Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω οτι είναι σχετικό άσχετο αλλά έχει να κάνει με την διατροφή ..

ρε παιδιά η πρωτείνη δεν σας δημιουργεί μετεωρισμό; .. κοινώς αέρια; σε όποια μορφή και αν ληθεί.. Ιδίως αν ληφθεί βράδυ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα τουμπανιάζει η κοιλιά και όχι με την καλή έννοια.

Αυτό μου συμβαίνει με μάυρο ψωμί επίσης γαλακτοκομικά κτλ. 

Δεν ξέρω τι να φάω πλέον. Ισως έχω δυσανεξία στο 90% των τροφών.τι να πώ.

 

εχω βρεί αυτό στα φαρμακεία που λέει οτι κάνει δουλειά για τα κοιλιακά προβλήματα.. αν εχει κανείς εμπειρία ας προτείνει τίποτα.

http://pharmacy-news.gr/wp/dulcogas-%CE%B7-%CE%B3%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B7-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%86%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%BA%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CE%BA/

 

Εχεις μειωμενη πεπτικη ικανοτητα που μπορει να προκληθηκε ακομα και απο εξτρα φυτικες ινες που προσθεσες  στην διατροφη σου.
Υπαρχουν ατομα που εχουν απο την φυση τους προβλημα στην καταναλωση σιτηρων αλλα που εκδηλωνεται ποιο εντονα οταν αποφασισουν να κανουν μια ποιο υγιεινη διατροφη και εντασσουν σε αυτην  σιτηρα ολικης.
Παρουσιαζουν ολο και περισσοτερο σημαδια δυσανεξιας σε ολο και μεγαλυτερο αριθμο τροφων .
Τα τα ατομα αυτα μπορει να ειναι λιγα σαν ποσοστο στον γενικο πληθυσμο, αλλα τα τελευταια χρονια παρουσιαζουν μεγαλη αυξητικη ταση.
Ακομα και στα ατομα που εχουν καλη πεπτικη ικανοτητα, το να το παρακανει καποιος με τις φυτικες ινες στην διατροφη του απο σιτηρα ολικης ή υπερβολικη καταναλωση οσπριων και φρουτων με δυσπεπτες φυτικες ινες ενω παραλληλα εχει μικρη καταναλωση κρεατος, εμποδιζει την αναπλαση των ιστων του εντερου του με αποτελεσμα, την μειωμενη απορροφηση των θρεπτικων συστατικων της διατροφης του.
Οσο για τις μπανανες που συνηθιζεις να καταναλωνεις, να ξερεις οτι αν και ειναι απο τις τροφες που εχουν την ικανοτητα να δυναμωνουν την επιστρωση στο στομαχι που ειναι θετικο για την πεψη, στα ατομα που εχουν Α ομαδα αιματος, δραν ακριβως αντιθετα και μεγαλωνουν τα προβληματα πεψης.
Ακομα ενα λαθος που κανει ο περισσοτερος κοσμος, ειναι να τρωει τα φρουτα μαζι με αλλα τροφιμα. Τα φρουτα πρεπει να τρωγονται μονα τους 1 ωρα πριν το φαγητο ή 2 ωρες μετα. 
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σε προηγούμενα ποστ του Μαους. :)

ειπα οτι δε πρεπει να τρωμε μπανανες το βραδυ αν θελουμε να χασουμε βαρος και θυμωσε :-D

πολυ απλο ειναι ρε παιδια υπαρχουν φρουτα και φρουτα ! ελαφρια κ βαρια φρουτα .. υπαρχει το ακτινιδιο υπαρχει κ η μπανανα ! το ιδιο ειναι ??   αν την μπανανα  την συγκρινουμε με ενα μηλο, εχει τέσσερις φορές περισσότερη πρωτεΐνη, διπλασια περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες, τρεις φορες περισσοτερο φώσφορο, πέντε φορές περιεκτικότητα σε βιταμίνη Α και σίδηρο, και δύο φορές τις άλλες βιταμίνες και μέταλλα. Είναι επίσης πλούσια σε κάλιο και είναι ένα από τα μεγαλύτερης αξίας τρόφιμα. ο λογος επισης που την παιρνουν  οι τεννιστες περα απο ολα αυτα ειναι η ενεργεια που τους δινει!

δεν ειναι ολα τα φρουτα ιδια πως να το κανουμε?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες υδατάνθρακα στις off ? με 0 θυμάμαι να πήγαινες...

 

 

 

εδώ και πάρα πολύ καιρό. Έχω αρκετό υδατάνθρακα περίπου 60% από όσο έχω στις training days

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπανανα απαγορευεται απογευμα - βραδυ για καοιπον που θελει να χασει κιλα !

φιλε ασε τα γιαουρτια , και κοστιζουν κ δουλεια δε κανεις ! αντικατεστησε τα με σαλαταρες ! παιρνε μαρουλι η μπροκολο δηλαδη με αγγουρακι αν δε μπορεις να βαζεις τονο συνεχεια ! εχεις δολκιμασει να δεις ποσο τελεια παει ?? με λεμονακι η ξυδακι κ εισαι κομπλε !

χαχαχαχααχ ωραιος !!! :-)

σατίρισα το "απαγορεύεται"....λες και έχει δεν ξέρω και γω τι. 

και επίσης σατίρισα και τον τόνο γιατί τώρα λες μια χαρά πως μπορεί να το τρώει συνέχεια, πριν λίγους μήνες στο Γιάννη είχες πει ότι μπορεί να πάθει σκορβούτο.

Μια χαρά δουλειά κάνουν τα γιαούρτια 2% έναντι άλλων γαλακτοκομικών προϊόντων, περιορισμένη πρόληψη λιπαρών, συν υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη.

 

ναι, το κάθε φρούτο έχεις διαφορετική θρεπτική αξία (κυρίως ποσότητα σακχάρων) αλλά όχι και να το απαγορέψεις τελείως (μπορεί πχ να φάει μια μπανάνα στις 18.00 και στις 20.00 να πάει για τρέξιμο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 (μπορεί πχ να φάει μια μπανάνα στις 18.00 και στις 20.00 να πάει για τρέξιμο)

 

γιαυτό φτιάχνουμε τη διατροφή μας βάση του ωραρίου προπονήσεως μας

αλλα εμείς μιλάμε για την γενική διατροφή ON/OFF μέρες πως δεν ειναι καλό να υπάρχουν φρούτα το βράδυ για κάποιον που θέλει να χάσει λίπος.

 

Το τι θα φας πριν την προπόνηση θα έχει να κάνει πρώτα με την προπόνηση και μετά την διατροφή σου

 

πχ θες να πας για αερόβια με άδειο στομάχι κλπ ή να πας πρωί/βράδυ για βάρη ή και τα δύο μαζί , θα δεις τι χρειάζεσαι και θα προσαρμόσεις και την διατροφή σου. 

 

Γιαυτό ειναι βασικό να μάθουμε πρώτα απόλα να τρεφόμαστε σωστά , γιατι άντε και σου έδωσε κάποιος μια διατροφή , δεν γίνεται να την ακολουθήσεις για όλη σου τη ζωή , οι ανάγκες αλλάζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σατίρισα το "απαγορεύεται"....λες και έχει δεν ξέρω και γω τι. 

 

 εσυ σατιρισες -  εγω εκανα χιουμορ για τη μπανανα με 2% λιπαρα μη θυμωνεις χαβαλε κανουμε :-) !

δε θελω να το συνεχισω ομως μιας κ μου την λες ακου κατι .. εσυ το σκορβουτο το εμαθες γκουγκλαρωντας !

εγω το σκορβουτο το εμαθα επειδη ετρωγα καποτε  την κονσερβα τονου του ενος κιλου καθε 2 μερες !  (υπηρχε στα dia σχεδον τσαμπα σε ξευτιλιστικη τιμη) οταν λοιπον κανεις υπερκαταναλωση σε κονσερβες και ποσο μαλλον σε τονο κινδυνευεις κ απο αυτο κ απο πολλα αλλα !  και τελος παντων εγω το ξερω στην πραξη εσυ γκουκλαρωντας , καταλαβες την διαφορα ποια ειναι??

 

και ναι απαγορευεται η μπανανα το βραδυ οταν κανουμε διαιτα πως να το κανουμε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τρώω μπανάνα το απόγευμα (καμιά φορά και το βράδυ) και είμαι στο στάδιο του χάσιμου λίπους, δεν με εμπόδισε στο να χάσω λίπος όμως. 
ίσως ο παράγοντας της κατανάλωσης της μπανάνας ως προ- προπονητικό να μην είναι κάλλιστα απαγορεύσιμος. 
για αυτό ας μην είμαστε απόλυτη στο "απαγορεύσιμο" ή "μη" αφού δεν ξέρουμε τον άλλον και το ασκησιολόγιο του.

ρε συ μάους έβγαλες ακόμα και το γιαούρτι ως "δουλειά δεν κάνει" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εγω να ρωτησω τοτε. Το πρωτεινη+μπανανα μετα το γυμναστηριο ειναι δογμα για αναπληρωση χαμενης ενεργειας και αποικοδομηση μυικου ιστου? αν εγω κανω προπονηση αργα το απογευμα, πως μπορω να γλιτωσω την μπανανα σε περασμενες ωρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 εβδομάδες εκτός προπονήσεων σχεδόν, η σημερινή ήταν όαση αλλά και μια απόδειξη του πόσο λαπάς έγινα. 

 

OHP: 5+

OHP: 5x52,5, 5x60, 5x70

Lat Pulldowns: 5x10x59, 1x66

Dips: 10-8-6-6-4

Preacher Crunches: 3x15x66
Triceps Pushdowns:3x10x52
Lateral Raises: 3x10x7
Rear Delt flyes.

 

 

Άντε πάμε γερά.  Φτιάχνει και ο φούρνος μπριός με μπιφτέκι καταπληκτικό για 2 ευρώ και είμαστε καλυμμένοι από δεκατιανό. Τι μπανάνες και πράσινα μήλα debate είναι αυτό? Κατεβαίνει κανείς αγώνες?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εγω να ρωτησω τοτε. Το πρωτεινη+μπανανα μετα το γυμναστηριο ειναι δογμα για αναπληρωση χαμενης ενεργειας και αποικοδομηση μυικου ιστου? αν εγω κανω προπονηση αργα το απογευμα, πως μπορω να γλιτωσω την μπανανα σε περασμενες ωρες?

εγώ κάνω προπόνηση αργά με αποτέλεσμα να έχω θέμα με το διατροφικό μου πλάνο. Κάνω το εξής, πίνω μια πρωτεϊνη (whey) λόγω της άμεσης απορρόφησης της και μετά τρώω γιαούρτι 200γρμ και 15γρ. αμύγδαλα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α Ρε συ silverado και σε ειχα σε εκτιμηση, απο που κι ως που ειναι λαθος να τρως το φρουτο μαζι με καποιο αλλο τροφιμο; Εδω και 1 1/2 μηνα εχω προσθεσει πορτοκαλι σε γευμα που εχει σιδηρο καθως η βιταμινη C οταν καταναλωνεται παραλληλα (οχι πριν ή μετα) με το σιδηρο, τετραπλασιαζει την απορροφητικοτητα του.

 

Κανενα προβλημα πεψης και σε 1 μηνα καταφερα να ανεβασω τον αιματοκριτη μου 3 μοναδες. Καθως αυτο με το πορτοκαλι ήταν το μονο που αλλαξε, ειμαι βεβαιος οτι αυτο εκανε τη δουλεια. Προς τι λοιπον το λαθος;

 

Θα πεις οτι σε εμενα δεν πειραζει ενω σε αλλους ναι; Το ειδικο δεν οριζει το γενικο; Τοτε δειξε μου καποια μελετη που δειχνει τα μειονεκτηματα στα οποια αναφερεσαι και το καθιστα λανθασμενη πρακτικη.

 

Νικο, εχω 3 χρονια να παρω ο,τιδηποτε φαρμακευτικο. Ουτε ντεπον, ουτε ασπιρινη, τιποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εγω να ρωτησω τοτε. Το πρωτεινη+μπανανα μετα το γυμναστηριο ειναι δογμα για αναπληρωση χαμενης ενεργειας και αποικοδομηση μυικου ιστου? αν εγω κανω προπονηση αργα το απογευμα, πως μπορω να γλιτωσω την μπανανα σε περασμενες ωρες?

Η μπανάνα δεν είναι αναγκαία και μόνο με πρωτεΐνη την βγάζεις. Απλά είναι ένας καλός τρόπος να χωρέσεις κάπου υδατάνθρακα αν δεν χωράει σε άλλο γεύμα και επίσης σου προσφέρει λίγο μεγαλύτερο insulin spike εκείνη την στιγμή που το χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτεΐνη ορού γάλακτος που την ρουφάς και δεν την μασάς απορροφάται γρήγορα σχετικά από τον οργανισμό.

Για πριν τον ύπνο ενδείκνυται η πρωτεΐνη που περιλαμβάνει καζείνη για αργή απορρόφηση. Σκέψου ότι το σώμα για 8 ώρες θα μείνει δίχως τροφή, χρειάζεται κάτι που να το απορροφά αργά.

Καζείνη περιέχει το γιαούρτι (προτίμησε τόταλ 2% ή όλυμπος σπιτικό 2%) δίνουν τα 200γρ. περίπου 19γρμ. πρωτεϊνης 

 

9 ενοεις τα 200 γρ,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...