου σε καλή φυσική κατάσταση. Την εχω πάθει παλάιοτερα.

Ασε δε που έχω ως σκοπό σε 2 χρόνια να τερματίσω σε Σπαρταθλον οπότε μετά τον επομενο Μαραθώνιο, ξεκινάει ειδική προετοιμασία. Εκει ναι θα παίξουν και βάρη και εντελως διαφορετικό πρόγραμμα.

 

Δεν διαφωνώ. Απλά ο καθένας έχει συγκεκριμένους στόχους. Εγω τη βγαζω με ζέσταμα, διατάσεις, γρηγορο ή χαλαρό τρέξιμο και το καλοκαίρι κολύμπι. Εσύ έχεις διαφορετικό στόχο.

Μέχρι πριν 4 χρόνια έκανα και tae kwon do αλλά αυτό μου έδινε άλλα πράγματα τα οποια δεν έχω ανάγκη τη δεδομένη φάση.

 

Σε ότι αφορά το τι γυμνάζεις εγω σου αναφέρω τις προσωπικές μου εμπειρίες.

 

 

Δεν ειπα να μην κρατας το σωμα σου σε καλη φυσικη κατασταση! αλλα με το να κανεις καθε μερα 20χλμ δεν κρατας το σωμα σου σε καλη φυσικη κατασταση αλλα το καταστρεφεις χωρις λογο! μπορεις με λιγοτερα χιλιομετρα αλλα διαφορετικο τροπο γυμναστικης να πετυχεις τα ιδια και καλυτερα αποτελεσματα! λονκ ραν κανεις 1 φορα τη βδομαδα οχι καθε μερα!

 

καλα ζεσταμα και διατασεις δεν το συζηταμε καν! δεν το αναφερομαστε σε αυτο γιατι καποιος που δεν κανει κατι απο τα δυο δεν μπορει να ονομαζεται αθλητης!

 

τι στοχους εχεις εσυ? να τερματισεις τον μαραθωνιο και το Σπαρταθλον?

εμενα ο στοχος μου ειναι να ειμαι υγιεις και να μπορω να κανω αυτα που μου αρεσουν (βαρη,τρεξιμο σε δορμο και βουνο κτλ)

και να σου δωσω και ενα παραδειγμα με εμας τους 2. Ο στοχος σου ειναι να τρεξεις μαραθωνιο και κανεις καθε μερα 20χλμ! τρεχω 2 φορες τη βδομαδα (και οχι λονκ ραν) και κανω και βαρη! μονο σημερα εκανα 8 λεπτα κατω απο τον καλυτερο σου χρονο (εσυ 20χλμ εγω 21χλμ και ειχε και ανηφορες η διαδρομη μου για την δικη σου δεν ξερω). δεν σε βαζει σε σκεψεις γιατι ισως εγω να ειμαι πιο γρηγορος απο εσενα ενω εσυ τρεχεις πιο πολυ απο εμενα?

δεν το γραφω για να στο παιξω οτι ειμαι καλυτερος δρομεας απο εσενα (ετσι και αλλιως εμενα στοχος μου ειναι να γινομαι καλυτερος απο εμενα οχι απο τους αλλους.οι αλλοι ειναι απλα βοηθημα για να γινομαι καλυτερος). αλλα για να σε κανω να σκεφτεις οτι ισως κανεις κατι λαθος στην προπονηση σου!

 

και εγω σου λεω τι λενε οι ερευνες απο επιστημονες και απο προσωπικες εμπειριες. μαλλον νομιζεις οτι γυμναζεται ολο το κορμι γιατι στην πραγματικοτητα μαλλον εισαι πιο αγυμναστος απο οτι νομιζεις :)

 

ΥΓ: δεν εχω κατι μαζι σου και ξανα λεω δεν προσπαθω να στο παιξω ανωτερος, ουτε να σε μειωσω ουτε τιποτα. απλη συζητηση κανουμε! το λεω για αποφυγη παρεξηγησεων

 

ΥΓ: θελω αν μπορεις να μου πεις το εβδομαδιαιο προγραμμα που ακολουθεις για την προετοιμασια του μαραθωνιου αν μπορεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλεξ αυτος ειναι κ ο λογος που δεν εγραψα το αποτεεσμα χθες παρολο που 3-4 λεπτα αφου ποσταρα εδω το παιχνιδι ειχε τελειωσει ! μιλαμε εφαγα τρελλο πακετο ο αγωνας κρατησε 1 λεπτο κ κατι δευτερα !

η κουκλα  την τσακισε την αλλη την λεσβια η οποια ειχε και ρεκορ 7-0 !

το ξερα οτι θα την τσακισει αλλα οχι κ ετσι  πιστευα θα δουμε ενα δυο γυρους μαχη !

δεν εχει αντιπαλο μιλαμε .. απιστευτη , αναλογη περιπτωση στα αρσενικα αυτη την στιγμη δεν υπαρχει !  μπραβο της !

 

η rousy δεν πρόκειται να χάσει αγώνα για 2-3 χρόνια ακόμα γιατί δεν υπάρχει η υποδομή από κάποια άλλη να την κερδίσει , καθώς το women's division στο UFC είναι καινούριο. Όποιος ξέρει την ιστορία της ξέρει ότι είναι έτη φωτός μπροστά απο τον ανταγωνισμό και σε δύναμη και σε τεχνική και σε ψυχολογία. 

 

στα αρσενικά υπάρχει ο Jones, που είναι το ίδιο , απλά στους άνδρες το division υπάρχει 20 χρόνια, οι κορυφαίοι είναι κοντά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ σπεκτ ολα καλα συμφωνω σ αυτα που  γραφεις  ,αλλα αυτο που του λες του ανθρωπου κ συνγρινεις τους χρονους σας που κολλαει ? αλλες δυνατοτητες εχει ο ενας αλλες ο αλλος δε μπορει να ειναι ολοι στο ιδιο επιπεδο κ αυτο δεν ειναι θεμα προπονησης μονο !

ειναι σαν να σου λεω εσενα να κοιταξεις τι κανεις λαθος μιας κ ο φιλος μου τρεχει τα 41 σε 2.25

και κανει τα 21 χλμ σε 1.15 και εννω εχει και αλλα τοσα μπροστα του !!!!

http://216.139.249.136/results2013/results.asp?p=1081&s=1&a=0&e=0&l=2

 

αλεξ δεν υπαρχει μιλαμε η κοπελα  απιστευτη,το ξερα οτι θα παει τσαμπα το ξενυχτι χθες αλλα οχι κ ετσι ρε πουστη μου! 1 λεπτακι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτή τη στιγμή με ενδιαφέρει που τερματιζω στον Μαραθώνιο. Απ τις 4 φορές που έλαβα μέρος τη μια δε τα κααφερα.. Καλο θα ήταν να τρέξουμε μαζί σε έναν ( και οποίος άλλος θέλει να κατεβουμε παρέα insomniaks).

 

Έχω γράψει νωρίτερα καποια log που κάνω σε καθημερινή βάση αλλα προετοιμασία δεν έχω ξεκινήσει ακόμα.

Συνήθως θα ξεκινήσω 2 μήνες πριν την έναρξη και περιλαμβάνει μέρα παρά μέρα:

Ελεύθερο τρέξιμο 1,5 ωρα πχ τη Δευτέρα

Τριτη 5 χιλιόμετρα γρήγορο.

Τετάρτη τίποτε η ελάχιστο τζοκινκ

Πέμπτη 25 χλμ αργό σταθερο.

Παρασκευή ασκήσεις στο Σπιτι, μυοχαλαρωτικες κτλ

Σάββατο 10 χλμ γρήγορο

Κυριακη τίποτε.

 

Αυτα όλα φυσικά εναλλάσσονται. Οσο πλησιάζει η εποχή τόσο χαλαρωνω.

Τελευταίες 2 εβδομάδες ας πούμε, μέρα παρά μέρα 20 λεπτα με μισή ώρα ελεύθερο και διατασεις.

Τελευταία μέρα φυσικά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...