Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα split προγράμματα υπάρχουν κάποια βασικοί κανόνες; Όπως πχ δεν βάζουμε στην ίδια μέρα δικέφαλους και τρικέφαλους;

 

Επίσης θέλω να μου προτείνεται ασκήσεις με βαράκια και λάστιχο (απο εκείνο που το τεντώνεις με τα χέρια και κόντρα πόδια) για κάψιμο λίπους στα χέρια. Για κορίτσι. τα βαράκια είναι 4kg κάνουν για χάσιμο λίπους;

Δεν μου έρχονται στο μυαλό κανόνες...μιά χαρά μπαίνουν δικέφαλα-τρικέφαλα στην ίδια προπόνηση.

 

Ασκήσεις να σου προτείνουμε αλλά να ξέρεις πως ό,τι άσκηση και να σου πούμε δεν θα στοχεύει στην καύση λίπους (ειδικά τοπικα (χέρια) που θέλεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ασκήσεις να σου προτείνουμε αλλά να ξέρεις πως ό,τι άσκηση και να σου πούμε δεν θα στοχεύει στην καύση λίπους (ειδικά τοπικα (χέρια) που θέλεις)

Το ξέρω, και εγώ αυτό υπέθεσα οτι είναι πολύ δύσκολο. Γενικά γνωρίζεις εσύ κανέναν τρόπο εννοείται βοηθητικό της διατροφής; Γιατί είναι τοπικό λίπος, και νομίζω και σε σχετικά δύσκολη περιοχή, απο εκεί που φεύγει τελευταίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, και εγώ αυτό υπέθεσα οτι είναι πολύ δύσκολο. Γενικά γνωρίζεις εσύ κανέναν τρόπο εννοείται βοηθητικό της διατροφής; Γιατί είναι τοπικό λίπος, και νομίζω και σε σχετικά δύσκολη περιοχή, απο εκεί που φεύγει τελευταίο.

Αερόβια + διατροφή. Ανάλογα το επίπεδο από 2 εως 4 φορές την εβδομάδα για τουλάχιστον 45 λεπτά χαμηλής έντασης τρέξιμο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δούλεψε σε εμένα πέρυσι flik ήταν το αερόβιο μετά από την προπόνηση με βάρη, συνδιαστικά φυσικά με τη διατροφή.

 

Είχα κάψει αρκετούς υδατάνθρακες στα βάρη και το τρέξιμο μετά έκαιγε καρφί λίπος, με εμφανή αποτελέσματα από τον πρώτο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το να χάσεις λίπος τοπικά ξέχνατο.. Βάλε ένταση στην προπόνηση σου. Κάνε βάρη σαν να μην υπάρχει αύριο, 40 με 45 λεπτά. Αερόβιο το καλύτερο είναι τα σπρίντακια και γενικά ότι κάνεις να είναι διαλλειματική, υψηλή ένταση, χαλαρό διάλείμμα και μετά πάλι ένταση.

Και αυτό που λες για να τρέξεις το πρωί είναι ότι χειροτερο μπορείς να κάνείς για το σώμα σου. Ρίξε μία ματιά εδώ θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το να χάσεις λίπος τοπικά ξέχνατο.. Βάλε ένταση στην προπόνηση σου. Κάνε βάρη σαν να μην υπάρχει αύριο, 40 με 45 λεπτά. Αερόβιο το καλύτερο είναι τα σπρίντακια και γενικά ότι κάνεις να είναι διαλλειματική, υψηλή ένταση, χαλαρό διάλείμμα και μετά πάλι ένταση.

Και αυτό που λες για να τρέξεις το πρωί είναι ότι χειροτερο μπορείς να κάνείς για το σώμα σου. Ρίξε μία ματιά εδώ θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.

Μην είσαι τόσο απόλυτος...οκ να προτείνουμε και εναλλακτικά πράγματα αλλά να μην αποκλείουμαι τα υπόλοιπα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ μαζί σου Astromeri σε 2 σημεία:

 

1ον, Υπήρξα μεγάλος φαν της διαλλειματικής προπόνησης αλλά διαβάζοντας περισσότερο και βλέποντας παράλληλα τις επιδράσεις στο σώμα μου, θεωρώ ότι προσφέρει καλύτερο κάψιμο λίπους το χαλαρό τρέξιμο στους 120 περίπου σφυγμούς για 20+ λεπτά.

2ον, έχω διαβάσει πολλά θετικά και πολλά αρνητικά σχόλια για το πρωινό τρέξιμο. Προσωπικά, με ωφέλησε. Πλέον έχω χαλαρώσει το τρέξιμο και κάνω πολύ προπόνηση με βάρη και επίσης την κάνω πριν το πρωινό φαγητό. Απλά γιατί συνήθισα να γυμνάζομαι εκείνη την ώρα. Και σαφώς βλέπω αποτελέσματα.

 

Αναφορικά με το κάψιμο λίπους, σαφώς και είναι αδύνατο το τοπικό κάψιμο. Λίπος θα χαθεί αναλογικά από όλο το σώμα.

 

ΑΛΛΑ:

 

Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αναλογία στα λιποκύτταρα και που αυτά βρίσκονται, κι έτσι βλέπεις κάποιους να είναι ελαφρώς "χοντροι" αλλά με το πάχος μοιρασμένο σε όλο το σώμα, κι άλλοι να έχουν 2-3 "παραπανίσια" κιλά και να είναι όλα μαζεμένα σε ένα σημείο -συνήθως κοιλιά για άντρες και γοφοί για γυναίκες. Έτσι, αν κάποιος χάσει π.χ. 1 κιλό λίπους και έχει 70% του λίπους αποθηκευμένο σε ένα μέρος, είναι προφανές ότι θα στο 1 κιλό που χάθηκε, τα 700 γραμμάρια θα είναι από εκεί. Άρα, έμμεσα, γίνεται η τοπική απώλεια λίπους ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πάντως 10 κιλά με σταθερό τρέξιμο έχασα, σε 9,5 ταχύτητα στον διάδρομο, για 30 λεπτά μετά τα βάρη.

 

Κάποιοι μου είπαν ότι θα έβλεπα πιο γρήγορα αποτελέσματα αν αυξομείων την ένταση (και εδώ μέσα προτάθηκε), αλλά αν έχεις δει κάτι να λειτουργεί στο σώμα σου, δύσκολα εμπιστεύεσαι άλλη τακτική. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.. Ξεκίνησα να διαβάζω από την αρχή το τόπικ, αλλά επειδή έφτασα μόλις στο 88ο ποστ και είδα ότι συνολικά έχει 1100+ :fear:  , είπα να ρωτήσω κάποια πράγματα για να αρχίσω να τα εφαρμόζω άμεσα. Εννοείται πως θα συνεχίσω να διαβάζω το τόπικ, έχω ήδη σημειώσει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα..

 

Κατ'αρχάς να αναφέρω σύντομα κάποια πράγματα για το fitness-background μου (λέμε τώρα). Είμαι στα 32, ύψος κάπου 1,85 με βάρος γύρω στα 82 κιλά (μέχρι τα 25 νόμιζα πως δεν μπορούσα με τίποτα να φτάσω τα 80 κιλά, έτρωγα ό,τι σαβούρα μπορεί να φανταστεί κανείς και ήμουν γύρω στα 70-73 κιλά σταθερά, τσιλιβίθρας). Μακροχρόνια αποχή από οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα, καθιστική ζωή γενικά, φυσική κατάσταση μηδέν, εκκολαπτόμενος σκεμπές, πανικός..

 

Έχει κανά 2 μήνες που ξεκίνησα γυμναστήριο, μετά από ένα χαλαρό πρόγραμμα "λίγο απ'όλα" για 2-3 εβδομάδες, έχω πάρει ένα πρόγραμμα που έχει ως εξής:

 

Α. 10' διάδρομο - Ώμοι  - Τρικέφαλοι  - Απαγωγοί - Προσαγωγοί - Γάμπες  - Πλάτη Τροχαλία - Κοιλιακοί (100 επαναλήψεις, 4 ειδών)  - Ραχιαίοι (κάπου 80 επαναλήψεις, 3 ειδών) - 10' διάδρομο/αποθεραπεία

 

Β. 10' διάδρομο - Στήθος - Δικέφαλοι Χέρια - Τετρακέφαλοι πόδια - Δικέφαλοι πόδια - Καθίσματα ανοιχτά/κλειστά - Κοιλιακοί - Ραχιαίοι - 10' διάδρομο

 

Στις ασκήσεις χεριών, πλάτης, στήθους είναι συνήθως 6 σετ από 10-12 επαναλήψεις, αλλά όχι όλα ίδια, 3 διαφορετικά είδη από 2 σετ για κάθε μυϊκή ομάδα, στις ασκήσεις ποδιών συνήθως 4 σετ..

 

Το εβδομαδιαίο πρόγραμμά μου πάει:

Δευτέρα: Α

Τρίτη: Β

Τετάρτη: 30+ λεπτά διάδρομο + κοιλιακούς + ραχιαίους

Πέμπτη: Α

Παρασκευή: Β

 

Και πάω (επιτέλους) στις γενικές απορίες μου:

 

1. Κομμάτι διατροφή. Έγω ελαττώσει γενικά κατά ΠΟΛΥ σαβούρες, έχω κόψει μαχαίρι αναψυκτικά, προσπαθώ να περνάω κάποια βράδια με σαλάτα με μαρούλι, καλαμπόκια και τέτοια μέσα, έχω ελαττώσει κατά ΠΟΛΥ το ψωμί.

Από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, έχω σημειώσει πως είναι σημαντικές οι πρωτεΐνες για την ανάπλαση και διόγκωση των μυών. Και στις "ωφέλιμες" τροφές έχω σημειώσει ασπράδια αυγών, τόνο, βρώμη, φυστικοβούτυρο, γάλα 1,5%, γιαούρτι και ξηρούς καρπούς. Σε κάποια φάση πριν ΠΟΛΛΑ χρόνια που είχα ασχοληθεί κάπως με την όλη φάση, μου είχαν τονίσει και το καλαμπόκι (βραστό αλλά και κορν φλέικς), μακαρόνια και 5-6 ασπράδια αυγών, σε φάση που τα έτρωγα ΚΑΘΕ μέρα..

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής. Πέραν της διατροφής ως συνόλου, που πρέπει υποθέτω να περιέχει αυτές τις τροφές περισσότερο από άλλες, τι ακριβώς παίζει με το ΠΡΙΝ και το ΜΕΤΑ της προπόνησης. Εννοώ, αν υπάρχει κάτι που είναι καλό να τρώω/πίνω λίγο πριν την προπόνηση για να έχω ίσως κάποια εξτρά ενέργεια για την προπόνηση και κάτι που είναι καλό να τρώω αμέσως μετά. Γυμναστήριο τώρα το καλοκαίρι πάω συνήθως απόγευμα/βράδυ λόγω ζέστης, 7 με 9 χονδρικά. Από σκόρπιες πληροφορίες που συνέλεξα από εδώ κι από κει, σημείωσα ότι για το ΠΡΙΝ, είναι καλό να τρως μια μπανάνα και μια κουταλιά μέλι, σου δίνουν υποτίθεται κάποια εξτρά ενέργεια. Ισχύει; Αν όχι, τι άλλο προτείνεται; Και για αμέσως μετά; Κάπου είδα για πρωτεΐνες μέσα στο επόμενο 2ωρο. Για τι ποσότητα μιλάμε; 5-6 ασπράδια αυγών πχ; Επίσης, τι παίζει με ποσότητα νερού, χυμών, ή και αυτά τα ισοτονικά ποτά που βλέπω αριστερά-δεξιά. Με συμπληρώματα, σκόνες κλπ, θα προτιμούσα να μην μπλέξω προς το παρόν, ειδικά αν δω το αποτέλεσμα που θέλω με πιο "φυσικούς" τρόπους. Δεν με ενδιαφέρει να γίνω τούμπανο, απλά να φουσκώσω λίγο με ταυτόχρονη ενδυνάμωση, λίγο να πέσει η κοιλιά, και με ανεκτή φυσική κατάσταση είμαι κομπλέ σε πρώτη φάση..

 

2. Κομμάτι ύπνος/ξεκούραση. Από ό,τι έχω καταλάβει, το όλο κόνσεπτ της προπόνησης, είναι ότι τραυματίζεις τους μύες σου, και τους "αναγκάζεις" να επισκευαστούν και να ενισχυθούν. Αυτή η αποθεραπεία γίνεται κατά την διάρκεια της ξεκούρασης, αλλά ΚΥΡΙΩΣ του ύπνου. Ανήκω όμως κι εγώ στην κατηγορία των ανθρώπων που έχουν κάπως άστατες ώρες ύπνου, και σπάνια συμπληρώνω το κλασσικό 8ωρο. Αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο; Δηλαδή συνήθως κοιμάμαι 5-6 ώρες το βράδυ (κάποιες φορές και λιγότερο) και κάποιες φορές το "συμπληρώνω" με 1-2 ώρες μεσημεριανού ύπνου. Μήπως δίνω στο θέμα του ύπνου  μεγαλύτερη σημασία από όσο του αξίζει; Και έχει σημασία πόσες ώρες μετά την προπόνηση κοιμάμαι; Ή μπούρδες;

 

3. Κομμάτι βάρη/επαναλήψεις. Επειδή όπως είπα προερχόμουν από μακροχρόνια απουσία, λόγω βαρέως λαπαδιάσματος αλλά και (υπερβολικού; ίσως) φόβου τραυματισμού, άρχισα με γελοία βάρη. Πχ 3κιλα για δικέφαλους, 10 κιλά στήθος (PEK DEK) κλπ. Μετά από 2 μήνες και κάτι, έχω αυξήσει τα βάρη σχετικά σε όλες τις σκήσεις, μην φανταστείτε τίποτα τρελό, πχ δικέφαλους κάνω τώρα με 5άρια ή 8άρια, στήθος έχω ανεβεί στα 25-30. Η απορία μου είναι: Έχει διαφορά και τι είναι προτιμότερο (αν υπάρχει) ανάμεσα στα λιγότερα βάρη με περισσότερες επαναλήψεις με τα περισσότερα βάρη και λιγότερες επαναλήψεις. Προσφέρει το ένα κάτι διαφορετικό από το άλλο; (πχ γράμμωση VS όγκο VS δύναμη; ). Δεν θέλω να παρασυρθώ και να αυξήσω πολύ τα βάρη, βλέπω άλλους που φορτώνονται και όταν τους παρακολουθώ όταν κάνουν τις ασκήσεις, η κίνηση του σώματος ειναι τέτοια που νομίζεις ότι θα τους φύγει καμιά πορδή, ή κουνιέται ολόκληρο το σώμα τους. Εμένα (και όντας λίγο πολύ άσχετος), μου φαίνεται κατ'αρχάς λάθος τρόπος εκτέλεσης με αμφισβητούμενα αποτελέσματα στην προπόνηση, αλλά κει επικίνδυνα για τραυματισμό. Αλλά τι ακριβώς παίζει, και πώς είναι καλύτερο να επιλέγω τα βάρη μου; Περισσότερα βάρη και να μειώσω τις επαναλήψεις πχ από τις 12 στις 10 ή και στις 8; Ή σταθερά (υποφερτά, δεν μιλάμε για μικρά) και να διατηρώ τα σετ των 12; Και βασικά, πότε ακριβώς καταλαβαίνω ότι ήρθε η ώρα να αυξήσω βάρη; Γιατί υπάρχουν βάρη που σε κάνουν να ζορίζεσαι πολύ από την πρώτη επανάληψη, και υπάρχουν βάρη που σε πιάνει το έντονο ζόρι μετά από κάποιες επαναλήψεις..

 

4. Διάδρομος/τρέξιμο. Σαν πρώτο στόχο είχα και έχω την φυσική κατάσταση. Είναι αδιανόητο για μένα στην ηλικία μου, και χωρίς να καπνίζω να κάνω 20 βήματα και να λαχανιάζω. Ανέφερα πάνω το πρόγραμμά μου, συνήθως 10' στην αρχή και 10' στο τέλος, με εξαίρεση την Τετάρτη που κάνω 30+ λεπτά διάδρομο. Ξεκίνησα με ταχύτητα κάπου 5,5χλμ/ώρα, τώρα έχω ανεβάσει στο 6,5χλμ/ώρα και βγάζω το μισάωρο και κάτι παραπάνω, οκ, λαχανιάζοντας κάπως, αλλά την παλεύω. πού και πού ανεβάζω για λίγο στα 7, αλλά μετά από 1-2 λεπτά νιώθω κάψιμο μπροστά εκεί κάπου στο καλάμι, και χαμηλώνω πάλι στα 6,5. Όμως, μιλάμε πάντα για ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ. Γρήγορο, αλλά περπάτημα. Τζόγκινγκ δεν έχω τολμήσει ακόμα, φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να βγάλω πάνω από 4-5 λεπτά, αλλά θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά. Έτσι όπως το κάνω τώρα, κάνω τίποτα; Ή είναι απλά ζέσταμα για τις ασκήσεις; Κερδίζω τίποτα σε αντοχή/φυσική κατάσταση; Ή μπα; Μήπως πρέπει να την δω λιγο διαφορετικά την όλη ιστορία διάδρομο; Ή να βάλω τίποτα ποδήλατα/ελλειπτικά στο σενάριο;

 

5. Άσκηση/συντήρηση εκτός γυμναστηρίου. Δεν θέλω να ακουστώ σαν κανένας ποζεράς κλπ, αλλά επειδή όπως είπα πήρα την απόφαση να ξανασχοληθώ μετά από ΠΟΛΛΑ χρόνια, και προσπαθώ πραγματικά σκληρά για να βάλω σε έναν ρυθμό το σώμα μου και την γυμναστική στο ημερήσιο πρόγραμμά μου, έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι, αν δεν μπορώ να πάω γυμναστήριο για κάποιες μέρες (είναι και καλοκαιράκι τώρα, μπορεί να λείπω για καμιά εβδομάδα συνεχόμενα ή και το γυμναστήριο θα κλείσει για κάποιες μέρες), μήπως αυτό με πάει πίσω. Είτε στο ψυχολογικό κομμάτι (του να βγω εντελώς από το ημερήσιο πρόγραμμα δηλαδή), είτε στο να πάει πίσω σε ρυθμούς το σώμα μου. Ψάχνω λοιπόν έναν "portable" τρόπο γυμναστικής, χωρίς να έχω φυσικά τις ίδιες απαιτήσεις όσον αφορά την απόδοση με το όπως θα ήταν αν πήγαινα γυμναστήριο, αλλά έστω μια μορφή συντήρησης. 'Εχω πάρει ένα στρώμα για κοιλιακούς/ραχιαίους και 2 5κιλα βαράκια για το σπίτι. Μπορώ να κάνω κάποιες από τις ασκήσεις, αλλά όχι όλες. Σκεφτόμουν την λύση από εκείνα τα λάστιχα (μου την είχε προτείνει κι ένας φίλος), που προσφέρουν αντίσταση και έχουν χερούλια στην άκρη. Αυτά κάνουν δουλειά για τον σκοπό που τα θέλω; Γιατί ακούγονται όντως βολικά, και διακοπές να πας, μπορείς να τα πετάξεις στην βαλίτσα, δεν πιάνουν χώρο, και μπορείς να κάνεις έστω 30-40 λεπτά το πρωί πχ να κρατηθείς σε μια φόρμα. Ή μπορώ να την παλέψω απλά με κοιλιακούς/ραχιαίους, τίποτα κάμψεις κλπ; Δεν μιλάω για τρέξιμο σε εξωτερικό χώρο. Μπορώ να κάνω έτσι γενικά τα ίδια κάθε μέρα; Ή καλό είναι να συνεχίζω το καθημερινό μου πρόγραμμα (προσαρμοσμένο);

 

 

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, ελπίζω να μπει κανείς στον κόπο να το διαβάσει. Και για να προλάβω ίσως κάποιους, κάποια από αυτά τα έχω ρωτήσω και στον γυμναστή, αλλά πάντα μου αρέσει να έχω και κάποια άλλη γνώμη..

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόλπο είναι πως για λογικούς στόχους δεν χρειάζονται παράλογες μεθόδοι. Με αυτό στο νου. 

 

1. Μη σε νοιάζει το πότε αλλά τι θα φας κατά τη διάρκεια της μέρας. Εντάξει μη τα φας όλα μαζεμένα πριν τον ύπνο, αλλά κατάλαβες το σκεπτικό. 

 

2. Κοιμήσου όσο περισσότερο μπορείς το βράδυ. Αν δεν μπορείς δε θα πεθάνουμε κιόλας. Όσο περισσότερο κοιμάσαι τόσο καλύτερο

 

3. Αύξησε τα βάρη σιγά σιγά , σωστή φόρμα και άκου το σώμα σου.6-12 επαναλήψεις στα πάντα.11- 12 και πάνω ανεβάζεις, 4-5 και κάτω κατεβάζεις βάρος. Απλό.  Τα λίγα βάρη δεν δίνουν ερέθισμα από ένα σημείο και μετά και απλά δεν κάνεις τίποτα. Δεν τραυματίζεται κανείς τόσο εύκολα εκτός και αν είναι Ούνος. Μικρό μυικό τραυματισμό όλοι ψιλοπαθαίνουν αν κάνουν πολύ καιρό αλλά σε 1-2 βδομάδες είσαι και πάλι κομπλέ. Μην ανησυχείς.

 

4.Είσαι 32 χρονών και περπατάς μόνο? Στα 40 θα πάρεις Π? Ξεκόλλα και τρέξε. Κάψιμο σε μυ? Σιγά το πράγμα, περνάει. Τρέξε όπως γουστάρεις αλλά τρέξε για πάνω από 20 λεπτά. 

 

5. Πουσαπς με κλειστή και ανοιχτή λαβή, κοιλιακούς, μονόζυγο, ραχιαίους, προβολές. Τα κάνεις όλα αυτά και συντηρείς το σώμα σου. Ψάξτα και κάντα. Καλό είναι και το λαστιχάκι αλλά δεν είναι για χόρταση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες το πιό βασικό...τι στόχους έχεις...από εκεί ξεκινάνε όλα. 

 

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το πρόγραμμα που σου έβγαλε ο γυμναστής...βασικά δεν έχει λογική.

 

Διατροφή: Αρχικά καλά έκανες και έκοψες σαβούρες...τώρα σιγά σιγά άρχισε να τρως και ποιοτικές τροφές...για ιδέες δες Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828">εδώ . Γενικά για την διατροφή και τα γεύματα πριν/μετά προπόνησης τσέκαρε διάφορα θέματα που είναι στα stickies από το site που σε έβαλα.

 

Ύπνος: Απλά κοιμήσου όσο περισσότερο...μην κάθεσαι άσκοπες ώρες...

 

Βάρη: Θα σε μπλέξουμε αρχικά αν αρχίσουμε να σου λέμε ό,τι ισχύει σχετικά με αυτά. στο site που σου έστειλα τσέκαρε τα stickies που αφορούν προγράμματα και να συναφή.

 

Τρέξιμο: Για να βελτιώσεις την φυσική σου κατάσταση είναι πολύ καλή η διαλλειματική. Ρώτησε τον γυμναστή σου...λογικά θα ξέρει.

 

Για συντήρηση για αρχή καλά είναι αυτά που σου έγραψε o dakon

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sadako κουράστηκα να διαβάζω ρε φίλε :)

 

Κατ' αρχάς, να ξέρεις πώς Ο,ΤΙ κι αν κάνεις, θα δεις διαφορά. Αφού έκοψες τις σαβούρες και κάνεις αεροβική και αναεροβικές ασκήσεις, το σώμα σου θα ανταποκριθεί θετικά. Θα νιώσεις πιο υγιείς, πιο ξεκούραστος και θα κάνεις πράγματα που πριν δεν μπορούσες.

 

Και μετά θα αρχίσεις να βαριέσαι, θα έχει φύγει και το καλοκαίρι... Αν τότε δεν τα παρατήσεις, θα δεις διαφορά σε βάθος χρόνου. 

 

Αν τα παρατήσεις, που όπως λέει ο Φώτης κάνει η πλειοψηφία, τα λέμε του χρόνου τον Μάιο ξανά ;)

 

Υ.Γ. Κάνε ότι λένε ο Dakon και ο Bosei. Ηγέτες λέμε!!

 

Υ.Γ.2. Διατροφη: Τρώγε 5-6 μικρά γεύματα τη μέρα, κάθε 2-3 ώρες δηλαδή. 

 

Επαναλήψεις: Φρόντιζε να κανεις την άσκηση με άριστη τεχνική και στο μέγιστο βάρος που μπορείς να σηκώσεις. Μη φοβάσαι να ζορίσεις τους μυς -αυτός είναι διάολε ο λόγος που κάνεις βάρη στην τελική- αλλά μην "κλέβεις" π.χ. να βάζεις πολλά κιλά σε άρση μπάρας και να τη σηκώνεις με όλο το σώμα αντί για τους δικέφαλους μόνο.

 

Τρέξιμο: Χαλαρό τζόγκινγκ -σφυγμοί γύρω στους 120- για 20+ λεπτά. Όσο αγύμναστος και να είσαι, αν δεν παλεύεις να τρέξεις χαλαρά ένα εικοσάλεπτο 32 χρονών παιδί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. yannis27gr, προειδοποίησα για το μακροσκελές, απλά είπα να είμαι αναλυτικός για να μην χρειάζεται μετά να δώσω πολλές διευκρινίσεις..

 

@Dakonblackblade

Δεν έχω παράλογους στόχους αυτήν την στιγμή (και δεν νομίζω να αποκτήσω γενικά), απλά μ'αρέσει να ξέρω πώς μπορώ να εκμεταλλευτώ στο έπακρο ένα διατροφικό πρόγραμμα σε συνδυασμό με άσκηση για το καλύτερο αποτέλεσμα. Γι'αυτό ρώτησα πχ για φαγητό πριν και μετά την προπόνηση.. Αλλά οκ, γενικά καταλαβαίνω την λογική, όχι ακρότητες (δηλαδή πίτσες/πατατάκια κλπ συχνά και όχι πολύ αργά βαριά φαγητά, με 4-5 σύντομα γεύματα μέσα στην μέρα) και θα είμαι οκ..

Για τα βάρη, ρώτησα βασικά, γιατί έχω παρατηρήσει να ξεκινάω πχ ένα σετ με 8άρια βαριάκια για δικέφαλο σε όρθια θέση εναλλάξ, μετά την 6-7 επανάληψη ζορίζει αρκετά, μπορεί στο πρώτο σετ να βγάλω 12άρι με ζόρι και με προσπάθεια να μην σπρώξω με όλο το σώμα, αλλά στο 2 σετ (που όπως μου είπε ο γυμναστής) αφήνω να περάσει διάστημα 30-45 δευτερόλεπτα και όχι παραπάνω, βλέπω πως από την αρχή είμαι ζορισμένος, και φτάνω στο αμήν στην 4η-5η επανάληψη. Άσε που μετά το 2ο σετ όρθιος έχω άλλα 2 σετ καθιστός σε κεκλιμμένο πάγκο, που δεν βγαίνει με τίποτα με 8άρια και παίρνω 5άρια βαράκια. Αλλά αυτό λόγω της προηγούμενης επιβάρυνσης. Γι'αυτό ψάχνω μήπως υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος να ρυθμίζω το τι βάρη θα χρησιμοποιώ.

 

Για το τρέξιμο, το πρώτο σοκ το έπαθα πριν κάποια χρόνια (πριν τα 30), που ενώ ήδη ακολουθούσα καθιστική ζωή για χρόνια, πήγαμε να κάνουμε τζόγκινκ με κάτι φίλους, και τρόμαξα με τον εαυτό μου. Κυριολεκτικά στα 2-3 λεπτά σταματούσα για ανάσες. Τραγικό. Το περπάτημα με 6,5χλμ/ώρα για μισή ώρα αυτήν την στιγμή φαντάζει υπέρβαση. Ελπίζω σε βελτίωση οσονούπω. Πού είναι τα χρόνια κοντά στα 20 που πηγαίναμε για μπάσκετ στο Ποσειδώνιο και φεύγαμε επειδή έπρεπε να κλείσουν κάποια στιγμή..

 

Ισχύει γενικά το >7χλμ/ώρα για τζόγκινκ; Και επίσης, ισχύει το ο,τι δεν κάνει κάθε μέρα γιατί επιβαρύνονται τα γόνατα;

 

Όσο για το 5, όλα καλά, εκτός από το μονόζυγο. Αν πάω διακοπές ή στο σπίτι ενός φίλου, δεν μου κάθεται καλά να βγάλω από την βαλίτσα το μονόζυγο και να το βάζω στις πόρτες του :-D

 

@Bosei

Βασικά, οι στόχοι όπως τους ανέφερα, είναι με σειρά προτεραιότητας: Φυσική κατάσταση, απώλεια λίπους κυρίως στην κοιλιά και αύξηση όγκου/ενδυνάμωση γενικά στα υπόλοιπα.

Αν εννοείς σε τι από αυτά αποσκοπεί το πρόγραμμα, δεν ξέρω, ρώτησα τον γυμναστή και από ό,τι κατάλαβα είναι για όλα. Θα αλλάξω πρόγραμμα ξανά σε κάποια φάση, ήταν να αλλάξω τώρα αρχές Ιούνη, αλλά τελικά μάλλον πάει πίσω.. Θα τσεκάρω και το site, ευχαριστώ..

 

@yannis27gr

Δεν ξεκίνησα με απώτερο σκοπό το να είμαι 6pack όταν βγω στις παραλίες για να αλοίφομαι με λάδια και να τριγυρνάω τάκα-τούκα με τις ρακέτες :-D . Ίσα-ίσα, το καλοκαίρι βλέπω ότι είναι περισσότερο ζόρι το όλο θέμα, η ζέστη κάθε άλλο παρά βοηθάει. Οπότε αφού το πήρα απόφαση και το άρχισα, το χειμώνα βλέπω να'ναι καλύτερα.. Για το "μέγιστο βάρος που μπορώ να σηκώσω", το θεωρώ σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό, το γιατί το εξηγώ παραπάνω που "απαντώ" στον Dakonblackblade

 

Δηλαδή να υποθέσω πως ένα από αυτά τα 5-6 μικρά γεύματα μπορεί να θεωρείται να φάω ένα μικρό μπωλ με καρύδια και μέλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...