Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 εγώ γουστάρω άλλη φάση bodybuilding, χρόνια πριν που μετρούσε η συμετρικότητα και η ομορφιά , όχι η μάζα καθε αυτή

 

 

Πολυ καλυτερες εποχες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Quote ξανά: Δεν δέχομαι πως αυτό ειναι οκ αν είσαι επαγγελματίας εκτός αν πάρει απόφαση κάποιος πως θα ειναι για πάντα μέτριος. όχι για το συγκεκριμένο,σαν ιδέα που και εγώ το θεωρώ extreme αλλα και για πολλά άλλα πράγματα ,

 

Σε τι αναφέρεσαι εδώ;

τα έγραψα παρακάτω που συνέχιζε μερικά

πχ

α ,δεν κάνω τόσο σκληρή δίαιτα (κόψιμο όλα) γιατι δεν πάω για αγώνες (2,3,4 cheat την εβδομάδα σε περίοδο γράμμωσης κ καλά)

α, δεν ζορίζομαι παραπάνω στην τάδε άσκηση ή στην προπόνηση για να μην τραυματιστώ δεν πάω για αγώνες

α, δεν πειράζει να χτυπάω τα μπυρόνια μου και να ξενυχτάω μια φορά την εβδομάδα , μια φορά ειναι , τι θα μου κάνει ?  δεν πάω για αγώνες

 

και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα απο τους δεκάδες τυπάδες που συνάντησα στα gym ή τους ξέρω απλά.

 

Ολοι αυτοί παραμένουν μέτριοι . Δεν θα φτάσουν το top των δυνατοτήτων τους. Η καραμέλα δεν πάω για αγώνες ειναι αποδεκτή αρκεί να παραδεχθεί κάποιος οτι θα ειναι μετριότητα σε σύγκριση με τους υπόλοιπους που θυσιάζουν απολαύσεις για κάτι που απολαμβάνουν περισσότερο , να φτάσουν κάποια στιγμή τον στόχο τους, όσο μεγάλος κ να ειναι.

 

το μέτριο δεν ειναι κακό , αρκεί να ειναι αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικα μου ειναι κατανοητες και οι 2 συμπεριφορες ,ας κανει ο καθενας οτι τον ευχαριστει :)

αυτο ακριβως !  γι αυτο κ το πρωτο που ειπα ειναι, εγω δε κατηγορω κανεναν - μπορω να καταλαβω την καυλα του και καθε καυλα σεβαστη! καταλαβαινω αυτον που γουσταρει να κανει λιγα βαρακια χαλαρα ετσι για να κραταει λιγο την φορμα του, δε τον θεωρω μετριο , καταλαβαινω ομως κ αυτον που εχει σκαλωμα στο μυαλο ακομη για να ξυπναει μεσ την νυχτα για να φαει ! ο καθενας οτι γουσταρει κανει δεν υπαρχουν κανονες .. κανενας ας μην κατηγορει κανεναν , ολα παιζουν ..

Πολυ καλυτερες εποχες.

οχι μονο στο bb αλλα στα παντα !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως !  γι αυτο κ το πρωτο που ειπα ειναι, εγω δε κατηγορω κανεναν - μπορω να καταλαβω την καυλα του και καθε καυλα σεβαστη! καταλαβαινω αυτον που γουσταρει να κανει λιγα βαρακια χαλαρα ετσι για να κραταει λιγο την φορμα του, δε τον θεωρω μετριο , καταλαβαινω ομως κ αυτον που εχει σκαλωμα στο μυαλο ακομη για να ξυπναει μεσ την νυχτα για να φαει ! ο καθενας οτι γουσταρει κανει δεν υπαρχουν κανονες .. κανενας ας μην κατηγορει κανεναν , ολα παιζουν ..

και εγώ. κατηγοριοποιώ τον καθένα βάση του στόχου του.

αν κάποιος γυμνάζεται για να είναι σε φόρμα δεν θα τον συγκρίνω με κάποιον που γυμνάζεται για μυικότητα σαν πρώτο στόχο αλλα αν έχει στόχο την μέγιστη μυικότητα και δεν προσπαθεί αρκετά χρησιμοποιόντας την καραμέλα "δεν πάω για αγώνες" τότε τον θεωρώ μέτριο , γιατι θα είναι μέτριος για τον στόχο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το ''δε παω για αγωνες'' και το ''α εγω δε θελω να γινω τουμπανο'' εχουν πολυ πλακα !

κορυφαιο , ερχεται ενας πιτσιρικας καποτε στο gym και εντελως σοβαρα λεει ..

'' γεια σας  .. την δευτερα παμε 5ημερη, προλαβαινω να κανω γερα μεχρι τοτε ωστε να μεγαλωσουν τα δικεφαλα και το στηθος και να πρηστει λιγο η πλατη ?''

ηταν πεμπτη ... :-D

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εχει πολυ πλακα, εδω ερχονται και μου λενε εκει που κανω το προγραμμα  μου δειχνεις καμια ασκηση π.χ για τρικεφαλα αλλα δεν θελω να πρηστω πολυ ... οτι να'ναι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γουσταρω το bodybuilding... Γουσταρω αυτους που μπορουν και αλλαζουν τοσο το σωμα τους και το κανουν να φαινεται σαν τοιχος... Οταν του δεις χωρις μπλουζα φυσικα οχι οπως μερικους που φορανε κατι κολητες σαν μην πω ποιους...

 

Και γω δεν θελω απλα να γυμναζω το σωμα μου, θελω να το διαμορφωνω, αν μπορω να παιρνω και ογκο δεν με χαλαει... Απλα παντα να μπορω το ελεγχω...

 

Παω να κοιμηθω λιγο και 19:00 προπονηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να επεκταθω λιγο πανω σε αυτο που ρωτησα περι υπνου και πεψης μερικες σελιδες πριν. Επειδη απο οτι φαινεται τωρα τελευταια δεν μπορω να αποφυγω τον μεσημεριανο υπνο, ποσες ωρες μετα το φαι μπορεις να κοιμηθεις και να μην θεωρηθει οτι κανεις ζημια? Θελω να το κανω σωστα και να μην κανω μλκιες.

 

Γυμναστηριο παω κατα τις 6-6:30 και υποτιθεται οτι τρωω κατα τις 3 το μεσημεριανο το καλο.

 

Σημερα ας πουμε εφαγα 3:15 ολοκληρωσα μεσημεριανο γευμα και μετα κοιμηθηκα απο 4:30 εως 5:30 σηκωθηκα πριν λιγο και ετοιμαζομαι για γυμναστηριο. Εστω και οτι η 1 ωρα ειναι πολυ και θα μου πειτε κοιμησου μιση ωρα, και παλι ενιωθα οτι στις 4:30 επρεπε να κοιμηθω.

 

Επισης οσον αφορα τα νυκτερινα γευματα. Εστω οτι γυρναω 8 με 8:30 σπιτι και στα υποψιν οτι 12 με 1 κοιμαμαι βραδυνο υπνο. Στα καπακια με το που γυρισω σκοοπακι πρωτεινη και μπανανα. Απο κει και περα τι θα συμβουλευατε μεχρι να κοιμηθω?

 

Εω τι κανω.-> Κανα μισαωρο αργοτερα τρωω, ειτε ενα πιατο φακη, μαζι με σολωμο και λιγο κοττατζ, ειτε 3 καλαμακια κοτοπουλο με μια πιτα αλαδωτη ολικης, ειτε μια ομελετα με 4 αυγα + κοττατζ. και 2ωρες αργοτερα, δηλαδη σχεδον μια ωρα πριν κοιμηθω 2 ποτηρια γαλα, τα οποια θεωρω εχουν την ιδια διατροφικη αξια με το γιαουρτι. Απλως το γαλα μαρεσει και μπορω να πιω οσο θελω και οσο χρειαζεται ενω το γιαουρτι δεν μαρεσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτό που δεν γουστάρω είναι αυτούς που θέλουν να γίνουν τούμπανα αλλά δεν μπορούν γιατί δεν ξέρουν πρωτίστως τι θα πει σκληρή προπόνηση, και έχουν συνέχεια την καραμέλα με τα αναβολικά και τα γενετικά. 

 

κατά τα άλλα όπως είπε ο Γιάννης φιτνες thread είναι υπάρχει χώρος για όλους, δεν υπάρχει "καλός" και "μέτριος". Σημασία έχει ο καθένας να αντιλαμβάνεται τι "θυσίες" χρειάζονται για να επιτύχει τους στόχους του, μετά να αποφασίσει θέλει να τις κάνει η όχι και μετά να εκτελέσει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ γουστάρω bodybuilding ..όλοι κάνουμε μηδενός εξαιρουμένου εδω μέσα.

Χτίζουμε το σώμα μας . 

Δεν γουστάρω αναβολικούς όμως.. Και μιλάω για τα δυνατά σκευάσματα .

Αυτο εχει πολυ πλακα, εδω ερχονται και μου λενε εκει που κανω το προγραμμα  μου δειχνεις καμια ασκηση π.χ για τρικεφαλα αλλα δεν θελω να πρηστω πολυ ... οτι να'ναι .

 

αυτο το ''δε παω για αγωνες'' και το ''α εγω δε θελω να γινω τουμπανο'' εχουν πολυ πλακα !

κορυφαιο , ερχεται ενας πιτσιρικας καποτε στο gym και εντελως σοβαρα λεει ..

'' γεια σας  .. την δευτερα παμε 5ημερη, προλαβαινω να κανω γερα μεχρι τοτε ωστε να μεγαλωσουν τα δικεφαλα και το στηθος και να πρηστει λιγο η πλατη ?''

ηταν πεμπτη ... :-D

να σπρώξει ήθελε ο πιτσιρικάς.. τον έβαλες να πάρει καμια κάμψη να έρθει στα ίσια του; :)

 

Ολοι λένε στην αρχή δεν θέλω να φουσκώσω και το κάνω για υγεία κ.α αλλά οταν πρίζεται το χεράκι κοιτάζονται στον καθρέφτη με τις ώρες και χώνουν περισσότερα την επόμενη φορά..

Το αποτέλεσμα είναι ωραίο όπως και να το κάνεις .

 

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη ...

 

 

 

Λοιπόν πάω πάγκο σήμερα να κάνω 80 μια επανάληψη .. πρίν είχα κάνει 70χ10 (μαλακία μου γιατι κουράστηκα) 

 

πάω να σηκώσω τα 80 και μόλις πάω να δώσω ζόρι ο φίλος μου απο πίσω αντι να με βοηθήσει μου λέει άστα άστα. .. με άγχωσε και τα άφησα στην απο κάτω θέση.ε ρε καντήλες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να σε κανει το τακ να τα παριες σε ειπε αστα... Πιο πολυ ζοριστηκες ετσι και μπορουσες να τραυματιστεις... Οτι να ναι...

 

Αλλη φορα λεγε εναν εμπειρο να σε βοηθαει ή τον γυμναστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι αυτοί παραμένουν μέτριοι . Δεν θα φτάσουν το top των δυνατοτήτων τους. Η καραμέλα δεν πάω για αγώνες ειναι αποδεκτή αρκεί να παραδεχθεί κάποιος οτι θα ειναι μετριότητα σε σύγκριση με τους υπόλοιπους που θυσιάζουν απολαύσεις για κάτι που απολαμβάνουν περισσότερο , να φτάσουν κάποια στιγμή τον στόχο τους, όσο μεγάλος κ να ειναι.

Γιατι ποιος ανθρωπος μπορει να φτασει στο τοπ των δυνατοτητων του; Παντα δεν υπαρχει κατι νεο να ανακαλυψεις για τον εαυτο σου; Ετσι συμβαινει σε μενα τουλαχιστον που ειμαι νεος, ενας πιο εμπειρος ας μου απαντησει. Οποτε απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος κανονας-νομος για το τελειο σωμα-γραμμωση τοτε κανεις δεν το τερματιζει και ας νιωθει εκεινη την στιγμη ετσι. Παντα θα υπαρχουν περιθωρια.

 

Επισης nicoc89 νομιζω οτι κανεις το λαθος που κραζεις. Λες τους αλλους μετριοτητες και οτι δεν το τερματιζουν χωρις να ξερεις τους στοχους τους και τις βλεψεις τους. Δεν μπορει να συγκριθει ο bodybiulder με εναν που γυμναζεται οσο μπορει αλλα οι προτεραιοτητες του στην ζωη ειναι αλλες. Το τερματιζει αλλου αυτος.

 

Και για την δικη μου θεση που ισως παρεξηγηθηκε στις προηγουμενες σελιδες. Σαν πρωτη εντυπωση ναι μου φαινεται ακραια για καποιον που δεν ειναι επαγγελματιας το ξυπνημα το βραδυ κτλ. Απο την αλλη ουτε τον κατηγορω καποιον που κανει αυτο ουτε του περναω καποια ταμπελα. Ας κανει οτι γουσταρει, να κανω οτι γουσταρω και ολοι να ειμαστε ευτυχησμενοι. B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάω να σηκώσω τα 80 και μόλις πάω να δώσω ζόρι ο φίλος μου απο πίσω αντι να με βοηθήσει μου λέει άστα άστα. .. ..

A . χεστηκε πανω του

Β. ζηλευει κ δε θελει να τα βγαλεις

Γ. (και ποιο πιθανο) φοβηθηκε οτι θα χρειαστει να παιξει 80 κιλα τραπεζοειδεις και δε τα χει :-)

οπως και να χει αλλαξε φιλο στο gym

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...