Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το φυσική δύναμη , επετρεψέ μου να διαφωνήσω. Ούτε 100 κιλά το βάρος τους από το έδαφος δε μπορούν να σηκώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πως λες ότι υπάρχει και αυτή η λύση χωρίς να ξέρεις για ποιόν στόχο ψάχνουμε την λύση ?

 

Όπως έγραψα και νωρίτερα, έχω περάσει και εγω απο τη φάση σας, οπότε προφανως γνωρίζω πέντε πράγματα.

Dakon άποψή μου ειναι πως ο μυς, είτε γυμναστεί με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο, το αποτέλεσμα θα ειναι να γυμναστεί.

Δεν ειναι λανθασμένος κάποιος απ τους 2 τρόπους.

Επειδή ομως ο φίλος νωρίτερα, ανέφερε για στόχους. Αν ο στόχος σας ειναι το καλλίγραμμο, ευέλικτο, υγιεινό και δυνατό σώμα με υψηλή αντοχή στις γρήγορες ανάσες θα πάτε στο τρέξιμο. Αν απ την άλλη προτιμάτε να δώσετε περισσότερη βάση στην φυσική δύναμη και στον όγκο, σίγουρα το γυμναστηριο, οι σωστές ασκήσεις και πιθανον οι βιταμίνες, πρωτεΐνες και άλλα θα βοηθήσουν περισσότερο.

Προσέξτε. Δεν κατηγορώ κάτι. Ουτε διαφωνώ με το στυλ γυμναστικής του καθένα. Την άποψή μου αναφέρω.

 

Ούτε 100 κιλά το βάρος τους από το έδαφος δε μπορούν να σηκώσουν.

 

100 κιλά δεν ειναι φυσική δύναμη βρε συ. Ειναι υπερδύναμη :P

Οκ πλάκα κάνω. Και εγω υπήρξα 73 κιλά και σήκωνα πάγκο 85άρια, 5 επαναλλήψεις, αλλά δε μου προσφερε τιποτε παραπάνω απο απίστευτα καψιματα. Προφανος χρειαζόμουν όγκο, τον οποίο ομως δε τον επιθυμούσα.

Η φυσική δυναμη ειναι σχετικη. Δεν μετριέται με τα κιλά που σηκώνεις αλλά και με τα δικά σου κιλά αλλά και την σκελετικη κατασκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρεξιμο με τα βαρη δεν εχουν απολυτως καμια σχεση μεταξυ τους.

Ειναι λαθος να τα συγκρινεις.

Οπως ειπε και ο bosei, εξαρταται απο το στοχο του καθενος.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cossutius.

 

Το τρέξιμο σε συνδιασμό με την γυμναστική βάρη οτιδήποτε είναι αυτό θα φέρει το βέλτιστο και Ισορροπημένο αποτέλεσμα. Οχι μόνο το τρέξιμο.

 

Δεν μπορείς να κάνεις χέρια μόνο με το τρέξιμο ουτε να ανοίξεις τις πλάτες σου.

 

Μερικοί θέλουν να πάρουν μόνο σε όγκο και άλλοι την βέλτιστη γράμμωση .. βλέπε Spect.

Ολοι θέτουν εντελώς διαφορετικούς στόχους. 

 

Επίσης μην νομίζεις οτι οι δρομείς ή οι αθλητές στίβου που βλέπεις εσύ απο την τηλεόραση με τα σώματα τους να αποπνέουν υγεία δεν χτυπάνε τέρμα αναβολικά.. παραχτυπάνε θα έλεγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μην νομίζεις οτι οι δρομείς ή οι αθλητές στίβου που βλέπεις εσύ απο την τηλεόραση με τα σώματα τους να αποπνέουν υγεία δεν χτυπάνε τέρμα αναβολικά.. παραχτυπάνε θα έλεγα.

 

Πλάκα κάνεις? Ο λόγος που σταμάτησα τον πρωταθλητισμό ήταν. Μετά απο κάποια φάση δεν μπορεις να ανταγωνιστείς τους άλλους αν δε πάρεις και εσυ το κοκό σου :-)

 

Οκ το θέμα στόχου το αντιλήφθηκα. Κακός έκανα συσχέτιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί από μας θέλουν απλά να είναι δυνατοί. Δε μας νοιάζει πως φαινόμαστε. Και όσο για αντοχές , ας έρθουν οι δρομείς να κάνουν 5 σετάκια deadlifts και 5 σετάκια squats καπάκια με λογικό βάρος, να δούμε αν θα το βγάλουν. Ο καθένας στο είδος του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω βρε παλικάρια. Σας βλέπω που σκίζεστε στη γυμναστική, όργανα, ίσως και μερικές πρωτεΐνες.

Οκ ο καθένας κάνει την επιλογή του. Αλλά άποψή μου ρε μάγκες...Τα ιδια πράγματα θα τα πετυχαίνατε με καθημερινό 2ωρο τρέξιμο σε συνδυασμό με τη σωστή διατροφή.

 

 

Σας βλέπω ρε μάγκες πάτε διαβάζετε, σπουδάζετε, μπαίνετε πανεπιστήμιο, παίρνετε μεταπτυχιακά... Τα ίδια πράματα θα πετυχαίνατε με μια κάρτα βιβλιοθήκης και καθημερινό google. 

 

(υπάρχει και αυτός ο τρόπος)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας βλέπω ρε μάγκες πάτε διαβάζετε, σπουδάζετε, μπαίνετε πανεπιστήμιο, παίρνετε μεταπτυχιακά... Τα ίδια πράματα θα πετυχαίνατε με μια κάρτα βιβλιοθήκης και καθημερινό google. 

Δε χρειαζεται να συγχέεις ανούσια και ανόμοια πράγματα στα πλαίσια της διαφωνίας σου με τη παραπάνω προταση. Αλλωστε η συζήτηση είχε αποτέλεσμα μια που δεν είχα βάλει στο παιχνίδι τη παράμετρο "διαφορετικός στόχος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουμε και τα δυο δεν γίνεται;

Πρέπει να κάνουμε ή το ένα ή το άλλο;

Δεν υπάρχει πρέπει.  Ο καθενας κάνει αυτο που πιστεύει ανάλογα με τον στόχο του :-) Εγω θεώρησα οτι ο γενικευμένος στόχος σε ένα τέτοιο τοπικ ειναι η γυμναστική. Τα παιδιά αναφέρθηκαν σε συγκεκριμένους στόχους, όπου προφανως μόνο του το τρέξιμο δε μπορει να τους πετύχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσά χιλιόμετρα τρεχεις ;

Στόχος μου δεν είναι τόσο τα χιλιόμετρα αλλά η ώρα. Συνήθως αν δεν κάνω προετοιμασία για των ετήσιο Μαραθώνιο θα τρέξω 18-20 km ανάλογα με την ώρα που έχω διαθέσιμη. Προσπαθώ σε χαλαρους ρυθμούς να καλύπτω ένα 2ωρο. Το αποτέλεσμα ειναι συνηθως εκει...γυρω στα 20 με μικρές αποκλείσεις προς τα κάτω συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσες φορές την εβδομαδα το κάνεις αυτό;

Προσπαθώ σε καθημερινή βάση. Δε σημαίνει βεβαια οτι το ακολουθώ πάντα. Υπάρχουν και υποχρεώσεις που δε μου επιτρέπουν να έχω το ελευθερο 2ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...