Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@4shaken: To πρωινο σου ειναι για κλαματα... 

 

Ξεχασα να προσθεσω και 4 κουταλιες βρωμη!Το σωσα καπως?

 

ο γλυκαιμικος σου δεικτης παιζει να βαραει ταβανι

 

Γιατι?Εξαιτιας του μελιου και των φρουτων?Πως το διορθωνω?

αν δεν κάνεις bb τι τα θες τα scoop κτλ; Τέσπα.

 

πρέπει κάθε σου γεύμα να περιλαμβάνει μια πηγή πρωτεϊνης και μια πηγή υδατάνθρακα( να είναι ανεπεξέργαστη και χαμηλού γλυκ.δείκτη)

τα γεύματα σου να κυμαίνονται στα 5-6 τουλ. ημερισίως.

 

 

το πρωινό που είναι και το βασικό γεύμα για την έναρξη της ημέρας είναι ανύπαρκτο απλά.

Τα φρούτα έως 2 ημερησίως, τα πολλά έχουν φρουκτόζη(αυτή δεν την θέλουμε σε υψηλά επίπεδα, κακό σάκχαρο)

 

 

Αυτα τα παιρνω κατα τις 9 (+ βρωμη που ξεχασα να αναφερω) και μετα απο 2 ωρες μελι μπανανα.Να τα κανω ενα και να φροντισω να τρωω κατι αλλο κατα τις 11.00 (μια ωρα πριν προπονηση)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Θέλω να χασω 4-5kg είμαι στα 80kg τωρα με 1,74 υψος. Απο αύριο ξεκιναω περπάτημα περιπου στα 5χλμ και γυμναστική στο σπίτι (δεν εχω την οικονομικη δυνατότητα για γυμναστήριο). Το πρωί σκέφτομαι να τρωω βρώμη με γαλα 1,5%. Για δεκατιανο ενα τοστ με μια φέτα γαλοπούλα και cottage & επειδή σχολαω απο τη δουλεια στις 16:00 λεω ως τις 13:00 να καταναλωσω 10-15 ωμα αμύγδαλα. Το μεσημεριανό γεύμα οτι υπάρχει σπίτι(εκτος τηγανητά) με σαλάτα & χωρίς ψωμί. Απόγευμα για φρούτο τι προτείνεται; Και για βραδινό γιαούρτι 2% σκέτο ή με 5-6 αμύγδαλα. Εχετε να μου προτείνετε κάτι, χρειάζομαι επιπλέον διορθώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι βρώμη πως την παίρνεις; έτσι σκέτη; 4 κουταλιές είναι πενιχρές.

Σκέτη με λίγο νερό,δεν θέλω γάλα. Είμαι 73 κιλά πόσες να παίρνω?8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να χασω 4-5kg είμαι στα 80kg τωρα με 1,74 υψος. Απο αύριο ξεκιναω περπάτημα περιπου στα 5χλμ και γυμναστική στο σπίτι (δεν εχω την οικονομικη δυνατότητα για γυμναστήριο). Το πρωί σκέφτομαι να τρωω βρώμη με γαλα 1,5%. Για δεκατιανο ενα τοστ με μια φέτα γαλοπούλα και cottage & επειδή σχολαω απο τη δουλεια στις 16:00 λεω ως τις 13:00 να καταναλωσω 10-15 ωμα αμύγδαλα. Το μεσημεριανό γεύμα οτι υπάρχει σπίτι(εκτος τηγανητά) με σαλάτα & χωρίς ψωμί. Απόγευμα για φρούτο τι προτείνεται; Και για βραδινό γιαούρτι 2% σκέτο ή με 5-6 αμύγδαλα. Εχετε να μου προτείνετε κάτι, χρειάζομαι επιπλέον διορθώσεις;

εκεί που τρως τα 10-15αμύγδαλα μπορείς να τα προσθέσεις σε ένα γιαούρτι 200γρ (2%) και θα έχεις ένα πλήρες γεύμα.

όσο για το γυμναστήριο ξεκίνα σιγά σιγά το περπάτημα όσο μπορείς και σταδιακά ανεβάζεις ρυθμό και ένταση.

μπορείς να μετατρέψεις έναν χώρο του σπιτιού σου σε χώρο γυμναστικής με αλτήρες βιδωτούς και λάστιχα αντιστάσεων.

 

για φρούτο προτείνω μπανάνα ή μήλο. προσπάθησε να μην ξεπερνάς τα 2-3 φρούτα ημερησίως.

το βραδινό σου είναι πολύ καλά.

για αρχή καλά τα θέτεις.

 

μόνο μια μικρή επισήμανση στο μεσημεριανό σου, πρόσθεσε είτε καστ. ρύζι είτε πλιγούρι (εξαιρετικές πηγές ανεπεξέργαστου υδατάνθρακα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nicoc υπαρχει εστω και μια ουσια απο αυτες που αναγραφονται που να μην υπαρχει στο γαλα?Να υποθεσω μονο αυτες που δινουν γευση φραουλας?

yeah, γλυκαντικές και για γευση

υπάρχει και η λύση της σκέτης whey που ειναι χωρίς γευση και ειναι και πολύ φθηνότερη

 

Πριν τον υπνο, εκανα λαθος . Γραφει ο αλλος οτι ΠΙΝΕΙ 1 ΣΚΟΥΠ πριν τον ΥΠΝΟ !!!

Ξερω κατι λιγα για την πρωτεινη ναι αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας. Αλλο ρωτησα !

και εγώ σου απάντησα 

τι να πουμε παραπάνω? να το κάνουμε φάση "λολα να ενα μηλο" 

whey = φαγητό σε σκόνη 

αυτή ειναι η σχέση του φαγητού με το σκουπ 

αν εννοούσες κάτι άλλο διατύπωσε το καλύτερα να βγει νόημα brah  :-) 

 

Σκέτη με λίγο νερό,δεν θέλω γάλα. Είμαι 73 κιλά πόσες να παίρνω?8?

να τρως όσο χρειάζεσαι , δεν υπάρχει αυτό που ρωτάς , κανείς δεν μπορεί να σου δώσει οδηγείες να τρως τόσο απο αυτό παρα μόνο αν ξέρει τις διατροφικές σου ανάγκες και θα σου βγάλει ολοκληρωμένη διατροφή.(όχι απαραίτητα διατροφή του γραμμαρίου) Όλα τα άλλα ειναι να έχουμε να λέμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί που τρως τα 10-15αμύγδαλα μπορείς να τα προσθέσεις σε ένα γιαούρτι 200γρ (2%) και θα έχεις ένα πλήρες γεύμα.

όσο για το γυμναστήριο ξεκίνα σιγά σιγά το περπάτημα όσο μπορείς και σταδιακά ανεβάζεις ρυθμό και ένταση.

μπορείς να μετατρέψεις έναν χώρο του σπιτιού σου σε χώρο γυμναστικής με αλτήρες βιδωτούς και λάστιχα αντιστάσεων.

 

για φρούτο προτείνω μπανάνα ή μήλο. προσπάθησε να μην ξεπερνάς τα 2-3 φρούτα ημερησίως.

το βραδινό σου είναι πολύ καλά.

για αρχή καλά τα θέτεις.

 

μόνο μια μικρή επισήμανση στο μεσημεριανό σου, πρόσθεσε είτε καστ. ρύζι είτε πλιγούρι (εξαιρετικές πηγές ανεπεξέργαστου υδατάνθρακα).

Ναι οκ μπορω να εχω γιαούρτι το μεσημέρι οπως λες. Το απόγευμα πιο φρούτο εδικνυτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί που τρως τα 10-15αμύγδαλα μπορείς να τα προσθέσεις σε ένα γιαούρτι 200γρ (2%) και θα έχεις ένα πλήρες γεύμα.

 

:shock:  wat?

 

και πόση πρωτεΐνη να έχει (που ειναι το βασικό που κοιτάμε) αυτό το γευμα ?  :mellow:

να του έλεγες φάε 2 γιαούρτια με τα αμύγδαλα πάει κ έρχεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock:  wat?

 

και πόση πρωτεΐνη να έχει (που ειναι το βασικό που κοιτάμε) αυτό το γευμα ?  :mellow:

να του έλεγες φάε 2 γιαούρτια με τα αμύγδαλα πάει κ έρχεται 

να χάσει κιλά θέλει...αυξάνονται τα λιπαρά μετά θαρρώ 

για μένα δεν πρέπει να χάσεις κιλά αλλά λίπος προφανώς

 

http://www.calorieking.com/foods/calories-in-nuts-almonds-raw_f-ZmlkPTYyNDEx.html για τα αμύγδαλα 

 

και για το total 2% (το προτιμάν γιατί έχει 9.9 γρ. πρωτ. στα 100γρ, ενώ άλλα φτάνουν στα 8γρ)

http://products.greece.fage.eu/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%84%CE%B9/total-2-200g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπανανα απαγορευεται απογευμα - βραδυ για καοιπον που θελει να χασει κιλα !

φιλε ασε τα γιαουρτια , και κοστιζουν κ δουλεια δε κανεις ! αντικατεστησε τα με σαλαταρες ! παιρνε μαρουλι η μπροκολο δηλαδη με αγγουρακι αν δε μπορεις να βαζεις τονο συνεχεια ! εχεις δολκιμασει να δεις ποσο τελεια παει ?? με λεμονακι η ξυδακι κ εισαι κομπλε !


 

και εγώ σου απάντησα 
τι να πουμε παραπάνω? να το κάνουμε φάση "λολα να ενα μηλο" 

χαχαχαχααχ ωραιος !!! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπανανα απαγορευεται απογευμα - βραδυ για καοιπον που θελει να χασει κιλα !

φιλε ασε τα γιαουρτια , και κοστιζουν κ δουλεια δε κανεις ! αντικατεστησε τα με σαλαταρες ! παιρνε μαρουλι η μπροκολο δηλαδη με αγγουρακι αν δε μπορεις να βαζεις τονο συνεχεια ! εχεις δολκιμασει να δεις ποσο τελεια παει ?? με λεμονακι η ξυδακι κ εισαι κομπλε !

χαχαχαχααχ ωραιος !!! :-)

γιατί απαγορεύεται; 

έχει λίπος; 

 

 

το 2005 διατροφολόγος μου είπε να αποφεύγω τις μπανάνες γιατί έχουν λίπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να χάσει κιλά θέλει...αυξάνονται τα λιπαρά μετά θαρρώ 

για μένα δεν πρέπει να χάσεις κιλά αλλά λίπος προφανώς

πρώτα απόλα 2 γιαούρτια 2% έχουν αστεία λιπαρά , δεν τίθεται θέμα να μην χωράνε στη διατροφή του B) 

δεύτερον να χάσει λίπος πρέπει και όχι κιλά, δε λέω , αλλα ποιος είπε πως για να χάσεις λίπος πρέπει να μην τρως λιπαρά ? Το key ειναι στον χαμηλό υδατάνθρακα όταν θες να χάσεις . Αρκετό για να έχεις ενέργεια αλλα μέχρι εκεί.

τα trans θα αποφύγεις κυρίως αλλα για να χάσεις λίπος πρέπει να ακολουθήσεις ενα πλάνο απλό (δεν ισχύει για body recomp , όποιος θέλει να δει τι ειναι google it) 

 

υποθερμιδική διατροφή->πρωτεΐνη (x βάρος ~ αναλόγως του στόχου) -> χαμηλός σχετικά υδατάνθρακας -> και καλά λιπαρά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθερμιδική διατροφή->πρωτεΐνη (x βάρος ~ αναλόγως του στόχου) -> χαμηλός σχετικά υδατάνθρακας -> και καλά λιπαρά 

είναι πράξη όλο αυτό; ή quiz για ξανθιές; 

 

μη ξεχνάς ότι ο άνθρωπος πρώτη φορά θα ξεκινήσει οπότε του δίνεις ένα γενικό μπούσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πράξη όλο αυτό; ή quiz για ξανθιές; 

 

μη ξεχνάς ότι ο άνθρωπος πρώτη φορά θα ξεκινήσει οπότε του δίνεις ένα γενικό μπούσουλα.

σε εσένα το λεω , όχι σε αυτόν 

είπες ένα γιαούρτι αντί για δύο γιατι θα πάνε ψηλά τα λιπαρά και θέλει να χάσει λίπος 

 

και σου εξηγώ οτι για να χάσεις λίπος δεν κρατάς χαμηλά λιπαρά αλλα κάνεις υποθερμιδική διατροφή κρατώντας ψηλά πρωτεΐνη , χαμηλά υδατάνθρακα και καταναλωνοντας μόνο καλά λιπαρά .

 

τι απο αυτά ειναι quiz?  :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...