Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουμπωνε, simple past.

 

Νικο, βλεπουμε εντελως διαφορετικα τη ζωη/διατροφη :)

Πρόοδος...

 

In other news

 

Αν θέλετε να χάσετε κιλά, τότε περιοριστε, της κακής ποιότητας, υδατανθρακα και ζάχαρη-ζακχαρα...

 

Λέω εγω τώρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μια χαρά χάνεις λίπος απο το σώμα τρώγοντας φρούτα. Απλά ο Νίκος έχει ένσταση στο κατά πόσο είναι σωστό αυτό να γίνεται το βράδυ. Σε αυτό έχει ένα δίκιο. Kαλύτερα θα ήταν να έτρωγε μια μπανάνα ας πούμε πριν ή μετά τη προπόνηση. Αφομοιώνεται καλύτερα απο τον οργανισμό τότε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα που φορτωσα squats  μετα απο καιρο  :

 

12x50

 

10x 80

 

8x120

 

4x150 

 

H κινηση ηταν μισο καθισμα οχι βαθυ γιατι δεν ηθελα να πιεστω την επομενη φορα παμε για φουλ .Το ονειρο μου ειναι να κανω κομπλεξικο το κλαρκ (ΤΜ)  αν και δεν νομιζω να τα καταφερω .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά χάνεις λίπος απο το σώμα τρώγοντας φρούτα. Απλά ο Νίκος έχει ένσταση στο κατά πόσο είναι σωστό αυτό να γίνεται το βράδυ. Σε αυτό έχει ένα δίκιο. Kαλύτερα θα ήταν να έτρωγε μια μπανάνα ας πούμε πριν ή μετά τη προπόνηση. Αφομοιώνεται καλύτερα απο τον οργανισμό τότε.

 

ναι αλλα θα παει πιο αργα.

Επισης οι πολυβιταμινες εχουν πολυ περισσότερες βιταμινες απο 2-3 φρουτα.

suprise

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εχουν περισσοτερο αλλα ΔΕΝ αφομοιωνονται. Μπαινουν απο μια τρυπα, βγαινουν απο μια αλλη.

 

+ ελαφραινουν το πορτοφολι...

 

Νικο, οχι, δεν ειναι ολων η ζωη γυρω απο φαρμακα. Αν τρως σωστα, δε θα χρειαζεσαι ουτε φαρμακα, ουτε συμπληρωματα. Εκει διαφερουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολυβιταμίνες μπορεί να είναι πλούσιες σε βιταμίνες (όπως λέει και το ονομά τους) αλλά υπολείπονται αρκετά σε μέταλλα. Η μπανάνα ας πούμε έχει περίπου 537 mg κάλιο και αυτή για παράδειγμα η πολυβιταμίνη έχει μόλις 10 mg κάλιο. Για να μη μιλήσουμε για τη διαφορά που έχει στον οργανισμό, να παίρνεις βιταμίνες σε φυσική μορφή απο το να τις παίρνεις σε χαπάκια.

 

Το κάλιο είναι απαραίτητο για τον οργανισμό, για να μπορεί να επανέλθει μετά απο καταπόνηση των μυών. Οι τενίστες που βγάζουν εκατομμύρια κάθε χρόνο είναι χαζοί που τρώνε μπανάνες κατά τη διάρκεια του αγώνα; Με τόσα λεφτά που έχουν, θα έπαιρναν χαπάκια και ήταν μια χαρά. Πρόσεξε, δεν λέω ότι δεν παίρνουν συμπληρώματα. Απλά όσο περισσότερα ιχνοστοιχεία-μέταλλα-βιταμίνες μπορούμε να καταναλώσουμε απο τροφή, είναι το ιδανικό. Για κάποιον που δεν κάνει πρωταθλητισμό η κατανάλωση συμπληρωμάτων είναι περιττή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωινο σκουπ μου δημιουργησε καουρες στο στομαχι.Θα παιρνω μισο 2 φορες την ημερα και αν δω οτι συνεχιζεται θα το σταματησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει να προτεινει μηπως κανεις κανα καλο καναλι στο youtube για ασκησεις στο σπιτι? μονο βαρη θελω. Κοιταω απο αυτον http://www.youtube.com/user/HugoRiveraFitness?feature=watch εδω και μια βδομαδα και κανω,δουλευουν μια χαρα τα σετακια που δινει και τα εξηγει κιολας μια χαρα.βαρη για χερια και ωμους κυριως θελω να κανω 2-3 φορες τη βδομαδα,τις υπολοιπες μερες κανω freeletics αμα το γνωριζει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι είναι σχετικό άσχετο αλλά έχει να κάνει με την διατροφή ..

ρε παιδιά η πρωτείνη δεν σας δημιουργεί μετεωρισμό; .. κοινώς αέρια; σε όποια μορφή και αν ληθεί.. Ιδίως αν ληφθεί βράδυ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα τουμπανιάζει η κοιλιά και όχι με την καλή έννοια.

Αυτό μου συμβαίνει με μάυρο ψωμί επίσης γαλακτοκομικά κτλ. 

Δεν ξέρω τι να φάω πλέον. Ισως έχω δυσανεξία στο 90% των τροφών.τι να πώ.

 

εχω βρεί αυτό στα φαρμακεία που λέει οτι κάνει δουλειά για τα κοιλιακά προβλήματα.. αν εχει κανείς εμπειρία ας προτείνει τίποτα.

http://pharmacy-news.gr/wp/dulcogas-%CE%B7-%CE%B3%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B7-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%86%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%BA%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CE%BA/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για φρούτα, εγώ άρχισα να τρώω πράσινα μήλα, 2 την ημέρα τις off days. Τις μέρες προπόνησης τρώω 2 μπανάνες και 1 μήλο

Έβαλες υδατάνθρακα στις off ? με 0 θυμάμαι να πήγαινες...

 

Οι πολυβιταμίνες μπορεί να είναι πλούσιες σε βιταμίνες (όπως λέει και το ονομά τους) αλλά υπολείπονται αρκετά σε μέταλλα. Η μπανάνα ας πούμε έχει περίπου 537 mg κάλιο και αυτή για παράδειγμα η πολυβιταμίνη έχει μόλις 10 mg κάλιο. Για να μη μιλήσουμε για τη διαφορά που έχει στον οργανισμό, να παίρνεις βιταμίνες σε φυσική μορφή απο το να τις παίρνεις σε χαπάκια.

 

Το κάλιο είναι απαραίτητο για τον οργανισμό, για να μπορεί να επανέλθει μετά απο καταπόνηση των μυών. Οι τενίστες που βγάζουν εκατομμύρια κάθε χρόνο είναι χαζοί που τρώνε μπανάνες κατά τη διάρκεια του αγώνα; Με τόσα λεφτά που έχουν, θα έπαιρναν χαπάκια και ήταν μια χαρά. Πρόσεξε, δεν λέω ότι δεν παίρνουν συμπληρώματα. Απλά όσο περισσότερα ιχνοστοιχεία-μέταλλα-βιταμίνες μπορούμε να καταναλώσουμε απο τροφή, είναι το ιδανικό. Για κάποιον που δεν κάνει πρωταθλητισμό η κατανάλωση συμπληρωμάτων είναι περιττή.

Ναι οκ...εννοείται ότι το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες ό,τι βιταμίνες χρειάζεσαι από φρούτα κτλπ. αλλά άντε τώρα φάε εσύ ή όποιος άλλος 10 φρούτα και μισό κιλό πρασινάδα σε κάθε γεύμα για να συμπληρώσεις βιταμίνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εχουν περισσοτερο αλλα ΔΕΝ αφομοιωνονται. Μπαινουν απο μια τρυπα, βγαινουν απο μια αλλη.

 

+ ελαφραινουν το πορτοφολι...

 

Νικο, οχι, δεν ειναι ολων η ζωη γυρω απο φαρμακα. Αν τρως σωστα, δε θα χρειαζεσαι ουτε φαρμακα, ουτε συμπληρωματα. Εκει διαφερουμε.

Σε τι διαφέρουμε? όταν ήσουν μικρός δεν αρρώσταινες? τώρα δεν αρρωσταίνεις ? ακόμα και η ασπιρίνη που θα πάρεις για τον πονοκέφαλο φάρμακο ειναι  Και η καραμέλα απο το φαρμακείο για το βήχα φάρμακο ειναι .

 

Μεγαλώνοντας όλοι μας , άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο θα χρειαζόμαστε κ περισσότερα φάρμακα μέχρι που σε κάποιο σημείο και μετά θα μας κρατάνε στην ζωή (για άλλους στα 80 για άλλους στα 90 κλπ) εκτός απο ελάχιστες εξαιρέσεις που δεν τα χρειάζονται και τους κάνουν θέμα στις ειδήσεις.

 

Οπότε όλοι μας είμαστε κινητές φαρμακαποθήκες   :-) 

 

με το φάρμακα δεν εννοούσα ΑΑΣ αν αυτό θες να πεις (και ελπίζω να μην υποψιάστηκες οτι έχω πάρει ποτέ μου γιατι αν ειχα πάρει έστω τα ποιο light θα ήμουν σε άλλο επίπεδο , καμία σχέση με τώρα).

 

Όσο για τα συμπληρώματα, δεν κάνουν κάποια διαφορά, ειναι καθαρά θέμα οικονομικό και τι βολεύει τον καθένα , οπότε δεν βλέπω και το λόγο να αναφέρονται .

 

το point μου ειναι πως ο οργανισμός όλων μας , ακόμα και ενος 10χρονου παιδιού έχει φάει τόσο φάρμακο που δεν ηταν φυσικό να το φάει κ ειναι αστείο να μας χαλάνε οι βιταμίνες σε συμπλήρωμα .  (ξαναλέω , όποιος θέλει τις παίρνει απο φρούτα όποιος θέλει απο συμπλήρωμα , δεν υπάρχει πρέπει , υπάρχει αποτέλεσμα , διαλέγεις και παίρνεις).

 

όσο για αυτό που λες το αν τρως σωστά το έχω διαπιστώσει με πειράματα πάνω μου κ καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλα όχι οτι μπορεί κάποιος natural να αγγίξει φαρμακωμένο που ξέρει να τρώει σωστά και να προπονείται, ούτε στα ποιο τρελά του όνειρα. (άσχετο αν ειναι καλό/κακό πράγμα η χρήση ΑΑΣ και τα προβλήματα υγείας που μπορεί να δημιουργήσει στο μέλλον, μιλάμε για αποτέλεσμα τώρα). just saying  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...