Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως, το οτι δε τρωω φρουτα ειναι μεγαλο μειον. Πρεπει να τα βαλω στη διατροφη μου αλλά δε μαρεσουν και πολυ. Λαχανικά τρωω και αρκετα και μου αρεσουν πολυ περισσότερο.

 

Νομιζω ομως οτι τα βαρη για καποια αρχαρια και σχεδον αγυμναστη θα κανει ζημια.

 

Όσον αφορά τα φρούτα, σού'χω κολπάκι για να σ'αρέσουν περισσότερο (σε νιώθω απόλυτα): μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου smoothies με φρούτα εποχής! Προσθέτεις και γάλα, χτυπάς στο blender και απολαμβάνεις. (όχι ζάχαρη ε!)

 

Επίσης, όταν είχα ξεκινήσει τα βάρη αρχάρια και αγύμναστη ήμουν και δεν έπαθα τίποτα. Πέρα δηλαδή από μικρά πονάκια την πρώτη εβδομάδα. Μετά το σώμα μου ήταν κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

παιδια μετα απο 60 λεπτα HIIT στον διαδρομο ειμαι λες και μου εριξες εναν κουβα νερο, εσεις ιδρωνεται ; ειναι φυσιολογικο ; δεν λεω οτι ιδρωνω απο το 1ο λεπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μετα απο 60 λεπτα HIIT στον διαδρομο ειμαι λες και μου εριξες εναν κουβα νερο, εσεις ιδρωνεται ; ειναι φυσιολογικο ; δεν λεω οτι ιδρωνω απο το 1ο λεπτο...

καλα το πας , το αφυσικο θα ηταν το αντιθετο ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μετα απο 60 λεπτα HIIT στον διαδρομο ειμαι λες και μου εριξες εναν κουβα νερο, εσεις ιδρωνεται ; ειναι φυσιολογικο ; δεν λεω οτι ιδρωνω απο το 1ο λεπτο...

Κουβά ιδρώτας, αφού στραγγίζω και τα εσώρουχα μετά το ΗΙΙΤ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά τρως ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τρως....πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να προχωρήσεις και να πετύχεις έτσι.

πρέπει να αλλάξεις τρόπο πρόσληψης θερμίδων, πατατάκια, γαριδάκια, σκατάκια και τα συναφή πρέπει να τα ξεχάσεις αν θες να χάσεις λίπος.

αν θες να κοροιδευόμαστε μπορείς να συνεχίσεις έτσι και να γυμνάζεσαι με ζούμπα. αποτελέσματα όμως γιόκο τσόκο.

 

Ναι ρε συ Φώτη όμως πρέπει να καταλάβει τι είναι σαβούρα και τι όχι, ακόμα και το λευκό ψωμί φέτα είναι σαβούρα. 

 

Ρε Δημητρα μη με συγχυζεις τωρα! Που ειπα πως τρωω γαριδακια, πατατακια, κλπ? ΠΟΥ;

Ξερεις ποσα χρονια εχει να μπει πατατακι στο σπιτι???

 

Επισης, ειπα οτι ψωμι τρωω το πολυ 3 φετες τη βδομαδα και δε διευρκινησα πως εδω και 10 τουλ χρονια τρωω μαυρο ψωμι.

 

Με εχεις παρει αμπαριζα. Κατσε, οπως ειπε και ο Φωτης, τωρα αρχιζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το πας , το αφυσικο θα ηταν το αντιθετο ..

 

Κουβά ιδρώτας, αφού στραγγίζω και τα εσώρουχα μετά το ΗΙΙΤ

και κατι ακομη, δεν ξερω κατα πσο ειναι σωστο,αλλα δευτ-τεατρτη-παρασκ  κανω 24 λεπτα HIIT και μετα κατευθειαν βαρη.

Τριτη-πεμπτη 32 λεπτα και μετα βαρη HIIT και σαββατο 64 λεπτα HIIT χωρις βαρη.πριν μερικες σελιδες νομιζω διαβασα οτι δεν κανει να τα συνδιαζω.Δεν μπορω ομως να πηγαινω 2 φορες την ημερα γυμναστηριο.

 

**Παντως το HIIT είναι απλά φοβερό, μόλις τελειώσεις νιώθεις άλλο9ς άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 λεπτά HIIT. καλή φάση ΔΕΝ. Το έχετε χάσει λίγο το νόημα αλλά δε βαριέσαι . Το HIIT είναι για μικρά διαστήματα όχι για μαραθώνιο. Στόχος είναι να χάσετε λίπος χωρίς να χάσετε μυς. Όχι να γίνετε καλοί στο HIIT. Βάση αυτών βάλε μια ιεραρχία και πιάστο πάλι από εκεί

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 λεπτά HIIT. καλή φάση ΔΕΝ. Το έχετε χάσει λίγο το νόημα αλλά δε βαριέσαι .

παντα τα σαββατα εβγαζα 10 χλμ ετσι κανω και απο τοτε που αρχισα να κανω HIIT (αισίως 2+ μηνες), ισως ειναι πολυ....

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαββατα παντα ? για αλλαξετο με κυριακες να δουμε μηπως κανει καλυτερη δουλεια μηπως γινεις καλυτερος στο HIIT :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομη, δεν ξερω κατα πσο ειναι σωστο,αλλα δευτ-τεατρτη-παρασκ  κανω 24 λεπτα HIIT και μετα κατευθειαν βαρη.

Τριτη-πεμπτη 32 λεπτα και μετα βαρη HIIT και σαββατο 64 λεπτα HIIT χωρις βαρη.πριν μερικες σελιδες νομιζω διαβασα οτι δεν κανει να τα συνδιαζω.Δεν μπορω ομως να πηγαινω 2 φορες την ημερα γυμναστηριο.

 

**Παντως το HIIT είναι απλά φοβερό, μόλις τελειώσεις νιώθεις άλλο9ς άνθρωπος.

ναι είναι υπερβολή, εγώ μόνο 45' spinning την εβδομάδα χάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 λεπτά HIIT. καλή φάση ΔΕΝ. Το έχετε χάσει λίγο το νόημα αλλά δε βαριέσαι . Το HIIT είναι για μικρά διαστήματα όχι για μαραθώνιο. Στόχος είναι να χάσετε λίπος χωρίς να χάσετε μυς. Όχι να γίνετε καλοί στο HIIT. 

μικρα διαστηματα ; π.χ. 15 λεπτα ; εγω θεωρω πως το τρεξιμο ειναι καλο να διαρκει >=25 λεπτα και μια φορα καθε τοσο να φτανει και το 60λεπτο.δεν θελω να φουσκωσω μονο και να μην μπορω να παρω τα ποδια μου, εχουμε καποις τετοιους στο γυμναστηριο που οταν ανεβαινουν στον διαδρομο λαχανιαζουν στο 5λεπτο περπατωντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως και τα Cardio bunnies που μετα από 2 χρόνια γυμναστήριο , είναι ακριβώς οι ίδιοι μόνο  που έχουν σπάσει νέα ρεκόρ πάνω σε διαδρόμους. Μη γίνεις ούτε το ένα ούτε το άλλο. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ να τρωω παραπανω;

Λιγο ατοπο μου ακουγεται.....

 

ακου λίγο 2-3 καλές συμβουλές για έναν αρχάριο που είναι στην φάση που μισό - αποφασίζει αν θα το πάρει σοβαρά η όχι. Εύκολα και απλά πράματα

 

1) Αντικατέστησε τα ροφήματα σου με νερό σε όσο μεγαλύτερο ποσοστό μπορείς. Οχι χυμό πορτοκάλι , όχι Life super natural, νερό

2) Περιόρισε την ζάχαρη όσο μπορείς. Αν μπορείς καθόλου , καθόλου. Καφέ με στέβια, όχι πολλά γλυκά. Φρούτα ναι αλλά με μέτρο. Προτίμα αθώα φρούτα με λίγες θερμίδες όπως μήλα. 

3) Αντικατέστησε επεξεργασμένες τροφές με φυσικές τροφές. Το 90% στα ράφια τροφίμων των super market είναι για πέταμα.

4) α ξέχασα και τα λιπαρά. Προσπάθησε να μαγειρεύεις τα φαγητά σου χωρίς υπερβολική προθήκη βουτύρου η λαδιού ακόμα καλύτερα και καθόλου. Οι θερμίδες εκτοξεύονται. 

 

έτσι και τρώγε όσο θεωρείς φυσιολογική τροφή , χωρίς να χρειάζεται να πεινάς. Ζυγίσου κάθε εβδομάδα. Αν βάλεις κιλά περιόρισε , αν χάσεις κιλά συνέχισε. 

 

Πάρτο έτσι και σε κάνα μηνα βλέπουμε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Δημητρα μη με συγχυζεις τωρα! Που ειπα πως τρωω γαριδακια, πατατακια, κλπ? ΠΟΥ;

Ξερεις ποσα χρονια εχει να μπει πατατακι στο σπιτι???

 

Επισης, ειπα οτι ψωμι τρωω το πολυ 3 φετες τη βδομαδα και δε διευρκινησα πως εδω και 10 τουλ χρονια τρωω μαυρο ψωμι.

 

Με εχεις παρει αμπαριζα. Κατσε, οπως ειπε και ο Φωτης, τωρα αρχιζω.

ώπα ώπα μη μαστιγώνεις, επι τροχάδην διάβασα κάπου να λες για πατατάκια. Ρε συ προσπαθώ να σου πω τι πρέπει και τι δεν πρέπει. σου έστειλα ένα λινκ με τα τοπ γεύματα σε πρωτεϊνη και σε υδατάνθρακα. Δεν σου βάζω το μαχαίρι στο λαιμό ούτε στα επιβάλλω. Ζήτησες στην αρχή αν αξίζει ή δεν αξίζει αυτό που κάνεις για τους χ,ψ προσωπικούς σου λόγους και σου απάντησα πως για να αξίζει πρέπει να στρώσεις την διατροφή σου. 

 

Σου στέλνω ένα ολόκληρο άρθρο με το τι πρέπει να τρως για αρχή μου λες τα ξέρεις μετά μου γράφεις ένα διατροφολόγιο που μόνο κακό σου κάνει παρά καλό και φαίνεται πως κάπου, κάπως το έχεις δει αλλιώς. Σόρρυ κιόλας που πήρα την πρωτοβουλία να σου πω κάποια πράγματα και να σου πω τι δεν κάνεις σωστά και πως πρέπει να το δεις το πράγμα. Το βασικό είναι να θρέφεσαι με 5 τουλ γεύματα ημερισίως που να περιέχουν τόσο πρωτεϊνη όσο και υδατάνθρακα.

 

Σόρρυ που είπα τη προσωπική μου άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως και τα Cardio bunnies που μετα από 2 χρόνια γυμναστήριο , είναι ακριβώς οι ίδιοι μόνο  που έχουν σπάσει νέα ρεκόρ πάνω σε διαδρόμους. Μη γίνεις ούτε το ένα ούτε το άλλο. 

ΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗ cardio bunnies  λεει  ,καλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...