Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε εσένα το λεω , όχι σε αυτόν 

είπες ένα γιαούρτι αντί για δύο γιατι θα πάνε ψηλά τα λιπαρά και θέλει να χάσει λίπος 

 

και σου εξηγώ οτι για να χάσεις λίπος δεν κρατάς χαμηλά λιπαρά αλλα κάνεις υποθερμιδική διατροφή κρατώντας ψηλά πρωτεΐνη , χαμηλά υδατάνθρακα και καταναλωνοντας μόνο καλά λιπαρά .

 

τι απο αυτά ειναι quiz?  :-)

όταν ένας άνθρωπος που δεν ξέρεις σε τι διατροφή κινείται, τότε δεν του λες φάε και από αυτό 2

σε μένα δώρον άδωρον να τα πεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

όταν ένας άνθρωπος που δεν ξέρεις σε τι διατροφή κινείται, τότε δεν του λες φάε και από αυτό 2

σε μένα δώρον άδωρον να τα πεις 

δεν του λες πόσο θα φάει(όπως είπα κάτι post ποιο πριν) αλλα δεν του λες επίσης φάε ενα γιαούρτι με τα 15 αμύγδαλα και θα έχεις πλήρες γευμα γιατι αυτό δεν ειναι πλήρες γευμα.   :-) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν του λες πόσο θα φάει(όπως είπα κάτι post ποιο πριν) αλλα δεν του λες επίσης φάε ενα γιαούρτι με τα 15 αμύγδαλα και θα έχεις πλήρες γευμα γιατι αυτό δεν ειναι πλήρες γευμα.   :-) 

 

 

είναι πλήρες γεύμα από την άποψη ότι αποτελείται από μια πηγή πρωτεϊνης και μια πηγή υδατάνθρακα γενικά.

μια φας μπανάνα το απόγευμα ή το βράδυ, μπορεί να πεθάνεις, και δη για το σκορβούτο που παθαίνεις από τον τόνο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι πλήρες γεύμα από την άποψη ότι αποτελείται από μια πηγή πρωτεϊνης και μια πηγή υδατάνθρακα γενικά.

μια φας μπανάνα το απόγευμα ή το βράδυ, μπορεί να πεθάνεις, και δη για το σκορβούτο που παθαίνεις από τον τόνο ...

 δημητρα , ειναι η μοναδικη γυναικα αναμεσα σε 100 αντρες και  ξερει περισσοτερα απο ολους μας μαζι!

για πρωινο μας  εχει  ολους για πλακα , για κολατσιο ..

Επεξ/σία από Mau-Maus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι πλήρες γεύμα από την άποψη ότι αποτελείται από μια πηγή πρωτεϊνης και μια πηγή υδατάνθρακα γενικά.

μια φας μπανάνα το απόγευμα ή το βράδυ, μπορεί να πεθάνεις, και δη για το σκορβούτο που παθαίνεις από τον τόνο ...

πλήρες ειναι το γευμα που δίνει στον οργανισμό μας αυτά που χρειάζεται μέχρι το επόμενο.

Το να αποτελείται απο πηγή πρωτεΐνης και υδατάνθρακα που λες ειναι πολύ γενικό γιατι υπάρχουν διατροφές για χάσιμο λίπους χωρίς υδατάνθρακα με υψηλή πρωτεΐνη ή λιπαρά (αναλόγως) . 

 

Ακόμα και αν δεν ακολουθεί κάποιος μια διατροφή αυτού του είδους αλλα κάτι απλό, αυτό δε το λες πλήρες γεύμα , τουλάχιστον για άντρα γιατι στις γυναικείες διατροφές παίζουν άλλα , διαφορετικές ανάγκες κ οι στόχοι. 

--

edit γιατι δεν έχει ουσία όλο αυτό. )

--

 

 

Hey-hey-hey-lets-chill-out-74685635060.j

 

Επεξ/σία από nicoc89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενα ποστ του Μαους. :)


Άρα προσθετω εναλλακτικό βραδινό γεύμα τόνο σαλάτα. Για απόγευμα τι κάνουμε; ποιο φρούτο τελικά;

 

Να τρως ποικιλία φρούτων (κανα 2-3 τη μερα, π.χ. 1 το πρωι και ενα το απογευμα, απλα οχι μαζεμενα) και ποικιλια λαχανικων (1 μεγαλη σαλατα τη μερα). 1 κουταλια της σουπας λαδι με τη σαλατα. Δεν εχει πολλες θερμιδες και βελτιωνει τα μαλλα τη γευση -σκοπος ειναι να απολαμβανεις το φαι, μην το βλεπεις σα φαρμακο.

 

Τονο 2-3 φορες τη βδομαδα μαξ, παιζει πολυ δηλητηριαση -δυστυχως.

 

Να ζυγιζεσαι καθε βδομαδα, ιδια ωρα και μερα (π.χ. Κυριακη πρωι) για να βλεπεις την πορεια.

 

Αν μπορεις να γυμναζεσαι 2-3 φορες τη βδομαδα, freeletics ή γυμναστηριο. Τα βαρη κανουν ενα αδυνατο σωμα να φαινεται ομορφο. Σκετο αδυνατο προσωπικα δε μου λεει τιποτα, αδυνατος ειμαι μια ζωη, δε νομιζω οτι πηγα ποτε στην παραλια και ειπαν οι αλλοι γουαου, δες εναν αδυνατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και να χει ας το γράψουμε καθαρά να το βλέπει και όποιος δεν ξέρει και ενδιαφέρεται .

φρούτα και ιδικά μπανάνες για κάποιον που θέλει να χάσει κιλά είναι απαράδεκτα για αργά το απόγευμα/ βράδυ.  Μιλάμε για soft καταστάσεις , κάποιος που θέλει να τα δώσει όλα και να έχει max αποτέλεσμα κόβει τελείως τα φρούτα και πίνει βιταμίνες. 

ο τόνος παραπάνω απο μια- δυό φορές την εβδομάδα δεν κάνει καλό , περιέχει βαρέα μέταλλα, ιδιαιτέρως βλαβερά για τον οργανισμό μας και αρκετός κόσμος κάνει το λάθος να τρώει κάθε μέρα . Ναι , δε θα φανεί κάποιο πρόβλημα αυριο , την άλλη εβδομάδα , τον άλλο μήνα ίσως αλλα μακροχρόνια κάνει κακό. 

απο κει κ πέρα ο καθένας κάνει οτι θέλει και θεωρεί σωστό , για εμένα σωστό ειναι αυτό που θα σου φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα σε σώμα και υγεία . Δεν μου λέει κάτι αν ο τόνος σε κονσέρβα έχει ω3 λιπαρά που κάνουν καλό στα μάτια/μνήμη κλπ όταν τα βαρέα του μέταλλα σε μεγάλη συγκέντρωση συμβάλουν στην εμφάνιση ασθενειών όπως της σκλήρυνση κατά πλάκας και αλζχάιμερ.

κάποιες τροφές χρειάζονται μέτρο. :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και να χει ας το γράψουμε καθαρά να το βλέπει και όποιος δεν ξέρει και ενδιαφέρεται .

 

φρούτα και ιδικά μπανάνες για κάποιον που θέλει να χάσει κιλά είναι απαράδεκτα για αργά το απόγευμα/ βράδυ.  Μιλάμε για soft καταστάσεις , κάποιος που θέλει να τα δώσει όλα και να έχει max αποτέλεσμα κόβει τελείως τα φρούτα και πίνει βιταμίνες. 

 

ο τόνος παραπάνω απο μια- δυό φορές την εβδομάδα δεν κάνει καλό , περιέχει βαρέα μέταλλα, ιδιαιτέρως βλαβερά για τον οργανισμό μας και αρκετός κόσμος κάνει το λάθος να τρώει κάθε μέρα . Ναι , δε θα φανεί κάποιο πρόβλημα αυριο , την άλλη εβδομάδα , τον άλλο μήνα ίσως αλλα μακροχρόνια κάνει κακό. 

 

απο κει κ πέρα ο καθένας κάνει οτι θέλει και θεωρεί σωστό , για εμένα σωστό ειναι αυτό που θα σου φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα σε σώμα και υγεία . Δεν μου λέει κάτι αν ο τόνος σε κονσέρβα έχει ω3 λιπαρά που κάνουν καλό στα μάτια/μνήμη κλπ όταν τα βαρέα του μέταλλα σε μεγάλη συγκέντρωση συμβάλουν στην εμφάνιση ασθενειών όπως της σκλήρυνση κατά πλάκας και αλζχάιμερ.

 

κάποιες τροφές χρειάζονται μέτρο. :-)

 

Το να πάρεις τι βιταμίνες που περιέχει ένα μήλο ΔΕΝ είναι το ίδιο με το να τις παρεις σε χάπια/σκονη λόγω χαμηλής απορροφητικότητας. Αν νομιζεις οτι ειναι το ιδιο, σε πιανω αδιαβαστο. 

 

Επισης, αν καταναλωνεις 2000 θερμιδες τη μερα οταν το σωμα θελει 2400 (τυχαια νουμερα) για συντηρηση, δε θα χασεις κιλα επειδη εφαγες φρουτα το απογευμα; Πιστεψε με, ΔΕΝ επηρεαζει.

 

Για τη ΣΚΠ πρωτος υπαιτιος θεωρειται το ΓΑΛΑ. Εχω πολυ δικο μου ανθρωπο με ΣΚΠ κι εχω διαβασει απειρες μελετες. Απο κει αλλωστε μου εκανε το πρωτο κλικ για το ποσο κακο κανει το γαλα.

 

Συμφωνουμε για τον τονο. Οποιος θελει τα οφελη του ψαριου τρωει μικρα ψαρια -ειδικα σαρδελες- που εχουν ελαχιστα βαρεα μεταλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φρούτα και ιδικά μπανάνες για κάποιον που θέλει να χάσει κιλά είναι απαράδεκτα για αργά το απόγευμα/ βράδυ.  Μιλάμε για soft καταστάσεις , κάποιος που θέλει να τα δώσει όλα και να έχει max αποτέλεσμα κόβει τελείως τα φρούτα και πίνει βιταμίνες. 

 

 

Max αποτελεσμα σε τι?Ειναι απαραδεκτο για μενα καποιος να κοψει τα φρουτα και να αρχισει βιταμινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πάρεις τι βιταμίνες που περιέχει ένα μήλο ΔΕΝ είναι το ίδιο με το να τις παρεις σε χάπια/σκονη λόγω χαμηλής απορροφητικότητας. Αν νομιζεις οτι ειναι το ιδιο, σε πιανω αδιαβαστο. 

 

Επισης, αν καταναλωνεις 2000 θερμιδες τη μερα οταν το σωμα θελει 2400 (τυχαια νουμερα) για συντηρηση, δε θα χασεις κιλα επειδη εφαγες φρουτα το απογευμα; Πιστεψε με, ΔΕΝ επηρεαζει.

 

Για τη ΣΚΠ πρωτος υπαιτιος θεωρειται το ΓΑΛΑ. Εχω πολυ δικο μου ανθρωπο με ΣΚΠ κι εχω διαβασει απειρες μελετες. Απο κει αλλωστε μου εκανε το πρωτο κλικ για το ποσο κακο κανει το γαλα.

 

Συμφωνουμε για τον τονο. Οποιος θελει τα οφελη του ψαριου τρωει μικρα ψαρια -ειδικα σαρδελες- που εχουν ελαχιστα βαρεα μεταλα.

ποτέ δεν ειναι ίδιο το συμπλήρωμα με την φυσική τροφή, όποιο και αν ειναι αυτό, (γιαυτό ειναι συμπλήρωμα ) αλλα το να κόψεις τα φρούτα για μερικούς μήνες και να παίρνεις τις βιταμίνες που θα έπαιρνες απο αυτά σε συμπλήρωμα δεν επηρεάζει αρνητικά σε τίποτα , το έκανα και μόνο καλό αποτέλεσμα είχα.

 

αν συγκρίνεις το τελικό αποτέλεσμα σε δύο ανθρώπους με ίδια νούμερα σε όλα αυτός που δεν τρώει φρούτα αργά το απόγευμα-βράδυ και τρώει κάτι πρωτεϊνούχο στη θέση τους θα έχει καλύτερα αποτελέσματα στην μύωση του σωματικού του λίπους.

 

ένα μήλο έχει καμια 20-25γρ ζάχαρη .  Ζάχαρη και χάσιμο λίπους = bad combo και κακή πηγή υδατάνθρακα. 

 

όταν θες να χάσεις λίπος απο τα πρώτα πράγματα που κόβεις ειναι η ζάχαρη , απο όπου και αν προέρχεται . Τι να το κάνω αν κάποιος τρώει μήλα ή καραμέλες , το ίδιο ειναι όσον αφορά τη ζάχαρη και πρέπει να αποφεύγουμε τα insulin spikes όπως και να χει. Σημασία δεν έχει να χάνεις κιλά αλλα τι κιλά ειναι αυτά που χάνεις. Ότι λεω δεν τα διάβασα ή να μου τα πουν , τα δοκίμασα επάνω μου στην πράξη πρώτα και μετά τα είδα και σε άλλους.

 

Δεν λέω οτι απαγορευονται απο την διατροφή(αδυνατίσματος στην προκειμένη)  εντελώς τα φρούτα. γιατι κάποιος που θα δει μια ποιο light προσέγγιση στο θέμα μπορεί να βάλει φρούτα στο πρωινό του ή ακόμα κάποια μπανάνα πριν την προπόνηση που θεωρείτε πολύ καλή επιλογή.

 

αυτά όμως ειναι πολύ γενικά . Το σημαντικό ειναι πως τα φρούτα πρέπει να ειναι περιορισμένα λόγο ζάχαρης και να υπάρχουν γύρο απο την προπόνηση ή το πρωινό. Ιδικά το βράδυ για κανένα λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Max αποτελεσμα σε τι?Ειναι απαραδεκτο για μενα καποιος να κοψει τα φρουτα και να αρχισει βιταμινες.

ως προς το χάσιμο λίπους. google insulin spike και φρούτα να σου λυθεί η απορία καλύτερα γιατι δεν έχω πολύ χρόνο να γράψω τώρα , σε λίγο θα φύγω. :-( 

 

το τι ειναι απαράδεκτο ειναι υποκειμενικό. Τα φρούτα δεν ειναι καλή/κακή τροφή απαραιτήτως, όπως και το γάλα και τα πάντα.

Οι τροφές ειναι καλές αναλόγα με τη χρήση που κάνουμε κατα περίπτωση.

 

Όταν ο άλλος ειναι χοντρός(όχι απαραίτητα υπέρβαρος και ο skinny fat χοντρός ειναι)  και έχει πολύ λίπος και πλακώνεται στα φρούτα αντι να πάρει μια βιταμίνη (δεν μιλάω για κάποιον απο εδω μέσα , δεν ξέρω κανέναν) αυτό ειναι που θεωρώ απαράδεκτο. 

κάνεις υποχωρήσεις στις ιδέες σου (σχετικά με την λήψη βιταμινών μόνο απο τροφές) για λίγους μηνες για να διορθώσεις μια μαλακία που έκανες στο παρελθόν με τη μασα /σαπίλα γρηγορότερα, δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό.

 

Σχετικά με εσάς που γράφεται για τα συμπληρώματα κατα καιρούς (δεν πάει για εσένα , γενικά επειδή υπάρχει αυτή η άποψη) σκεφτήκατε πως όλη μας η ζωή ειναι γύρο απο φάρμακα? Απο την ώρα που θα γεννηθούμε μέχρι την ώρα που θα πεθάνουμε έχουμε βάλει μια αποθήκη φάρμακα στον οργανισμό μας. Κανένας άνθρωπος(εκτός απο τους ιθαγενείς στην Αφρική) δεν ειναι φυσικός , όλοι παίρνουμε/θα παίρνουμε φάρμακα πάντα. Απο μια ηλικία και μετά μάλιστα θα εξαρτάται η επιβίωση μας απο την καθημερινή λήψη τους.

 

μας πείραξε η βιταμίνη σε συμπλήρωμα που δεν ειναι καν φάρμακο ?

 

αυτό^ ειναι η υπερβολή  :-) 

 

 

 

 

Νικο, βλεπουμε εντελως διαφορετικα τη ζωη/διατροφη :)

yeap ! δεν λέω ούτε πιστευω οτι έχω δίκιο σε όλα

την γνώμη μου γράφω καθαρά και αυτά που έχω δοκιμάσει στην πράξη  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...