Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lroi, το μάμησες ρε φίλε, πάρτο λίγο πιο χαλαρά. Αν σου πήρε 10 μήνες (τυχαίος αριθμός) να βάλει 10 παραπανίσια κιλά, γιατί θες να τα χάσεις σε 1; Το βρίσκεις λογικό; 

 

Χαλαρά που λέμε και στην πόλη μου ;)

 

Χαλαρός είμαι :P

 

Δεν θέλω να χάσω 10 κιλά σε ένα μήνα, θέλω να γυμνάζομαι καθημερινά για να μην το ξαναφήσω το άθλημα και επειδή τις μέρες που γυμνάζομαι κατά κανόνα δεν μπαίνω στον πειρασμό να φάω μαλακίες, κάτι που συμβαίνει όταν σταματάω να γυμνάζομαι (γιατί ξεχνάω πόσο πήδημα είναι να χάσεις τα κιλά που πήρες)

 

Επίσης, πιστεψέ με, αν έκανα ένα μήνα τρέξιμο, αυτό το δίωρο θα έβγαινε εύκολα, όπως γινόταν πέρυσι το καλοκαίρι, αλλά με την κολύμβηση μόνο έπεσε λίγο βαρύ στη μέση, αν και με βοήθησε πολύ ψυχολογικά το ότι το έβγαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Βασικά, επειδή είμαι μία βδομάδα πρωί και μία απόγευμα στη δουλειά, μόνο όταν είμαι πρωί στη δουλειά το ξεσκίζω.

 

Όταν είμαι απόγευμα γενικά πηγαίνω 3 φορές γυμναστήριο - κολυμβητήριο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deadlift 3x155

 

Μεχ. ¨Ηθελα 4 με δυνατή φόρμα και έκανα 3 με την τελευταία ταλιμπανέζικη. Πρέπει να ζοριστώ λίγο παραπάνω στην 5+ και 3+ εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εισαι,εγω καν δεν τα ακουμπαω τα deadlift.Μαλλον εχω προβλημα στην μεση μου,οποτε κανω αυτη την κινηση αισθανομαι εναν πονο πισω στην μεση,οποτε μακρια .Παντως ειναι φοβερη ασκηση για πλατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εισαι,εγω καν δεν τα ακουμπαω τα deadlift.Μαλλον εχω προβλημα στην μεση μου,οποτε κανω αυτη την κινηση αισθανομαι εναν πονο πισω στην μεση,οποτε μακρια .Παντως ειναι φοβερη ασκηση για πλατη.

 

Φίλος μου έχει δίσκο που πιέζεται χαμηλά στη μέση και ξεκίνησε να κάνει σκουάτς και άρσεις, με λίγα κιλα στην αρχή και σταδιακά τα αύξανε και τώρα πια του έχει περάσει ο πόνος και άρσεις σηκώνει 180 κιλά και σκουάτς 140.

Εγώ είχα τραβήξει νεύρο χαμηλά στη μέση όταν έκανα πεταλούδα και στην αρχή δεν μπορούσα καθόλου. Αλλά με πολύ περπάτημα και ασκήσεις που μου έδειξε φυσικοθεραπεύτης έχω ελαττώσει τον πόνο, σχεδόν δεν το αισθάνομαι καθόλου. Απ'όλα μπορώ να κάνω εκτός από Kickboxing.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ίσως και για σένα να βοηθήσει τίποτα άρσεις και σκουάτς. Δεν μιλάω για πολλά κιλά, λίγα στην αρχή.

Εκτός και αν σου το έχουν απαγορεύσει τίποτα γιατροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7x95 bench press ήταν η μεγάλη προσπάθεια του μήνα. Σαφώς καλύτερα από το προηγούμενο 5χ95 πριν 4 εβδομάδες. 97.5 σου έρχομαι, την 100άρα δεν το συζητάω , θα τη μασήσουμε.2 μηνάκια. Μέχρι το τέλος του χρόνου έχουμε. Πάει ο στόχος των 100 κιλών μέσα στο 2013 , γεροί να μαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε ο γυμναστής νέο πρόγραμμα για 4 φορές τη βδομάδα.

 

1η μέρα Στήθος, Πλάτη, Δικέφαλα

2η μέρα Ώμοι, Τρικέφαλα, Πόδια

 

και επανάληψη αυτές τις 2 μέρες.

 

20 με 30 λεπτά τρέξιμο μετά τα βάρη κάθε φορά και επίσης σε κάθε προπόνηση, κοιλιακούς, πλάγιους κοιλιακούς, ροκανίσματα, ραχιαίους στη ρωμαϊκή, άρσεις ποδιών.

 

Επίσης εγώ κολυμπάω άλλες 3 φορές τη βδομάδα, από μία ώρα.

 

Το πρόγραμμα είναι κομπλέ? Έχετε κάποια παρατήρηση?

 

Τέλος θα πάω και σε διατροφολόγο να μου βγάλει ένα πρόγραμμα, γιατί την προηγούμενη εβδομάδα ψιλοπέθανα στην προπόνηση με βάρη, τρέξιμο και κολύμβηση, πολλές φορές την ίδια μέρα (μέχρι και για μπάλα πήγα μετά από βάρη, τρέξιμο και κολύμβηση) και νιώθω αυτή τη βδομάδα να πεινάω φρικτά, ειδικά τα βράδια. Έτσι χθες το βράδυ δεν άντεξα και κατέβασα μία μακαρονάδα με κιμά.

Είτε δεν φτάνουν τα γεύματα που κάνω καθημερινά, είτε απλά μου ήρθε η όρεξη για μία γουρουνιά, θα δείξει σήμερα.

 

(αυτό με τη διατροφή είναι εξομολόγηση, για να μην το ξανακάνω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου αρέσει το πρόγραμμα.

 

Αν θες να γυμνάζεις 2 φορές/ εβδομάδα την κάθε μυϊκή ομάδα και έχεις μόνο 4 μέρες που μπορείς να πηγαίνεις εγώ θα το έκανα push/pull.

 

Δηλαδή 1η μέρα push, 2η μέρα pull κ.ο.κ.

 

Αν πάλι προτιμάς μία φορά την βδομάδα κάθε μυϊκή ομάδα πες για να πέσουν προτάσεις για σπλιτ.

 

Μην μιλήσω για το κάθε προπόνηση κοιλιακούς ραχιαίους. Κάνε τα το πόλη 2 φορές. Μία την πρώτη μέρα του προγράμματος και μία την τελευταία.

 

Όσο για διατροφολόγο αν και δεν έχω εμπειρία πιστεύω θα αξίζει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο γυμναστήριο, άλλος γυμναστής, μου είχε βγάλει πέρυσι τέτοια εποχή πρόγραμμα με ζευγάρια μυικές ομάδες, μία φορά τη βδομάδα κοιλιακούς και μία ραχιαίους σε διαφορετικές μέρες μάλιστα. Μόνο κοινό η αερόβια μετά τα βάρη.

 

Το πρόγραμμα μου το έδωσε για έξι εβδομάδες και λέω να το δοκιμάσω για 2 εβδομάδες και να δω πως πάει.

 

Αν δεν τραβάει το σπάμε.

 

Στο θέμα του διατροφολόγου, έχω φίλο κλινικό διατροφολόγο και μου παίρνει λιγότερα, αλλά αν του πω για πρωτεΐνες και συμπληρώματα θα με αρχίσει στα κλωτσίδια. :P 

 

PS Bosei, το avatar σου γ@μεί, κάθε φορά που απαντάς, νιώθω ότι μου δίνει συμβουλές ο Μπάρνει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως είναι υπερβολή να γυμνάζεις τόσο συχνά τους κοιλιακούς; Και μάλιστα σε τέτοια ένταση;

 

Επίσης, επειδή το ίδιο πρόγραμμα με βάρη έκανα κι εγώ για ένα διάστημα, είτε θα χτυπιέσαι κανα δίωρο είτε θα κάνεις λίγες ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα. Αφού πηγαίνεις 4 φορές σε γυμναστήριο, ίσως είναι καλύτερα να κάνεις την κάθε μυική ομάδα μία φορα τη βδομάδα με αρκετή ένταση. Μου είχε βγάλει ο bosei ένα τέτοιο πρόγραμμα, άμα σε ενδιαφέρει να στο δώσω.

 

Εμένα με βόλεψε* περισσότερο έτσι.

 

*έχει καλύτερα αποτελέσματα σε θέματα δύναμης/όγκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως είναι υπερβολή να γυμνάζεις τόσο συχνά τους κοιλιακούς; Και μάλιστα σε τέτοια ένταση;

 

Ναι κι εγώ αυτό νομίζω. Θα τις ρίξω σε δύο φορές την εβδομάδα, πρώτη μέρα και τελευταία, όπως προτείνει και ο bosei.

 

ΕΞάλλου κάνω και κολύμβηση που γυμνάζει και τους κοιλιακούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο γυμναστήριο, άλλος γυμναστής, μου είχε βγάλει πέρυσι τέτοια εποχή πρόγραμμα με ζευγάρια μυικές ομάδες, μία φορά τη βδομάδα κοιλιακούς και μία ραχιαίους σε διαφορετικές μέρες μάλιστα. Μόνο κοινό η αερόβια μετά τα βάρη.

 

Το πρόγραμμα μου το έδωσε για έξι εβδομάδες και λέω να το δοκιμάσω για 2 εβδομάδες και να δω πως πάει.

 

Αν δεν τραβάει το σπάμε.

 

Στο θέμα του διατροφολόγου, έχω φίλο κλινικό διατροφολόγο και μου παίρνει λιγότερα, αλλά αν του πω για πρωτεΐνες και συμπληρώματα θα με αρχίσει στα κλωτσίδια. :P

 

PS Bosei, το avatar σου γ@μεί, κάθε φορά που απαντάς, νιώθω ότι μου δίνει συμβουλές ο Μπάρνει. :D

Αν είσαι αρχάριος εννοείται θα δεις αποτελέσματα με αυτό το πρόγραμμα και σχεδόν με κάθε πρόγραμμα το θέμα είναι να κάνεις και σωστά πράγματα...όχι αχταρμάδες.

 

Εγώ προσωπικά ούτε ευκαιρία δεν θα του έδινα του προγράμματος αλλά οκ...ό,τι θες κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα split προγράμματα υπάρχουν κάποια βασικοί κανόνες; Όπως πχ δεν βάζουμε στην ίδια μέρα δικέφαλους και τρικέφαλους;

 

Επίσης θέλω να μου προτείνεται ασκήσεις με βαράκια και λάστιχο (απο εκείνο που το τεντώνεις με τα χέρια και κόντρα πόδια) για κάψιμο λίπους στα χέρια. Για κορίτσι. τα βαράκια είναι 4kg κάνουν για χάσιμο λίπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...