Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν νομίζω, την κάνω όπως πάντα και δεν είχα θέμα   :mellow: 

 

 

 

 

 

Οταν τεντωνεις το ποδι ειπες οτι κανει εναν ηχο, γιαυτο στο λεω.

Την αλλη φορα που θα κανεις την ασκηση παρατηρησε καλυτερα αν εκτος απο τον ηχο σου δινει και την αισθηση οτι κατι σκαλωνει μεσα στο γονατο. Και μετα την προπονηση οτι σε χτυπησαν με μεταλλικο σωληνα ακριβως κατω απο το γονατο και κατω ισα με μια παλαμη.

Τα σκουωτ δεν δημιουργουν τετοιο προβλημα, συνηθως ειναι απο τις εκτασεις τετρακεφαλων ή απο γρηγορο τρεξιμο στην κατηφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ααα κατάλαβα που το πας !
θα το δω! ίσως και να το έκανα στην τελευταία προπόνηση χωρίς να το καταλάβω , γενικά πάντως δεν το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον ειναι απο τις εκτασεις τετρακεφαλων, εχεις στην κινηση  μεγαλυτερες γωνιες απο 90 μοιρες.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kCkjLJO9JnY

 

μπραβο ρε μεγάλε

 

Εγώ εκτάσεις τετρακεφάλων κάνω πολύ βαριά (μάλιστα επειδή τα μαχ κιλά του μηχανήματος με τα 2 πόδια κάνω 30 + επαναλήψεις κάνω με το ένα πόδι - αλλά εντάξει είναι και το συγκεκριμένο μηχάνημα φλώρικο δεν το παίζω μάγκας :P ) αλλά σε 45 μοίρες γωνία πολύ αργά με κράτημα πάνω και αργή αρνητική.  Ακριβώς ότι δείχνει το βίντεο , μπράβο και στο παλικάρι , μίλησε η λογική. 

 

Δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί ο κόσμος κάνει αυτή την άσκηση με 90 μοίρες , είναι ξεκάθαρο ότι θα καταστρέψει γόνατα όταν τα κιλά γίνουν σοβαρά. 

λοιπον 

 

τι ειναι πιο accurate: caliper or tape measure?

 

caliper αλλά το caliper γίνεται πολύ accurate όσο λιγότερο λίπος παίζει. Οταν είσαι πάνω απο 20% πχ δεν είναι τόσο.. όταν είσαι 13% είναι spot on. γενικά είναι +-1 accuracy

 

το tape νομίζω είναι είναι +-2.5 accuracy γιατί εξαρτάται πολύ πόσο ρουφάς κοιλια κτλ. Στο caliper δεν έχουν σημασία αυτά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο ρε μεγάλε

Εγώ εκτάσεις τετρακεφάλων κάνω πολύ βαριά (μάλιστα επειδή τα μαχ κιλά του μηχανήματος με τα 2 πόδια κάνω 30 + επαναλήψεις κάνω με το ένα πόδι) αλλά σε 45 μοίρες γωνία πολύ αργά με κράτημα πάνω και αργή αρνητική.  Ακριβώς ότι δείχνει το βίντεο , μπράβο και στο παλικάρι , μίλησε η λογική.

δε σου κρυβω πως σπανια βλεπω τετοια video  για πολλους κ διαφορους λογους , αυτο το ανοιξα  για το σχολιο που εκανες, ειναι  100% σωστος ο τυπος και εξηγει απλα τα παντα .

περα απο τα προβληματα στα γονατα , το βασικο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι αυτο που λεει ο τι η δυναμωση , η ολη δουλεια δηλαδη,  γινεται στις τελικες μοιρες , πανω! και εννοειται τα κραταμε εκει τα κιλα για πολλα δευτερα .. μπραβο του ..

Τα σκουωτ δεν δημιουργουν τετοιο προβλημα, συνηθως ειναι απο τις εκτασεις τετρακεφαλων ή απο γρηγορο τρεξιμο στην κατηφορα.

αυτο ακριβως δημιουργει  τον πονο στα καλαμια .. αν το κανεις αποτομα , χωρις ζεσταμα κ χωρις να ειναι συνηθισμενα τα ποδια σου , μπορει να μην μπορεις να περπατησεις μετα για 3-4 μερες..

silverado  βλεπω το εχεις γενικοτερα το θεμα , γιατι δε λες ποια ειναι η ενασχολησει σου με το αντικειμενο ?

θα σου πω εγω  ..  το αβαταρ σου εχει να κανει με το οτι εισαι πρωην παλαιστης , τωρα εισαι μεγαλος σε ηλικια ,την οποια ντρεπεσαι να αναφερεις εδω μην σε ανακηρυξουμε προεδρο , σωστα ? :-)

ειδες με κολλησες παω για σεναριογραφος κ γω  ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να ντρέπεται να αναφέρει την ηλικία του ? σε τέτοιο κόσμο που ζούμε η μεγάλη ηλικία θα έπρεπε να θεωρείτε achievement  ;) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαννη αστα σε εφαγε , πας για αντιπροεδρος !

νικ ειναι μεγαλουλης σιγουρα ..

εντωμεταξύ μου κανει εντυπωση , γιατι το ''γρηγορο τρεξιμο στην κατηφορα'' που λεει , ειναι καπως εξειδικευμενο , πρεπει να εχεις γνωση κ εμπειρια για να το γνωριζεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα σου πω εγω  ..  το αβαταρ σου εχει να κανει με το οτι εισαι πρωην παλαιστης , τωρα εισαι μεγαλος σε ηλικια ,την οποια ντρεπεσαι να αναφερεις εδω μην σε ανακηρυξουμε προεδρο , σωστα ? :-)

 

 

 

Περναει και μενα; Φτου...

 

 

τον silverado με τίποτα δεν τον κόβω κάτω από 45 ετών, ο μόνος λόγος που με βάζει σε δεύτερη σκέψη είναι η όλη ιστορία με τους ψεκασμούς :D

Οταν χανεις ποντους ειναι ταυτοσημο του χανεις λιπος?

 

ναι , είναι σχεδόν αδύνατον να χάνεις πόντους χωρίς λίπος. Για αυτό το λόγο μια μεζούρα μέσης είναι αρκετή για να μετράς την πρόοδό σου αν είσαι ισοθερμιδικά η υπερθερμιδικά. Αν τα κιλά σου ανεβαίνουν η μένουν ίδια ενώ η μέση στενεύει το κάνεις 100% σωστά το άθλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν χανεις ποντους ειναι ταυτοσημο του χανεις και λιπος

για την ακριβια αυτο που σου λεει ο αλεξ

'' ..Αν τα κιλά σου ανεβαίνουν η μένουν ίδια ενώ η μέση στενεύει το κάνεις 100% σωστά το άθλημα..''

το πολυ 50 να ειναι παραπανω με τιποτα  !!

αυτο με τους ψεκασμους δε το γνωριζω  , εχω χασει πολλα επεισοδια σιγουρα  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθρεπτης μιλαει, τωρα θα παρω κ μετρησεις με μεζουρα για να χω απτα αποτελεσματα.

Εχω πεταξει τη ζυγαρια σωματικου βαρους ενω αντιθετα προσθεσα ζυγισμα τροφων (κυριως τον υδατανθρακα).

Η μονη διαφορα ειναι στν κατω κορμο, παιρνει πιο ευκολα, στν ανω εχω ακομα δουλεια(ανεβαζω σιγα σιγα αντιστασεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω πεταξει τη ζυγαρια σωματικου βαρους ενω αντιθετα προσθεσα ζυγισμα τροφων (κυριως τον υδατανθρακα).

 

 

κακώς την έχεις πετάξει. Η ζυγαριά είναι πολύτιμο εργαλείο αλλά χρησιμοποιείται λάθος, γιατί οι αρχαριοι ζυγίζονται 3 φορές την μέρα και ξενερώνουν αν χάσουν 200 γραμμάρια και νιώθουν τούμπανα αν είναι +200 γραμμάρια. Το όλο θέμα με "τον καθρέφτη" είναι μια μαλακία και μισή ιμο γιατί ο καθρέφτης για να δείξει αποτελέσματα θέλει μήνες, επίσης ο κόσμος πολλές φορές βλέπει αυτό που θέλει να βλέπει

 

Το θέμα με την ζυγαριά είναι απλο. Ζυγίζεσαι μια φορά την ευδομάδα ίδια μέρα ίδια ώρα, και μαζί με την ζύγιση μετράς την μέση σου. Με αυτό τον απλό τρόπο μπορείς να κάνεις track την πρόοδό σου πανεύκολα και να ξες αν είσαι στο σωστό δρόμο η όχι

 

- Ιδια κιλά λεπτότερη μέση = σωστός δρόμος

- Περισσότερα κιλά και ίδια η λεπτότερη μέση = σωστός δρόμος

- Λιγότερα κιλά στο cut - δεν μετράς μόνο μέση αλλά και δικέφαλα και τετρακέφαλα και στήθος, εφόσον δεν πέφτουν πολύ - σωστός δρόμος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απτη καθημερινοτητα μου εννουσα, ζυγιζομαι μια φορα στις δεκαπεντε κ αν. Δν χρειαζεται ψυχωση. Προφανως κ δν αρκει ο καθρεφτης, ερχονται κ τα ρουχα να το επιβεβαιωσουν

 

Μιλας για γυναικα, οπου ο χειροτερος εχθρος τοφ φυλου ειναι ο καθρεφτης. Βλεπουν παντα τν εαυτο τους σε χειροτερη κατασταση απο αυτη που ειναι οντως. Εξ ου κ το φαινομενο της νευρογενετης ανορεξιας να εμφανιζεται κατα κορων στα οιστρογονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...