Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το μεταπροπονητικό γεύμα είναι στις 22.30 μπορώ να πιω whey συν μια μπανάνα και μετά από κανένα μισάωρο να φάω γιαούρτι 2% με 14γρ. αμύγδαλα; 

Ε ναι αν δεν βγαίνουν αλλιώς οι ώρες κάντο έτσι. Επίσης μπορείς ξέρω γω να κόψεις λίγο υδατάνθρακα από τα προηγούμενα γεύματα και να βάλεις στο post workout μπανάνα, μπανάνα και άλλη μία πηγή υδατάνθρακα π.χ. πατάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Είμαι οριακά με την πρωτεΐνη μωρέ και πρέπει να μειώσω υδατάνθρακα γιατί νομίζω με θολώνει (στην περιοχή των κάτω κοιλιακών και των external obliques) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να πατησω like  για τα μισα απο οσα λες ?? :-)

οκ δε θα παθει καρκινο καποιος που τρωει κ κοιμαται αυτα ειναι πολυ ακραια σεναρια, οσα λες προς το τελος ομως ειναι πολυ σωστα ..

noob φανταζομαι για την τεραστια συσκευασια μιλας  ..  ε για 2-3 μερες τρωγεται , μετα δεν ..

 

Το να ειναι το σωμα καποιου ενας ανθρωπομορφος σκουπιδοτενεκες λογω των πολυ κακων διατροφικων του συνηθειων, τον φερνει ολο και ποιο κοντα σε χοντρα προβληματα υγειας που μεσα σε αυτα ειναι και ο καρκινος. 
Το ποτε θα φαει καποιος το γευμα του εχει και αυτο μεγαλη σημασια, οπως και το τι θα φαει και το ποσο θα φαει. Απο πολλους δεν διδεται η πρεπουσα σημασια στο ποτε, αλλα μονο στο τι και στο ποσο. Το να προσπαθει καποιος να μην καταληξει σε αυτοκινουμενο βουρκο υιοθετωντας το τι θα φαει και το ποσο, αγνοωντας το ποτε κανει το εργο του ποιο δυσκολο.
Σωστη θρεψη του οργανισμου γινεται μονο οταν υπαρχει σωστη επαρκεια θρεπτικων συστατικων, πραγμα που εξασφαλιζεται απο την σωστη διατροφη, απο την ισχυρη πεπτικη ικανοτητα και την απουσια συσσωρευμενων τοξινων που εμποδιζουν την σωστη οξυγονωση . Η σωστη θρεψη του οργανισμου προαγει το γερο ανοσοποιητικο που με την σειρα του αποτελει ισχυρη ασπιδα σε οτιδηποτε απειλη για την υγεια . 
Αρα ατελη πεψη απο υπνο αμεσως μετα το φαγητο =  επιπλεον συσσωρευση τοξινων στον οργανισμο = μη σωστη οξυγονωση = μη σωστη θρεψη = οχι γερο ανοσοποιητικο = τι θα τυχει στον καθενα. Απο ολα εχει ο μπαξες. 
 
Υπερβολη ή πραγματικοτητα ?
Και στην μεση να κοψουμε το καρπουζι, καλα ειναι να μην επιβαρυνει κανεις τον οργανισμο του με προσθετα προβληματα. Γιατι δεν ξερουμε ποιος παταει σταθερα ή ποιος ισορροπει σε τεντωμενο σκοινι με κροκοδειλους απο κατω.
Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να ειναι καποιος πολυ καλος ακροβατης αλλα το σκοινι να ειναι πολυ χαμηλα και οι κροκοδειλοι να κανουν παρτυ.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγητο δηλητηριο μπορει να ακουγεται υπερβολικο αλλα σε τετοιες περιπτωσεις γινεται πραγματικοτητα. Να μην αναφερουμε ακραιες περιπτωσεις οπως καρκινος γιατι σε αυτον συμβαλλουν και αλλοι παραγοντες της καθημερινης ζωης, ουτε και προβληματα στο συκωτι και στα νεφρα που προκυπτουν απο την εξτρα επιβαρυνση που τους αναθετουμε λογω των τοξινων της ατελους πεψης. Ας παμε στα ποιο απλα οπως στη κακη ποιοτητα του υπνου και στην πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα για γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση που εχει καποιος με τετοιες συνηθειες.

 

Και εγώ που κοιμάμαι σαν πουλάκι και όταν ξυπνάω το πρωί είμαι τελείως άδειος?

 

Φίλε έχει διαφορά να τρώς 2 πιτόγυρα με μπύρες και να πέφτεις για ύπνο ταλαιπωρημένος, και να τρως μακαρόνια ολικής με κοτόπουλο και να κοιμάσαι σαν πουλάκι. 

 

Εγώ θα σου πω ότι η λογική μου λέει ότι η μυική μάζα χτίζεται στον ύπνο, γιαυτό για εμένα το βραδινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας. Τρώω πολύ 2 ώρες πριν κοιμηθώ. Μέχρι τώρα τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. 

οχι οτι θα παθεις κατι απλα μετα μπαγιατευει δε παει με τιποτα κατω ! 

 

τωρα σε συμπαθησα πολυ  :-)  και γω δε πεταω φαγητο παει ολο σε σκυλακια , γατακια κτλ , μπραβο σου φιλος  ..

 

 ούτε εγώ πετάω φαγητό είναι πολύ σπαστικό. Το τρώω όλο ! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν δεν το πεταξω το τρωνε.... χαχαχαχαχαχαχ

 

 

Σημερα στην δουλεια μου λεει ενας αντε ρε φαε τα αυγα , το αλλο πουλακι εχει μεσα....χαχαχααχα....

 

Αυτο που καθομαι συνεχεια μια ωρα υπερωρια δεν μπορω,με πιανουν τα νευρα μου παλι καλα που εκανα προπονηση...

 

Αυριο μου λεει ελα κανονικα και αν χρειαστει θα κατσει μια + ωρα...λες και γω τα χω υπολοιπο και τους τις χρωσταω το φελεκι τους....


Αυριο εχω ποδια δεν κανω τιποτα στην δουλεια μετα το κανονικο ωραριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιλβε ολα σωστα τα λες  κ γω μαζι σου !  ξερω πολυ καλα ποσο σημαντικη ειναι η λειτουργια της πεψης κ το οτι δε πρεπει να γινεται εννω ο οργανισμος μας ειναι σε υπολειτουργια , εννω κοιμομαστε δηλαδη !  αλεξ δικιο εχει το παλικαρι ειτε φας σουπερ υγειινα ειτε σαβουρα το ιδιο λαθος ειναι να κοιμηθεις στο καπακι δεν ειναι σωστο !

ομως φιλε το να παθεις καρκινο εξ αιτοας αυτο ειναι ακραιο σεναριο θα στο ξαναπω !

το λοιπον ..  τρως σκατα ολη σου την ζωη κ δε παθαινεις τιποτα , ο αλλος προσεχει τα παντα κ του συμβαινει στα20 του !

δε καπνιζεις ποτε κ παθαινεις καρκινο στους πνευμονες και ο αλλος μενει διπλα στο τσερνομπιλ κ δε καταλαβαινει χριστο !

τι θελω να σου πω ? παιζουν τοσο μεγαλυτερο ρολο αλλοι παραγοντες οπως κληρονομικοτητα κτλ που το ποσοστο να παθουμε κατι τετοιο εξ αιτιας του οτι κοιμομαστε φαγωμενοι ειναι κυριολεκτικα μηδαμινο !

ρισκο ειναι ολα  δε αντιλεω ! υπαρχει ομως το μικροκ το μεγαλο ρισκο στο καθε τι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βραζω τωρα λιγο ρυζι σουπα για το στομαχι γιατι ή κρυωσα ή με πειραξε τοσο πολυ η τηγανιλα απο 6-7 λουκουμαδες που εφαγα χθες βραδυ μετα απο πολλους μηνες που ειχα να φαω σαβουρα. <br> Ειναι λιγο υπερβολικο να με πειραξαν τοσο πολυ ή παιζει σοβαρα αυτο το σεναριο;<br> Δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα, μονο ανακατεμα στο στομαχι και διαρροια, αλλα με το ζορι εβγαλα την προπονηση.<br><br> Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλεξ δικιο εχει το παλικαρι ειτε φας σουπερ υγειινα ειτε σαβουρα το ιδιο λαθος ειναι να κοιμηθεις στο καπακι δεν ειναι σωστο !

 

 

σε αυτό δεν μου αλλάζετε μυαλά με τίποτα. Αν ο οργανισμός δεν έχει υλικό την κύρια ώρα που χτίζει μυική μάζα (στον ύπνο) θα χτίσει λίγο η τίποτα, με αέρα δεν χτίζονται μυς. 

 

anyway είναι στον άνθρωπο , άλλον μπορεί να τον ταλαιπωρεί και άλλος είναι πιο άνετος. Εγώ είμαι άνετος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα σου πω ότι η λογική μου λέει ότι η μυική μάζα χτίζεται στον ύπνο, γιαυτό για εμένα το βραδινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας. Τρώω πολύ 2 ώρες πριν κοιμηθώ. Μέχρι τώρα τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. 

 ούτε εγώ πετάω φαγητό είναι πολύ σπαστικό. Το τρώω όλο ! 

αα εσυ εισαι οκ ρε ολα  μια χαρα !!!! εδω μιλαμε να φας κ στο καπακι να πεις καληνυχτα :-D

αλεξ δικιο εχει το παλικαρι ειτε φας σουπερ υγειινα ειτε σαβουρα το ιδιο λαθος ειναι να κοιμηθεις στο καπακι δεν ειναι σωστο !

αυτο εννουσα  ..

πολυ σωστα λες οτι ολη η δουλεια γινεται στον υπνο ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex παρεξηγησες εγω αναφερομαι στο οτι ειναι κακο το να τρως και αμεσως να κοιμασαι.

Εσυ με 2 ωρες μετα εισαι Πασας στα Γιαννενα.

Και εγω συμφωνω οτι το βραδυνο ειναι βασικο για την αναπλαση γιαυτο πρεπει να εχει ισχυρη πρωτεινη.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ηταν κακό να ξυπνάς το βράδυ θα ηταν τρελή μαγκιά τρία-τέσσερα ξυπνητήρια και ένα σκούπ whey τη φορά (αν το έχεις δίπλα σου το φτιάχνεις κ το πίνεις σε 20 δευτερόλεπτα και συνεχίζεις τον ύπνο σου).
πιστεύω θα έκανε διαφορά . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Alex παρεξηγησες εγω αναφερομαι στο οτι ειναι κακο το να τρως και αμεσως να κοιμασαι.

και γω σε αυτο αναφερομαι , βασικα πιστευω ολη η συζητηση τοση ωρα πανω σε αυτο βασιζοταν !

νικ ολοι οσοι σχολουντε σοβαρα (επαγγελματιες , κολλημενοι , καμμενοι κτλ) αυτο κανουν !

καθε 2 αντε 3 ωρες ξυπνητηρακι , σκουπ καθαρη πρωτεινη , νανι κ καπακι το ιδιο ολη νυχτα ..

οντως κανει την διαφορα παντως ..

 

edit

μιμη τωρα το ειδα , πιθανο το σεναριο ναι , ακομη πιο πιθανο βεβαια να ηταν χαλασμενοι οι λουκουμαδες η φωλα τα υλικα και αυτο να σε εστειλε περισσοτερρο   η ο συνδιασμος και των δυο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο πορωμενος-καμμενος και δεν ξερω και εγω τι αλλο πρεπει να εισαι για να χαλας τον υπνο σου για να χτιστουν οι μυς? Μονο εγω την βρισκω αρρωστημενη ιδεα? (εκτος και αν εισαι επαγγελματιας)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω... Δεν χαλαω τον βραδινο κυριως υπνο για τιποτα...

 

Εγω κοιμαμαι και αυτοι δουλευουν...

 

Σημερα η πολυ πρωινη προπονηση ηταν ολα τα λεφτα.... Τα μικρα να σηκωνονται να πανε σχολειο και γω με το σορτς το κοντομανικο και την ζακετα να πηγαινω στο γυμναστηριο... Καλα το χασες μου λεμε..

 

Ε λεω με αυτους που εμπλεξα τι να κανω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...