Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πραγματικά δεν με ενδιαφέρουν οι ονομασίες... Η ουσιά πώς θα κάνω σωστά την άσκηση.. αυτο με ενδιαφέρει ναι.

Τις εκτελέσεις τις κάνω άριστα λόγο εμπειρίας . 

Αν ψάξω για νέα άσκηση οκ θα το κοιτάξω στο νετ.

Για τα τραπέζια και για άλλες μυικές ομάδες εναλλάσω δεν κάνω ποτέ ίδιες ασκήσεις το έχω ξαναγράψει ουκ ολίγες φορές.

Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα σε όχι προχωρημένους αθλητές. Τι progressive overload κάνεις αν κάθε φορά κάνεις και διαφορετικά πράγματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αλλο κάνεις άλλα πράγματα άλλο εναλλάσεις . Μπορεί να πιάσεις την ίδια άσκηση για πχ τρικεφάλους και να την κάνεις με άλλη γωνία την επόμενη φορά. Θα δείς θα σε πιάσει πολύ καλύτερα.

Δεν σημαίνει οτι κάνεις διαφορετικές ασκήσεις κάθε εβδομάδα. Εγώ είμαι υπέρ του να μην κάνεις τα ίδια γιατι συνηθίζει ο μύς .

Αυτό μπορεί να γίνεται ανα 3 μηνο ιδανικά να αλλάζεις τις ασκήσεις και πάλι το ίδιο.

Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει στα 7-8 χρόνια που πάω χωρίς συμπληρώματα κτλ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο κάνεις άλλα πράγματα άλλο εναλλάσεις . Μπορεί να πιάσεις την ίδια άσκηση για πχ τρικεφάλους και να την κάνεις με άλλη γωνία την επόμενη φορά. Θα δείς θα σε πιάσει πολύ καλύτερα.

Δεν σημαίνει οτι κάνεις διαφορετικές ασκήσεις κάθε εβδομάδα. Εγώ είμαι υπέρ του να μην κάνεις τα ίδια γιατι συνηθίζει ο μύς .

Αυτό μπορεί να γίνεται ανα 3 μηνο ιδανικά να αλλάζεις τις ασκήσεις και πάλι το ίδιο.

Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει στα 7-8 χρόνια που πάω χωρίς συμπληρώματα κτλ ..

Εγώ πάλι πιστεύω σε φυσικούς αθλητές και όχι προχωρημένους δεν έχουν νόημα η εναλλαγές σε κάθε προπόνηση. Ο δρόμος προς την ανάπτυξη έρχεται μέσω του progressive overloading...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαολο ολοι εδω μεσα ξερετε να μαγειρευετε?  ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΑΥΓΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ?ουτε καφε δεν φτιαχνω 

ffs

 

οταν τρέχεις γυμνός στα βουνα τι σκατά τρως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες γραμμωσούλες και σώμα παραλίας να φας το αγγούρι (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Το στέγνωμα είναι ότι και το τακούνι για τη γυναίκα. Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος.

Γ Α Μ Α Τ Α   δεν παλευεται η κατασταση  τον πρωτο μηνα με πιανει μια τρελα μεχρι να συνηθισω.  

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ξενερα απο γυναικα με flat εκτος απο gym και παραλια .

οταν τρέχεις γυμνός στα βουνα τι σκατά τρως?

Αποστολες ειναι ρε ψηλε ,μαγειρευουν τα λοκαλια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ας ξεφυγουμε λιγο απο τα γιαουρτακια κ τους τονους κ ας δωσουμε μια ασκησουλα για οσους γουσταρουν full body ετσι για να καψουμε τα χθεσινα κοψιδια !
λοιπον παμε στε αυτο το μηχανημα που κανουμε crossover

chest-exercises-cable-crossovers.gif
και βαζουμε τοσα κιλα ωστε να μπορουμε να κανουμε καμμια 12ρια επαναληψεις !
οταν τα φτησουμε φερνουμε τα χερια μας ψηλα χωρις να ξεκουραστουμε καθολου και κανουμε δικεφαλα οπως ο λεγαμενος στην φωτο εγω δηλαδη B)
1779269_300087426805570_1568015636_n.jpg
και κανουμε οσες επαναληψεις μπορουμε !
οταν τα παιξουμε παμε χωρις ξεκουραση στο διζυγο
medium_MH1011_BPSTR_13_0.jpg

και κανουμε οσες επαναληψεις μπορουμε με το βαρος μας !

κανουμε 4-5 δυνατα σετακια και τα αποτελεσματα σε στηθος ωμους δικεφαλα -μιας κ ειναι κοντινες μυικες ομαδες- ειναι εγγυημενα !

 

ασκησεις βγαλμενες μεσα απο τα σιδερα και οχι μεσα απο το google και το ytube  :-) 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίζυγο-crossover-δικέφαλα, με αυτή τη σειρά θα τα χτυπούσα. Πρώτα η πίεση, μετά η έκταση μετά η απομόνωση. Και είναι όντως ένα πολύ ωραίο triset. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ετσι γινεται , και γω οπως το πες το κανω!

το εδωσα αναποδα γιατι καποιος που δεν ειναι συνηθισμενος σε τρισετ θα του τραβηξει ολη την δυναμη το διζυγο κ δε θα μπορεσει να την βγαλει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πειράζει που γιατι δεν μετακινειται το υψος των σκηνων, κανω την ακολουθη ασκηση αλλα τα σκηνια ειναι στην κορυφη και οχι στην μεση ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα απο 3 χρόνια που τα παρατησα όλα - κακως - και απο εκει που ειχα καποια φυσικη κατασταση (οχι τιποτα τρελο απλα μπορούσα πχ να τρεχω για καμια ωρα + ) τωρα κουραζομαι στα 100 μετρα. 

Λογω σχεδιων για join army λέω αν αξίζει να παρω πχ 6 μηνο σε καποιο γυμναστήριο; Το προβλημα μου ειναι οτι δε ξερω αν θα ειναι καλο και αν θα εχω καθογηση. Και γενικα ο καθενας λεει οτι πιστευει αυτος οπως και εδω ο ενας διαφωνει με τον αλλο. Καμια ιδεα απο που να ξεκινησω τι να προσεξω:P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και γενικα ο καθενας λεει οτι πιστευει αυτος οπως και εδω ο ενας διαφωνει με τον αλλο.

τζερτζελές να γινεται :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Παρης: Μπορείς να ξεκινήσεις ψάχνοντας την αυθεντία που θα σε καθοδηγήσει, εδώ είμαστε δημοκρατία όπου σεβόμαστε ο ένας τη γνώμη του άλλου -όχι ότι μας εμποδίζει να πλακωνόμαστε ενίοτε, τεστοστερόνη είναι αυτή   :)

 

Μαους, με βάση το τρισετ που έδειξες πριν, η επιλογή είναι τυχαία ή έχει συγκεκριμένη λογική; Επίσης, υπάρχουν ασκήσεις που απαγορεύεται να γίνονται η μία μετά την άλλη (π.χ, μια άσκηση πλάτη και στα καπάκια τετρακέφαλος, τυχαία η επιλογή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

λοιπον ας ξεφυγουμε λιγο απο τα γιαουρτακια κ τους τονους κ ας δωσουμε μια ασκησουλα για οσους γουσταρουν full body ετσι για να καψουμε τα χθεσινα κοψιδια !

λοιπον παμε στε αυτο το μηχανημα που κανουμε crossover

chest-exercises-cable-crossovers.gif
και βαζουμε τοσα κιλα ωστε να μπορουμε να κανουμε καμμια 12ρια επαναληψεις !
οταν τα φτησουμε φερνουμε τα χερια μας ψηλα χωρις να ξεκουραστουμε καθολου και κανουμε δικεφαλα οπως ο λεγαμενος στην φωτο εγω δηλαδη B)
1779269_300087426805570_1568015636_n.jpg
και κανουμε οσες επαναληψεις μπορουμε !
οταν τα παιξουμε παμε χωρις ξεκουραση στο διζυγο
medium_MH1011_BPSTR_13_0.jpg

και κανουμε οσες επαναληψεις μπορουμε με το βαρος μας !

κανουμε 4-5 δυνατα σετακια και τα αποτελεσματα σε στηθος ωμους δικεφαλα -μιας κ ειναι κοντινες μυικες ομαδες- ειναι εγγυημενα !

 

ασκησεις βγαλμενες μεσα απο τα σιδερα και οχι μεσα απο το google και το ytube  :-) 

 

 

Πολυ καλο σετ ασκησεων αλλα προυποθετει 3 οργανα να ειναι κενα για να εχει νοημα το super set πραγμα που τουλαχιστον στο gym  που παω εγω σπανιζει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω βρε παλικάρια. Σας βλέπω που σκίζεστε στη γυμναστική, όργανα, ίσως και μερικές πρωτεΐνες.

Οκ ο καθένας κάνει την επιλογή του. Αλλά άποψή μου ρε μάγκες...Τα ιδια πράγματα θα τα πετυχαίνατε με καθημερινό 2ωρο τρέξιμο σε συνδυασμό με τη σωστή διατροφή.

 

Δε λέω οτι δεν το κανετε, ούτε κατηγορώ τον τρόπο σας (αλίμονο, πέρασα και εγω από αυτή τη φάση να μην παρεξηγηθούμε)

Δεν θα αναφερθώ σε εμένα διότι μετά τα 30 αποφάσισα να απολαμβάνω ότι δεν απήλαυσα ως αθλητής στίβου, οπότε το σώμα μου ειναι λογικό να μην έχει την ίδια γράμμωση όπως παλαιότερα.

 

Βλέπω όμως τους φίλους και φίλες που κατεβαίνουμε Μαραθώνιο ή σε άλλες αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίοι προσπαθούν να κρατήσουν τη διατροφή τους σε υγιηνά επίπεδα. Η γράμμωσή τους εξαιρετική, αυθεντική και αθλητική. Το σώμα τους εκπέμπει υγεία. Εξαιρετικές αντοχές και απίστευτη φυσική δύναμη.

Που θελω να καταλήξω? Πως μονο με το τρέξιμο, μπορει κανεις να γυμνάσει εξαιρετικά όλο του το κορμί.

 

Προχθές τσικνοπέμπτη. Πλάκωσε παρέα στο σπίτι, ξεσκιστήκαμε στη μπριζόλα και στη μπύρα. Έκανα και ενα τσιγάρο. Θα έλεγα όχι? Είμαστε σοβαροί?

Το αντίτιμο? Σαλατούλα με ελάχιστο κοτόπουλο τη Παρασκευή και 3 ώρες τρέξιμο (σουροπο δυστηχως διότι το πρωί υπήρχε δουλειά)

Σήμερα? Ξύπνημα στις 7 και 2 ώρες τρέξιμο. Έφυγαν τα πάντα. Διατροφή? Σήμερα όσπριο, αύριο ψάρι. Και κανά καφεδάκι ίσως το απογευμα. Πάντα βέβαια πολύ νερό.

 

Αυτά από εμένα.

Θέλω απλά να πω οτι υπάρχει ΚΑΙ αυτή η λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω βρε παλικάρια. Σας βλέπω που σκίζεστε στη γυμναστική, όργανα, ίσως και μερικές πρωτεΐνες.

Οκ ο καθένας κάνει την επιλογή του. Αλλά άποψή μου ρε μάγκες...Τα ιδια πράγματα θα τα πετυχαίνατε με καθημερινό 2ωρο τρέξιμο σε συνδυασμό με τη σωστή διατροφή.

 

Δε λέω οτι δεν το κανετε, ούτε κατηγορώ τον τρόπο σας (αλίμονο, πέρασα και εγω από αυτή τη φάση να μην παρεξηγηθούμε)

Δεν θα αναφερθώ σε εμένα διότι μετά τα 30 αποφάσισα να απολαμβάνω ότι δεν απήλαυσα ως αθλητής στίβου, οπότε το σώμα μου ειναι λογικό να μην έχει την ίδια γράμμωση όπως παλαιότερα.

 

Βλέπω όμως τους φίλους και φίλες που κατεβαίνουμε Μαραθώνιο ή σε άλλες αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίοι προσπαθούν να κρατήσουν τη διατροφή τους σε υγιηνά επίπεδα. Η γράμμωσή τους εξαιρετική, αυθεντική και αθλητική. Το σώμα τους εκπέμπει υγεία. Εξαιρετικές αντοχές και απίστευτη φυσική δύναμη.

Που θελω να καταλήξω? Πως μονο με το τρέξιμο, μπορει κανεις να γυμνάσει εξαιρετικά όλο του το κορμί.

 

Προχθές τσικνοπέμπτη. Πλάκωσε παρέα στο σπίτι, ξεσκιστήκαμε στη μπριζόλα και στη μπύρα. Έκανα και ενα τσιγάρο. Θα έλεγα όχι? Είμαστε σοβαροί?

Το αντίτιμο? Σαλατούλα με ελάχιστο κοτόπουλο τη Παρασκευή και 3 ώρες τρέξιμο (σουροπο δυστηχως διότι το πρωί υπήρχε δουλειά)

Σήμερα? Ξύπνημα στις 7 και 2 ώρες τρέξιμο. Έφυγαν τα πάντα. Διατροφή? Σήμερα όσπριο, αύριο ψάρι. Και κανά καφεδάκι ίσως το απογευμα. Πάντα βέβαια πολύ νερό.

 

Αυτά από εμένα.

Θέλω απλά να πω οτι υπάρχει ΚΑΙ αυτή η λύση.

Πως λες ότι υπάρχει και αυτή η λύση χωρίς να ξέρεις για ποιόν στόχο ψάχνουμε την λύση ?

 

Οκ...μπορεί εσένα να σε ωφελεί στον στόχο σου να τρέχεις σαν να μην υπάρχει αύριο αλλά για τους δικούς μου στόχους και πολλών εδώ μέσα το τρέξιμο στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι η λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...