Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα ειδα ενα μυθικο με τις βοηθειες !  ειναι στην πρεσσα ενας τσιου πιτσιρικας κ εχει φορτωσει ολες τις πλακες 150κ

και ειναι ενας αλλος διπλα του αδυνατος επισης ,  κ για να τα ξεκολλησει στην πρωτη επαναληψει σπρωχνει το καθισμα σα να σπρωχνεις αυτοκινητο σε ανηφορα !!! και σε καθε επαναληψη το ιδιο μιλαμε τους ειχε φυγει ο κωλος και στους δυο σε καθε επαναληψει δε κανω πλακα !  ενταξει πηγα τους ειπα τι κανετε εκει ρε παιδια γιατι δε φωναζεται την ελπα ? :-)

δε κανει τοσα κιλα δε χρειαζεται.. ειπα σε μια φαση να το τραβηξω βιντεακι κ να το ανεβασω αλλα λεω γαματο κριμα ειναι !

μιλαμε για κωμωδια οποιος δε το δει δε μπορει να καταλαβει ..

 

οι πιο γαμάτοι στην πρέσα είναι αυτοί που φορτώνουν 200 κιλά και σπρώχνουν τα γόνατα με τα χέρια απο την πρώτη επανάληψη..

 

wtf

 

Πάντως ο πάγκος παει σαν άσκηση σε κάποιους καλύτερα.. Εχω δει άτομα με μισό χέρι απο μένα και μυϊκή διάπλαση να σηκώνουν 70αρια άνετα.. Και αναρωτιέμαι.

 

απλά έχει πολύ σημασία η τεχνική και το μήκος των χεριών. Άνετα κάποιος με κακή τεχνική παίρνει +20% αν μάθει να σηκώνει σωστά. Γενικά πάντως ακόμα και αν παραβλέψουμε αυτό κάθε σώμα έχει άλλες ασκήσεις που ταιριάζουν καλύτερα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όλο χαζομαρες βλέπω κι εγω να κανουν στην πρέσα. Φορτώνουν οτι δίσκο βρουν μπροστά τους.. Αλλα άμα τους μείνει το γόνατο στο χέρι μετα ξεχνάς gym..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας απο 60 σε 80 ουτε για πλακα ασε το σωμα να σηκωσει και τα 70 ενδιαμεσα εστω για δυο τρεις

αλεξ χαιρομαι που του το λες αυτο !  ακομη και  για σενα που παιζεις περισσοτερα κιλα το ιδιο ισχυει ..

μιμη εσυ που με 70κ σωματικο βαρος πας να πιασεις τα 100κ (δε τα εχεις ακομη αλλα εισαι πολυ κοντα μιας κ παιζεις 2 τα 90) εισαι πολυ δυνατος για τα κιλα σου μπραβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλεξ χαιρομαι που του το λες αυτο !  ακομη και  για σενα που παιζεις περισσοτερα κιλα το ιδιο ισχυει ..

μιμη εσυ που με 70κ σωματικο βαρος πας να πιασεις τα 100κ (δε τα εχεις ακομη αλλα εισαι πολυ κοντα μιας κ παιζεις 2 τα 90) εισαι πολυ δυνατος για τα κιλα σου μπραβο.

 

εγώ άνετα πάω από 60 σε 80 γιατί τα max μου είναι 100 :D

 

απο 80 σε 100 όμως δεν θα πήγαινα για τον ίδιο λόγο που δεν θέλω να παει ο χαος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πιο γαμάτοι στην πρέσα είναι αυτοί που φορτώνουν 200 κιλά και σπρώχνουν τα γόνατα με τα χέρια απο την πρώτη επανάληψη..

 

wtf

 

Kαλα για καποιον που ασχολειται με το θεμα 200 κιλα πρεσα ειναι τραγικα κιλα, πολυ λιγα .Ειναι το κλασικο  μηχανημα στο gym  που  βαζεις οτι υπαρχει πανω απλα  θελει προσοχη να μην τεντωνεται το ποδι στην εκταση  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα για καποιον που ασχολειται με το θεμα 200 κιλα πρεσα ειναι τραγικα κιλα, πολυ λιγα .Ειναι το κλασικο  μηχανημα στο gym  που  βαζεις οτι υπαρχει πανω απλα  θελει προσοχη να μην τεντωνεται το ποδι στην εκταση  .

αυτό!

και για μένα 76kg τα 200 λίγα ειναι , αργές reps και το πόδι να μη τεντώνει(τα αγαπάω τα γόνατα μου αχαχ) και πάλι βγάζω 30 reps χ 4 set (τελευταία προπόνηση)

με πιάνει τρελά σαν άσκηση αλλα όχι οτι ειναι και πολλά, θα μπορούσε να έχει παραπάνω κ να βγάζω 12ρια set σαν άνθρωπος. θα μου πεις υπάρχει και το squat αλλα εκεί έχω φρένο στα 110 λόγο μέσης , όταν δυναμώσει βλέπουμε για τα 150 που έχω αρχικό στόχο.

 

πρέσα με πλάκες ούτε για πλακα σε αυτό το gym

τον άλλο μήνα θα επιστρέψω στο παλιό μου που ειναι ol school κ έχει κ επικλινή πρέσα με πλάκες χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα για καποιον που ασχολειται με το θεμα 200 κιλα πρεσα ειναι τραγικα κιλα, πολυ λιγα .Ειναι το κλασικο  μηχανημα στο gym  που  βαζεις οτι υπαρχει πανω απλα  θελει προσοχη να μην τεντωνεται το ποδι στην εκταση  .

 

H πρεσα που μιλάω εγώ είναι αυτού του είδους

 

images?q=tbn:ANd9GcTLq7v8xWrITmYRJaazvfp

 

Επιτρέπει full range of motion σαν A2G squat όταν ρυθμιστεί σωστά. Όποιος κάνει σωστά 200 κιλά σε αυτή την πρεσα έχει τα 150 squat άνετα εφόσον αντέχει η μέση του. Εγώ 200 δεν κάνω ούτε για αστείο. 

 

Εσυ μιλάς για αυτή την πρέσα πιστεύω, που φορτώνεις επάνω νταλίκες και δεν υπάρχει range of motion, είναι για quads κυρίως. 

 

 

leg-press2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η πρεσα στο γυμ τις προαλλες προσπαθουσα να τη φορτωσω με 90kg+ και δν επαιρνε παραπανω, ισα ισα αδειαζε κ αυτα που το ειχα βαλει (ηλεκτρονικη)

 

Εγω παντως στο τελευταιο set και reps βαζω τα χερια μου στα γονατα μη μου σκιστουν :-P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρεσα που μιλάω εγώ είναι αυτού του είδους

 

images?q=tbn:ANd9GcTLq7v8xWrITmYRJaazvfp

 

Επιτρέπει full range of motion σαν A2G squat όταν ρυθμιστεί σωστά. Όποιος κάνει σωστά 200 κιλά σε αυτή την πρεσα έχει τα 150 squat άνετα εφόσον αντέχει η μέση του. Εγώ 200 δεν κάνω ούτε για αστείο. 

 

Εσυ μιλάς για αυτή την πρέσα πιστεύω, που φορτώνεις επάνω νταλίκες και δεν υπάρχει range of motion, είναι για quads κυρίως. 

 

 

leg-press2.jpg

Ναι Αλεξ για την δευτερη λεω ,την πρωτη δεν την εχω κανει ποτε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω κι εγώ που το γυμναστήριο έχει μια απαρχαιωμένη έκδοση αυτής; Να φανταστείτε, το μαξιλάρι της πλάτης δεν είναι καν τόσο μακρύ για να καλύπτει όλη την πλάτη, αλλά ξεκινάει λίγο πιο κάτω από τον αυχένα και σταματάει λίγο πάνω από τη μέση. Για ποιο "πλήρες εύρος" κίνησης να μιλήσω...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nicoc89 τι πρωτεινη θα μου προτεινες?Αν παιζει ρολο θα προτιμουσα να την παιρνω πριν τον υπνο...

για πριν τον ύπνο μπορείς να πάρεις casein protein αν και θα σου πρότεινα να τρως πριν τον ύπνο το κλασικό γιαούρτι 2%  που περιέχει καζεΐνη μαζι με ξυρούς καρπούς (15-20γρ αμύγδαλα ωμά πχ

 

Βέβαια αν θες μπορείς να βάλεις πριν τον ύπνο ενα scoop whey(ορού γάλακτος) και να φας και το γιαούρτι , όλα αυτά λίγο γενικά στις ποσότητες/γραμμάρια /συνδυασμούς , ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες .  B) 

 

μείνε μακριά απο πρωτεΐνες "όγκου" γιατι ειναι σκουπίδια , πεταμένα λεφτά (όχι μόνο πριν τον ύπνο , γενικότερα) 

για να καταλάβεις , μια πρωτεΐνη "όγκου" μπορεί να ειναι whey που της έχουν προσθέσει μερικά κιλά ζάχαρη

όγκο θα πάρεις βέβαια , λίπος.

 

απο μάρκες οι αγαπημένες μου ειναι της syntrax η whey shake και η matrix. (έχει γευσεις σοκολάτα, cookies , διάφορα).

σημασία στην επιλογή της whey έχει η διαλυτότητα (να μην αφήνει σβόλους και θέλει mixer για να διαλυθεί  :lol:  και η γευση της . Αυτές που σου ανέφερα ειναι κομπλέ. Υπάρχουν κ άλλες πολλές βέβαια να διαλέξεις. 

Ναι Αλεξ για την δευτερη λεω ,την πρωτη δεν την εχω κανει ποτε .

την δεύτερη την έχουμε στο παλιό μου gym(σε ενα μηνα επιστρέφω εκεί )

την πρώτη φορά που έκανα 180kg(παλια) εκτελούσα αργά αργά αλλα έκανα τη μαλακία να τεντώσω γόνατα (δεν ήξερα..) 

και ακούω ενα κρακ ......nuff said

 

μου έλειψε ρε γμτ , σε αυτή μπορείς να φορτώνεις κιλά που κάνουν τα πόδια σου να τρέμουν , οχι μαλακίες

Εμενα η πρεσα στο γυμ τις προαλλες προσπαθουσα να τη φορτωσω με 90kg+ και δν επαιρνε παραπανω, ισα ισα αδειαζε κ αυτα που το ειχα βαλει (ηλεκτρονικη)

 

Εγω παντως στο τελευταιο set και reps βαζω τα χερια μου στα γονατα μη μου σκιστουν :-P

τι εννοείς άδειαζε κ αυτά που ειχες βάλει ? :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαουρτι δεν τρωω με τιποτα εκτος και αν επιτρεπετε να το φτιαχνω τζατζικι! :mellow:

Tα αμυγδαλα δεν μου πολυαρεσουν, τρωω ομως καθε μερα 4-5 καρυδια.

 

Λιγο που κοιταξα για την Shake τρωει κραξιμο η τελευταια εκδοση γιατι περιεχει και πρωτεινη σιταριου..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαουρτι δεν τρωω με τιποτα εκτος και αν επιτρεπετε να το φτιαχνω τζατζικι! :mellow:

Tα αμυγδαλα δεν μου πολυαρεσουν, τρωω ομως καθε μερα 4-5 καρυδια.

 

Λιγο που κοιταξα για την Shake τρωει κραξιμο η τελευταια εκδοση γιατι περιεχει και πρωτεινη σιταριου..

εγώ έχω την παλιά

υπάρχουν και καλύτερες αλλα και η καινούρια έκδοση οκ ειναι

και παλι δε βλέπω το λόγο για τοσο ψύρισμα 

 

όσο για το γιαούρτι ναι , κάντο τζατζίκι και φάτο έτσι 

δεν υπάρχει το "επιτρέπετε" , τα πάντα μπορείς να τα βάλεις στην διατροφή σου 

καθαρή τροφή ειναι έτσι κ αλλιώς , αγγούρι , λάδι , ξύδι κλπ, δεν έχει κάτι που να σε χαλάσει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...