Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αύξηση φυσικής κατάστασης είναι πολύ καλή η διαλλειματική όπως σου είπα. Αν δεν ψήνεσαι παρ' όλ' αυτά μπορείς να κάνεις και συνεχόμενο τρέξιμο μέτριας έντασης.

Εγώ πάντως θα άρχιζα το τρέξιμο από αύριο...μπορεί να μην έχεις αντοχή να τρέχεις για 45+ λεπτά αλλά κάποτε πρέπει να την αποκτήσεις και δυστυχώς με το περπάτημα δεν πρόκειται.

 

Όταν κάνεις βάρη δεν υπάρχει τώρα λόγος τα διαλλείματά σου να είναι τόσο μικρά μπορείς να φτάνεις και 1-1:20 γιατί όπως κατάλαβες με τόσο μικρό διάλλειμα δεν μπορείς καν να βγάλεις τις απαιτούμενες επαναλήψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το διάλειμμα 30"-45" μου το είπε ο γυμναστής, και το εξελαβα σαν αποδοτικοτερο τρόπο, να μην κρυώνουν οι μύες κλπ.. Χμμμμ

 

Ίσως έπρεπε να δοκίμαζα λίγο τρέξιμο χτες, που είχα μόνο διάδρομο και κοιλιακούς/ραχιαιους. Ίσως κάνω μια προσπάθεια σήμερα, απλά δεν θέλω να δώσω πολλή ενέργεια εκεί και να μου βγει "κουρασμένο" το υπόλοιπο πρόγραμμα..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάλειμμα 30"-45" μου το είπε ο γυμναστής, και το εξελαβα σαν αποδοτικοτερο τρόπο, να μην κρυώνουν οι μύες κλπ.. Χμμμμ

 

Ίσως έπρεπε να δοκίμαζα λίγο τρέξιμο χτες, που είχα μόνο διάδρομο και κοιλιακούς/ραχιαιους. Ίσως κάνω μια προσπάθεια σήμερα, απλά δεν θέλω να δώσω πολλή ενέργεια εκεί και να μου βγει "κουρασμένο" το υπόλοιπο πρόγραμμα..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Δεν κρυόνουν οι μυς τόσο γρήγορα ρε συ...μην αγχώνεσαι.

 

Το τρέξιμο μπορείς να το κάνεις μετά τα βάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγω κάτι για έναν άνθρωπο 1,73 και 72 κιλά (και μέτριο μεταβολισμό) το να τρώει το κάθε πρωΐ ένα τοστ (γαλοπο-τυρί-μαγιονέζα) και έναν χυμό (μήλο, μπανάνα, κάποιο ζαρζαβατικό, βρώμη, 5-6 είδη απο σπόρια και cranberries) και ένα φραπέ (με μία ζάχαρη) είναι υπερβολή απο θερμίδες;;; Πόσο να πηγαίνει στο περίπου; Καμια 700ρα;

 

Υ.Γ. Εδω κανα 2μηνο είναι αυτό το πρωϊνό μου και απο άποψη ενέργειας νομίζω οτι έχω αρκετά περισσότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούκλα πρωινό είναι μη σε νοιάζει.Βγάλε τη μαγιονέζα, πέτα μέσα cottage cheese (και 2 κιλά να βάλεις είναι αέρας) , βγάλε το χυμό, φάε το φρούτο αν θες να το βελτιώσεις ακόμα. 

 

Ο καφές άστον, ας έχουμε και μια απόλαυση για την πάρτη μας, μη γίνουμε και υπερβολικοί.

 

Ας γράψω και εγώ την διατροφή μου να περάσει η ώρα.

 

Πρωί: Βρώμη+πλήρες γάλα+σταφίδες , φρουτάκι

11: Σάντουιτς από το φούρνο, ότι έχω κέφι. 

τρεις: Πρωτείνη με γάλα ή νερό +φρούτο . Συνήθως είναι η ώρα που γυρίζω από γυμναστήριο

πέντε: ότι έχουν μαγειρέψει η μάνα μου ή η κοπέλα μου ή σουβλάκια. (αν με έχουν γράψει κανονικά)

οχτώ ή εννιά ανάλογα άν έχω τρέξει: βρώμη με αυγά ή λίγο μεσημεριανό και γιαούρτι πλήρες γύρω στις 11 συνήθως. 

 

ΣΚ ότι μου βάλουν μπροστά. 

 

Κανένα παγωτάκι μέσα στη βδομάδα , 2 καφέδες τη μέρα ανάμεσα σε γαλλικό σκέτο ή φρέντο μέτριο. 2-3 πολυβιταμίνες τη βδομάδα και 1-2 κουταλιές μουρουνέλαιο, έτσι για το placebo. 

 

 

 

Οι επιδόσεις να ανεβαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx θα το δοκιμάσω αυτό με το cottage. ο χυμός βολεύει μωρέ, τα ρίχνω όλα μέσα, τα κάνω χυλό, ρίχνω λίγο νερό και παγάκια και το πίνω μονορούφι.

 

Απο χθες ξεκίνησα όταν ξυπνάω να πίνω ένα στυμμένο λεμόνι σε ένα ποτήρι νερό. Άκουσα ότι είναι λιποδιαλυτικό (Ισχύει αυτό ή μπά; ) αλλα το πιο γαμάτο είναι με το που το πίνω καθαρίζω μετα όλο το αναπνευστικό σύστημα (δύο λεπτά φτύνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx θα το δοκιμάσω αυτό με το cottage. ο χυμός βολεύει μωρέ, τα ρίχνω όλα μέσα, τα κάνω χυλό, ρίχνω λίγο νερό και παγάκια και το πίνω μονορούφι.

 

Απο χθες ξεκίνησα όταν ξυπνάω να πίνω ένα στυμμένο λεμόνι σε ένα ποτήρι νερό. Άκουσα ότι είναι λιποδιαλυτικό (Ισχύει αυτό ή μπά; ) αλλα το πιο γαμάτο είναι με το που το πίνω καθαρίζω μετα όλο το αναπνευστικό σύστημα (δύο λεπτά φτύνω)

Αυτό με το λεμόνι δεν ξέρω αν ισχύει αλλά και να ισχύει πόση διαφορά να κάνει ρε συ? Εσύ δεν τρέχεις κάμποσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον τρέχω μετα απο κάθε προπόνηση με βάρη (3-4 φορές την βδομάδα) γύρω στα 5 με 5,5 χιλιόμετρα με 8,5 km/h σταθερή ταχύτητα απο την αρχή μέχρι το τέλος. Κα πιο γρήγορα πάω αλλα νομίζω οτι τότε οι παλμοί ανεβαίνουν και φοβάμε μήπως φεύγω απο το μέτριας έντασης και το ρίχνω πάλι στα 8,5...

 

Μπορώ και παραπάνω. Τις προάλλες έβγαλα πολυ έυκολα και το διπλάσια απλα μόλις κρυώσουν οι μυς είμαι ένα ζόμπι απο άποψη ενέργειας. Και την επόμενη μέρα...μάμησε τα!!! (Δεν κοιμάμαι πολυ και έχω και φούλ διάβασμα, ίσως για αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν ξερνάς :P (με την αηδία το λεμόνι εννοώ)

 

Άσε τα λεμόνια και τρέχα. :P Αν νιώθεις ότι μπορείς να μιλήσεις άνετα την ώρα που τρέχεις στο 8,5, καλά είσαι.

Αν μιλάς με δυσκολία κατέβασε κι αν δεν νιώθεις ανάγκη να πάρεις οξυγόνο ανέβασε παραπάνω από το 8,5.

 

Εγώ τρέχω στο 9 κι αν μπει καμμιά κομματάρα στο mp3 ανεβάζω για κανένα δίλεπτο 11 και ξανακατεβάζω 9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον τρέχω μετα απο κάθε προπόνηση με βάρη (3-4 φορές την βδομάδα) γύρω στα 5 με 5,5 χιλιόμετρα με 8,5 km/h σταθερή ταχύτητα απο την αρχή μέχρι το τέλος. Κα πιο γρήγορα πάω αλλα νομίζω οτι τότε οι παλμοί ανεβαίνουν και φοβάμε μήπως φεύγω απο το μέτριας έντασης και το ρίχνω πάλι στα 8,5...

Ε τι να σου κλάσει το λεμόνι τότε...να πεις ότι σου άρεσε πες οκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγω κάτι για έναν άνθρωπο 1,73 και 72 κιλά (και μέτριο μεταβολισμό) το να τρώει το κάθε πρωΐ ένα τοστ (γαλοπο-τυρί-μαγιονέζα) και έναν χυμό (μήλο, μπανάνα, κάποιο ζαρζαβατικό, βρώμη, 5-6 είδη απο σπόρια και cranberries) και ένα φραπέ (με μία ζάχαρη) είναι υπερβολή απο θερμίδες;;; Πόσο να πηγαίνει στο περίπου; Καμια 700ρα;

 

Υ.Γ. Εδω κανα 2μηνο είναι αυτό το πρωϊνό μου και απο άποψη ενέργειας νομίζω οτι έχω αρκετά περισσότερη.

δεν υπάρχει αυτό που λες

σημασία έχουν οι συνολικές θερμίδες που θα πάρεις μέσα στην μέρα και απο που βέβαια αλλα αυτό είναι ενα άλλο θέμα. Το ιδανικό ειναι να μοιράζονται σε αρκετά γεύματα αλλα και σε λίγα να είναι δεν λέει κάτι ιδιαίτερο. Το πρωινό πρέπει να είναι δυνατό και το βραδινό ελαφρότερο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάτι άλλο. Για την κόπωση που σκάει 3-4 ώρες μετα την γυμναστική τι μου προτείνεται; Έχω το πρόβλημα οτι πάω γυμναστική, μετα είμαι ντούρασελ (κανονίζω χορούς, πανηγύρια), ξεκινάω τα τσίπουρα, το χαβαλέ και κανα χορό και μόλις περάσουν 3-4 ώρες αρχίζουν τα μάτια μου και κλείνουν. Το ίδιο συμβαίνει και άμα αράξω σπίτι απλα σε λιγότερο χρόνο. Έχει αρχίσει να με ξενερώνει αυτό τώρα τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάτι άλλο. Για την κόπωση που σκάει 3-4 ώρες μετα την γυμναστική τι μου προτείνεται; Έχω το πρόβλημα οτι πάω γυμναστική, μετα είμαι ντούρασελ (κανονίζω χορούς, πανηγύρια), ξεκινάω τα τσίπουρα, το χαβαλέ και κανα χορό και μόλις περάσουν 3-4 ώρες αρχίζουν τα μάτια μου και κλείνουν. Το ίδιο συμβαίνει και άμα αράξω σπίτι απλα σε λιγότερο χρόνο. Έχει αρχίσει να με ξενερώνει αυτό τώρα τελευταία.

Κοιμάσαι αρκετά ? Πίνεις μπόλικο νερό ? Αυτά μπορώ να σκεφτώ εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι είναι όταν κάνεις σοβαρή προπόνηση. Το νευρικό σου κλατάρει. ΌΧι οι μυς. Δεν πειράζει το χτίζεις και αυτό. Βάλε λίγο μουρουνέλαιο στη ζωή σου για τα Ω-3 . Βοηθάνε το νευρικό. 1 κουταλιά του γλυκού ανά μέρα παρά μέρα. 7 ευρώ κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι είναι όταν κάνεις σοβαρή προπόνηση. Μη προπονείσαι 6 φορές την εβδομάδα. Κόψε και λίγο.

Όχι ρε συ...εγώ αν έχω κοιμηθεί σωστά δεν παθαίνω τέτοια...οκ το μυϊκό σύστημα ειδικά μετά από πόδια και πλάτη σβήνει αλλά δεν είμαι και σε φάση να κλείνουν τα μάτια μου.

 

Εσύ που παίζεις δύναμη βασικά μπορεί να γίνεται λόγω ΚΝΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...