Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια, μαγειρας ειμαι! Μέσα στα φαγητά απλά δεν προλαβαίνω ούτε να πάω για τσίσα μου φάση, άσε! Τεσπα, ελπιζω εσείς να τα πάτε καλύτερα από μένα ;)

 

Υγ, εδώ πέρα δεν έχει γύρο, κανα ντονέρ το πολύ. (Στο Άμστερνταμ δουλεύω πλέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

εξαρτάται τη πολυβιταμίνη, πχ αυτή που έχω τώρα λέει κατά τη διάρκεια του γεύματος, πρωί ή μεσημέρι)

 

γενικά σίγουρα μετά ή κατά τη διάρκεια, όχι πριν

Σε ευχαριστω που απαντησες ! Λοιπον εχω πολυβιταμινες της Warrior . Δεν γραφει ποτε και τιποτα απο οδηγιες γιαυτο ρωτησα..

Αρα μετα το φαγητο ειναι το καλυτερο ! Να εισαι καλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα φρουτα χωνευονται στο λεπτο εντερο και οχι στο στομαχι, γιαυτο οταν τρωμε τα φρουτα θα πρεπει το στομαχι να ειναι αδειο για να μπορεσουν να περασουν γρηγορα απο το στομαχι και να πανε χωρις προβλημα στο λεπτο εντερο.
Αν το στομαχι ειναι γεματο θα μεινουν και αυτα εκει και θα υποστουν ζυμωση λογω των ζακχαρων που περιεχουν, ετσι η χωνεψη των τροφων δεν θα γινει σωστα.
Θα δημιουργηθουν τοξικα υποπροιοντα που θα δημιουργησουν βαρος στο στομαχι και γενικο μπλοκαρισμα του οργανισμου.
Αντιθετα οταν τρωμε τα φρουτα 1 ωρα πριν το φαγητο θα βοηθησουν με τα πολυτιμα ενζυμα που περιεχουν να χωνεψουμε ευκολοτερα το γευμα μας.
 
Σε εσενα Γιαννη που δεν εισαι οπαδος  του κρεατος αντι για πορτοκαλι στο γευμα φαε μπολικη ντοματα και πιπερια και θα παρεις τα ιδια αποτελεσματα χωρις να ζοριζεις το πεπτικο σου με κακους συνδιασμους τροφων.
Ακομα να ξερεις οτι καμμια σχεση δεν εχει ο σιδηρος απο τις φυτικες τροφες με τον σιδηρο απο το κρεας σε αφομοιωση απο τον οργανισμο. Θα μου πεις οτι υπαρχουν αθλητες επιπεδου που δεν τρωνε κρεας, αλλα να ξερεις οτι απλα υπολειτουργουν σε σχεση με το πραγματικο τους επιπεδο. 
Οσο για τα φαρμακα μπραβο σου, αν δεν υπαρχει πραγματικη αναγκη για κατι, καλυτερα ειναι να μην παιρνεις, γιατι ενα προβλημα βελτιωνουν και ποιος ξερει ποσα δημιουργουν.
Εγω την βγαζω μια χαρα με καποια βοτανα και για μια δεκαετια δεν ξερω τι θα πει γριπη και συναχι.

 

 

Χμ, δε συμφωνούν όλοι με αυτή την αποψη. Σε κάθε περίπτωση, τα φρούτα τα τρώω συνήθως μόνα τους το απόγευμα, εκτός απ' όταν έχουμε φακές που θα τις φάω μαζί με ένα πορτοκάλι. Επίσης, κάθε πρωί τρώω 50γρ ψημένα άσπρα σπόρια + 50γρ αμύγδαλα/φιστίκια για να πάρω φουλ σίδηρο τον οποίο τον απορροφώ πλήρως με το πορτοκάλι που πάει συνοδεία. Στις 6 βδομάδες που το κάνω αυτό δεν έχω νιώσει καμία ενόχληση οπότε δε βλέπω λόγο να αλλάξω συνήθειες.

Επιπλέον, επειδή δουλεύω μετά το μεσημέρι, πρέπει από τις 8 ώς τις 2 να έχω πάρει το 70% των συνολικών θερμίδων, δεν έχω χρόνο μετά για φάι. Αναγκαστικά θα το πάω έτσι, εκτός κι αν το στομάχι ξαφνικά βαρέσει μπιελα. So far so good.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω που απαντησες ! Λοιπον εχω πολυβιταμινες της Warrior . Δεν γραφει ποτε και τιποτα απο οδηγιες γιαυτο ρωτησα..

Αρα μετα το φαγητο ειναι το καλυτερο ! Να εισαι καλα !

άλλοι αφήνουν και ένα χρονικό διάστημα να περάσει. κοίταξτο λίγο στο ίντερνετ μπας και βρεις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δε συμφωνούν όλοι με αυτή την αποψη. Σε κάθε περίπτωση, τα φρούτα τα τρώω συνήθως μόνα τους το απόγευμα, εκτός απ' όταν έχουμε φακές που θα τις φάω μαζί με ένα πορτοκάλι. Επίσης, κάθε πρωί τρώω 50γρ ψημένα άσπρα σπόρια + 50γρ αμύγδαλα/φιστίκια για να πάρω φουλ σίδηρο τον οποίο τον απορροφώ πλήρως με το πορτοκάλι που πάει συνοδεία. Στις 6 βδομάδες που το κάνω αυτό δεν έχω νιώσει καμία ενόχληση οπότε δε βλέπω λόγο να αλλάξω συνήθειες.

Επιπλέον, επειδή δουλεύω μετά το μεσημέρι, πρέπει από τις 8 ώς τις 2 να έχω πάρει το 70% των συνολικών θερμίδων, δεν έχω χρόνο μετά για φάι. Αναγκαστικά θα το πάω έτσι, εκτός κι αν το στομάχι ξαφνικά βαρέσει μπιελα. So far so good.

 
Τις φακες τις τρωω με ξυδι , με καστανο ρυζι και με  με λαχανο σαλατα.
Οτι σιδηρο μπορει να δωσει η φακη τον παιρνω μια χαρα. Τα πειραματα με το πορτοκαλι τα εχω δοκιμασει πολλες φορες με παταγωδη αποτυχια. Στην ομαδα αιματος μου την Α τα πορτοκαλια και τα μανταρινια λεπταινουν την επιστρωση του στομαχου, οπως και οι μπανανες. Αυτο το καταλαβα για τα καλα οταν για καποια χρονια και εγω εκοψα το κρεας. 
Τα ασπρα σπορια που τρως φροντισε να ειναι ωμα και οχι ψημενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τόσο, το total και το oλυμπος σπιτικό στραγγιστό φθάνουν στα 9,9 το πρώτο και στα 9 το δεύτερο.

τα υπόλοιπα έχουν από 8 και κάτω (το κρικρί στραγγιστό 2% του κιλού είχε 6,9)

 

το γάλα δυστυχώς είναι πτωχότερο σε πρωτεΐνη και υψηλό σε λίπος. 

 

 

 

 

Οχι ρε 9,6 εχει, το κοιταξα μολις. Βαριεμαι ομως να βγαλω και να ανεβασω φωτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσέξτε μόνο να έχει αρκετή πρωτεΐνη το γιαούρτι γιατι αλλιώς τα gains σας θα μειωθούν δραματικά! 
μου το έχει πει αθλητής της INBA ! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει ! επισης η πρωτεινες του γιαουρτιου αυξανουν την διαυγεια μου το χει πει επαγγελματιας αθλητης του μπριτζ ..

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Τις φακες τις τρωω με ξυδι , με καστανο ρυζι και με  με λαχανο σαλατα.
Οτι σιδηρο μπορει να δωσει η φακη τον παιρνω μια χαρα. Τα πειραματα με το πορτοκαλι τα εχω δοκιμασει πολλες φορες με παταγωδη αποτυχια. Στην ομαδα αιματος μου την Α τα πορτοκαλια και τα μανταρινια λεπταινουν την επιστρωση του στομαχου, οπως και οι μπανανες. Αυτο το καταλαβα για τα καλα οταν για καποια χρονια και εγω εκοψα το κρεας. 
Τα ασπρα σπορια που τρως φροντισε να ειναι ωμα και οχι ψημενα.

 

 

Κι εγώ ομάδα Α είμαι αλλά δεν έχω δει κάποια ενόχληση. Τι ενόχληση είχες εσύ;

Πάντως μου φαίνεται παράλογο να υπάρχουν φαγητά που αντέχει το στομάχι με βάση την ομάδα αίματος, εξελικτικά δεν έχει κανένα πλεονέκτημα, πώς μπορεί να δημιουργήθηκε κάτι τέτοιο;

 

Τα άσπρα σπόρια ελαφρώς ψημένα έχουν περισσότερο σιδηρο από τα ωμά, χωρίς να χάνεται η διατροφική τους αξία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το insulin spike με απασχολει και μενα. Σαν carb-energy replenishment, δεν με νιαζει. Αν οχι με μπανανα, με ποιο αλλο τροπο μπορεις να το "εκβιασεις"?

Δεξτροζη/φρουκτόζη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...