Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι κοιλιακοί-ραχιαίοι παίζουν ρόλο σταθεροποιητή σε πολλές ασκήσεις είναι λίγο παράλογο το κάθε μέρα, αλλά περί ορέξεως
Αν δεν έχει ικανό ποσοστό λίπους ώστε να τους αναδεικνύει είναι λίγο δώρο άδωρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

οι κοιλιακοί-ραχιαίοι παίζουν ρόλο σταθεροποιητή σε πολλές ασκήσεις και δεν είναι λίγο καθολου  παράλογο το κάθε μέρα

δε ξαναλεω τιποτα για τους κοιλιακους οποιος θελει τους γυμναζει καθε μερα κ αν εχει το παραμικρο θεμα ας ερθει να με βρει

 

ασχετο .. μολις γυρισα απ το Ciao στην Συγγρού ! κρουασαν με διπλη γεμιση αναμικτη σοκολατα γαλακτος + τριμμενο μπισκοτο κ φραουλες !  dakon .. ασε ! τιποτα δε κλανει μια μπροστα του , ολα ειναι  υποκαταστατα .. δοκιμασε κ πες μου !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος, θελει να κανει κοιλιακους καθε μερα (3 συνεχομενες μερες ασκησεις για κατω κοιλιακους (5 set), 4 συνεχομενες ροδα (5x15) για τους πανω). Υπαρχει καποιο προβλημα?

 

 Χωρις την χρηση εξτρα βαρους  μπορει να κανει καθε μερα. Οι κοιλιακοι ειναι απο τους πιο ανθεκτικους μυς στο σωμα. Αυτο που θα καταφερει θα ειναι να μπορεσει να ανεβασει τις επαναληψεις του με τον καιρο στην στρατοσφαιρα και να κανει τους κοιλιακους του αναισθητους στην  εκγυμναση. Αν θελει να συμμετεχει σε αλλα αθληματα και φοβαται για πιθανους τραυματισμους της περιοχης απο αυτα καλως θα κανει την καθημερινη εκγυμναση των κοιλιακων. Αν ομως θελει να το κανει μονο για το οπτικο  αποτελεσμα, καλυτερα να κανει μονο 3 φορες την εβδομαδα και να προσεχει περισσοτερο την διατροφη του για την αναδειξη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινη προπονηση.....

 

Καλα αποτελεσματα.... Τωρα θα φαω πρωινο και μετα δουλεια....

 

Ετρεμε μετα το σωμα μου.... Απο την ενταση της προπονησης...

Εγω κοιλιακους κανω καθε σαββατο, κυριακη σχεδον καθε φορα ειναι πιασμενοι... Δεν το ρισκαρο να κανω μεσοβδομαδα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτεΐνη ορού γάλακτος (whey) απορροφάται γρήγορα από τον οργανισμό, προτιμάται καλύτερα η καζείνη για το βράδυ (την βρίσκεις στο γιαούρτι) 

 

Άσχετο "φήμες" λένε ότι η β' αλανίνη είναι η κρεατίνη της αντοχής, (χονδρικά) δεσμεύει το γαλακτικό οξύ και δεν προκαλεί κόπωση στους μύες. 

το 'χει δοκιμάσει κανείς; 

Ε πάνω κάτω όπως τα λες είναι για την β-αλανίνη...δεν νιώθεις το κάψιμο μετά από πολλές επαναλήψεις όπως θα ένιωθες κανονικά. Οπότε η χρήση της θα είχε νόημα σε αυτούς που παίζουν με μεγάλο time under tension ή/και drop set. Ένα θέμα είναι βέβαια πως δεν είναι και φθηνή σαν την κρεατίνη. Στο prozis με 25 ευρώ παίρνεις ένα κιλό κρεατίνη ενώ με τα ίδια λεφτά 400γρ. β-αλανίνη (αν και χρειάζεται μικρότερες δόσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξαναλεω τιποτα για τους κοιλιακους οποιος θελει τους γυμναζει καθε μερα κ αν εχει το παραμικρο θεμα ας ερθει να με βρει

 

ασχετο .. μολις γυρισα απ το Ciao στην Συγγρού ! κρουασαν με διπλη γεμιση αναμικτη σοκολατα γαλακτος + τριμμενο μπισκοτο κ φραουλες !  dakon .. ασε ! τιποτα δε κλανει μια μπροστα του , ολα ειναι  υποκαταστατα .. δοκιμασε κ πες μου !

Καλα και γω χθες εφαγα κατι λουκουμαδες με μελι και καρυδια.

Γενικα, εφαγα μαλακιες μετα απο απειρο καιρο και με επιασε το στομαχι μου μετα.

Ξινο μου βγηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο σοβαρες ειναι οι επιπτωσεις του να τρως και να κοιμασαι? Αυτο το Σαββατοκυριακο το παρακανα, γιατι κοιμηθηκα Σαββατο και Κυριακη στα καπακια μετα το μεσημεριανο. Ειδικα την Κυριακη ειχαμε ψησει κρεατα σε τραπεζι και μετα εριξα κατι υπνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εισαι με μεγαλη πεπτικη ικανοτητα και το κανεις σπανια δεν θα εχεις σημαντικες επιπτωσεις, γιατι σε λιγες μερες ο οργανισμος σου θα διορθωσει το λαθος σου.

Οταν ομως αυτο το κανεις συνηθεια τοτε  θετεις τις βασεις για ενα σωρο προβληματα στην υγεια σου, που εσυ με τον τροπο σου βοηθας να σε επισκεφτουν, μετατρεποντας την τροφη σου σε δηλητηριο λογω ατελους πεψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι τη γνώμη σας..

 

Γυμναστήριο πηγαίνω για περίπου μία ώρα κατά τις 15:00 που κάνω μεσημεριανό διάλλειμα από τη δουλειά, περίπου τέσσερις φορές τη βδομάδα.

Μετά το γυμναστήριο τρώω και επιστρέφω στη δουλειά.

 

Κατ' αρχήν δε μου ακούγεται καλό το ότι τρώω αμέσως μετα το γυμναστήριο, αν και δεν τρώω βαριά, αλλά το να φάω πριν δε γίνεται ούτως ή άλλως. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Επίσης, τώρα τελευταία νομίζω πως κουράζομαι αρκετά, και σκέφτομαι μήπως να ρίχνω καμιά ωρίτσα ύπνο το μεσημέρι, για να την παλεύω αργότερα.

Μετά όμως, θα καταλήξω να γυρνάω από το γυμναστήριο, στο καπάκι να τρώω και στο καπάκι να κοιμάμαι, κάτι το οποίο θέλω να το αποφύγω.

 

Γνώμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυμναστήριο, τρως , κοιμάσαι 30 λεπτά με ξυπνητήρι. Για εμένα ο 30λεπτος ύπνος είναι απίστευτα ευεργετικός. Δοκίμασέ το. Πάντως, φαί μετά το γυμναστήριο είναι πολύ κομπλέ. ¨Ετσι πρέπει. Γιατί να το αποφύγεις? Γαμάτο είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καποιον που κανει διαιτα  κ θελει να χασει κιλα , αν υπαρχει μια λιστα με 10 πραγματακια που πρεπει να κανει , το να κοιμαται νηστικος με αδειο στομαχι ειναι το ποιο σημαντικο απ ολα και το νουμερο ενα στην λιστα !
το νουμερο ενα μυστικο για να χαχεις κιλα ειναι να κοιμασαι εντελως αδειος και μετα ολα τα αλλα!
υπερβολη το δηλητηριο αλλα οντως δε κανει να κοιμασαι μετα απο φαι για τον απλουστατο λογο πως η διαδικασια της πεψης δεν ειναι μικρη υποθεση , οταν κοιμαμαστε οι λειτουργιες του οργανισμου πεφτουν οποτε δε συμβαδιζουν μαζι αυτα !
και οκ να εχουμε φαι λιγο ,  για κρεατα ομως κτλ που λεει το παλικαρι απο πανω δε το συζηταω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απο τι έχω διαβάσει πρέπει να λαμβάνεις Πρωτείνη ΠΡΙΝ το γυμναστήριο και να τρώς υδατάνθρακα Πρωτείνη το συντομότερο μόλις τελειώσεις.

 

Εγώ για πχ και θέλω γνώμες  ..

 

Πρωινό 9 -10 max το πρωί

1 ποτήρι με νερό + λεμόνι Quaker με γάλα ή 2 φέτες μαύρο ψωμί φυστικοβούτυρο με μαρμελάδα ενναλάσω γιατι βαριέμαι + 1 ποτηράκι φυσικό χυμό Καφές.

 

Δεκατιανό Pre workout 12-12:30- > 1 Μπανάνα+2 αυγά

ή εναλλάκτικά να χτυπάω στο μπλέντερ 1 ποτήρι γάλα 1 μπανάνα 1 κουταλιά του γλυκού φυστικοβούτυρο 1 κουταλιά του γλυκού μέλι + 1 αυγό.

Καφές.

 

13:30-15:00 GYM

 

 

Μεσημεριανό 15:30

3 Ασπράδια + Ρύζι η μακαρόνι με κοτόπουλο ή μπιφτέκι γαλοπούλα ή Μπριζόλες . Συνοδευτικα μανιτάρια και Σαλάτα (λάχανο καρότο μαγιονέζα light).

Αυτό το μεσημεριανό θα παίζει μόνο 3 φορές την εβδομάδα μετα την προπόνηση. Τις υπόλοιπες Ψάρι Οσπρια κοκ.

 

Απογευματινό  18:00 2 φέτες γαλοπούλα με 1 φέτα άπαχο τυρί κίτρινο και 2 παξιμάδια.

 

20:00 1 χούφτα αμύγδαλα φουντούκια Οτι έχω σε ξηροκάρπο

 

Βραδινό 21:30 - 22:00 

1 γιάουρτι 2% με μέλι ή λίγα quacker μέσα. Εναλλακτικά Cottage Cheese. 

 

 

Για πείτε πως σας φαίνεται και τι προτείνετε. Θεωρώ οτι είναι ισορροπημένο χωρίς φυσικά να μετράω γραμμάρια και θερμίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...