Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοί από μας θέλουν απλά να είναι δυνατοί. Δε μας νοιάζει πως φαινόμαστε. Και όσο για αντοχές , ας έρθουν οι δρομείς να κάνουν 5 σετάκια deadlifts και 5 σετάκια squats καπάκια με λογικό βάρος, να δούμε αν θα το βγάλουν. Ο καθένας στο είδος του.

Με αυτη τη λογικη τρεξε και συ 10,20,... οσα χιλιομετρα τρεχουν τελος παντων οι δρομεις , να δουμε ποσο θα αντεξεις. Το καθε ειδος γυμναστικης εχει αλλο σκοπο. Δε γινεται να σε καλος σε ολα.

 

Aσχετο.Παιδια να ρωτησω εχω 2 αλτηρακια και θελω να δουλεψω super set δικεφαλα τρικεφαλα.πειραζει να βαλω σε ενα οσα κιλα θελω για δικεφαλα στο αλλο οσα κιλα θελω για τρικεφαλα ,να δουλεψω πρωτα το ενα χερι και μετα το αλλο? Θα εχει διαφορα απο το να δουλεψω και τα 2 μαζι?

Επεξ/σία από tsakitsan95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Προφανώς δε διάβασες την τελευταία πρόταση του Post μου. Και δεν είμαι αυτός που λέει πως αυτοί που σηκώνουν βάρη δεν έχουν αντοχές. 

 

Για την ερώτησή σου, δεν έχει σημασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαους, με βάση το τρισετ που έδειξες πριν, η επιλογή είναι τυχαία ή έχει συγκεκριμένη λογική; Επίσης, υπάρχουν ασκήσεις που απαγορεύεται να γίνονται η μία μετά την άλλη (π.χ, μια άσκηση πλάτη και στα καπάκια τετρακέφαλος, τυχαία η επιλογή);

Γιαννη στα βαρη τιποτα δεν απαγορευεται και ολα επιτρεποντε !  φτανει βεβαια να αφηνουμε το 48ωρο της αποκαταστασης σε καθε μυικη ομαδα! μπορουμε να κανουμε οτι συνδιασμο θελουμε , το θεμα εινα τι ενδείκνυται και τι οχι !

ενδείκνυται πχ να παιζουμε μαζι κοντινες ομαδες για να στελνουμε το αιμα ευκολα - δεν ενδείκνυται να παιζουμε μαζι μεγαλες κ μακρινες ομαδες οπως πλατη-ποδια πχ !  μια μικρη - μια  μεγαλη ομαδα μαζι και κοντινες λοιπον  οσο αναφορα το τρισετ τιποτα δεν ειναι τυχαιο  ολα εχουν την λογικη τους !

θα στο πω απλα αν μπει ενας αρχαριος με τα τρισετ πρωτα στο διζυγο  θα του φυγει ολη η ενεργεια κ το κροσοβερ θα ειναι γτπ το ιδιο και τα δικεφαλα ! αν μπει ξεκουραστος στο κροσοβερ - θα το κανει σωστα - το ιδιο κ τα δικεφαλα , θα δυσκολευτει βεβαια στο διζυγο αλλα εκει μπορει να κατεβαινει μονο με αντισταση αργα αγα κ να σηκωνεται με τα ποδαρακια  ,, κ καπακι το ιδιο ! ο εξειδικευμενος με τα τρισετ λοιπον ξεκιναει με διζυγο - ο πρωταρης με κροσοβερ !  γι αυτο κ σε οσους δε την  ξερουν την προτεινα με αυτη την σειρα  ..  τιποτα δεν ειναι τυχαιο :)

*φωτη 2 μηχανιματα θελουμε αυτο που κουμε κροσοβερ που οντως σχεδον ολα τα γυμναστηρια εχουν απο ενα μονο κ ειναι συνηθως πιασμενο και το διζυγο ..

 

Που θελω να καταλήξω? Πως μονο με το τρέξιμο, μπορει κανεις να γυμνάσει εξαιρετικά όλο του το κορμί.

 

Προχθές τσικνοπέμπτη. Πλάκωσε παρέα στο σπίτι, ξεσκιστήκαμε στη μπριζόλα και στη μπύρα. Έκανα και ενα τσιγάρο. Θα έλεγα όχι? Είμαστε σοβαροί?

για το πρωτο που λες θελω να μου βρεις ενα τροπο να τρεχω  για να γυμναζω τα δικεφαλα κ τα τρικεφαλα μου !

η εσυ τρεχεις με κατακορυφο , η δε τα θεωρεις μερος του σωματος σου !

 

τωρα για το δευτερο που λες τι να πω ..

μιλας για τσιγαρο και ρωτας αν ειμαστε σοβαροι κι ολας ....  αστο το αφηνω θα γινω κακος ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ σε καθημερινή βάση. Δε σημαίνει βεβαια οτι το ακολουθώ πάντα. Υπάρχουν και υποχρεώσεις που δε μου επιτρέπουν να έχω το ελευθερο 2ωρο.

Κάθε μέρα;;;;

Μπράβο κουράγιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δε διάβασες την τελευταία πρόταση του Post μου. Και δεν είμαι αυτός που λέει πως αυτοί που σηκώνουν βάρη δεν έχουν αντοχές. 

 

Για την ερώτησή σου, δεν έχει σημασία.

sorry λαθος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος. Εξαρτάται το πρόγραμμα πάντα. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό από μόνο του. Εξαρτώνται όλα από το πρόγραμμα. Και για αρχάριους , ότι και να κάνουν θετικό είναι. Μετά θέλει σωστό πρόγραμμα για να μη χάνει κανείς το χρόνο του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη στα βαρη τιποτα δεν απαγορευεται και ολα επιτρεποντε ! 

στο εγραψα πρωτο πρωτο Γιαννη !  οτι γουσταρεις μπορεις να κανεις !

τωρα αν ερθεις σε μενα να σου βγαλω προγραμμα οχι δε θα σου βαλω ποδια με πλατη μαζι σε καμμια περιπτωση ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα τα πόδια δεν ενδείκνυται να συνδυάζονται με καμία άσκηση του άνω μέρους, σωστά; 

 

αυτό που θέλει να σου πει ο maus είναι οτι δεν είναι το καλύτερο να πας να κάνεις bicep curls και μετά να πας να κάνεις leg extension. Προσοχή στο "δεν είναι το καλύτερο".

 

Μπορείς να τα κάνεις και τα 2 σε μία προπόνηση , και εγώ το κάνω άλλωστε αφού κάνω full body, αλλά χωρίζω την μέρα σε upper / lower δεν κάνω zig / zag άνω κάτω κορμό. Αυτά κυρίως για isolation και απλές πολυαρθρικές.

 

Τώρα για full body / full ΚΝΣ ασκήσεις όπως squat και deadlift η τοποθέτηση τους στο πρόγραμμα είναι πολύ σημαντική και εξαρτάται από το πρόγραμμα, τους στόχους , τον τρόπο προπόνησης κτλ. 

 

--------

 

Τελικά είπα να το πάρω πιο σοβαρά το barbel hip thrust αφού μόνο εκεί μπορώ και ξεδίνω αφού στα πόδια ακόμα δεν μπορώ να κάνω squat λόγω γόνατου (και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να δώσω αυτό που θέλω ποτέ καθώς το θέμα με το γόνατο είναι ανίατο). Θέλω να περάσει τελείως οποιοσδήποτε πόνος και μετά να ξανα επιχειρήσω με wraps. 

 

Έκανα 130x10 σήμερα και κατάλαβα ότι εύκολα θα πάω αρκετά παραπάνω. Η άσκηση σπέρνει για γλουτιαίος, hamstrings και κοιλιακούς / ραχιαίους.  

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη νιωθω λιγο πειραγμενο το στομαχι μου απο χθες (ισως κρυωσα, κολλησα κατι), τι μπορω να τρωω μεχρι να νιωσω οτι επανερχομαι και να μην χασω κιλα?

 

Χθες εφαγα ενα δυνατο βραδυνο, φακες, κριτσινια, κοττατζ και σαλατα ροκα με ελαιολαδο και 2 ωρες μετα ενα γιαουρτι, και σημερα στην τουαλετα εγινε πολεμος. Οι φακες παιζει και να απορριφθηκαν οπως εισηλθησαν. Σορρυ δεν θελω να δημιουργησω γραφικες εικονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη νιωθω λιγο πειραγμενο το στομαχι μου απο χθες (ισως κρυωσα, κολλησα κατι), τι μπορω να τρωω μεχρι να νιωσω οτι επανερχομαι και να μην χασω κιλα?

 

Χθες εφαγα ενα δυνατο βραδυνο, φακες, κριτσινια, κοττατζ και σαλατα ροκα με ελαιολαδο και 2 ωρες μετα ενα γιαουρτι, και σημερα στην τουαλετα εγινε πολεμος. Οι φακες παιζει και να απορριφθηκαν οπως εισηλθησαν. Σορρυ δεν θελω να δημιουργησω γραφικες εικονες.

γιατί δεν μπορείς να φας οτι θα έτρωγες? αν είσαι κρυωμένος φάε καμια κοτόσουπα ή με μοσχάρι , δηλαδή το κρέας που θα έτρωγες κάντο καμια σούπα χΔ

δώσε μερικά ακόμα infos για να καταλάβουμε τι εννοείς , θες να φας κάτι ελαφρύ ? τι ειναι αυτό που δεν μπορείς να φας?

σε 1-2 μέρες δε θα χάσεις κιλά (μυικά) ότι και να γίνει , δεν προλαβαίνεις . Ακόμα και όταν αρωσταίνουμε με γαστρεντερίτιδα και λέμε "έρεψα" τα kg που χάνουμε ειναι υγρά λόγο αφυδάτωσης , ούτε λίπος ούτε μυς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 live η ματσαρα  εδω

http://www.sport24.gr/ufc/ufc_videos/live_streaming_rousey_vs_mcmann.2656149.html

 

UFC  μεταξυ της  Ronda Rousey και της Sara McMann!

θα την τσακισει η κουκλα !

κουκλα ειναι η κατοχος της ζωνης η  Rousey  ..

ronda-jpg_214509.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...