Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

με 3 γεύματα ούτε τις 1000θερμίδες δεν φτάνεις....

Αααααρα; Ειναι αδικαιολογητα τα κιλά που εχω και πιστευω πως με τη γυμναστικη - με την οποιαδηποτε γυμναστικη- θα ξυπνησει ο οργανισμος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξυπνήσει ο μεταβολισμός σου αλλά τι θα τον ταϊζεις; με 3 γεύματα νομίζεις ότι αρκούν για να λειτουργήσει εύρυθμα; 


Καταρχήν ο οργανισμός σου χρειάζεται τουλάχιστον 5-6 γεύματα, στο καθένα από αυτά πρέπει να περιέχονται εξίσου και οι 3 ομάδες μακροθρεπτικών με διαφορετικό ποσοστό φυσικά. Μακροθρεπτικές ομάδες είναι εξίσου πρωτεϊνες - υδατάνθρακες και λίπη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξυπνήσει ο μεταβολισμός σου αλλά τι θα τον ταϊζεις; με 3 γεύματα νομίζεις ότι αρκούν για να λειτουργήσει εύρυθμα; 

Καταρχήν ο οργανισμός σου χρειάζεται τουλάχιστον 5-6 γεύματα, στο καθένα από αυτά πρέπει να περιέχονται εξίσου και οι 3 ομάδες μακροθρεπτικών με διαφορετικό ποσοστό φυσικά. Μακροθρεπτικές ομάδες είναι εξίσου πρωτεϊνες - υδατάνθρακες και λίπη.

 

Δλδ να τρωω παραπανω;

Λιγο ατοπο μου ακουγεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ για τις τοπ τροφές των 3 ομάδων Link.png Site: εδώ


πες μου κιλά και σωματικό ύψος να σου πω πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνεις


ΝΑΙ πρέπει να τρως παραπάνω ΣΩΣΤΑ και ΥΓΙΕΙΝΑ γεύματα 


Πρωινο: γάλα και καμια φετα κέικ ή κανα μπισκοτο ή άλλες (ΑΝΘΥΓΙΕΝΟ) φορες σκετο γαλα. (ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΉΔΗ ΑΠΌ ΤΟ Α΄ ΚΥΡΊΩΣ ΓΕΎΜΑ ΣΟΥ-ΓΙΑΤΊ ΑΠΛΆ ΔΕΝ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙΣ)

Μεσημερι: πχ χθες πρασα με χοιρινο και σαλατα μαρουλι (κάπως καλό)

Απογευμα: ενα κομματι ζαμπονοκασεροπιτα της μαμας. (αρνητικό)


Και μετά τι;; ο οργανισμός θεωρείς ότι έχει χορτάσει; μετά το απόγευμα δεν πεινάει;;;
σε πληροφορώ ότι πεινάει πολύ περισσότερο γιατί θρέφεται με κενές θερμίδες

διάβασε σε παρακαλώ λεπτομερώς το άρθρο και το λινκ που σου έστειλα για να καταλάβεις κάποια πράγματα. γιατί πραγματικά θα καταστρέψεις τον εαυτό σου και δεν θα επιτύχεις σωστά τα αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας παρω και γω θεση στο θεμα μας :-)

υπαρχει η αποψη του γιαννη που λεει 1 ωρα ζουμπα ισον τοσες θερμιδες - τοσες θερμίδες = 20γρ λίπους  κτλ κλ

και η υπαρχει κ η αποψη του silverado  που λεει πολυ απλα οτι κανεις καλο ειναι !

And the Winner Is ...

 

πανηγυρικά  το 2 ! εννοειται πως αξιζει ! Γιαννη για καποιον που καθεται στην καρεκλα και 5 λεπτα κυριολεκτικα περπατημα που δε καινε ουτε θερμιδες ουτε λιπος ουτε τιποτα , κανουν απιστευτο καλο ! οτι κανεις καλο ειναι λοιπον ! βεβαια ακομη καλυτερο οπως ειπε κ ο προφ κ ο φωτης σιγα σιγα λιγα βαρακια (του μισου κιλου ναι !)  λιγο τρεξιματακι χαλαρο , λιγος ιδρωτας και να τα αποτελεσματα)

 

η ζαμπονοκασεροπιτα της μαμας νομιζω την κανει την ζημια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μαους γιατι δε διαβαζεις προσεκτικα; γουαϊ; :huh:

 

Ειπα εγώ να ΜΗΝ γυμναζεται; Ειπα ότι ΔΕ θα αδυνατίσει απλά και μόνο επειδη γυμνάζεται (ή θα αδυνατισει ελαχιστα). Αν κάποιος θελει να αδυνατισει, φροντιζει να δει τι γινεται με τη διατροφη του.

Το ιδιο και καποιος που σηκωνει βαρη και νομιζει οτι ετσι απλα θα αποκτησει μυικο ογκο. ΑΜ ΔΕ...

 

Ειναι σημαντικο να ξερουμε τι γινεται γιατι αν ξεκινησει για λαθος λογους ειναι σχεδον βεβαιο οτι μολις δει πώς δεν εκπληρωνονται οι στοχοι του θα τα παρατησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ για τις τοπ τροφές των 3 ομάδων Link.png Site: εδώ

πες μου κιλά και σωματικό ύψος να σου πω πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνεις

ΝΑΙ πρέπει να τρως παραπάνω ΣΩΣΤΑ και ΥΓΙΕΙΝΑ γεύματα 

Πρωινο: γάλα και καμια φετα κέικ ή κανα μπισκοτο ή άλλες (ΑΝΘΥΓΙΕΝΟ) φορες σκετο γαλα. (ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΉΔΗ ΑΠΌ ΤΟ Α΄ ΚΥΡΊΩΣ ΓΕΎΜΑ ΣΟΥ-ΓΙΑΤΊ ΑΠΛΆ ΔΕΝ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙΣ)

Μεσημερι: πχ χθες πρασα με χοιρινο και σαλατα μαρουλι (κάπως καλό)

Απογευμα: ενα κομματι ζαμπονοκασεροπιτα της μαμας. (αρνητικό)

 

 

Και μετά τι;; ο οργανισμός θεωρείς ότι έχει χορτάσει; μετά το απόγευμα δεν πεινάει;;;

σε πληροφορώ ότι πεινάει πολύ περισσότερο γιατί θρέφεται με κενές θερμίδες

 

διάβασε σε παρακαλώ λεπτομερώς το άρθρο και το λινκ που σου έστειλα για να καταλάβεις κάποια πράγματα. γιατί πραγματικά θα καταστρέψεις τον εαυτό σου και δεν θα επιτύχεις σωστά τα αποτελέσματα. 

Οκ αλλά μη βγει παραεξω: 167 και 73 κιλά.

 

Ναι ρε παιδι μου, δε πειναω μετα. Ή αν πεινασω τρωω fitness dark chocolate σα πατατακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις μην την μπλεκεται με λεπτομερειες  τωρα ξεκιναει η κοπελα πρωτη φορα μην πελαγωσει.

Τα πραγματα ειναι απλα για αρχη ξεκινα μια δραστηριοτητα (το εχεις κανει ηδη zumpa) kαι κοψε την σαβουρα(γαλατα-τυρια -ζαμπονοτυροπιτες -γυρους κτλπ )  η' τουλαχιστον περιορισε τα σημαντικα.

Τα οφελη που θα αποκομισεις  θα ειναι αμεσα ,αν δεις οτι το γουσταρεις αυτο  ,οτι σου αρεσει να το κανεις γιατι τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα(που αν το κανεις σωστα θα ειναι ) τοτε εδω ειναι ολα τα παιδια να βοηθησουν σε οτι αποριες εχεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά τρως ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τρως....πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να προχωρήσεις και να πετύχεις έτσι.
πρέπει να αλλάξεις τρόπο πρόσληψης θερμίδων, πατατάκια, γαριδάκια, σκατάκια και τα συναφή πρέπει να τα ξεχάσεις αν θες να χάσεις λίπος.
αν θες να κοροιδευόμαστε μπορείς να συνεχίσεις έτσι και να γυμνάζεσαι με ζούμπα. αποτελέσματα όμως γιόκο τσόκο.
 


Ρε σεις μην την μπλεκεται με λεπτομερειες  τωρα ξεκιναει η κοπελα πρωτη φορα μην πελαγωσει.

Τα πραγματα ειναι απλα για αρχη ξεκινα μια δραστηριοτητα (το εχεις κανει ηδη zumpa) kαι κοψε την σαβουρα(γαλατα-τυρια -ζαμπονοτυροπιτες -γυρους κτλπ )  η' τουλαχιστον περιορισε τα σημαντικα.

Τα οφελη που θα αποκομισεις  θα ειναι αμεσα ,αν δεις οτι το γουσταρεις αυτο  ,οτι σου αρεσει να το κανεις γιατι τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα(που αν το κανεις σωστα θα ειναι ) τοτε εδω ειναι ολα τα παιδια να βοηθησουν σε οτι αποριες εχεις.

Ναι ρε συ Φώτη όμως πρέπει να καταλάβει τι είναι σαβούρα και τι όχι, ακόμα και το λευκό ψωμί φέτα είναι σαβούρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις μην την μπλεκεται με λεπτομερειες  τωρα ξεκιναει η κοπελα πρωτη φορα μην πελαγωσει.

Τα πραγματα ειναι απλα για αρχη ξεκινα μια δραστηριοτητα (το εχεις κανει ηδη zumpa) kαι κοψε την σαβουρα(γαλατα-τυρια -ζαμπονοτυροπιτες -γυρους κτλπ )  η' τουλαχιστον περιορισε την σημαντικα.

Τα οφελη που θα αποκομισεις  θα ειναι αμεσα ,αν δεις οτι το γουσταρεις αυτο  ,οτι σου αρεσει να το κανεις γιατι τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα(που αν το κανεις σωστα θα ειναι ) τοτε εδω ειναι ολα τα παιδια να βοηθησουν για οτι αποριες εχεις.

+1

Δεν έχει καμία ουσία να κόψει τα πάντα μαχαίρι απο την αρχή και να προσπαθήσει να κάνει  ότι και οι προχωρημένοι γιατι μπορεί να τα δει βουνό και να τα παρατήσει ,  έτσι κ αλλιώς στην αρχή βλέπεις  αποτέλεσμα μειώνοντας τις σαβούρες και μόνο.

 

 

πραγματικά τρως ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τρως....πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να προχωρήσεις και να πετύχεις έτσι.

πρέπει να αλλάξεις τρόπο πρόσληψης θερμίδων, πατατάκια, γαριδάκια, σκατάκια και τα συναφή πρέπει να τα ξεχάσεις αν θες να χάσεις λίπος.

αν θες να κοροιδευόμαστε μπορείς να συνεχίσεις έτσι και να γυμνάζεσαι με ζούμπα. αποτελέσματα όμως γιόκο τσόκο.

 

Ναι ρε συ Φώτη όμως πρέπει να καταλάβει τι είναι σαβούρα και τι όχι, ακόμα και το λευκό ψωμί φέτα είναι σαβούρα. 

 

γίνεσαι υπερβολική...δεν χρειάζεται να τα κάνει όλα απότομα. Επίσης ότι μορφής άσκηση και να ξεκινήσει θα δει αποτέλεσμα σαν αρχάρια.

το λευκό ψωμί δεν ειναι σαβούρα μπροστά σε γαριδάκια/πατατάκια κλπ. Μπορεί να μην ειναι καλή τροφή αλλα ένα ενα τα κόβουμε και καθαρίζουμε την διατροφή μας για να μην βαρέσουμε  γρήγορα πλατό και το βασικότερο να μην τα παρατήσουμε.

 

καλό ειναι να εκμεταλλευτεί τα gain/loss του αρχάριου όσο μπορεί.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως δεν γινεται καποιος που δεν εχει γυμναστει στην ζωη του ποτε και δεν εχει κανει διατροφη να τα κανει ολα σωστα απο την αρχη.

Το βεβαια ειναι πως θα αποθαρυνθει  και θα τα παρατησει .Σταδιακα το παμε  ωστε και να εχει αποτελεσματα που θα του δωσουν κινητρο να εντρυφησει περισσοτερο και να μην ξενερωσει και τα παρατησει πριν  καν αρχισει.

 

 

 

Υ.Γ Δημητρα εχεις γινει πολυ hardcore  fit chick !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι για του λόγου το αληθές το BMR σου Μαίρη είναι στα 1232. Το πολλαπλασίασα Χ1.2 (συντελεστής για άτομα με λίγη ή καθόλου άσκηση) και βγήκε στα 1478. Αυτές είναι οι θερμίδες συντήρησής σου. Για να χάσεις κιλά πρέπει να προσλαμβάνεις λιγότερες από αυτές (υποθερμιδικά), για να πάρεις κιλά περισσότερες(υπερθερμιδικά) και για να μείνεις στα ίδια (ισοθερμιδικά) προσλαμβάνεις τόσες. Αυτά τα λίγα έτσι για να έχεις μια ιδέα τι γίνεται. Τώρα προσπάθησε να τρως όσο πιο καθαρές τροφές μπορείς και όχι σαβούρες. Σιγά σιγά για να ξεκινήσεις να προσαρμόζεσαι. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα σε διαβαζω john κ προσεχτικα ! ολα σωστα τα λες και για την γυμναστη και για τις διατροφες κτλ γι αυτο κ τσιμπισες κ το λαικ :-) χαχαχααχα !  ομως το μηνυμα μου πηγαινε πανω σε αυτο που ρωτησες 

'' .. Αν πηγαίνεις 2 φορές τη βδομάδα θα χάσεις 160γρ λιπους το μηνα. Αξιζει;..''

ναι αξιζει λεω εγω ! αν μπορει να κανει μονο αυτο αξιζει να το κανει ναι ! τα ωφελει δεν ειναι μονο τα γρ λιπους κ οι θερμιδες που θα καψει αλλα πολλαααα περισσοτερα !!!

οσο για την ουσια ττου θεματος ειμαι με φωτη κ νικο εγω !

αφηστε την κοπελα να κανει οτι τις αρεσει για αρχη κ μη την μπερδευεται με BMR συντελεστες κτλ !

κοβεις την σαβουρα κοπελια το ριχνεις στην ασκηση (ζουμπα θες ? ζουμπα) ξεσκουριαζεις  κ συνεχιζεις ..

σιγα σιγα στην αρχη , να το παρεις σαν ευχαριστηση κ οχι σαν αγγαρια το ολο θεμα ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά, δεν θα την βάλουμε να μετράει και γραμμάρια την κοπέλα, απλά πρέπει να της εξηγήσουμε τα πρέπει και όχι.
η αρχική της ερώτηση είναι αν αξίζει να κάνει ζούμπα για τους χ,ψ προσωπικούς στόχους, δεν πρέπει να της εξηγήσουμε πως δουλεύει; "
δεν πρέπει δλδ να της πούμε ότι αυτό το διατροφικό πλάνο που έχει μόνο κακό μπορεί να της κάνει; 

Fotis, έχω περάσει από τη θέση της Μαίρης επί ένα χρόνο υποσιτιζόμουν με 1200θερμίδες και κακές μάλιστα και έκανα μόνο ζούμπα και αερόβιοδυναμικά προγράμματα στην αίθουσα. Δεν είδα κανένα αποτέλεσμα, το αδύναμο και λαπαδιασμένο σώμα με στοίχειωνε. Δεν βρέθηκε κάποιος να μου πει τι κάνω λάθος και πρέπει να το διορθώσω. Δεν είμαι καθόλου hardcore  fit chick, ακόμα λαπάς είμαι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...